Autor Wątek: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić  (Przeczytany 45300 razy)

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Dzień dobry, chciałbym prosić Was ekspertów o polecenie jak najsłodszej/najmniej kwaśnej kawy, jaka jest dostępna na polskim rynku. Chcę kupić ją w prezencie rodzicom, którzy narzekają, że wszystkie kawy (również niektóre kupione w polecanych na tym forum palarni) są dla nich zbyt kwaskowate. Zaznaczam, że nie znam się na kawie (w ogóle jej nie piję), więc słabo ogarniam specjalistyczne słownictwo, jakim posługujecie się na forum ;). Proszę, poratujcie laika ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2017, 07:17:30 »
Jak rodzice przygotowują kawę?
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marzec 2017, 08:12:19 »
jak najsłodszej/najmniej kwaśnej kawy
To chyba z tygielka, tradycyjnie przygotowywana z cukrem. Jest słodko-gorzka, bez kwasu.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marzec 2017, 08:23:44 »
Z dobrego przelewu dobra kawa chwilę po mieleniu.
+ tygielek.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Marzec 2017, 08:58:14 »
Smak kawy to nie tylko ziarno ale przede wszystkim sposób parzenia/przygotowania. "Kwaśną" kawę zrobioną jednym sposobem można tak zrobić żeby innym sposobem była nie kwaśna a gorzka. Zazwyczaj jest tak że im jaśniej palona kawa tym prościej wyprodukować kwas. Natomiast i z mocno palonej która przy nieuwadze wyjdzie gorzka ten kwas da się uzyskać.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Marzec 2017, 13:41:08 »
Najmniej kwaśna kawa będzie zaparzona jako cold brew czyli na zimno.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Marzec 2017, 13:48:09 »
I będzie super :).

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Marzec 2017, 15:44:55 »
Jak rodzice przygotowują kawę?

Ekspres przelewowy, ale nie jakiś specjalistyczny, DeLonghi bodajże. Nie słodzą, nie dodają mleka. Wątpię, żeby zmienili sposób parzenia, starsi ludzie są raczej niechętni innowacjom ;(


Zazwyczaj jest tak że im jaśniej palona kawa tym prościej wyprodukować kwas

Dziękuję za radę ;)

Niedawno w jakiejś kawiarni zaparzono mi tę kawę:


Miała w zasadzie zero kwasowości, ale może to sposób zaparzenia przeważył. Kojarzycie może markę i poradzicie, jak kupić coś podobnego, ale lepszej jakości (bo sklepowe, paczkowane mieszanki pewnie są gorsze od kawy z niezłej palarni, przynajmniej taka zasada obowiązuje przy paczkowanych herbatach różnych znanych producentów).
Czytałem gdzieś, że kawy z Gwatemali oraz indyjska z Malabar z reguły są mniej kwaśne. Nie chce mi się wierzyć, ze wszystko zależy tylko od sposobu palenia i parzenia. Często w kawiarni dwie zupełnie różne kawy, parzone tego samego dnia przez tego samego baristę, mają nieco inny smak, a więc i różny stopień kwasowości... Poradzicie konkretny produkt?

Offline Crah

  • Wiadomości: 6
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Kwiecień 2017, 22:29:24 »
Przerabiałem podobny problem w praktyce. Żona unika kwasowości w kawie (ja lubię od czasu do czasu "wycieczki" w kierunku "owocowych" przelewów z Afryki i okolic), a dzień zaczynamy właśnie od ekspresu przelewowego. Metodą prób i błędów (a raczej odkrywania nieznanych smaków kawy ;) doszliśmy do tego, że do takiego ekspresu trzeba szukać kaw przeznaczonych do ekspresów ciśnieniowych, a nie do metod przelewowych. Te drugie są zazwyczaj słabiej palone, co eksponuje smaki kwaskowe i owocowe, a mocniejsze palenie daje goryczkę zamiast kwasowości, a także to co, szczególnie starsze pokolenie, uważa za "intensywność" czy też "kawowowość".
Pomimo sprawdzenia oferty dużej części naszych palarni, najlepszym dla nas wyborem okazują się jednak firmowe, włoskie mieszanki. Nie mam za dużo sprawdzonych, ale mogę polecić, także tutaj polecaną (a od dawna to forum traktuję prawie jak wyrocznię) La Brasiliana Marfisa, ostatnio pijemy i bardzo nam smakuje Lucaffe Classic, ale chyba najlepszą była Arcaffe Mokacrema (chyba najsłodsza z nich). Ostatnio testowaliśmy też Diemme Caffe - Miscela Aromatica, żonie pasowała bardzo do mlecznych kaw, ale w czarnych, jak dla mnie zbyt dużo "spalenizny".Ciekawe smaki znalazłem też w MK Fresh (agresywnie się promują, czasem warto skorzystać), w ekspresie przelewowym sprawdziła się ich mieszanka Supreme Strength, a bardzo nam podeszła i miała w sobie sporo słodyczy Mexico Maragogype. Obecnie mocno promują (w dzisiejszym dodatku do Wyborczej znalazłem nawet kod rabatowy) Brazil Yellow Bourbon, która ma być nadzwyczaj słodka, choć w profilu smakowym widać, że może być ogólnie mało intensywna. Niestety nic więcej nie wiem, ale zamówiłem ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2017, 22:31:27 wysłana przez Crah »

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Kwiecień 2017, 01:29:31 »
Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź, chyba w takim razie spróbuję którejś z tych mieszanek, zamiast zamawiać na wagę.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwiecień 2017, 08:16:33 »
16 razy występuje La Brasiliana jako nazwa na Forum w różnych kontekstach.
Trudno raczej określić ten fakt jakąś promocję czy szczególnym poleceniem.

Dziękujemy za wyczerpujący post, świadczący o głębokiej znajomości technik sprzedażowych połączonych z lokowaniem produktu.
 ;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Kwiecień 2017, 08:22:23 »
Jakoś moje kubeczki mają zgoła odmienne odczucia po kontakcie z emka-freszem*.


*nie będę szmaciarzom podnosił statystyk użycia nazwy

Offline Crah

  • Wiadomości: 6
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwiecień 2017, 10:39:04 »
Dziękujemy za wyczerpujący post, świadczący o głębokiej znajomości technik sprzedażowych połączonych z lokowaniem produktu.
;)
Chętnie bym je poznał, bo niestety nie dane mi było marketingu studiować i daję się łatwo łapać, "musząc" spróbować tego i owego. Ale chętnie podzielę się, może małymi, może specyficznymi, ale doświadczeniami. ;) I nie będę ukrywał, że po wielu próbach jestem dość wiernym klientem pewnego sklepu, mocno kojarzącego się z produktem tartaku, choć od czasu do czasu próbuję różne wynalazki, łapiąc się na "specjalne promocje, tylko dla ciebie" ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Kwiecień 2017, 12:39:40 »
No wiesz. Drugi post i taka dogłębna analiza?
 ;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Kwiecień 2017, 21:16:34 »
Dopiero drugi bo w pierwszym się przywitał. Kultura znaczy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi