Autor Wątek: Jura - czyszczenie  (Przeczytany 3060 razy)

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Jura - czyszczenie
« dnia: 14 Lipiec 2018, 13:17:47 »
Cześć!
Jakiś czas temu kupiłem ekspres Jura E8 i zacząłem się zastanawiać jak powinno wyglądać jego czyszczenie, żeby wszystko było sprawne. Wiadomo - na stronie Jury najchętniej sprzedawaliby specjalne, jednorazowe szmatki do czyszczenia ekspresu z zewnątrz za 15 zł sztuka, a czyszczenie byłoby zalecane codziennie, żeby "hajs się zgadzał". Szukam porad praktycznych, bo ekspres jest używany dość sporadycznie, a używanie materiałów czyszczących wedle zaleceń jury jest kapitalne w drenażu portfela. Szukam raczej opinii praktyka, najlepiej kogoś kto ekspresy naprawia, a nie gdybania.

Interesuje mnie:
- częstotliwość wymiany filtrów Claris Smart - wedle instrukcji 50l kawy lub 2 miesiące - komunikat o wymianie filtra wyskoczył po 5 miesiącach. Czy wymienianie wedle komunikatów z czujnika w ekspresie może być szkodliwe? Woda jest przed wlaniem do ekspresu filtrowana przez Britę.
- czyszczenie systemu mleka - jak to jest, czy wystarczy każdorazowe przepłukanie systemu wodą, i z 1-2x w tygodniu płynem, czy faktycznie za każdym razem zalecany jest płyn do czyszczenia systemu mleka?

Może macie jeszcze jakieś zalecenia eksploatacyjne, które przedłużą bezproblemową funkcjonalność ekspresu?
Dzięki!

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Jura - czyszczenie
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lipiec 2018, 14:59:25 »
O ile wiem, filtry Claris zmiękczają wodę. Albo możesz ich wogóle nie używać (zdaje się, że po ustawieniu odpowiedniej opcji) i częściej odkamieniać (kwasem cytrynowym 6%), albo używać zewnętrznego dzbanka czy filtra w sieci wodociągowej.
Jak sam zauważyłeś, części eksploatacyjne Jury są horrendalnie drogie.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura - czyszczenie
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec 2018, 16:33:51 »
Jeśli sporadycznie używasz to pozostań na oryginałach.
Nie musisz przepuszczać przez britę jak masz filtr. Zmieniłbym częściej wodę w zbiorniku, przy sporadycznym korzystaniu. System spieniania czyszczę gdy słabo spienia, a głównie przepłukuję wodą po każdym użyciu mleka.
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec 2018, 16:38:21 wysłana przez gromog »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi