Autor Wątek: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)  (Przeczytany 1719 razy)

Offline P10TR Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Chemex, Nivona 768, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Cafflano® Krinder
młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« dnia: 01 Luty 2022, 20:50:23 »
 :bry:

Chciałbym prosić o pomoc - przeglądam już chwilę forum  kawka , oferty i recenzje, ale mam mętlik   :sciana:

W dużym dużym skrócie szukam młynka elektrycznego który na ten moment obsłuży Chemex i włoską kawiarkę, ale fajnie gdybym mógł z nim też zacząć przygodę z espresso (już niedługo  :evil:). Robię dziennie do 4-6 kaw, na ten moment korzystam z młynka ręcznego.  Z wymagań:
- w miarę cichy (więc Ascaso odpadają, podobnie jak inne z pośrednim napędem),
- w miarę kompaktowy (odpadają profesjonalne),
- jeśli tani, to może być tylko do Chemexa i kawiarki, a do espresso ogarnę coś później,
- dobrze gdyby miał nie tylko regulację mikrometryczną ale i (lub) jakieś stopnie, żeby można było w miarę swobodnie przechodzić od chemexa do kawiarki
- dobrze gdyby miał niewielką rezystencję kawy, z tego samego powodu co punkt wyżej (mielenie grube vs drobniejsze)
- może być zarówno używany, jak i nowy, w budżecie to max 900 złotych,
- równy przemiał - na pewno odpadają takie w których będę musiał robić przesiewanie pyłu i gruzu :)

Pod uwagę wziąłem parę opcji
1) używka Graef cm702 za około 250-300 złotych na początek. "Za" łatwa regulacja i cena, z "nie" to z tego co czytam przemiał do równych nie należy
2) używka Greaf cm802 A około 450 złotych, też na początek. Zastrzeżenia jak wyżej, z plusów poza regulacją brak konieczności bawienia się podkładkami
3) Do wyboru Nuova Simonelli Grint lub Baratze Sette 30 AP, bo chyba oba spełniają moje warunki 100%? Różnica to płaskie żarna, pierścień ustawień grubości w Grincie vs stożkowe żarna i bodaj podwójna regulacja grubości mielenia w Baratza. Baratza ma też timer i doskonałe opinie na forum :)

Podpowiecie który wybrać? Czy na pewno wszystkie wymienione dadzą radę w moich zastosowaniach?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Luty 2022, 00:26:17 »
Jako uniwersalny, cichy, kompaktowy i niedrogi wziąłbym Nivonę Cafe Grano 130. zmieli na grubość do tygielka, ale do espresso się nie nadaje Lepszy od Graefa 702 i tańszy. Graefy nie bardzo nadają się do espresso. Baratza Sette fajnie dają radę do espresso choć konstrukcja jest dość podatna na awarie.

Jeśli chcesz niedrogi sprzęt, który da radę do epsresso i chemexa, to tylko dobrej jakości młynki ręczne. Np. 1zpresso JE-Plus lub JX-Pro są niedrogie i dobrej jakości.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 00:32:36 wysłana przez krystians »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Luty 2022, 10:02:49 »
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11899.msg247132;topicseen#new

tu masz młynek pod espresso
do alternatyw kup ręczny - jak budzet wystarczy - 1zpresso, jak nie xeoleo albo timmemore c2

takie rozwiązanie jest lepsze - bo najprawdopoodbniej do przelewu i do espresso/kawiarki będziesz i tak używał innych kaw
Never Give UP †

Offline P10TR Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Chemex, Nivona 768, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Cafflano® Krinder
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Luty 2022, 12:27:37 »
Jako uniwersalny, cichy, kompaktowy i niedrogi wziąłbym Nivonę Cafe Grano 130. zmieli na grubość do tygielka, ale do espresso się nie nadaje
Ciekawy pomysł. Choć trochę mnie denerwuje, że musiałbym mieć wkrótce drugi do espresso.

Baratza Sette fajnie dają radę do espresso choć konstrukcja jest dość podatna na awarie.
Oooo.... jakoś mi wcześniej nie mignęła informacja, że jest awaryjny :( Wydawało się, że to młynek niemal bez wad dla tak amatorskiego użycia jak moje.


Jeśli chcesz niedrogi sprzęt, który da radę do epsresso i chemexa, to tylko dobrej jakości młynki ręczne. Np. 1zpresso JE-Plus lub JX-Pro są niedrogie i dobrej jakości.
Młynek ręczny mam. Aktualnie używam Cafflano Krinder (ja mam z kickstartera, ale widzę że są już dostępne w PL) i jestem miło zaskoczony równością przemiału. Zresztą przerobiłem parę innych ręcznych i tą opcję sobie chwalę. Niestety mieszkańcy się dopominają, żeby sami też mogli przygotować sobie kawę w Chemexie i kawiarce stąd pomysł na elektryka

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11899.msg247132;topicseen#new
tu masz młynek pod espresso
Wszędzie czytam że Ascaso są głośne. Ten też ma napęd posredni? Poza tym chyba I-2 nie nadaje się do Chemexa? A to u mnie jak pisałem wymaganie must have :)

do alternatyw kup ręczny - jak budzet wystarczy - 1zpresso, jak nie xeoleo albo timmemore c2
takie rozwiązanie jest lepsze - bo najprawdopoodbniej do przelewu i do espresso/kawiarki będziesz i tak używał innych kaw
W sumie o tym nie pomyślałem, że kawa będzie na bank inna. DZIĘKI!!!! :) Ale jeśli juz to na odwrót - mogę mieć do espresso ręczny, ale do chemexa i do kawiarki jednak chcę elektryczny - chodzi o to, że moja żona chce mieć możliwość mielenia, a ręczny jej nie odpowiada  :nienie:
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 12:57:58 wysłana przez ranGo »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Luty 2022, 14:40:35 »
Cytat: jakub_stanecki w Dzisiaj o 10:02:49
do alternatyw kup ręczny - jak budzet wystarczy - 1zpresso, jak nie xeoleo albo timmemore c2
takie rozwiązanie jest lepsze - bo najprawdopoodbniej do przelewu i do espresso/kawiarki będziesz i tak używał innych kaw
W sumie o tym nie pomyślałem, że kawa będzie na bank inna. DZIĘKI!!!!  Ale jeśli juz to na odwrót - mogę mieć do espresso ręczny, ale do chemexa i do kawiarki jednak chcę elektryczny - chodzi o to, że moja żona chce mieć możliwość mielenia, a ręczny jej nie odpowiada 


No to Nivonę 130 albo Wilfę Svart do alternatyw i 1Zpresso - w zależności od budżetu - Q2 lub JE
Never Give UP †

Offline P10TR Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Chemex, Nivona 768, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Cafflano® Krinder
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Luty 2022, 14:49:20 »
No to Nivonę 130 albo Wilfę Svart do alternatyw i 1Zpresso - w zależności od budżetu - Q2 lub JE

Czy powyższe nadadzą się również do mielenia kawy do kawiarki włoskiej? Jeśli tak, to idę w tym kierunku, bo o obu już trochę poczytałem. Jeśłi nie, to muszę się z tym "przespać" :) Dziękuję.


BTW ani słowa i Grint'cie. Tak mało popularny młynek, czy tak bardzo nie wart uwagi? :) Widzę teraz taki za około 600 złotych używany....
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 14:51:33 wysłana przez P10TR »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Luty 2022, 16:55:56 »
Tak minimalne ustawienie to Mocca.
We wcześniejszych wersjach Wilfy, lubiły ponoć czasem przycierać żarna o siebie na minimum.

pobrane.jpeg-2.jpg

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Luty 2022, 17:03:25 »
Nivona zmieli praktycznie pod każdą metodę, także pod espresso od biedy. Choć wiadomo że skala nie bardzo pozwoli na dokładne skalibrowanie przemiału do czasu. Wilfa ma trochę mniejszy zakres przemiału w stronę drobnego i jest trochę głośniejsza. Ale do kawiarki i chemexa obie dadzą radę. Jakość przemiału zbliżona także co kto lubi.

O Grincie raczej opinie niezbyt pochlebne widziałem, ale sam nie używałem więc nie wiem na ile faktycznie przemiał jest problematyczny.

Generalnie do espresso najlepiej mielić innym młynkiem niż do alternatyw, bo to nie tylko kawy inne, ale i resztki kawy w młynku o zupełnie innych frakcjach grubości.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 17:08:22 wysłana przez krystians »

Offline P10TR Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Chemex, Nivona 768, kawiarka, tygielek
  • Młynek: Cafflano® Krinder
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Luty 2022, 17:30:00 »
Tak minimalne ustawienie to Mocca.
Super, dzięki.


najlepiej mielić innym młynkiem [...] to nie tylko kawy inne, ale i resztki kawy w młynku o zupełnie innych frakcjach grubości.
Dlatego w wymaganiach pisałem o jak najmniejszej retencji, ale liczyłem się z koniecznością niemal codziennej zabawy z pędzelkiem  ;-)


W takim razie idąc za radami na ten moment Nivona lub Wilfa będzie. Swoją drogą podobno jest różnica miedzy czarną, a srebrną Wilfą w mocy silnika (aktualnie srebrną można kupić za 350 złotych! więc i w cenie całkiem spora). Ma to tak naprawdę znaczenie?

Na marginesie: patrząc na budżet do około 1000-1500 złotych najlepszy młynek elektryczny do domu pod alternatywy to:??
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 17:48:01 wysłana przez P10TR »

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Luty 2022, 17:48:21 »
Jeśli chcesz niedrogi sprzęt, który da radę do epsresso i chemexa, to tylko dobrej jakości młynki ręczne. Np. 1zpresso JE-Plus lub JX-Pro są niedrogie i dobrej jakości.

1zpresso JE-PLUS czyli młynek za ponad 800zl jest uważany za niedrogi. Hmmm... chyba kogoś Polski Ład nie dotknął wcale ;)

[w porównaniu do elektryków może cena względnie dobra, ale jak na ręcznika to trochę sporo]

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Luty 2022, 17:52:05 »
Jak na jakość, precyzję i wygodę ustawień jaką oferuje, do każdej metody także a możeprzede wszystkim espresso, to owszem jest niedrogi. Tańszy JX-Pro tez jest bardzo dobry. Q2 czy Timemore C2 też sa dobre, ale nie do espresso.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 17:56:12 wysłana przez krystians »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Luty 2022, 18:08:14 »
Q2 czy Timemore C2 też sa dobre, ale nie do espresso.

Q2 spokojnie robi espresso. 30-33 kliki to używalny zakres, a jeśli perfekcyjny dial-in wypada pomiędzy to można doregulować dozą +/- 0,5g.
Oczywiście nie jest to workflow jak w j-max z 8 mikronami (tu jest 25), trzeba się nakręcić (18g ok 45-60 sek), ale jak najbardziej daje radę :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Luty 2022, 18:56:11 »
Tak minimalne ustawienie to Mocca.
Super, dzięki.


najlepiej mielić innym młynkiem [...] to nie tylko kawy inne, ale i resztki kawy w młynku o zupełnie innych frakcjach grubości.
Dlatego w wymaganiach pisałem o jak najmniejszej retencji, ale liczyłem się z koniecznością niemal codziennej zabawy z pędzelkiem  ;-)


W takim razie idąc za radami na ten moment Nivona lub Wilfa będzie. Swoją drogą podobno jest różnica miedzy czarną, a srebrną Wilfą w mocy silnika (aktualnie srebrną można kupić za 350 złotych! więc i w cenie całkiem spora). Ma to tak naprawdę znaczenie?

Na marginesie: patrząc na budżet do około 1000-1500 złotych najlepszy młynek elektryczny do domu pod alternatywy to:??

Czarna Wilfa ma bodajże 130W , srebrna 160W , do tego pojemniki na 250g kawy.
Nivona ma silnik 100W, pojemnik 200g z tego co kojarze.

Na bardzo twardym ziarnie ( mega jasnym wypale) Wilfa zacięła mi się dwa razy, więc może przełożenie,  a może zabezpieczenie zadziałało.
Nivony nawet nie widziałem z bliska, ludzie bardzo chwalili.
Generalnie jestem zadowolony z Wilfy, choć miele też ręcznym.
Może wygląd/wymiary zadecyduja?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: młynek pod Chemex i kawiarkę (i ewentualnie espresso)
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Luty 2022, 18:57:14 »
@kabzior Oczywiście,  że się da. Nawet młynkiem z ceramicznymi żarnami da się zmielić do espresso. Tylko kwestia czy jest to wygodne i optymalne dla danej osoby. Dla mnie osobiście male żarna i nieprecyzyjne nastawy nie są rozwiązaniami, które są dobre do espresso .
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 19:03:23 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi