Autor Wątek: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi  (Przeczytany 14074 razy)

Offline lukepaziewski

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Delonghi
Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« dnia: 05 Maj 2017, 19:37:25 »
Cześć mam ekspres firmy Delonghi IMG_1090.JPG i kawę Harmonia IMG_1091.JPG. Mielę ziarna w kawiarni na profesjonalnym młynku, a stopień zmielenia jest taki IMG_1092.JPG. Niestety, gdy przyrządzam kawę w domu jest ona okropnie gorzka i nie do wypicia. Jedynie z mlekiem się nadaje choć też często nawet to nie pomaga. Kawa świeża, woda niskozmineralizowana. Byłbym wielce wdzięczny za pomoc jak uzyskać z takiego ekspresu zadowalający smak espresso. Oczywiście liczę się z tym, że ciśnienie tego ekspresu to nic w porównaniu do prawdziwych ekspresów ciśnieniowych ale uznałem, że taki wybór jest idealny do domu. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maj 2017, 19:52:45 »
ciśnienie tego ekspresu to nic w porównaniu do prawdziwych ekspresów ciśnieniowych ale uznałem

Ciśnienie nie jest aż tak istotne. Mielenie gdzieś-kiedyś to nie jest rozwiązanie.
Uznałeś -- na jakiej podstawie? Daj więcej szczegółów: doza, czas?

Offline lukepaziewski

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Delonghi
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maj 2017, 20:07:59 »
Odpowiem jak laik ale skusiła mnie firma, kompatybilność i prostota urządzenia. Nie jestem fanem tych ekspresów wszystko w jednym, moim zdaniem to zabiera frajdę. Mam też kawiarkę ale z niej kawa hula. Co do mielenia, zaopatruje się w kawę w zaznajomionej kawiarni. Oni mi polecili mielenie. Doza - z tym kombinuje. W zestawie dostałem 'łyżeczkę' do nakładania ziarna ale ciągle z nią kombinuję bo nie mogę dojść do perfekcji. Tu parę fotek, może coś wyjaśnią. Na końcu łyżki jest plastikowy tamper, nim ubiłem kawę w sitku. Czas ekspres zapodaje sam po wciśnięciu guzika :) Dziękuję za pomoc. (na zdjęciach ukazałem ile zajmuje jedna doza z 'łyżeczki' w portafiltrze)

  IMG_1223.JPGIMG_1224.JPGIMG_1226.JPGIMG_1229.JPGIMG_1230.JPGIMG_1231.JPG
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2017, 20:14:16 wysłana przez lukepaziewski »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maj 2017, 20:27:51 »
Poczytaj więc forum i posty na temat dozy, mielenia, tampingu i postaraj się wdrożyć jak najwięcej z tych zasad do procesu przygotowywania kawy. Jeśli ten ekspres ma sitka z podwójnym dnem to będzie ciężko uzyskać sensowną ekstrakcję no i zaczynał bym próby od podwójnego sitka jednak ;-)  Może być tak że kawa zmielona pod espresso przytka tą maszynkę i nic na to nie poradzisz ale wiedza i doświadczenie zaprocentuje w przyszłości ;-)

Offline lukepaziewski

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Delonghi
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj 2017, 20:29:43 »
Ok będę zgłębiał, dzięki!

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2017, 20:32:26 »
Widać w kolbie jakiś plastikowy system. Sitka mogą być z pojedynczym dnem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2017, 20:34:28 »
Zelmer ma taki system a sitka podwójne, po usunięciu wkładki kawa leci jak szalona ;-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Maj 2017, 21:36:26 »
generalnie warto by było PRZED zakupem trochę poczytać jaki minimalnie sprzęt jest wymagany żeby zrobić espresso (temat wałkowany na forum wielokrotnie). Ten który nabyłeś do takich nie należy, szczególnie jeśli nie masz do niego porządnego młynka i używasz sitek z podwójnym dnem. Nie dziwię się, że efekty są mizerne.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maj 2017, 18:11:58 »


skusiła mnie (...) kompatybilność

Kompatybilność z czym?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maj 2017, 18:49:04 »
Może z tymi pojemnikami na pierwszym zdjęciu? Nic innego mi nie przychodzi do głowy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Maj 2017, 00:03:51 »
1. Nie zrażaj się komentarzami mówiącymi, że masz za słaby sprzęt. Może na lepszym byłoby łatwiej, ale to nie sztuka jechać 300 km/h jak się ma Ferrari. Tak samo z ekspresem. Sztuka zrobić dobrą kawę słabszą maszyną. Masz taki ekspres jaki masz, postaraj się z niego wycisnąć jak najwięcej. Ważne pytanie - czy wiesz jak smakuje dobre espresso? Tzn. czy masz porównanie - co powinno wyjść, a co wychodzi?

2. Czy Twoja porcja kawy wynosi 25 ml z pojedynczego sitka lub 50 ml z podwójnego? Czy może więcej. Jeśli tyle, to idź do pkt. 3. Jeśli więcej, to spróbuj zmniejszyć

3. Zacznij od pomiaru czasu ekstrakcji. Jeśli piszesz, że kawa jest gorzka, to zapewne czas ekstrakcji jest za długi (powinien wynosić 25 sek.). To oznacza za drobne zmielenie lub za mocne ubicie.  Nawet jeśli ekspres sam odmierza czas, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zmierzył ile czasu kawa kapie do naczynia.
Doza - zmierz 7 gram na wadze lub weź jedna miarkę.

Jeśli czas ekstrakcji > 30 sekund, to spróbuj słabiej ubić. Jeśli czas ekstrakcji = 25 sekund, to polecam w kolejnym kroku zmienić kawę. Jak mam młynek, ale przez pomyłkę zamówiłem jedną paczkę kawy zmielonej od Mastro Antonio. Złapałem się za głowę i pomyślałem "35 zł w plecy... kawa zmielona". Wcale to nie były stracone pieniądze. Kawa pięknie zmielona i nie odczułem, że smak jest dużo gorszy. Jak jest dobre ziarno i poprawnie zmielone, to można wycisnąć pyszną kawę.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Maj 2017, 06:50:55 »


1. Nie zrażaj się komentarzami mówiącymi, że masz za słaby sprzęt. Może na lepszym byłoby łatwiej, ale to nie sztuka jechać 300 km/h jak się ma Ferrari.

Oczywiście. Adam potrafi tak maluchem...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Maj 2017, 06:54:12 »
Ale bzdury opowiadasz. Te 25 i 50 ml to z kawy ciemno palonej, jasno palonej, arabica, czy mieszanka z robustą? Druga rzecz, nie ma czegoś takiego jak kawa poprawnie zmielona na odległość.

@Adam_1234 znowu psujesz forum swoimi mądrościami.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Maj 2017, 21:41:07 »
Ale bzdury opowiadasz. Te 25 i 50 ml to z kawy ciemno palonej, jasno palonej, arabica, czy mieszanka z robustą? Druga rzecz, nie ma czegoś takiego jak kawa poprawnie zmielona na odległość.


 :picardpalm: A robiłeś z kawy Adama espresso?


@Adam_1234 znowu psujesz forum swoimi mądrościami.

Mówi o swoich spostrzeżeniach. Uszanuj to.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Niesmaczna kawa z ekspresu Delonghi
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Maj 2017, 22:22:30 »
Oczywiście. Adam potrafi tak maluchem...
No właśnie takimi komentarzami nie ma sensu się przejmować.

Ale bzdury opowiadasz. Te 25 i 50 ml to z kawy ciemno palonej, jasno palonej, arabica, czy mieszanka z robustą? Druga rzecz, nie ma czegoś takiego jak kawa poprawnie zmielona na odległość.

@Adam_1234 znowu psujesz forum swoimi mądrościami.
1. Każde poprawne espresso to 25 ml +/-10%.
http://www.espressoitaliano.org/files/File/istituzionale_inei_hq_en.pdf
2. Bredzisz jak potłuczony z tym "nie ma czegoś takiego..." Oczywiście, że jest. Jakbym się nie pomylił w zamówieniu od Antonia, to błądziłbym tak jak Ty, tylko ja mam trochę więcej pokory i jak nie wiem, to nie mówię.

Forum psujesz Ty i wielu innych "ponuraków", którzy wyłożyli parę tysięcy na sprzęt i myślą, że są najlepsi. Na pewno masz BMW i zostawiasz wszystkich ruszając spod świateł poprawiając sobie samopoczucie....  Przychodzi na forum nowy użytkownik, początkujący, nie ma dobrego sprzętu... to co, ma się powiesić z tego powodu? Chyba miło by było mu pomóc niezależnie od tego jaki ma ekspres i kawę.

« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2017, 22:25:05 wysłana przez Adam_1234 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi