Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 228648 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #330 dnia: 25 Lipiec 2019, 08:44:35 »
Cześć, czy ktoś słyszał coś o "brasil moka intenso"  wypiłem tego 3 kg ale z mokki.
Kupiłem teraz Lelita Anne i chce uczyć się na tej kawei. Czy jest sens? Nie ma na niej daty palenia.. Tylko data przydatności, "2038"

Wszystko wychodzi mi źle, raz kanałowanie, raz błoto, raz z 8,5 grama wychodzi 40ml w 25sek. 
Czem wyjdzie wszytko ok ale smak to 13 cytryn jak to tu się mówi :)

Jestem pewny że to wina kawy, ale nie znalazlem nigdzie opinii o tej kawei a kosztuje 100zł za kg.

Kawę robisz jak się tylko zapali lampka kontrolna o gotowości do pracy? Jeśli tak to duży błąd, po włączeniu ekspresu wepnij portafilter (nie musisz dokręcać do końca, tylko żeby siedział w grupie - oszczędzajmy uszczelkę ;)) i zostaw tak ekspres przynajmniej na 10-15min, po tym czasie grupa i PF powinny być nieźle nagrzane. Gorąca filiżanka też bardzo pomaga, ja osobiście wlewam sobie te 30-50ml. gorącej wody przed zapięciem kolby z kawą co załatwia sprawę.
Uwierz mi efekt w filiżance będzie zupełnie inny, a jeśli chodzi o kanały i błoto to problem jest raczej po twojej stronie (zła dystrybucja i ubicie / zbyt mała ilość kawy w sitku)
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec 2019, 08:48:27 wysłana przez k3lt »

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #331 dnia: 25 Lipiec 2019, 18:31:45 »
To tak,
tamper dopiero zamówiłem. ubijałem tym plastikiem więc z tego powodu mogły wychodzić błędy.

20-30 min wczesniej włączam ekspres. Kolbę sciągam tylko do nałożenia kawy. Zawsze wkładam 14 gram kawy. czyli ilość odpowiednia do mojego ekspresu. Test monety też wychodzi. Mielę kawę w comandante na 9 kliknięciu. Czasem ciastko jak wyrzucam wypada w kawałkach albo brzegi sitka są w niej uwalone (przykleja sie kawa do niego nie odpada jako ładne ciastko). Muszę też czyścić zestaw(to sitko od góry) bo uwali się czasem od kawy. A proporcje zawsze takie same. Tak więc wnioskuje że to wszystko moja wina. Czyli tak jak mówicie, dystrybucja i tamping. Albo za mocno, albo za słabo albo kilka razy (tak teraz wiem że można tylko raz docisnąc i nie poprawiać)

Tem ten jest o kawie. Więc twierdzicie że ta Brasil Moka jest ok? Dlaczego nie ma daty palenia, otwarłem ją też z 2 miesiące temu, byłem na wakacjach, więc myślałem że może wywietrzała albo coś w tym stylu.

Osobiście mi smakuje bardzo:) Nawet jak wyjdzie 70g z 14g w 25sekund :)


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #332 dnia: 25 Lipiec 2019, 20:44:07 »
Czem wyjdzie wszytko ok ale smak to 13 cytryn jak to tu się mówi :)

14 cytryn :).
Trochę mi cieżko uwierzyć, że włosko palona kawa przy dobrze wygrzanym ekspresie wychodzi tak kwaśna.

Chyba trzeba zdefiniować co dla ciebie znaczy „kwaśna”. Czy masz możliwość nastawu temperatury zaparzania? Jeśli tak to na jaką wartość masz ustawione?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #333 dnia: 25 Lipiec 2019, 22:21:12 »
Najlepiej uczyć się na kawach znanych na forum, znanych w palarni, gdzie łatwiej też doradzić. Mujeres lub Ariadna są jedne z lepszych do tego.
Póki nie masz tampera i nie masz jakiegoś rytuału (jak sam mówisz czasem ubijasz tylko raz, czasem kilka) to ciężko Ci będzie samemu się odnieść do tego co robisz źle, bo jest za dużo zmiennych.
Uporządkuj wszystko i zapraszamy do lektury poświęconej przygotowaniu espresso. Kilkaset stron poświęconych właśnie problemom :)

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #334 dnia: 26 Lipiec 2019, 09:38:24 »
Kwaśna = pianka (crema), końcówke naparu jak wypijam to czuć najbardziej. Na początku tego nie czuje. Po prostu kwaśny smak. Ale widzę też odrobinki kawy, tak jak bym za drobno mielił.  Najdziwniejsze że na poczatku tego nie czuje. 

Popracowałem nad dystrybucją i tampingiem. Poczytałem, poszukałem i juz robie to lepiej.

Jednak do mojego ekspresu wchodzi 17 gram a nie 14. Ubijam prawie całą siłą żeby tę zmienną wyeliminować. Kawa wychodzi teraz (aż 5 razy:) taka sama. Leci równo. Crema bardzo ciemna, ostatnie kapnięcia sa jaśniejsze tylko. w 25 sekund 50ml z 17 gram.
Smakuje mi, jest dobra. Tylko ten kwaśny smak nie wiem skąd. W sumie to mi aż tak nie przeszkadza. Na 100% nagrzany ekspres na maxa. PF aż pali. Cała obudowa gorąca. Temperatura zaparzanie 93 stopnie na PID dzie wyświetla.

Może cos pomijam?

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #335 dnia: 26 Lipiec 2019, 11:24:44 »
Z tego co piszesz, można wnioskować, że trochę za grubo mielisz... Jak dla mnie za duży uzysk w stosunku do dozy a przede wszystkim do czasu. Jak zmielisz drobniej to najprawdopodobniej kwaski się zredukują.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #336 dnia: 26 Lipiec 2019, 12:49:14 »
Najdziwniejsze że na poczatku tego nie czuje. 
Dobrze zamieszaj. Espresso ma warstwy.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #337 dnia: 26 Lipiec 2019, 16:55:12 »
Jak ogr ;).

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #338 dnia: 26 Lipiec 2019, 19:04:07 »
Off-Topic:
Jak ogr ;).
A osły warstw nie mają.


Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #339 dnia: 31 Lipiec 2019, 19:30:46 »
Dobra... źle rozumiałem słowo KWAŚNY.  BrasilMoka sie skończyła. kupiłem dzisiaj Mahembe espresso od Audun Coffee

Ludzie... łyk.. i wyplułem. SZOK 10000 Cytryn. A robie to na tych samych ustawieniach co wcześniej. Jednak widać że kawa jest słabiej wypalona.
 po Tamperowaniu dużo wolniej leciała. Co muszę zmienić? temperaturę wody? grubiej zmielić?

W żuciu nie piłem tak niedobrej kawy :) A potobno jest jedna z lepszych :)  POMOCY :)
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 20:24:14 wysłana przez Marekjkraków »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #340 dnia: 31 Lipiec 2019, 20:03:44 »
Bo to jest espresso norweskie...

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #341 dnia: 31 Lipiec 2019, 20:23:07 »
czyli że co? 40 zł w plecy? przecież tego się pić nie da...
 tam że kwaśne to se może być. Ale to krzywi tak że tragedia totalna.

Temperatura na PID 95 stopni
zmielone że ledwo leci
17,5 gram
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 20:32:21 wysłana przez Marekjkraków »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #342 dnia: 31 Lipiec 2019, 21:31:08 »
Ta kawa jest kwaskowa.
Jesteś z Krakowa, przejdź się do Coffee Proficiency, poproś o kawę Espresso Classic. Napij się zaparzonej przez nich, będziesz miał punkt odniesienia.

Co do Auduna.
9 klik, to będzie za drobno. Po zmieleniu wymieszaj kawę w pojemniczku wyprostowanym spinaczem. To samo zrób po przesypaniu do PF. Spróbuj z dozą około 18 gram, uzysk 44 gram w 30-35 sekund.
Ale nie spodziewaj się tytoniu i kakao.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 21:33:55 wysłana przez pj.w »

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #343 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:07:07 »
Ok, jutro spróbuje z rana. Bo jak dzisiaj poczuje zapach tego kwasu to padnę.
Nawet jak same ziarna wącham to już mnie odrzuca. Nie wiem czy nie lepiej odrazu zrezygnować.
Chyba zbyt trudna na początek. A i tak wole włoski klasyk. Co polecacie sprawdzonego?
A może ktoś by chciał odkupić odemnie za 20zl tego AUDUNA? Dałem 40:) dzisiaj otwarta:)

Jeszcze wrócę do brasilmokka. Doszedłem chyba do ideału. Wychodzi gruba crema z panterka. Smakuje super

Podam wiec na jakich ustawieniach mi ona wychodzi.

Ekspres jak widać pod loginem.

- pid - 93
- mielenie na 9 kliknięciu
- tamping bardzo mocny
- 17,5 grama

W 25-30sek od włączenia pompy 35g kawy

Zmarnowałem pół kilograma. Ale ostatnie 10 kaw były chyba zakeboste:)
Jak we Włoszech :)

Przejdę się po Krakowie po dobrych kawiarniach jak wspomniałeś i zobaczę jak powinno to wyglądać:)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #344 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:21:00 »
Zacznij tu, napijesz się, kupisz. Porównasz to co masz w domu z tym to piłeś i może wrócisz na szkolenie :)

https://coffeeproficiency.com/kontakt/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi