Autor Wątek: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?  (Przeczytany 9046 razy)

Latton

  • Gość
Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« dnia: 07 Czerwiec 2019, 19:19:47 »
U mnie jest tak, lubię kawę mocno gorącą, nauczyłem się tego na herbacie. Kawa musi być na tyle gorąca aby można ją było popijać dłużej.
Wiadomo także, że kawa z ekspresu nie osiąga temperatury wrzątku. Niestety taka  kawa szybko traci temperaturę i jak się robi ciepła to już kończe w zasadzie jednym chlustem i po kawie,
Jako dowód takich właśnie upodobań zdradzę, że często używam kuchenki mikrofalowej do podgrzania świeżo zrobionej kawy.

Aktualnie używam kubka próżniowego, nie wiem czy to się tak nazywa ale kubek ma dwie ścianki tak jak to jest w termosie.
Kubka nie zawsze jednak używam bo nie pasuje do zestawu.
Myślałem o podgrzewaczach do filiżanek na USB, czy ktoś próbował czegoś takiego?
Szukam też takiego rozwiązania gdzie kubek miałby przykrywkę, nie umiem tego opisać ale chyba kiedyś coś takiego widziałem, przy naciśnięciu pokrywka się podnosi.

Czy macie jakieś na to pomysły?

« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2019, 19:22:51 wysłana przez Latton »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwiec 2019, 19:36:26 »
Picie czegokolwiek w temperaturze ponad 65-70 stopni uważam za sadomasochizm.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Czerwiec 2019, 19:55:25 »
Czy macie jakieś na to pomysły?

Dobrej jakości kubek termiczny np. Contigo, tylko one mają sporą pojemność chyba nie chcesz z tego siorbać espresso?
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2019, 19:57:31 wysłana przez k3lt »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Czerwiec 2019, 20:07:00 »
65-70 stopni uważam za sadomasochizm.
Widziałem program BBC, który wskazywał zależność picia gorącej kawy/herbaty ze zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowań na raka przełyku i krtani.   

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Czerwiec 2019, 21:08:22 »
Dobrej jakości kubek termiczny np. Contigo,

Mam coś takiego i to dokładnie tej marki. No właśnie nie da się pić bo przez taki dziubek można się tylko poparzyć.

Dziwne są te wasze obawy, to kwestia odpowiedniego przełykania, przecież nie oznaca to że parzę sobie gardło?

Wypadało by dodać że nie chodzi o picie espresso, ja gustuję w kawie z mlekiem.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2019, 21:13:08 wysłana przez Latton »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwiec 2019, 21:38:13 »
Jeśli chodzi o espresso, to lekko przestudzone lub wlane do zimnej porcelany jest smaczniejsze w mojej opinii.

A do utrzymania temperatury to polecam albo bardzo grube filiżanki z Włoch, odpowiednio rozgrzane, albo podgrzewać pustą filiżankę w mikrofali.
Jak pijesz z mlekiem, to możesz mleko mocniej zagrzać - moja żona też takie lubi. Ja uważam, że przegrzane mleko daje gorszy smak napoju.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwiec 2019, 21:45:38 »
Contigo, tylko one mają sporą pojemność chyba nie chcesz z tego siorbać espresso

Jak sobie narobi z pół litra tego ekspresso to czemu nie ;-)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwiec 2019, 21:46:18 »
Ja uważam, że przegrzane mleko daje gorszy smak napoju.

I masz rację przy zbyt wysokiej temperaturze pozbywamy się naturalnej słodyczy z mleka.

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwiec 2019, 22:04:53 »
A do utrzymania temperatury to polecam albo bardzo grube filiżanki z Włoch, odpowiednio rozgrzane, albo podgrzewać pustą filiżankę w mikrofali.
Jak pijesz z mlekiem, to możesz mleko mocniej zagrzać - moja żona też takie lubi. Ja uważam, że przegrzane mleko daje gorszy smak napoju.

A jak długo podgrzewać taką filiżankę? Mam podgrzewanie w ekspresie ale dotychczas używałem tylko do suszenia kolby i sitka.

Co do grzania mleka to przy cappucino się da ale  mleko ze spieniacza w latte się nie grzeje., całość napoju tak i właśnie tak robię,
ale 5 cm piany na górze nie da się ogrzać. Po zamieszaniu wiadomo temperatura spada.

Mleko z pojemnika na mleko w ekspresie słabo się grzało i z tego zrezygnowałem.

Oczywiście zagotowane mleko się dehomogenizuje wytrąca się tłuszcz i to już syf nie mleko. Zatem wszystko w granicach rozsądku.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2019, 22:16:04 wysłana przez Latton »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwiec 2019, 22:23:19 »
Patrzę w twoją stopkę - te małe ekspresy marketowe filiżanek faktycznie nie podgrzeją. Używam mikrofali u rodziców, bo ich mały automat właśnie nie podgrzewa. Jak długo - to zależy od mikrofali i jakości porcelany (ta dobra wytrzyma więcej). Miedzy 30 sekund a 1 minutę myślę. Spróbuj też po prostu zalać filiżankę wrzątkiem z czajnika na czas szykowania kawy, potem wylej wodę i rób kawę do niej.

Podwójne szkło borowe to też dobra opcja, szczególnie jak wcześniej wnętrze zagrzejesz wrzątkiem. Hario ma fajne szklanki do espresso i większe w tym stylu robione (bez ucha, nowoczesne).

A jeśli chodzi o mleko, to poszukaj wątku o mleku - tam rekomendują french press do spieniania, wlewasz do niego mleko o dowolnej temperaturze. Na marginesie usłyszałem gdzieś na YT, że nasza mistrzyni Agnieszka Royes na któreś mistrzostwa wjechała z Frenchem do mleka :).

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec 2019, 22:27:50 »
Ale picie czegokolwiek, przykładowo kawy, w temperaturach powyżej tych umownych 60° ma wady a nie ma pozytywów.
- w skrajnie wysokich temperaturach, zresztą jak i niskich, tracimy odczuwanie części smaku
- podrażniamy  przełyk i tu nie ma wielkiego znaczenia przyzwyczajenie, podrażniamy fizycznie tkanki, możemy przywyknąć do bólu więc pośrednio przywyknąć do picia wrzątku, co niewiele zmienia dla naszego przełyku
- na upartego dochodzi czynnik ekonomiczno-ekologiczny, trochę może i niewielki ale ogrzewając kawę sumarycznie:
Płacimy ekstra, żeby podrażnić sobie flaki i nie odczuć pełni smaku czegoś, nad przygotowaniem czego się natrudziliśmy, letko bez sensu ;)

Uważam i sam tak robię, że zagrzanie filiżanki pozwala nam wydłużyć czas cieszenia się ceremoniałem, ale większe hocki-klocki nie są warte zachodu, a jeżeli naprawdę martwi ci że za szybko znika ci kawa, to nie wiem na ile cię pocieszę, ale nie tylko tobie ;)

Musimy pracować nad sobą, kawa drogą do lepszego siebie :D

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Czerwiec 2019, 22:51:11 »
I ja się z tobą zgadzam. A jak za szybko znika - cóż, można zrobić kolejną :).

Latton

  • Gość
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwiec 2019, 23:05:23 »
trez, mocno zastanowię się nad tym co napisałeś. Jeszcze wiele spraw nie rozumiem. Nie pojmuję chociażby dlaczego czasem wydaje mi się że kawa jest mocniejsza od poprzedniej,mimo że używam tej samej z tego samego przemiału.
Pewnie zaraz się okaze że temperatura też tutaj ma znaczenie? Wszystko możliwe. Albo przepaliłem już gardło?!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Czerwiec 2019, 08:07:34 »
Spróbuj najpierw kawy z przelewu zamiast czegoś na poziomie kawiarni na mieście zrobionej z, hm... dobre pytanie. Ekspres lichy, młynka nawet nie skomentuję - więc rób z tą kawą co chcesz, bo grzanie i inne dziwne czynności na smak nie wpłyną. Jedynie kwestie zdrowotne związane też poniekąd z możliwym poparzeniem przełyku... A tego nie chcesz przechodzić.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jak utrzymać wysoką temperaturę świeżo zrobionej kawy?
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Czerwiec 2019, 17:02:37 »
Czy macie jakieś na to pomysły?
Myślę, że trzeba zacząć od początku. Co to znaczy chłodne i gorące? Wato to sprawdzić obiektywnie termometrem. Sprawdź jaka temperatura jest dla Ciebie odczuwalna jako wystarczająco ciepła. Sprawdź jaką ma temperaturę mleko po podaniu przez ekspres, sprawdź jaką ma temperaturę zamieszane już latte. itd.

Tam jest autospieniacz? Pamiętaj, że jeśli dasz zimne mleko, będzie ładniejsza konsystencja, ale jeśli dasz ciepłe, temperatura końcowa będzie wyższa.

No i koniecznie porządnie wygrzewaj (aby parzyły) filiżanki, kubki czy czego tam używasz. Poprawne mleko 60°C będzie od razu zimne jeśli wlejemy je do kubka o temperaturze pokojowej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi