Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 245594 razy)

Offline Boniunio Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #585 dnia: 13 Grudzień 2019, 12:14:04 »
Mam pytanie czy jak kupie do ekspresu polecaną przez was wodę Żywicki kryształ to czy muszę jeszcze używać w ekspresie filtru do wody delonghi ?

Offline iLuminaTi Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Drip, French Press, Chemex
  • Młynek: RĘCZNY: KAZAK TURA3, COMANDANTE C40 Nitro Blade Black. ELEKTRYCZNY: WILFA SVART CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #586 dnia: 21 Grudzień 2019, 10:01:07 »
Najlepsza woda butelkowa to wg mnie Zywiecki Kryształ. 51 PPM na mierniku tds. Bez obaw można lać do ekspresu. Nie wiem tylko jak u niej z magnezem . Pozostałe wody to raczej 100 -150 PPM. Ktoś zna alternatywe dla tej wody ?, bo nie zawsze mam do niej dostęp

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


Z alternatywnych do Żywiecki Kryształ to Żywiec Zdrój ( ujęcie Pilsko ) i Primavera w 6 litrowych baniakach ( dostępna np. w Stokrotce ) obydwie mają ok. 130 ppm.
Co do ilości ppm i ilość składników to SCAA określiła standard wody h ttps://i.ibb.co/pyg6Hs5/Przechwytywanie.png ( proszę skopiować i usunąć spację w linku pomiędzy h ttps )

Offline iLuminaTi Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Drip, French Press, Chemex
  • Młynek: RĘCZNY: KAZAK TURA3, COMANDANTE C40 Nitro Blade Black. ELEKTRYCZNY: WILFA SVART CGWS-130B
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #587 dnia: 21 Grudzień 2019, 10:05:53 »
Mam pytanie czy jak kupie do ekspresu polecaną przez was wodę Żywicki kryształ to czy muszę jeszcze używać w ekspresie filtru do wody delonghi ?
Moim zdaniem jeśli ten filtr nie zaszkodzi to na pewno nie pomoże. Żywiecki Kryształ uznawany jest za jedną z najlepszych wód. Ulepszanie jej jest w/g mnie złym pomysłem. Natury się nie poprawia. Taki filtr ma sens w przypadku np. "kranówki".

Offline WM

  • Wiadomości: 1
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #588 dnia: 07 Styczeń 2020, 22:58:11 »
Witam
Mam pytanie odnośnie ppm i mg a dokładnie ich przeliczania. Na stronach SCA można znaleźć rekomendowane wartości co do składników zawartych w wodach i są one podane w mg/l. -------> scanews.coffee/2013/07/08/dissecting-scaas-water-quality-standard/

często ktoś nawet na ty m forum podaje wartości w ppm aczkolwiek nie jest to do końca sprawa dla mnie jasna.

Jak przeliczać te wartości dokładnie by odczytywać je poprawnie? Jak zgłębiłem temat szperając po necie to przelicznik 1:1 jest w przypadku gdybyśmy mierzyli zawartość wody w wodzie :) W przypadku mierzenia zawartości minerałów te wartości się nie pokrywają. Jak doczytałem to 10 mg odpowiada 3 ppm. Czy tak?
Ktoś bardziej rozwinei temat?
Dziękuje

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #589 dnia: 22 Marzec 2020, 08:37:58 »
Aktualnie posiadam Brite C150 i zmniejszyła TD z około 250 do około 130-140. Sam TDS nam nie mówi dużo, ale jednak coś tam już zadziałała.
Z racji rozważania przeprowadzki rozważam też inne rozwiązanie jak RO z mineralizacją i bezpośrednim podłączeniem pod baterię (woda do picia i do kaw przelewowych) i bezpośrednio do ekspresu.
Czy tylko AVKO do domu czy są jakieś tańsze alternaty? @Drinker czy coś tworzysz ciągle w tym temacie na sprzedaż może?

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #590 dnia: 22 Marzec 2020, 10:28:04 »
Są chyba tańsze gotowe zestawy niż AKVO.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #591 dnia: 22 Marzec 2020, 11:45:09 »
Przy wodzie do ekspresu ważna jest twardość węglanowa KH (ang. alkalinity). To ona mówi ile jest magnezu i wapnia które zmienią się w kamień. Powinna być w okolicach 2-4 stopni niemieckich.
Oprócz tego PH, bo zakwaszona woda też niezbyt dobrze działa na ekspres a tym bardziej na ekstrakcję.

Używałem filtrów Brita C Quell ST oraz BWT Bestmax Premium, mają one nieco inną charakterystykę. Poniżej kilka obserwacji i pomiarów z moich notatek.

Brita C Quell ST:
- bardzo mocno obniża KH
- ale też bardzo mocno obniża PH

BWT Bestmax Premium
- bardzo mocno obniża GH, trochę mniej KH
- obniża PH, ale mniej niż Brita

Pomiary:
- przepłukanie filtra 1 litrem wody
- pobranie 3 litrów do zbiornika ekspresu (bardzo wolny przepływ, całość zajęło ok 2 minuty)
- pomiar na wodzie z tych 3 litrów

Woda u mnie w kranie, średnio-twarda:
KH: 11 dH
PH: 7.5
TDS: 290

Brita, bypass 30%:
KH: 5 dH
PH: 6
TDS: 190 ppm

BWT, bypass nr 1:
KH: 7 dH
PH: 7
TDS: 220 ppm

Uwagi dotyczące obu filtrów:
- przed każdym użyciem, filtr trzeba przepłukać, żeby wymienić wodę zastaną na świeżą
- dla przykładu, filtr jest nieużywany przez kilka godzin, podchodzę i nabieram szklankę wody do wypicia, wtedy taka woda ma ok 5 PH więc jest mocno zakwaszona; poza tym niezbyt smakuje (szczególnie Brita)
- ilość wody do przepłukania zależy od wielkości filtra i jego pojemności (np. Brita o poj. C150 ma ok 1 litr wody zastanej, a poj. C50 ma ok 0,6 l)
- dlatego w domowych warunkach, przy małym zużyciu wody, lepiej sprawdzają się mniejsze rozmiary (mniej wody na płukanie) i częstsza wymiana filtra
- jeśli przepływ wody przy nabieraniu jest szybszy, to efektywność filtra spada, wtedy zarówno KH jak i PH są mniej obniżone (zatem jeśli Brita obniża nam za mocno PH, to możemy nabrać wody szybciej, wtedy będzie lepiej, kosztem KH)

Jeśli ekspres do kawy jest podłączony na stałe, i pobiera on od czasu do czasu małe ilości wody, to z jednej strony mamy bardzo niskie KH (świetnie!), ale też bardzo niskie PH no i zastaną, nieświeżą wodę z filtra. Trzeba zatem pamiętać o przepłukiwaniu, co w przypadku tego typu filtrów jest niestety manualne.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #592 dnia: 22 Marzec 2020, 11:56:25 »
@Biff - jakieś przykłady?
@untoldex - dzięki za pomiary. Aktualnie Brite mam podłączoną pod baterię, nie bezpośrednio pod ekspres.

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #593 dnia: 22 Marzec 2020, 12:03:34 »
woda to niezwykła rzecz.
To święta prawda. Zastanawiam się czy da się zrobić gdzeiś badania na określenie jaka woda będzie nam najlepiej służyć?
Pewne właściwości wody mają cechy jakby to powiedzieć magiczne, trudne do zatwierdzenia przez naukę.
Woda ma przykładowo pamięć.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2020, 12:11:11 wysłana przez Pluto »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #594 dnia: 22 Marzec 2020, 13:28:17 »
Cytat: Pluto

... Woda ma przykładowo pamięć.

Rozwiniesz? Co ta woda pamięta? Mam nie sikać do wody, bo będzie pamiętała smak mojego moczu? Bo nie do końca rozumiem co masz na myśli...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #595 dnia: 22 Marzec 2020, 13:36:07 »
Woda ma przykładowo pamięć.
A Ziemia jest płaska... :picardpalm:

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #596 dnia: 22 Marzec 2020, 13:44:53 »
Woda ma przykładowo pamięć.
A Ziemia jest płaska... :picardpalm:


Nie kłam! Przecież wszyscy wiedzą, że jest wklesla!

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #597 dnia: 22 Marzec 2020, 13:51:57 »
Rozwiniesz? Co ta woda pamięta? Mam nie sikać do wody, bo będzie pamiętała smak mojego moczu? Bo nie do końca rozumiem co masz na myśli...

Dlaczego jedna woda w sklepie smakuje inaczej od drugiej? Jedno i drugie to H2O. Ale łączy w sobie wszystkie związki z jakimi miała styczność.
Tak, woda oczyszczona  pochodząca z oczyszczalni ścieków też będzie miała inny smak choć to H2O.
Generalnie jeden typ kiedyś mi butelke pokazał że to jest najlepsza dla mnie woda i podał jej markę ze sklepu.
No to ja się z tego śmiałem. Woda w zależności gdzie skąd pochodzi nabiera różnych właściwości mimo że jej skład nie ulega zmianie.

No ale patrząc na powyższe wpisy  ja już z wami skończyłem.


« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2020, 13:56:39 wysłana przez Pluto »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #598 dnia: 22 Marzec 2020, 14:03:32 »
To jest chemia, nie magia :picardpalm: Tyle w tym prawdy ile w płaskiej Ziemi.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #599 dnia: 22 Marzec 2020, 14:26:07 »
To jest chemia, nie magia :picardpalm: Tyle w tym prawdy ile w płaskiej Ziemi.

Właśnie. Słusznie podsumowałeś. Chemia. Ale jak widać, dla niektórych może być na tyle niezrozumiała, by nazywać to magią.. A pamięci to wodą nie ma...
To że związki chemiczne łącza się w określony sposób ze sobą i wpływa to na ich właściwości to żadna magia czy pamięć...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi