Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224014 razy)

Offline zwykly_adam

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: DeLonghi ECAM
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #315 dnia: 04 Kwiecień 2019, 17:13:24 »
Hej   :poklon:

Ostatnio zacząłem testować różne kawy, dopiero zaczynam i chcę przetestować kawy brazylijskie.
Trochę o nich czytałem i znalazłem sklep, gdzie można je kupić online - u mnie w mieście ciężko.
Najchętniej kupił bym każdą i spróbował ale niestety nie pozwala mi budżet. Co możecie mi polecić?
sklep:  :cenzura:

Ja myślałem o Brasilia Fazenda Santa Barbara która charakteryzuje się wysoką słodyczą cukru trzcinowego, brzoskwiń z aromatem karmelu oraz bardzo specyficzną kwasowością świeżych truskawek.
Będę wdzięczny za pomoc!  :kawa:

EDIT: Naprawdę ?? W emailu rejestracyjnym używasz nazwy sklepu który znalazłeś....  :picardpalm: i informujesz na forum...  :sciana:

A dział komercyjny nic na forum nie kosztuje - można ot tak się zwrócić do administracji i mieć stosowny profil. :kwiat:
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2019, 18:17:19 wysłana przez DrUsagi »

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #316 dnia: 05 Kwiecień 2019, 23:01:01 »
Burundi Yagikawa
Washed, Bourbon
Palarnia Nord Coast z Hamburga
Parzona w V60 w temperaturach 92-94degC

Dość słodka jak na afrykańską, mytą kawę. Słodycz cukru trzcinowego równoważy lekka kwasowość suszonej żurawiny. Bardzo zacny kompot z dojrzałych, letnich owoców. Wysokie body, długi, przyjemny posmak. Klasowa kawka. Dostałem w prezencie, ale cena na miejscu 9,9€ za paczkę 250g jest nad wyraz atrakcyjna :)
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2019, 23:03:12 wysłana przez xcracerpl »

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #317 dnia: 15 Kwiecień 2019, 10:36:09 »
Coffee Collective
Bolivia Buena Vista, Caturra, Typica, Catuai, washed

Po całkowitym rozczarowaniu, jakim był natural z boliwijskiej Finca Alasitas (czego by nie robić efektem był bób ;) ) tym razem dostałem mytą Boliwię z Coffee Collective. Ponownie parzyłem sam jak i porównałem z efektami uzyskanymi w zaprzyjaźnionej kawiarni. Jest o wiele lepiej, choć kawka jest specyficzna. Delikatna, z niewielką kwasowością, słodycz głównie pochodząca z nerkowców, wraz ze stygnięciem pojawia się kwasowy balans z bliżej nieokreślonych owoców, z pewnością nie są to obiecane morele. W porównaniu z V60 parzonym w zakresach 92-94 dużo bogatsza wychodzi z aeropressu w 91degC.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #318 dnia: 21 Kwiecień 2019, 18:56:04 »
The Barn
Cauca, Colombia
Przelew marca z CoffeeDesk.

Długo nie mogłem się dogadać z tą kawą w Kalicie, na szczęście koniec paczki przyniósł ciekawe doświadczenia.
1. Zabrakło mi kawy pod espresso więc Kolumbia poszło w sitko i temperaturę 94 stopni. Cappuccino to był smak krówki, takiej słodkiej, z dzieciństwa.
2. Przyszły ciepłe dni więc i drip na lodzie. Szybko przelane w Kalicie (94°, 2:45, 140g lodu, 260g wody) tym razem dało cytrusowe orzeźwienie i znowu lekko wyczuwalną krówkę jak na finiszu.

Opakowanie tutaj nie kłamie i te smaki da się przyjemnie wyczuć, ziarna bardzo fajne :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #319 dnia: 22 Kwiecień 2019, 23:20:20 »
Burundi
Buziraguhindwa
Good Coffee
natural


Ziarenka godna polecenia. To moja pierwsza kawa z tego kraju, z obróbki naturalnej. Bardzo słodka z przyjemnym (dla wszystkich) owocowym przełamaniem, bardzo czysta w smaku. W czym bym tego nie przelał tak wychodził likier czekoladowy i ananas, dwa razy gdzieś tam banan w oddali zaszumiał. Próbowałem jej z AP, Gabi, v60 i Kality - za każdym razem można się było szybko dogadać. Polecam!

Offline atolt

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Magica PID
  • Młynek: Macap M5D
Odp: Krótkie opinie o kawach - Ethiopia Abyssinia Mocca Natural - Euro Cafe
« Odpowiedź #320 dnia: 13 Maj 2019, 13:38:35 »
Ethiopia Abyssinia Mocca Natural - Euro Cafe

Metoda: espresso

Zacznę od krótkiej konkluzji: świetna kawa.

Smak: Na początku czarna herbata z brzoskwinią i lekko niedojrzałą śliwką mirabelką
Po chwili dochodzi jagoda, która pozostaje w finiszu na bardzo długo.

Body: Średnie ale za to idealnie czyste, krystaliczne, soczyste... to podczas picia, po skończonym łyku odczucie przesuwa się w stronę winnej cierpkości i wytrawności (coś jak tanina).

Doza: 18.4g
Uzysk: 37g
Czas: 30s
Temperatura: Preferuję dla niej 92, jest optymalna.
         
         Jak zwykle sprawdzałem od 90st przez 92 do 94st.         
         Przy 90st robi się mało zrównoważona, kwasek dominuje i mało jest jagody.
         Przy 94st jak dla mnie kawa nieco ubożeje.

Crema: gęsta jednorodna, jasna, 5mm, szybko znika.

Podobna w ogólnym odbiorze do: Yirgacheffe Kochere (tyle, że jak dobrze pamiętam tam nie było jagody).

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #321 dnia: 14 Maj 2019, 19:55:30 »
Elbgold (Hamburg)
Honduras el Puente, region Marcala
Red Catuai, Washed

Palenie nie tak całkiem jasne, bliżej omniroastu.
Parzona w V60, 4:6, w 94stopniach.

Ciekawa kawka o przyjemnym, zbalansowanym smaku. Delikatna kwasowość z cytrusów połączona ze słodkimi owocami (brzoskwinia, morela). W aromacie kwiaty. Kolejna kawa, którą dostałem w prezencie i miałem przyjemność spróbować z jednej z hamburskich palarni. Poza tym, że to fajne ziarna, które dają bardzo dobrą filiżankę napoju, zwraca uwagę bardzo dobry stosunek ceny do jakości (8,9€ za 250g, 16,9 za 0,5kg).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #322 dnia: 29 Maj 2019, 21:22:48 »
Euro Cafe - Tanzania Shilanga, Songwe/Mbozi  (washed , N 39 - 90%, KT 423 - 10% ) [filtry]
Ciekawe ziarna, nieoczywiste w aromatach. Przechodzące od jasnych, lekkich aromatów do głębszych i oleistych.
W pierwszych odczuciach pojawiła się u mnie słodycz karmelowo-słodowa przechodząca w nugat, której towarzyszyła lekka mirabelkowa kwasowość i jasne kwiaty. Dalsza część nie jest tak oczywista, bo posmak jest głęboki, kojarzący się z olejkami: z orzechów, czerwonego grejpfruta i przypraw korzennych. Bardzo przyjemne przelewy.


Euro Cafe - Honduras Guara selection, El Paraiso, Santa Barbara (Washed, Catuai, Caturra, Lempira, Ihcafe 90, Bourbon)[espress]
Bardzo pozytywne zaskoczyły mnie napar z tych ziaren. W filiżance oprócz tego co zapowiada opakowanie pojawił się jeszcze głęboki posmak szlachetnego alkoholu dojrzewającego w drewnianej beczce. Towarzyszy mu karmelowa słodycz, sok truskawkowy i czekolada. Bardzo przyjemnie i bardzo przystępnie cenowo. Nic więcej nie mógłbym oczekiwać.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2019, 21:36:07 wysłana przez krystians »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #323 dnia: 08 Lipiec 2019, 18:22:25 »
Kolumbia La Cristalina Pink Bourbon Honey
wypalone przez Synestezja (Mastro Antonio).
Bez zbędnych wstępów muszę stwierdzić, że jest to kawa wybitna  :szampan: Tak niesamowicie czystej, bez goryczy, przyjemnie kwaskowatej i bardzo owocowej Kolumbii już dawno nie piłem :pycha: Smakując napar przygotowany w Hario V60 miałem odczucie jakbym pił Geishę (taka super zbalansowana, niezwykła)  :wow2:
Najbardziej mi posmakowała przygotowana w Hario v60 (temp. 90 st.C, 2:40 min czas zaparzania, przygotowane zmodyfikowaną przez Antonia metodą Kasuyi); wtedy najlepiej dało się wyeksponować owocowość (posmak dżemu truskawkowego, marakui i innych owoców tropikalnych, które daje się wyczuć w najlepszych ziarnach z Etiopii) i bardzo przyjemną i zbalansowaną kwaskowatość.
Ostatnią, podobnie wybitną Kolumbię piłem chyba ze 2 lata temu (Kolumbia Geisha Granja La Esperanza, również od Synestezji).
Na dzień dzisiejszy miałbym bardzo poważny dylemat, jeśli miałbym wskazać jako lepszą, jedną z tych dwóch Kolumbii  :kwiat:
Ta kawa wydaje się być jednym z moich faworytów na najlepszą kawę roku  :szampan:
Po prostu nie można jej nie spróbować  ;)



Offline dammiano

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: V60; Aeropress; kawiarka Bialetti; frenchpress;
  • Młynek: Baratza Virtuoso. Comandante C40 MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #324 dnia: 21 Lipiec 2019, 18:06:28 »
Mexico Marago
Ponieważ moje zapasy kawy są na wyczerpaniu a nie zamówiłem jeszcze kolejnej partii postanowiłem udać się do lokalnej palarni żeby zobaczyć czy oferują coś co nadawałoby się pod przelew.
Większość kaw okazała się ciemno wypalona, niektóre nawet bardzo ciemno ale udało mi się znaleźć dwie kawy, które nie zostały spalone. Jedną z nich była Mexico Marago. Niestety daty palenia nie znam ale jako, że jest to mała palarnia można przypuszczać, że jest dosyć świeża.
To co mnie zaskoczyło na pierwszy rzut oka, to niesamowicie duże ziarna, chyba największe jakie do tej pory widziałem. Na zdjęciu jest w zestawieniu z Burundi od Gorana, która jest dosyć drobna, niemniej daje to pewne wyobrażenie o jej rozmiarze.
Co do smaku, to kawa bardzo zrównoważona, powiedziałbym mocno "kawowa", słodka wyczuwalne kakao i czekolada z bardzo delikatną kwasowością pojawiającą się na bokach języka gdy kawa przestygnie.
Moim zdaniem to świetna propozycja dla szukających w kawie klasycznego smaku i balansu.
Metoda: aeopressreceived_723650998058682.jpeg

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #325 dnia: 21 Lipiec 2019, 18:44:06 »
postanowiłem udać się do lokalnej palarni

Gdzie się znajduje ta palarnia?

Offline dammiano

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: V60; Aeropress; kawiarka Bialetti; frenchpress;
  • Młynek: Baratza Virtuoso. Comandante C40 MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #326 dnia: 21 Lipiec 2019, 18:56:10 »
 :to malutka palarnia nastawiona  bardziej na potrzeby kawiarni niż na sprzedaż kawy na zewnątrz, nie kupisz ich kawy w internecie, nie mają swojej strony, no chyba że taka namiastka na FB. Jak wpiszesz palarnia kawy Olkusz to powinien być pierwszy link

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #327 dnia: 21 Lipiec 2019, 20:55:44 »
Dzięki za info :).

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #328 dnia: 24 Lipiec 2019, 21:04:36 »
Cześć, czy ktoś słyszał coś o "brasil moka intenso"  wypiłem tego 3 kg ale z mokki.
Kupiłem teraz Lelita Anne i chce uczyć się na tej kawei. Czy jest sens? Nie ma na niej daty palenia.. Tylko data przydatności, "2038"

Wszystko wychodzi mi źle, raz kanałowanie, raz błoto, raz z 8,5 grama wychodzi 40ml w 25sek. 
Czem wyjdzie wszytko ok ale smak to 13 cytryn jak to tu się mówi :)

Jestem pewny że to wina kawy, ale nie znalazlem nigdzie opinii o tej kawei a kosztuje 100zł za kg.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #329 dnia: 25 Lipiec 2019, 07:45:09 »
Jestem pewny że to wina kawy
A skąd ta pewność? Ta kawa jest stosunkowo mocno palona, na styl włoski, więc raczej nie powinna być kwaśna. Doszukiwał bym się błędów po Twojej stronie. Za słabo rozgrzany ekspres i co za tym idzie zbyt niska temperatura zaparzania, zbyt gruby przemiał, zła dystrybucja i tamping (stąd kanały)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi