Autor Wątek: [Square Mile] El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural  (Przeczytany 5831 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
[Square Mile] El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural
« dnia: 26 Listopad 2013, 11:18:17 »
Palarnia: Square Mile Coffee (UK)
Typ: El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural
Dedykowane: pod metody alternatywne
Data palenia: 7.10.2013
Przygotowanie: drip, aeropress + dwa młynki - MACAP M2M i Hario Slim

Kawka z brytyjskiego Square Mile. Zachęciła mnie swoim opisem:
Cytuj (zaznaczone)
This coffee has a ripe sweet pineapple acidity with notes of pistachio nuts and  juicy mandarin. It has a pleasant delicate light sweetness and a silky mouthfeel.
 
This is the pulped natural process, selection of coffee from Aida Batlle's farm Kilimanjaro.

I słowem wstępu - ta kawa uderzyła mnie swoją niesamowitą różnorodnością, gdzie każda metoda dawała zupełnie inne smaki, skrajnie różne. Bardzo przyjemne zaskoczenie.

Ziarna bez defektów, ładne, jasne. Standard w tej klasie kawowej.

Na pierwszy strzał poszedł chemex, bo akurat miałem do niego dostęp. Przyjemna, lekka kawa, aczkolwiek jak dla mnie zbyt lekka. Trochę pistacji i niewielka słodycz na końcu.

Potem męczyłem tę kawę w domu na dripie i aeropresie wraz z młynkiem elektrycznym, moim M2M, co ma znaczenie dla calego opisu. W dripie dominowały smaki pistacjowe (bardzo mocne w zapachu i smaku!), potem pojawiała się delikatna mandarynka. Ogólnie dużo słodyczy, nieco kwasowości, dobry balans. Z reguły standardowo, 14g kawy, 230ml wody, temp. początkowa w granicach 87stC.

Aeropress oraz M2M to z kolei więcej owoców, w zapachu pojawił się ananas, w smaku na początku przyjemna kwasowość, później orzechowa krągłość. Znów sporo słodyczy. Metoda odwórcona, 18g, preinfuzja 40 sekund z przemieszaniem, uzupełnienie do pełna, zaparzanie z minutę i przeciskanie kilkanaście sekund. Wczoraj resztka kawy poszla na normalną metodę, 16g, 92stC, bez preinfuzji, zalanie do pełna z przemieszaniem, minuta parzenia i 20 sekund przeciskania, co w efekcie dało bardzo orzeźwiającą, lekką kawę.

Z kolei, kiedy pojechałem na tydzień do siebie na Sląsk, zabrałem tę kawę, dripper oraz Hario Slim, kawa ukazała swoje kolejne oblicze. Przy tych samych parametrach temperaturowych, dozowych i czasowych (mniej więcej), po zmieleniu w hario, kawa to były przede wszystkim mocne, słodko-kwaskowe ananasy! Pycha! zarówno w smaku jak i zapachu. Dopiero na drugim i trzecim planie uwydatniały się kolejne, przyjemne smaki.

Podsumowując - tak, to była naprawdę dobra kawa : ) przez całe 350g cieszyłem się każdym gramem i nie żałowałem jej zakupu. Ale teraz, standardowo, jak po każdej paczce, mam już przesyt i pewnie następną paczkę mógłbym tknąć dopiero za parę miesięcy, zwłaszcza, że w szafce mam parę innych, tym razem szwedzkich smakołyków, które są, oj mocno, owocowe :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: [Square Mile] El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopad 2013, 19:54:13 »
Na Śląsku drip był najsmaczniejszy, ciekawe dlaczego? Zmieniło się niewiele: młynek, woda, otoczenie.   

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: [Square Mile] El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopad 2013, 22:26:19 »
Ja bym postawił na wodę. Znaczenie ma również fakt, że po kilku dniach kawa lubi się czasem nieco zmieniać.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [Square Mile] El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopad 2013, 08:42:48 »
Najbardziej bym stawiał na wodę. W moim regionie Śląska jest dość miękka woda. W Lublinie jest masakra (stąd używam wody źródlanej z lidla, ok. 220mg/l,to najmniej zmineralizowana woda dostępna w mojej okolicy). No i może z Hario lepiej wstrzeliłem się w przemiał. Choć z drugiej strony, bardziej pyli.

"starości" kawy nie brał bym pod uwagę, bo kawa dojrzewa widocznie np. Między kilkoma dniami a 2 tygodniami. Różnica między np. 20 a 22 dniem juz nie mogą być aż tak znaczne, zwłaszcza ze dzień wcześniej, przed wyjazdem na Śląsk, kawa była inna. W jeden dzień nie zmieni się tak diametralnie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: [Square Mile] El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopad 2013, 09:05:42 »
Przemiał też ma znaczenie, ale na niego bym nie stawiał w tym przypadku. Pył w przemiale może mieć korzystny wpływ na smak, choć w dripach, jeszcze się z takim przypadkiem nie spotkałem. Ale w aeropressie, zdarza mi się celowo korzystać z bardziej pylącego młynka, żeby wzmocnić esencjonalność naparu. Smak kawy również zmienia się z czasem, ale nie tak drastycznie, z dnia na dzień.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi