Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 228280 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10576
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #345 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:28:10 »
Pawle, naciągasz ;). To różnica preferencji. Rwanda Mahembe jest wyśmienita, słodka i bardzo pięknie pachnie. O właśnie, to jest klucz. Ktoś tam kiedyś napisał, że dobre espresso powinno tak smakować jak pachnie świeżo mielona kawa...
Marku, jak pachnie Twoja kawa? ;) Czy też zdaje Ci się kwaśna czy raczej przypomina czerwone i żółte owoce?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #346 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:34:41 »
Rwanda Mahembe jest wyśmienita, słodka i bardzo pięknie pachnie.
Jest wyśmienita, nie przeczę. Powiem więcej, nigdy nie zawiodłem się na kawie od Auduna, kilka razy w roku biorę różne paczki, i zawsze jest rewelacja :)
Czy jest słodka, to zależy od punktu odniesienia. Ostatnio spróbowałem jakiegoś deseru co moje dzieciaki wcinają, jakaś czekolada Kinder. To jest słodkie...

A, że naciągam na CP? :) Nie, to dobra palarnia. Ja tylko szczerze polecam bo nie ma to jak wypić kawę zaparzoną poprawnie, na dobrym sprzęcie, przez profesjonalistę. A potem kupić te same ziarenka i próbować w domu. Często piszemy tu: "jak Ci smakuję, to znaczy że jest OK". Moim zdaniem nie do końca, bez punktu odniesienia, coś co nam smakuje, może być nadal bardzo dalekie od tego co faktycznie możemy z ziarenek wydobyć.


« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 22:38:41 wysłana przez pj.w »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10576
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #347 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:36:30 »
Rwandę Mahembe miewaliśmy parę razy w ciągu ostatnich kilku lat. Lubię aromat tych ziaren, niezależnie od tego, jak się je wypali... Auduna wersji nie próbowałem, ale raczej nie jest zbyt jasna?
Ostatnio "słodki" jest dla mnie np. surowy burak i marchewka, a nawet kalarepa i kapusta, czasami też cytryna. Kinder coś tam nie do przeżycia.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 22:39:18 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #348 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:40:37 »
Wbrew obiegowym opiniom, on wcale nie pali jakoś super jasno, szczególnie kaw klasyfikowanych jako espresso. Tak na oko jaśniej niż Twoje typowe palenia ale raczej mocniej niż Synestezja.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #349 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:59:56 »
Percepcja smaku jest bardzo ciekawa. A propos Rwandy kawy te dla mnie przeważnie wydają się zbyt słodkie w przelewie. Natomiast znacznie bardziej odpowiada mi balans rwandyjskich kaw w espresso, bo w takiej formie zaparzenia pojawiają się wyraźne owocowo kwaski. Oczywiście nie wszyscy muszą to lubić.

@Marekjkraków Polecam przed zakupem ziarenek dowiedzieć się jakie aromaty występują w kawie i jeśli na pierwszych dwóch miejscach są owoce, to raczej odradzam miłośnikom klasycznego espresso w stylu włoskim. Generalnie afrykańskie kawy w espresso będą dość owocowe. Jeśli nie chcesz testować własnych granic percepcji, to lepiej - tak jak sugeruje pj.w - wybrać mieszanki pod espresso.

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #350 dnia: 31 Lipiec 2019, 23:10:28 »
Jak pachnie kawa po zmieleniu, a nawet przed?  Teraz dla mnie dokłądnie tak jak smakuje. Czyli czuję już tylko i wyłącznie kwaskowość.
Niestety tak mnie odrzuca że nie mogę nawet powąchać tej kawy.

jak zrobiłem kawę bardziej wypaloną włoską na niskim ustawieniu PID - 88 np. to wyszła mi kawa kwaśna. Ale dało się wypić.
podniosłem temperaturę do 93 dodałem 0,5 grama i jest bajka.

Ale przy tej Rwandzie to całkiem coś innego. 100 razy mocniejsza kwasowość, Tak że mnie odrzuca.. nawet nie przełknę, musze wypluć. Chociaż moja żona wypiła i mówi że to nie kawa tylko sok cytrynowy albo po prostu herbata z duża iloscia cytryny. No i to wypiła. Ona nie lubi kawy wogóle. Chyba pierwsze w życiu...  Ale mówi że nie chce więcej.

Jutro zobaczę jeszcze jak zmielę grubiej. na 11 kliknięciu i przeciągne do tych 44 gram

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #351 dnia: 01 Sierpień 2019, 07:51:50 »
Czemu grubiej jeśli kawa jak mówisz jest kwaśna? Jaki jest przebieg, czas ekstrakcji i ratio ? Może mielisz zbyt grubo lub masz zbyt małą dozę i kawa jest nie doparzona więc kwaśna ? A może właśnie jest słodka i owocowa ale jeszcze tego nie potrafisz poczuć i docenić będąc na początku drogi kawowej. Zacznij od brazylii, monsunowej indi, mujeres itp a jak opanujesz te kawy i poczujesz że ich smak nie jest pełny i potrzebujesz większego balansu wrócisz do rwandy. Kawy Auduna są świetne piłem je w Bydgoszczy i w domu ale potrafią być kłopotliwe i trudne jeśli chodzi o przygotowanie.

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #352 dnia: 01 Sierpień 2019, 09:16:23 »
Mam następny dzień.
Dziś kawę wypiłem  :wow2:

1) 18 gram zamiast 17
2) zmielenie zostawiłem na 9 klik
3) spinacz poszedł w ruch
4) tamping tylko tak żeby do sitka nie dobiła kawa
5) pid - 97 ( ale ostatnie krople spadamy przy 87 stopniach. Czy to normalne ze przy jednym espresso tak szybko spada temperatura?)
6) 32sek
7) woda zywiec zdrój

Uzysk 45 gram
Crema mała ale gęsta i już orzechowa. Bez porównania do brasilmoka (gęsta duża i ciemniejsza, panterka)
Przebieg ekstrakcji : trochę trzeba bylo poczekać aż kawa wypłynie. Na początku trochę szarpało ale później równo malutkim ciulkiem.

Wypiłem, odrzuca mnie trochę po wczorajszym. Ale po wypiciu czyje smaki i jest to dobre. Ale w momencie picia wyczuwam kwaśności które potem w ustach znikają i zostaje przyjemny smak. Crema wydaje się być najkwaśniejsza. Jeszcze trochę jak bym się pozbył tej kwaskowosci to by było chyba już do wypicia paczka:)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #353 dnia: 01 Sierpień 2019, 10:32:15 »
Jeśli szarpie Ci strumykami kawy, to znaczy, że masz kanał. Jak jest kanał w jasno palonej kawie to wychodzi kwas akumulatorowy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #354 dnia: 01 Sierpień 2019, 10:52:36 »
Jasne kawy trzeba drobno mielić i pilnować uzysku, żeby nie był zbyt duży.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #355 dnia: 01 Sierpień 2019, 11:43:58 »
jakie aromaty występują w kawie i jeśli na pierwszych dwóch miejscach są owoce, to raczej odradzam miłośnikom klasycznego espresso w stylu włoskim.

Fajna reguła kciuka!

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #356 dnia: 01 Sierpień 2019, 12:08:53 »
Jasne kawy trzeba drobno mielić i pilnować uzysku, żeby nie był zbyt duży.
O to ciekawe, ja najczęściej przy jaśniejszych staram się mieć ratio 1:2,5-3. Znowu w bardzo ciemnych idę bliżej 1:1,5.

Crema wydaje się być najkwaśniejsza.
Pamiętaj żeby filiżanka było rozgrzana, i przed wypiciem wymieszaj kawę łyżeczką, wtedy warstwy espresso w tym crema wymieszają się.. Będzie smaczniej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10576
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #357 dnia: 01 Sierpień 2019, 12:20:54 »
"Najkwaśniejsze" zawsze jest dno... ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #358 dnia: 01 Sierpień 2019, 12:24:06 »
Fakt, w jednym barze stary Włoch puszczał kilka kropelek kawy do tacki i dopiero podstawiał filiżankę, żeby było bardziej czekoladowo :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #359 dnia: 01 Sierpień 2019, 13:16:05 »
O to ciekawe, ja najczęściej przy jaśniejszych staram się mieć ratio 1:2,5-3. Znowu w bardzo ciemnych idę bliżej 1:1,5.
Ja mam podobnie jak robię bardziej skoncentrowane napary. Jaśniejsze kawy ratio większe i wyższa temperatura niż ciemniej palone.  Pozwala to uzyskać pełnię aromatów i odpowiedni balans.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi