forum.wszystkookawie.pl

Opinie, testy i porównania => Młynki => Wątek zaczęty przez: Jura2000 w 10 Maj 2021, 20:24:45

Tytuł: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Jura2000 w 10 Maj 2021, 20:24:45
Czy ktoś używa ten młynek? Jeżeli tak, to proszę o rzetelną opinię.
Mam zamiar kupić dobry młynek SD. Na starość (jestem już na emeryturze) zacząłem poznawać napoje kawowe. Wcześniej nie miałem na to czasu i piłem tylko cafe creme z ekspresu Jura E8. Teraz oprócz dobrego espresso z QuickMill Carola próbuję kawę z dripa Kalita i z kawiarki Bialetti. Każda z tych kaw potrzebuje swojego ustawienia przemiału. Teraz mam młynek Sage Smart Grider Pro i przestawianie go mija się z celem.
Wiem, że bardzo dobry jest Niche Zero ale jest on prawie nie osiągalny a chciałbym kupić jakiś porządny młynek.
Z góry dziękuję za pomoc.
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: daniell w 10 Maj 2021, 22:11:05
Dzień dobry,
Nie posiadam E5SD, a E6P ale znam różnicę pomiędzy nimi. Sam przez jakis czas uzywalem E6P jako SD ale nie daje to odpowiednich efektów (duża retencja i utrudnione przestawianie). Wygląda on praktycznie jak popularny tu na forum DF64 o zaletach i problemach ktorego mozna poczytać tu na forum.
Od 2 miesiacy uzywam Niche i uwazam, że to była świetna decyzja bo przestawia się bardzo łatwo i powtarzalnie (czego o ceado powiedziec nie moge).
Jesli zalezy Panu na SD to na Pana miejscu polował bym na Niche.

Może zaciekawi Pana ten film:
https://www.youtube.com/watch?v=em7N3eLuScw
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: krystians w 10 Maj 2021, 22:47:22
Fajnie, że ludzie chcą porównywać, szkoda tylko że wpierw nie przygotują sobie jakiejś sensownej metodologii. Nie rozumiem jaki sens ma porównanie aromatów i smaku naparów, z których każdego ekstrakcja wykonana byłą w innym czasie i zapewne też z innym % ekstrakcji, do tego w różnych naczyniach..
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Maj 2021, 09:39:37
Nie posiadam E5SD, a E6P ale znam różnicę pomiędzy nimi. Sam przez jakis czas uzywalem E6P jako SD ale nie daje to odpowiednich efektów (duża retencja i utrudnione przestawianie). Wygląda on praktycznie jak popularny tu na forum DF64 o zaletach i problemach ktorego mozna poczytać tu na forum.

Też znałem różnicę między Ceado E37S (on-demand) a E37SD. Zdawało mi się, że jest ona niewielka, ale nie próbowałem użyć E37S w roli młynka SD. W charakterze młynka on-demand E37S jest super (E6P też). Niedawno miałem do czynienia z E37SD na poważnie: od totalnego zwątpienia do zachwytu. Ceado wciąż coś zmienia, więc nie ma sensu porównanie nieaktualnych już rzeczy. W przypadku młynków SD zmieniły się ostatnio żarna: z tytanowych na "opalglide". Nie wiem czy sprawiła to wada fabryczna żaren tytanowych, ale nie dało się z nich korzystać w zakresie espresso, było to dość frustrujące. Żarna "opalglide" w zasadzie rozbijają bank -- można kawę zmielić na pył i jeszcze drobniej. Funkcjonalność E37SD z takimi żarnami jest moim zdaniem doskonała. Żarna opalglide trafiają teraz do wszystkich młynków Ceado SD.

Pytanie tylko: czy warto zabierać się za SD, gdy chcemy mieć spokój i wygodę? Idea SD wydłuża znacząco proces ułożenia kawy w sitku... Mnie utrudnia to nieco nabyty przez lata proces "kreacji" espresso ;). @Jura2000 proszę do mnie kiedyś zajrzeć :).
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Jura2000 w 11 Maj 2021, 10:32:22
Jura2000 proszę do mnie kiedyś zajrzeć
Oczywiście że zajrzę. Nie mogę się doczekać tej chwili. Teraz żona i rodzina „zabraniają” mi wszelkich wyjazdów. 18 maja mam termin drugiej szczepionki i planuję pod koniec maja pojechać do Kołobrzegu i skorzystać z porad fachowca.
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Maj 2021, 15:18:01
Mr James o roli żaren i dramatycznych różnicach między nimi. Zdaje się, że to przede wszystkim żarna determinują jakość mielenia i efekty w filiżance:

https://youtu.be/7QYlExoEpvA

A tutaj mała ciekawostka na temat żaren SSP w E37SD. Jeden z komentarzy dotyczy Niche Zero. Czyżby autor tego filmu miał już Kazaka? ;)

https://youtu.be/9YW3zXkDf1Y
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Misieeeek w 11 Maj 2021, 17:09:14
Dziś o 20.00 czasu PL będzie dostępna kolejna partia niche'a, może uda się upolować. Kupiłem w kwietniu i już przyszedł, a miał być w czerwcu, więc miesiąc przed czasem, nowy rzut ma być gotowy na lipiec więc też może trochę wcześniej będzie.
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: GostRado w 11 Maj 2021, 18:05:16
Nie wiem czy sprawiła to wada fabryczna żaren tytanowych, ale nie dało się z nich korzystać w zakresie espresso, było to dość frustrujące. Żarna "opalglide" w zasadzie rozbijają bank -- można kawę zmielić na pył i jeszcze drobniej. Funkcjonalność E37SD z takimi żarnami jest moim zdaniem doskonała. Żarna opalglide trafiają teraz do wszystkich młynków Ceado SD.

Ceado wzywa wszystkich, którzy kupili 37SD do serwisu i wymienia im wadliwe żarna na nowe? Nie mam na myśli jak z samochodami, znaczy im wysyła?
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Maj 2021, 18:24:56
Aż tak dobrze chyba nie robią. Myślę, że czekają na pretensje i dopiero wtedy dają te nowe żarna. Wydaje mi się, że mieli jakąś wpadkę z jedną serią tytanowych żaren (pomylił się ktoś przy maszynach?). Z moich kontrahentów jeden jest zadowolony, drugi był słusznie sfrustrowany (młynek trafił do mnie, bo nie mogłem uwierzyć w takie historie). Opisałem problem i w charakterze rozwiązania dostaliśmy nowe żarna. Tak czy owak trochę to było nie fair...

Żarna opalglide są kolorowe i bardzo ostre. Te trefne tytanowe były nieostre i miały zupełnie inne nacięcia.
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: GostRado w 11 Maj 2021, 19:30:13
Żarna opalglide są kolorowe i bardzo ostre.

A jakby się sprawowały w 37S a wprzódy, czy wogóle pasują?
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Anzelm w 19 Listopad 2021, 13:10:41
Czy pojawił się może jakiś użytkownik tego młynka na forum, chcący podzielić się wrażeniami z użytkowania?
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: darellus w 28 Styczeń 2022, 14:48:48
Podbijam.
Może jednak ktoś się znajdzie :-)

I prośba do @Antonio, byłbyś uprzejmy coś więcej napisać w tym temacie:
Niedawno miałem do czynienia z E37SD na poważnie: od totalnego zwątpienia do zachwytu.
, jakkolwiek by patrzeć, jednak skrajne odczucia ;-)

Może masz też praktyczną wiedzę by porównać go z E5SD, uwzględniając mniej oczywiste różnice od tych widocznych jak: gabaryty, wielkość żaren, mikroregulacja czy zachowanie ustawień przy demontażu do czyszczenia?

Pytanie tylko: czy warto zabierać się za SD, gdy chcemy mieć spokój i wygodę? Idea SD wydłuża znacząco proces ułożenia kawy w sitku...
Tu też proszę o rozwinięcie tematu :-)
Dziękuję.
Tytuł: Odp: Ceado E5SD
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 29 Styczeń 2022, 10:51:53
Nie znam E5SD z własnego doświadczenia. Przypuszczam, że da się zeń dość dobrze korzystać i że jakoś zmielonej kawy jest OK. Z E37SD sprawa była dość prosta. Producent wypuścił serię młynków z totalnie wadliwymi żarnami (pokrytymi tytanową powłoką). W zasadzie nie dało się z młynka korzystać w zakresie espresso. Żarna się kręciły a ziarenka kręciły się na górze ;). Wesoło było tańczącym ziarenkom, a posiadaczom młynków było niewesoło. Zmiana tych wadliwych żaren na nowe "opalglide" zmieniła zupełnie sytuację. Młynek w zasadzie mógł zmielić jakiekolwiek ziarna w jakikolwiek sposób.

Co tu rozwijać? E37S jest świetnym młynkiem do espresso. Biorę PF do ręki i po 4 sekundach mam ładnie ułożoną w sitku kawę. Wystarczy parę stuknięć w PF i tamper i do ekspresu.

W przypadku młynka SD trzeba wykonać znacznie dłuższą procedurę: odmierzyć ziarenka, zwilżyć je wodą, wymieszać w kubeczku, włączyć młynek, podstawić pod wylot młynka metalowy kubeczek, wsypać do włączonego młynka ziarenka, przedmuchać "mieszkiem", odebrać zmielone ziarenka, sprawdzić czy waga się zgadza, przesypać z kubeczka do sitka, zastosować jakąś metodę dystrybucji kawy w sitku i wreszcie użyć tampera... Jeszcze pędzelkiem pozamiatać. Masakra dla mnie.