Autor Wątek: Jura ENA 8 (EC) i konfigurowanie objętości kawy  (Przeczytany 337 razy)

Offline mar4321

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Jura ENA 8 EC
Jura ENA 8 (EC) i konfigurowanie objętości kawy
« dnia: 24 Marzec 2024, 18:23:59 »
Dzień dobry.

Kupiłem kilka dni temu ekspres Jura ENA 8 (EC) Full Metropolitan Black. Do tej pory pijałem raczej podłej jakości kawy mleczne. Korzystałem również z sieciówek Costa czy Starbucks. Piszę o tym dlatego, bo zdziwiły mnie fabryczne ustawienia dotyczące objętości przygotowywanych kaw. Taka latte macchiato standarowo przyrządzana jest w ENA 8 z 45 ml kawy i chyba 25s mleka. Na oko wychodzi z tego może ze 100 ml "napoju". I teraz przechodzę do sedna - w takiej Costa kolejno rozmiary S, M, L to 220, 370, 460 ml. Przeczytałem też dokładnie instrukcję obsługi i nie znalazłem wprost odpowiedzi na moje pytanie: czy jeśli ustawię porcję np. na 100 ml kawy (zamiast domyślnego 45ml) i 50s mleka zamiast 25s, to czy kawa będzie smakować dokładnie tak samo jak standardowa porcja pod względem intensywności, smaku i zawartości kofeiny? Czy zmiany ilości zaparzonej kawy tak naprawdę tylko rozwadniają podstawowe 45 ml? Jest jeszcze opcja Extra Shot, która o ile wiem dwa razy mieli kawę i do zaparzania używa połowy wody. Póki co jestem średnio zadowolony z ekspresu, bo jakieś takie mleczno-rozwodnione te kawy mi wychodzą na moich customowych konfiguracjach.

Pytanie bonusowe: jestem ciekaw, ile już zrobiłem kaw. W ENA 8 z przyciskami wiem, że można sprawdzić licznik kaw, natomiast może ktoś wie, jak wejść do tego menu, gdy mamy do dyspozycji tylko ekran dotykowy?

Pozdrawiam.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura ENA 8 (EC) i konfigurowanie objętości kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Marzec 2024, 20:18:57 »
Niepotrzebnie zajmujesz się standardowymi przepisami czy ustawieniami. Jak już muszę napić się z automatu kawy i nie mam na myśli ekspreso, bo taki ekspres nie zrobi espresso, to piję z spienionym mlekiem, a jeśli mam możliwość w danym momencie taki ekspres po swojemu poprzedstawiać, to jeszcze lepiej. Niestety użytkownicy mylnie tłumaczą sobie określenie "ekspres automatyczny".

Czy masz prawidłowo ustawioną:
¹ temperaturę parzenia?
² stopień mielenia?
³ dozę kawy?

Dzisiaj pilnowałem u dzieci wnuczkę (siedem lat, sama robi sobie spienione mleko z czekoladą z automatu) i "bawiłem" się przy okazji ich WMF perfection. Skończyła się jedna kawa średnio-ciemny blend i zasypałem drugą, średnio paloną Brazylię specialty: młynek na najdrobniejsze mielenie "1", było na "2" a temperatura na najwyższą "T³", była średnia "T²" i wyszło nieźle. Doza ustawiona jest zawsze na poziomie maksymalnym.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2024, 20:27:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jura ENA 8 (EC) i konfigurowanie objętości kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Marzec 2024, 08:49:05 »
w takiej Costa kolejno rozmiary S, M, L to 220, 370, 460 ml. Przeczytałem też dokładnie instrukcję obsługi i nie znalazłem wprost odpowiedzi na moje pytanie: czy jeśli ustawię porcję np. na 100 ml kawy (zamiast domyślnego 45ml) i 50s mleka zamiast 25s, to czy kawa będzie smakować dokładnie tak samo jak standardowa porcja pod względem intensywności, smaku i zawartości kofeiny
Przepisami zaprogramowanymi nie ma co się przejmować, przeważnie chodzi tylko o spełnienie założenia marketingowego.. Chyba nie ma jednoznacznej definicji "latte machiato" jest to napój kawowy składający się głównie z mleka. Każda sieciówka może mieć swoje standardy.   
Jak ustawisz większą porcję kawy, to ekstrakcja będzie inna, czyli rezultat też może się trochę zmienić. Podstawą jest zawsze espresso i powinieneś mieć ustawiony młynek, temperaturą i długość ekstrakcji tak, aby tę bazę mieć na jak najlepszym poziomie.

Czy zmiany ilości zaparzonej kawy tak naprawdę tylko rozwadniają podstawowe 45 ml? Jest jeszcze opcja Extra Shot, która o ile wiem dwa razy mieli kawę i do zaparzania używa połowy wody. Póki co jestem średnio zadowolony z ekspresu, bo jakieś takie mleczno-rozwodnione te kawy mi wychodzą na moich customowych konfiguracjach.
To zależy jak masz ustawiony ekspres, musisz zastanowić się, w którą stronę chcesz zmierzać i w zależności od tego dobierasz kawę oraz parametry jej zaparzania. Jeśli kawa jest wodnista, trzeba na pewno zmielić drobniej, może podnieść temperaturę. Może kawa jest sucha i zwietrzałą to może się nie dać gęstej aromatycznej kawy zaparzyć.

Polecam posłuchać co mówi nasz forumowy kolega w tym filmie:
https://youtu.be/rnKUFTtn4V4?si=I_9SWdyWskE12mEk&t=283
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2024, 09:00:57 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi