Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461424 razy)

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1440 dnia: 09 Listopad 2021, 10:40:41 »
Do 6tz w wersji na indukcję wsypuję od 32 do 35 gram kawy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1441 dnia: 09 Listopad 2021, 10:48:34 »
Dzięki, to by się zgadzało bo do mojej Kitty 2tz. wchodzi 10-12gr.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1442 dnia: 09 Listopad 2021, 17:40:50 »
Czy mogę liczyć na info jaka ilość kawy wchodzi do sitek Bialetti 6tz

31g

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1443 dnia: 09 Listopad 2021, 17:44:11 »
Dziś do Venusa 4 tz. wsypałem równe 15 g. :) Mało jakoś [emoji14]

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1444 dnia: 13 Listopad 2021, 22:07:01 »
Czy mogę liczyć na info jaka ilość kawy wchodzi do sitek Bialetti 6tz

31g

To ciekawe bo u mnie 26g. Bez ubijania, ale też bez wstrząsania, po którym można zmieścić więcej ale mi kiedyś sitko wygięło bo za dużo było (28-29? Raczej na pewno nie 30+). Kawa mielona bialetti (btw standardowa całkiem smaczna w przeciwieństwie do aromatyzowanej [czekoladowej], której pić się nie da z kawiarki, chyba, że sypucha) - ale to tylko moje zdanie

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1445 dnia: 13 Listopad 2021, 22:35:15 »
Raczej na pewno nie 30+)

W zależności od grubości mielenia ~31g z 4 krotnym pukaniem pionowo w dół o blat, ze średnią siłą.

Offline dmxzor

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Automatyczny z 1985 roku ;-) (ZSRR)
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1446 dnia: 15 Listopad 2021, 09:52:20 »
Hej, widzę że macie kawiarki na indukcję, a ja akurat potrzebuję z nią pomocy.

Moja indukcja grzeje pulsacyjnie tylko do poziomu piątego, więc powyżej jest moc stała.

Mam Bialetti Induction 2tz. Do zbiorniczka wchodzi równo 100 ml wody pod zawór.

Kawy sypię ok. 12g do koszyczka, mielenie Comandante próbowałem od 14 klików do nawet 20 klików. Przy grubszym przemiale kawa tryska na wszelkie strony.

Przy przemiale ok. 15-16 wydaje się być ok, ale nie jestem w stanie uzyskać więcej kawy niż ok. 30 ml. Jak zdejmę kawę z indukcji aż przestanie bulgotać i postawię ponownie, to znów trochę się wyprodukuje, ale już przejrzystego naparu. Jeśli nie zdejmę jej to idą tylko bąble. Powyżej 35g uzysku już nie uzyskałem.

Do kawiarki leję wodę ok. 94*, podgrzewam na poziomie 8 i na tym też robię dalej kawę.

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1447 dnia: 15 Listopad 2021, 10:15:32 »
Dałem dziś testowo 29g, kilkukrotnie puknąłem. Po ekstrakcji, przy opróżnianiu sitka, jeszcze ciut miejsca zostało (ciastko zauważalnie wklęsłe). Może faktycznie to kwestia mielenia.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1448 dnia: 16 Listopad 2021, 09:40:48 »
mielenie Comandante próbowałem od 14 klików do nawet 20 klików
Do kawiarki poruszam się w przedziale 10-15 i efekty są bardzo dobre (jestem dość świeżym posiadaczem c40 i jeszcze się uczę tego młynka). Ostatnio na warsztacie mamy Espresso Blend z lokalnej palarni (arabica 70%, robusta 30%) i na 10-11 kliku kawa z kawiarki pokazuje pazur (z Roty też jest świetna ale to inna bajka).

nie jestem w stanie uzyskać więcej kawy niż ok. 30 ml
Mam dwie kawiarki Bialetti, 2tz i 4tz, co prawda Venus i używane na gazie ale wydaje mi się, że oznaczenie "tz" powinno się przekładać na inne modele w ramach tej samej firmy. W każdym razie 30ml które uzyskujesz to około połowa tego co powinna dać kawiarka 2tz, w przypadku obu moich kawiarek jedna porcja to około 30-35ml (woda pod zaworek).
Poniżej uzysk z dzisiejszego poranka (kawiarka 2tz), woda nalana do połowy zaworka, może troszkę wyżej.
1.jpg

Do kawiarki leję wodę ok. 94*, podgrzewam na poziomie 8 i na tym też robię dalej kawę.
Tu może być problem. Ja nalewam wodę mniej podgrzaną, niektórzy preferują start od wody zimnej. Poziom 8 to już chyba bardzo duża moc, może spróbuj przeprowadzić ekstrakcję na początkowych ustawieniach, żeby przebiegała łagodniej i bez bulgotania.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2021, 10:04:53 wysłana przez Słowian »

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1449 dnia: 17 Listopad 2021, 20:32:08 »
Mam prośbę do Ciebie, kol. Słowian.
Jaką stosujesz dozę do Venus 2tz?
Ja daję 12g Omkaffe Diamante z 17 kliku na młynku.
Jak jest głębokość i średnica lejka w Twojej Venus 4tz?

Muszę dobrać ilość naparu z kawiarki plus woda, aby uzyskać 250-300ml o odpowiedniej mocy akceptowanej przez moją lubą.
Z mojej kawiarki Venus 2tz pięknie kawa leci, reszta  kawiarek niestety prycha.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1450 dnia: 18 Listopad 2021, 09:54:02 »
@cezary.pl, doza to około 9,5-10g (w zależności od grubości mielenia). Kawę przesypuję luźno przez lejek od aeropresu (do 2tz pasuje idealnie), nie ubijam, nie obstukuje, tylko chwilę delikatnie potrząsam na boki żeby się wyrównało i tyle. Jak wyjdzie górka to można wyrównać palcem lub zgarnąć nadmiar nożem, żeby wyszło na płasko, a jak wyjdzie poniżej rantu to się tym nie przejmuję :)

4tz: głębokość 24mm, średnica 54mm.

Muszę dobrać ilość naparu z kawiarki plus woda, aby uzyskać 250-300ml o odpowiedniej mocy akceptowanej przez moją lubą.
Tu miałem łatwiej, moja żona wcześniej piła marketową zalewajkę z około trzech łyżeczek, a teraz jedna porcja (około 35ml, bez dolewania wody) dobrej kawy z kawiarki w zupełności jej wystarcza ;)

Z mojej kawiarki Venus 2tz pięknie kawa leci, reszta  kawiarek niestety prycha.
To ciekawe, bo też zauważyłem, że 4tz jest "trudniejsza".


Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1451 dnia: 18 Listopad 2021, 11:54:34 »
Nie wiem czy było już czy nie, jeśli było to wybaczcie, jeśli nie to może się komuś przyda  :)
Mi kawa z tego przepisu smakuje, wychodzi mniej ale bardziej skondensowana.

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1452 dnia: 18 Listopad 2021, 12:00:02 »
@Słowian. Pięknie dziękuję za odpowiedź.

Wynika z tego że pojemność lejka kawiarki 2tz jest 50cm3, a tej 4tz 55,3 cm3.
Czyli im większa kawiarka, tym kawa słabsza.

Ja kawę wibruję (stukam lejkiem), dozuję jak wcześniej napisałem (12g). Dzisiaj na prośbę mojej żony, naparzyłem mieloną ze sklepu Dallmayr. Moją metodą do 2tz wepchnąłem 14g.
Uzyskałem 67g naparu, dolałem 140 g wody, była akceptacja mocy, ale za mało kawy w kubku :-)

Chyba skuszę się na zakup Venus 4tz.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1453 dnia: 18 Listopad 2021, 13:01:20 »
Nie wiem czy było już czy nie, jeśli było to wybaczcie
Na 99% nie było w tym wątku tej konkretnej wrzutki, ale bardzo podobne przepisy już się pojawiały.
Mój przepis po wielu przygodach wygląda prawie tak samo, tylko płomień jest raczej mniejszy niż średni.
Przyda się na pewno, zawsze to kolejny przepis w "świeżych" postach, nie trzeba się cofać do 2013 roku ;)

@Słowian. Pięknie dziękuję za odpowiedź.
:ok:

Uzyskałem 67g naparu, dolałem 140 g wody, była akceptacja mocy, ale za mało kawy w kubku :-)
W sumie to już 200g+, czyli blisko celu, można tak zostawić i przekonać żonę, że liczy się jakość a nie ilość :lol2: ;)

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1454 dnia: 26 Listopad 2021, 15:25:20 »
Chyba dorobiłem się umiejętności przygotowywania kawy w kawiarce.
Etiopia wychodzi mi pyszna w kawiarkach Venus 2tz i 4tz, a ciasteczka nie śmierdzą mokrą popielniczką.
2tz:
Woda ciepła ok 38*C 100g pod zaworek
Doza 11g na 17 kliku Comandante
Ekstrakcja cicha, płynna, 55s i przerwa w misce z zimną wodą
Uzysk 67g, ciastko ładne i zwarte

4tz:
Woda ciepła 38*C 200g pod zaworek
Doza 16g na 17 kliku Comandante
Ekstrakcja 65s i przerwa w misce z zimną wodą
Uzysk 114g, ciastko ładne, zwarte, ale można zwiększyć dozę śruty do 17g

Woda ciepła prosto z kranu, ale mam w domu filtr zmiękczający na całą instalację.
Palnik turystyczny gazowy 110g/h ustawiony na minimalny płomień, tak aby nie zgasł, ale spalanie było prawidłowe.
Gaz odcinam na kilka sekund przed chłodzeniem w misce. W efekcie, buchnięcie pary z kominka jest bardzo słabe, albo w cale.

Dlaczego producenci kawiarek w sporządzonych przez siebie instrukcjach obsługi, zalecają zalewanie kociołka zimną wodą, a internetowi bariści gorącą?
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2021, 11:14:11 wysłana przez ranGo »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi