Autor Wątek: [Johan&Nystrom] Gwatemala Santa Isabel  (Przeczytany 5210 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
[Johan&Nystrom] Gwatemala Santa Isabel
« dnia: 12 Grudzień 2013, 11:38:41 »
Palarnia: Johan&Nystrom, Szwecja
Rodzaj: Gwatemala Santa Isabel, 250g, dedykowana pod alternatywę
Data palenia: 8.10.2013
Spożywanie: od 8.12.2013
Przygotowanie: drip, aeropress

Paczkę tej kawy zdobyłem w konkursie "szybka piłka od mikołaja", zorganizowanym przez Nasze Szacowne Forum oraz CoffeeDesk co niezmiernie mnie ucieszyło :)

A co do konkretów - paczuszka ładna, charakterystyczna dla tej palarni. Ziarna jasno brązowe, ładne, kształtne, wypalone średnio. Otwarcie paczki daje do zrozumienia, że na pewno mamy do czynienia z kawą gwatemalską. Ciężko tu się doszukiwać ton owoców, cytrusów czy kwiatów. Nie. to jest ten typ kawy, co raczej przemówi do nas cięższymi klimatami - toffi, czekolada, etc.

I tak też ta kawa się zachowała w dripie. Uzyskany napar to sporo słodyczy, przeplatanej goryczką, praktycznie bez żadnej kwaskowatości. Dużo karmelu/toffi, czekolady, gdzieś daleko, daleko w tyle może odrobina pomarańczy. Bardzo zbalansowana kawa, która na pewno przypadłaby do gustu osobom zaczynającym z alternatywnymi metodami zaparzania kawy, gdyż nie jest radykalna. Taki przyjemny archetyp kawy, w dobrym wydaniu. Generalnie nie mój profil smakowy, ale obiektywnie rzecz ujmując na pewno znajdzie swoich zwolenników. Mojej Paulinie posmakowała (choć woli kenijskie) :)

Aeropress, przygotowywany metodą klasyczną, 16g, zalanie od razu do pełna, przemieszanie i zatkanie tłokiem, w sumie na minutę i przeciskanie 20-sekundowe daje napar lżejszy, zupełnie inny niż z dripa. Nadal mamy przede wszystkim toffi i czekoladę, ale uwydatnia się delikatna kwasowość cytrusowa.

Zarówno w dripie jak i aero, kawa po zaparzeniu  nie powala milionem zapachów. Jest kilka zdecydowanych nut czekoladowo-karmelowych. taka specyfika kawy, która niejednej osobie może przypaść do gustu :)
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2013, 12:37:48 wysłana przez Poe »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi