Autor Wątek: Kliki Commandante a kliki Porlexa  (Przeczytany 1390 razy)

Offline turbolak

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Drip V60
  • Młynek: Porlex Tall
Kliki Commandante a kliki Porlexa
« dnia: 13 Styczeń 2020, 18:37:23 »
Hejka, szybkie pytanko.
Czy ktoś z Was ma młynki Commandante i Porlex Tall lub ktoś po prostu wie jak się mają do siebie kliki z tych dwóch młynków?
Gdy Commandante mam ustawić przykładowo na 24 kliki lub 18, to mój Porlex będzie miał ile mniej więcej?
Ludzie piszą, że średnie zmielenie na Porlexie to jakieś 7/8 klików i jest to do filtrów. Tak też robię kawę. Wychodzi bardzo dobra. Ale chciałbym się upewnić i jak ktoś ma możliwość to proszę o porównanie.

Chodzi mi głównie o to, że przeglądając czy kupując różną kawę do np. dripa często jest przepis do konkretnej kawy tylko że mielenie jest podane w klikach Commandante.
Ja mam Porlex Tall i chciałbym choć trochę zbliżyć się z grubością zmielenia do tych z przepisów.

Pozdrówki

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kliki Commandante a kliki Porlexa
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń 2020, 19:37:46 »
To nie ma prawa zadziałać. Zupełnie inne młynki, zupełnie inne napary. Nawet gdyby wyciągnąć średni rozmiar cząstki, to jej brzegi będą inaczej ekstrahować. Musisz zdać się na metodę prób i błędów aż poznasz swój młynek.

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kliki Commandante a kliki Porlexa
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Styczeń 2020, 14:09:42 »
Przesiadłem się z Porlexa na Commandante i na początku było ciężko, bo te młynki dzielą lata świetlne jeśli chodzi o jakość przemiału. Tu niestety nie pomoże liczenie klików, ani ocena grubości przemiału "na oko". Wiedziałem, że Commandante o wiele mniej pyli i trzeba będzie mielić drobniej, ale nie przypuszczałem, ze aż tak bardzo drobniej.
W Porlexie jedne ziarna będziesz mielił na 10 kliku, a inne pod tą samą metodę na 13, bo otrzymasz zupełnie różnej wielkości przemiał.
Porlex polecany jest na początek jako młynek o dobrym stosunku ceny do jakości, ale moim zdaniem to młynek o najgorszym stosunku ceny do jakości.
Wymień go na Chiński młynek ze stalowymi żarnami - będzie dużo lepszy.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Kliki Commandante a kliki Porlexa
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Styczeń 2020, 15:56:44 »
Chciałbym zauważyć, że najtańszy Chiński wyrób (Xeoleo - 46$, chyba że jesteś nowym kupującym to 44$) posiadający stalowe żarna z klikami jest tańszy, niż Porlex, nawet biorąc pod uwagę ewentualne opłaty celne. Trwałością znacznie go przebije. Polecam  :ok:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi