Autor Wątek: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha  (Przeczytany 7553 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
[Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« dnia: 14 Grudzień 2013, 10:13:05 »
Palarnia: Johan&Nystrom, Szwecja
Rodzaj: Etiopia Aricha Natiral (Yircheffe)
Data palenia: 18.11.2013
Pożytkowanie: od II połowy listopada 2013
Przygotowanie: Drip, aeropress

Podobno właśnie Etiopia Aricha, pochodząca ze słynnego regionu Yirgcheffe, dała początek trendowi na kawy owocowo-cytrusowe. Taka kawowa legenda, która powróciła do szwedzkiej palarni Johan&Nystrom. Kawa bardzo mi posmakowała bezpośrednio w kawiarni J&N w Sztokholmie, gdzie zamówiłem ją w postaci dripa. Uderzyły mnie smaki mocno owocowe, słodkie... truskawka, morela, jagoda. Całe mnóstwo! W smaku równie słodko-owocowo.

Zakupiłem sobie tamże paczuszkę na własny użytek. Opakowanie ładne, Nystromowe z wygodnym zipem na części otworu paczki (takie samo, jak kiedyś mialo w swoich opakowaniach Coffee Proficiency, nie wiem, jak teraz).



Ziarenka średnio-jasne, gładkie, bez łusek, lekko błyszczące, jednolite, w dobrej kondycji fizycznej ; )

Zapach po otwarciu paczki to jagody oraz inne owoce i świeży chleb. Po zmieleniu owocowo.

W domowym dripie już nie wychodzi mi tak słodka i pachnąca jak w kawiarni, ale nie mogę powiedzieć że jest zła ;) Nie, jest bardzo dobra, owocowa. W zapachu dominują jagody (słabsze niż w Etiopii Yirgcheffe od Antonia, gdzie jagoda dominuje niemal wszystkie inne smaki), trochę brzoskwiń i truskawek oraz swoista kremowość, łagodność, krągłość, jakby załagodzone wanilią. W smaku podobnie. Kwasowość niska, słodycz wysoka, goryczka niska na granicy z umiarkowaną.

W aeropressie mniej mi smakuje (może ze względu na sposób przyrządzania, który ostatnio preferuję), ale jest również bardzo smaczna.

Podsumowując - przyjemna, dobra kawka :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień 2013, 14:20:26 »
W domowym dripie już nie wychodzi mi tak słodka i pachnąca jak w kawiarni
Młynek? woda? jak myślisz?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2013, 14:27:57 »
Najważniejszym czynnikiem, moim zdaniem, jest woda... Używam źródlanej z 2l butelek, Saguaro z Lidla. to jest najmniej zmineralizowana woda, którą jestem w stanie dostać w okolicy (ok 220mg/l), tam sądzę, że jest lepsza. Ale przemiał też może być pewną zmienną, gdyż używają tam sporych młynów Dittinga...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2013, 14:51:45 »
A tam to znaczy w Szwecji?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień 2013, 15:08:41 »
Tak, miałem na myśli Sztokholm, kawiarnię J&N.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2013, 15:25:21 »
A już snułem plan coby te wody porównać bezpośrednio, ale w takiej sytuacji byłby to mały przerost kosztów ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień 2013, 15:49:46 »
Na którychś Aeropresowych mistrzostwach pani przygotowywała AP z wody którą przywiozła z domu w szklanych butelkach. To na bank ma znaczenie.

Przy najbliższej okazji na podróż trzeba oprócz kawy zabrać też flaszkę z wodą :D i samemu zobaczyć czy bedzie różnica.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: [Johan&Nystrom] Etiopia Aricha
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień 2013, 16:17:09 »
Jednak zaparzona kawa w 98 % składa się z wody.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi