Autor Wątek: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy  (Przeczytany 37417 razy)

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #75 dnia: 14 Listopad 2021, 13:14:20 »
próbuj, w automatach są trochę inne warunki zaparzania niż w kolbie. Tłok, komora są z tworzywa, sitko mało profesjonalne, młynek ustawiony na trochę grubsze mielenie, niż powinno się do espresso. Próbowałem „tunningować” młynek w Nivonie skręcając go wewnętrznie na jeszcze drobniejszy przemiał. Niestety jedna na cztery espresso wychodziła świetna, pozostałe trzy w kanał, bo woda nie mogła się przebić przez ciastko i zawór odbijał a całość lądowała w tacce. Ja nie lubię kwasów w kawie i optymalna ilość w espresso w E8 to dla mnie 40-45 ml, na najdrobniejszym ustawieniu młynka i max dozie. Czasem robię ristretto przerywając ekstrakcję przy 25 ml. Takie ustawienia dają mi optimum. Piję głównie kawy mleczne. Nie wiem jak bym ustawił do czarnej. Ustawienia zależą też od wsypanej kawy. Zawsze po zakupie nowych ziaren sprawdzam.

Offline pablooliver

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: jura e8
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #76 dnia: 14 Listopad 2021, 13:29:44 »
zapomniałem dodać mam ten najnowszy model.
ale rozumiem że nie więcej niż 100 ml - moc kawy mam max 6 ziarenek. inaczej teraz mam 140 ml i 40 w obejsciu a powinno być do 100ml a reszta w obejściu?
a jeszcze jedno przy takich samych ustawieniach i tej samej kawie wychodzi napój różnej gęstości tzn czasami bywa rzadsza macie jakiś pomysł dlaczego?
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2021, 13:33:53 wysłana przez pablooliver »

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #77 dnia: 14 Listopad 2021, 13:45:21 »
próbuj
próbuje bardzo intensywnie :D do tego stopnia ze myślę ze lecę już drugi kilogram kawy w tym miesiącu ale polowa ląduje w zlewie.
Mam jeszcze 2 kilogramy lavazzy medium. Czy to już postanowione na 100 % ze ta kawa ma iść do kosza bo nic nigdy z niej nie wyjdzie ? Planowałem przesiąść się na coś lepszego jak ja skończę.

Piję głównie kawy mleczne.
Też jestem fanem kaw mlecznych aczkolwiek do tej pory za cholerę mi nie smakują z Jury ...

Zawsze po zakupie nowych ziaren sprawdzam.
Sprawdzam tzn waga i czas ? waga 1:2 czas 25-30 s ??

I ostatnie pytanie co w momencie gdy żona woli kawy słabsze ? Rozumiem ze zmniejszenie dozy powoduje zmniejszenie ilości wody ale również skrócenie czasu ? Więc automatycznie rozwala to cały system, jedyna opcja na słabsza kawę będzie tylko zwiększenie ilości mleka ? Jak to rozumieć ?

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #78 dnia: 14 Listopad 2021, 14:13:43 »
zapomniałem dodać mam ten najnowszy model.
ale rozumiem że nie więcej niż 100 ml - moc kawy mam max 6 ziarenek. inaczej teraz mam 140 ml i 40 w obejsciu a powinno być do 100ml a reszta w obejściu?
a jeszcze jedno przy takich samych ustawieniach i tej samej kawie wychodzi napój różnej gęstości tzn czasami bywa rzadsza macie jakiś pomysł dlaczego?
Ja bym zaczął od 40-60 ml espresso (max doza) i reszta woda. Dlaczego Ci wychodzi rzadsza przy tych samych ustawieniach - nie mam pojęcia. Nigdy tak nie miałem, a z pierwszego E8 piję kawę od ponad roku.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #79 dnia: 14 Listopad 2021, 14:28:18 »
Sprawdzam tzn waga i czas ? waga 1:2 czas 25-30 s ??
Nie, chodzi mi o drobne korekty pod nowe ziarna. Z tym czasem w automacie jest kiepsko, bo przy 25-30 sekundach przez ciastko leci za dużo wody. To niestety nie jest kolba...

I ostatnie pytanie co w momencie gdy żona woli kawy słabsze ? Rozumiem ze zmniejszenie dozy powoduje zmniejszenie ilości wody ale również skrócenie czasu ? Więc automatycznie rozwala to cały system, jedyna opcja na słabsza kawę będzie tylko zwiększenie ilości mleka ? Jak to rozumieć ?
Jak żona woli słabsze kawy, to zmniejsz ilość ziarenek na wyswietlaczu (dozę). Ja mojej zaprogramowałem odpowiednią cappucino. Nie widzi takich różnic w detalach parzenia kawy jak ja, więc jest łatwiej. Dziwiła się, że wymieniłem Nivonę na Jurę. Może Twoja też nie jest wymagająca? ;)

Też jestem fanem kaw mlecznych aczkolwiek do tej pory za cholerę mi nie smakują z Jury ...
Ja w Jurze dla siebie nie robię mlecznych "na automacie". Grzeję mleko prawie do wrzenia w mikrofali (prawie cała szklanka, przykrywam talerzykiem - wtedy nie robi się kożuch, a jest fajna pianka na wierzchu) i na to robię szota espresso, albo podwójne ristretto. Taka kawa najbardziej mi smakuje. E8 robi tylko pianę, a samo mleko symuluje wyczekiwaniem po zrobieniu spienionego mleka (opada). To wada, która w S8 załatwia inny zawór spieniania. Moja żona uwielbia te kawy, ja wolę mleko oddzielnie + espresso.

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #80 dnia: 14 Listopad 2021, 14:57:08 »
przy 25-30 sekundach przez ciastko leci za dużo wody
uważam ze na najdrobniejszym mieleniu uda się uzyskac coś koło 40 G przy 25-30 sekundach a przy 16 G kawy daje to nie najgorsze ratio.

to zmniejsz ilość ziarenek na wyswietlaczu (dozę)
No i wracamy do tego samego mniej gram kawy wody tyle samo = gorycz i przelane ciastko ?

Ja mojej zaprogramowałem odpowiednią cappucino.
Podasz parametry ?

No i jak to jest z ta medium ? Czy tutaj wchodzi w grę grubsze mielenie i dłuższa ekstrakcja ? Bo raczej przy tych 40 ml nie wydobędzie się właściwy smak który nie jest na zewnątrz ziarna jak w ciemnym paleniu ...

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #81 dnia: 14 Listopad 2021, 15:35:27 »
Pisałem o kawie barista, która smakuje mojej żonie: najdrobniejszy przemiał - zupełnie w lewo, najmocniejsza kawa, 100ml kawy i 30ml wody. Tak też pokazywał ten Baruli na filmie #48 próbując kawę łyżeczką. Ja nawet tej kawy nie próbowałem, bo ona ma smakować żonie.
Ja piję tylko podwójne espresso - rano z kolby Quick Mill Carola a po obiedzie z Jury E8 EB - najdrobniejszy przemiał, najmocniejsze espresso, 40ml.
Oczywiście używam tylko kawy speciality.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #82 dnia: 14 Listopad 2021, 16:25:04 »
Podasz parametry ?
jasne, ja zaprogramowałem:
moc 3/5
temperatura: normal
ilosć wody: 75 ml
mleko (piana): 20 sekund (albo 15 sekund)
młynek mam cały czas na najdrobniejsze mielenie

Ale widzę, że sobie zmieniła i podniosła ilosć piany do 30 sekund.
Czyli raczej robi latte maciatto.  [emoji38]
To chyba ze względu na dużą szklankę.

No i jak to jest z ta medium ? Czy tutaj wchodzi w grę grubsze mielenie i dłuższa ekstrakcja ? Bo raczej przy tych 40 ml nie wydobędzie się właściwy smak który nie jest na zewnątrz ziarna jak w ciemnym paleniu ...
Powiem ogólną prawdę. Z automatami sobie tak nie pofolgujesz jak bys chciał. Trzeba szukać swoich ustawień. To nie kolba. Młynka też nie ustawisz jak chcesz. Jest wąski zakres. Automaty to inne maszyny, trzeba zrozumieć ich sposób zaparzania. Cos za cos. Tracimy na swietnym espresso, zyskujemy wygodę. :taniec:
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2021, 16:30:52 wysłana przez wujek_p »

Offline zulus

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Jura E8 (EB)
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #83 dnia: 14 Listopad 2021, 21:03:47 »
moc 3/5
temperatura: normal
ilosć wody: 75 ml
ojej mistrzu to tam woda leci a nie kawa ? :D

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #84 dnia: 15 Listopad 2021, 00:56:46 »
ojej mistrzu to tam woda leci a nie kawa ?
Woda przez suchą kawę => kawa płynna. Nie czepiaj się. ;) I nie kręć za dużo gałkami, czy tam nie wciskaj guzików, tylko pij kawę i się raduj, bo lepszego automatu niż Jura E8 nie uświadczysz. ;)

Offline pablooliver

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: jura e8
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #85 dnia: 15 Listopad 2021, 15:52:01 »
a jeszcze z ciekawości zapytam . ta woda którą jest uzupełniane espresso w bariście w Jurze ile może mieć stopni?

Offline jachu76

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Jura E8 (EB) Dark Inox
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #86 dnia: 15 Listopad 2021, 22:15:32 »
Panowie , jakie ustawienia polecili byście do kawy dużej około 300ml ?  jest to mój pierwszy expres także pojęcie prawie że zerowe  ;)

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #87 dnia: 16 Listopad 2021, 00:40:01 »
a jeszcze z ciekawości zapytam . ta woda którą jest uzupełniane espresso w bariście w Jurze ile może mieć stopni?
taka sama, albo ciut wyższa (nie przelatuje przez zaparzacz) jak ta do parzenia kawy ;)

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #88 dnia: 16 Listopad 2021, 12:26:12 »

Panowie , jakie ustawienia polecili byście do kawy dużej około 300ml ? 

Nie pije takiej kawy, ale dla gości robię podwójne espresso + woda.
Możesz też spróbować podwójną Bariste.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Jura E8 - ustawienia a kwasność kawy
« Odpowiedź #89 dnia: 17 Listopad 2021, 00:34:49 »
Panowie , jakie ustawienia polecili byście do kawy dużej około 300ml ?  jest to mój pierwszy expres także pojęcie prawie że zerowe  ;)
Do takich dużych czarnych kaw najlepszy jest ekspres przelewowy, jakiś drip itp. + młynek, który można fajnie ustawić do przelewów. Ale jak masz E8 EB, to tylko barista w przepisie: espresso 40-50 ml full doza + do 300 ml gorąca woda. Żadne przelewanie przez ciastko całej wody 300 ml. U mnie w pracy tak robią na zwykłym E8 i często widzę te siury lejące się przez minutę do kubka... Natomiast jak ktos chce się bawić, zawsze polecam  kilka prób zrobić samemu i znaleźć swój złoty srodek. :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi