Autor Wątek: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)  (Przeczytany 5308 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Sierpień 2023, 19:21:39 »
Gaggia Classic ma bojler aluminiowy. Chyba dopiero termoblok ma w aluminium zatopioną rurkę z nierdzewki, o ile takowy jest w Gaggi teraz produkowanej. Ja tam unikam aluminium w kontakcie z żywnością jak tylko mogę.

Tutaj coś na ten temat: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8669.0
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2023, 19:32:01 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Sierpień 2023, 10:40:05 »
Powiem Wam, że cieszę się, że przezornie zamówiłem też Baratzę Sette 270 (nowszy model, poprawiony), bo ten młynek MYM54, wbrew panującej opinii, chyba nie da rady...
Póki co z 16 g robi mi się jakieś 40 w 19 sekund... Za pierwszym razem miałem 100g :P
Aczkolwiek pierwsze "espresso" jak dla mnie pijalne, drugie już całkiem niezłe.

Mówiłem, że z tego DeLonghi też byłbym zadowolony, jak widać mam niskie wymagania :D

Edit: 3 próba najlepsza, 31g w 30 sekund, ale kręciłem młynkiem chyba z 10 minut, w dodatku na początku nie chciało lecieć, pewnie za mocno ubiłem (albo za mocno ubiłem i za miałko zmieliłem), więc wyjąłem portafilter, rozgrzebałem kawę, ubiłem jeszcze raz słabiej i poszło :P
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2023, 11:11:31 wysłana przez Evanduril »

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #47 dnia: 16 Sierpień 2023, 12:40:20 »
Miałem DL Dedica, zmieniłem kolbę na NPF i normalne sitko, sprężyna 9 bar. Kawa wychodziła całkiem dobra, mniejsze sitko, nie trzeba się tak przykładać przed tampowaniem, mniejsze kanałowanie. Moim zdaniem brakuje tam zaworu trójdrożnego, przez co po ekstrakcji ciśnienie z krążka kawowego schodzi około minuty - wybuchł mi kilka razy przy otwieraniu, trzeba mieć to napisane chyba gdzieś na ścianie za ekspresem żeby odruchowo nie odpiąć kolby ;)
Oczywiście bajzel niesamowity, błoto kawowe wszędzie...

Oglądałem kiedyś tego Toma i jego wywody nt. DeLonghi. Koleś w jednym z filmików jako pro-tip powiedział że można kliknąć guzik pary na sekundkę (co rozgrzewa termoblok do temperatury tworzenia pary), i potem od razu przejście do espresso (żeby kawa była cieplejsza) :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #48 dnia: 16 Sierpień 2023, 13:01:32 »
Zwracam uwagę, że kupiłem finalnie Gaggię od forumowicza ;)

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Sierpień 2023, 13:30:05 »
Widziałem, po prostu chciałem dodać coś od siebie
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2023, 14:40:02 wysłana przez Adammalyszjumper »

Offline kallor

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Aeropress
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #50 dnia: 03 Listopad 2023, 23:15:43 »
Podepnę się pod ten temat ponieważ również szukam czegoś taniego aby spróbować przygotowywania kawy w ekspresie kolbowym.
Aktualnie posiadam aeropress i młynek Xeoleo więc do startu z espresso raczej kiepsko.
Po lekturze forum szukam czegoś Ascaso.
Proszę o opinie o poniższym ogłoszeniu. Czy będzie to Alfa Romeo do której lepiej od razu szukać serwisu czy jest szansa na zrobienie dobrej kawy na tym sprzęcie?

Ekspres do kawy i młynek ascaso arc za 650zł z OLX

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 150
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ekspres kolbowy do... 600-700 zł? :)
« Odpowiedź #51 dnia: 04 Listopad 2023, 18:10:47 »
Zajrzałem do tego ogłoszenia. Jeżeli jest rzeczywiście sprzęt w dobrym stanie, to według mnie cena jest bardzo okazyjna. Miałem na początku taki właśnie ekspres i pozwalał na poprawną w miarę ekstrakcję espresso (choć nie miał zaworu ciśnieniowego, co jest wygodne). Także miałem podobny młynek Ascaso i on również ładnie (równo) mielił pod espresso - jedynie co można było narzekać, to na głośność młynka oraz trochę rozsypywane drobinki kawy poza portafilter.
Natomiast na początek - za cenę 650 - to brzmi dobrze. Można oczywiście podpytać sprzedającą ile lat miał ekspres, jak był eksploatowany, kiedy były wymieniane uszczelki oraz poprosić o zdjęcie od dołu na sitko prysznica, które jest mocowane wkrętem nierdzewnym (jeżeli wkręt wygląda "dobrze", to można podejrzewać, że właściciel prawidłowo używał śrubokręta i nie uszkodził wkręta - da się więc łatwo czyścić w przyszłości).
A jeżeli pojemnik na kawę (hopper) będzie się chwiał, to u @Janusz kupisz nowy, pewnie za c.a. 100 zł :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi