Autor Wątek: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)  (Przeczytany 4368 razy)

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« dnia: 07 Lipiec 2018, 09:40:37 »
Czy jest sens kupna automatu do kawy np. Jura Ena zamiast kolbowego i młynka? Posiadam Delonghi Dedica 680 i młynek Graef 702. Ekspres wydaje się być średni jeśli chodzi o powtarzalność jakości ekstrakcji (smak), co do młynka, to wydaje mi się ok, są podkładki do tuningu stopnia zmielenia, które mogę użyć. Smak kaw tej samej mieszanki jednak się różni. Zastanawiałem się czy może lepiej kupić np. Gaggia Classic pozostając przy młynku? Przeglądając ostatnio oferty automatów używanych ich ceny wydały mi się atrakcyjne a o ile kojarzę, to z Jury czy Saeco kawy mi bardzo smakowały, takie akurat. Ponoć automaty DeLonghi są ok? Nie chcę wydawać sporych pieniędzy na sprzęt i mam max 1500pln a nawet wolałbym mniej wydać ale jestem raczej wyczulony na smak kawy i lubię właściwie zrobioną. Spotkałem się z sugestiami że np. do latte, a takie pijam, wystarczą kawiarki ale mi jakoś z kawiarki czy french press często nie smakuje tak jak z ekspresu (nie próbowałem z aeropressu i przelewowego).
Co najważniejsze:
mieszanki średnio i jasno palone
- kawy w 90% mleczne, nawet samo mleko podgrzane w mikrofali zamiast spieniane
- kawa czarna americano sporadycznie, rzadko, przede wszystkim mleczne
- espresso jako takie prawie wcale lub wcale mnie nie interesuje
- interesuje mnie smak kawy :-)
- krema fajna ale smak ważniejszy
- do użytku domowego

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipiec 2018, 10:49:45 »
Zainwestuj 20zł w phina -- szklanka mleka z mikrofali, na to phin i już. Młynek masz (tylko podkładki będzie trzeba wyciągnąć). Inwestycja żadna, wiedzy sporo. Jeśli smak będzie w miarę ok, ale będziesz chciał przyspieszyć czas, to wtedy wydasz na aero np.

Automaty to dziwne urządzenia, a ich sprzedaż to czarna magia marketingu i ciężko doradzić, bo mało faktycznie ważnych informacji jest dostępnych. Trzeba o taki automat dbać, szczególnie o mleko, ale i o tłok zaparzający, no i o ustawienia. Wybór automatu powinien być bardzo świadomy wszystkich minusów i tych kilku plusów.

Offline marcin102

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: ROCKET Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: ECM Manuale 64
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2018, 11:20:25 »
Ja w pracy przerobiłem kilka automatów i nivona była dość dobra jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, obecnie można za 1699zl kupić Nivona 520 plus kilogram kawy gratis w Konesso chyba dla osoby fizycznej chyba 3 lata gwarancji, używane ekspresy automatyczne to loteria, w naszym Boschu popsuł się komputer 800zl za wymianę, później był Siemens to część zaparzajaca pękła 700zl nowa, więc naprawy są często nieopłacalne, ja bym kupił pewnie tą Nivona i prawie zmieścił się w budżecie, tam.masz w ustawieniach tylko grubość zmielenia i temperatura zaparzania więc można coś tam się pobawić.
Pozdrawiam Marcin

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec 2018, 16:55:24 »
hmm z tym phinem....nie wiem, ale dzięki za sugestię :D
tymczasem natknąłem się na taki filmik, w youtube wkleić
Jura ENA Micro 9 vs DeLonghi Magnifica XS
dosyć zaskakujące/zachęcające za 1/3~1/4 ceny Jury

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipiec 2018, 16:59:52 »
Co Cię zaskoczyło? Że ekspresy kawę zrobiły? Phin za 1/100 ceny też zrobi.

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipiec 2018, 19:53:27 »
@donkiszot: piłem kawy z automatów Jura/Saeco i mi smakowały, to były 'te mleczne kawy o jakie mi chodzi' + teraz z kolbą tanią Delonghi + Graef bardzo sporadycznie wychodzi coś zbliżonego lub wahanie między kwaśne~gorzkie~nie dobra czekolada (ogólnie nie lubię czekoladowych kaw) oraz piłem te z 'alternatywnych metod parzenia typu drip/french/moka' i mi nie smakowały, ciągle spłaszczony smak, czegoś brak, nie tak hmm...esencjonalne kawowo w smaku (nie w mocy, bo mi chodzi o smak, nie kofeinę) może sprawdzę ten phin, czemu nie, ale jak zaznaczam, ilekroć spróbowałem innych niż ciśnieniowe metody parzenia to nie było tego WoW, nie było tego posmaku prażonego ziarna, może czasem w kawiarce ale w niej z tendencją do smaku spalonego niż prażonego. Oczywiście kawa mielona odp. grubo w żarnowym młynku. Zobaczymy. Dzięki za sugestię jeszcze raz :D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipiec 2018, 20:27:17 »
Hmm, to jakie kawy były w tych automatach, z których Ci smakowało?

Najczęściej automaty są źle ustawione i nie ma żadnego wow, tylko trzysekundowy kwas. Jeśli jednak chcesz szukać automatu to sprawdź jakie są żarna w młynku, czy da się młynek regulować w zakresie większym niż 3 ustawienia. Dowiedz się również jaka jest maksymalna doza na jedną kawę. Zapomnij, że pojedyncze i podwójne espresso może być smaczne jednocześnie. Raczej uda się tylko ustawić pojedyncze i kawy mleczne na jego bazie. Jak się czyści tłok -- czy da się go swobodnie wyjąć? No i mleko -- czy łatwo się myje wszystkie wężyki i dysze. No i pamiętaj, że trzeba zadbać o zawsze zimne mleko -- automat źle działa jeśli mleko jest ciepłe.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lipiec 2018, 09:26:08 »
Jak dotychczas nie spotkałem automatu, który by robił kawę o smaku podobnym do espresso z ekspresu. Jeżeli Ci to nie przeszkadza i cenisz sobie kawę za naciśnięciem jednego guzika - bierz automat.

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lipiec 2018, 12:49:54 »
@krakus: mnie espresso nie interesuje ale mleczne kawy na bazie espresso już bardzo

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lipiec 2018, 13:15:52 »
Jak dotychczas nie spotkałem automatu, który by robił kawę o smaku podobnym do espresso z ekspresu. Jeżeli Ci to nie przeszkadza i cenisz sobie kawę za naciśnięciem jednego guzika - bierz automat.

Krakus, żebyś się tylko nie zdziwił,  ;)  jak konkretny automat zrobi lepsze espresso niż nie jedna kolba powiedzmy nowa za 5 czy 7 tys. zł.  :taktak:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lipiec 2018, 14:57:24 »
@krakus: mnie espresso nie interesuje ale mleczne kawy na bazie espresso już bardzo
Problem jest taki, że automat dale nie wykonana poprawnego cappuccino czy latte.
Kawy mleczne są robione na bazie espresso więc jeżeli maszyna nie jest w stanie wykonać poprawnego espresso to nie jest w stanie wykonać poprawnego cappuccino.

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lipiec 2018, 15:58:56 »
@pmichal możliwe, ale często tak miałem, że jak spróbowałem espresso, to mnie skręcało (na pewno nie miało to wiele wspólnego z poprawnym espresso i bardzo możliwe, że nie mam pojęcia jak ono smakuje w swojej poprawnej formie [emoji38]) a jak dolałem mleka to było bardzo smacznie...

Zdaję sobie sprawę, że kolba jest super, ale posiadam taki mix z młynkiem, taki 'entry level' sprzęt poniżej gaggi classic i pomimo starań efekty są niezależnie ode mnie odległe od powtarzalności, tę powtarzalność pewnie mogę uzyskać z drogim sprzętem kolba + młynek ale nie mam na nie pieniędzy. Jeśli tę powtarzalność mogę uzyskać automatem, który (np.DeLonghi ECAM 22.110.B - młynek 13-stopniowy, 4 poziomy temp wody do max 95C, dozowalna ilość kawy/wody/czasu parzenia, wymienialny blok zaparzeniowy, samoczyszczenie) nowy dodatkowo kosztuje lekko powyżej 1000pln i mnie usatysfakcjonuje (jeszcze nie przetestowałem, tylko w modelu ECAM 350.75 nieskalibrowanym), to może nie jest jakaś głupota tylko całkiem rozsądny zakup?

Właśnie a propos linii tych Delonghi ECAM, mających te same bebechy, jest wiele pozytywnych opinii nie tylko na ceneo ale i na amazonie, gdzieniegdzie wypowiedzi ludzi mających porównanie z Jurą, Saeco, kolbami, kawą z restauracji, coffeeshopów...chyba jedyną niewiadomą lub normą może być np. słaba powtarzalność tego sprzętu jeśli chodzi o brak usterkowości i nie wiadomo, na ile jest loterią kupno takiego nowego egzemplarza?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipiec 2018, 20:50:13 »
Na smak kawy ma wpływ bardzo wiele czynników - woda, jakość i grubość zmielenia, temperatura itd.
To, że piłeś niesmaczne espresso mogło być spowodowane tym, że być źle przygotowane lub zamiast zaczynać od delikatnej Brazylii rzuciłeś się na Etiopie.

Kolba jest super, ale można kupić sprzęt entry level za małe pieniądze.
Sam teraz dla dziewczyny kolekcjonuje zestaw do pracy do przygotowania kawy.
Chciałem jej dać Gabi, niestety chce kawę z mlekiem.

Aeropress (120zł) + Prismo (80zł) plus zwykła waga (około 50zł) plus konewka (około 150zł)
Młynek masz więc tutaj kosztów już nie będzie na razie.
Sam teraz na forum spytałem co dla niej będzie najlepsze do spieniania mleka, zwłaszcza, że jedynie ma kuchenkę mikrofalową, więc dostałem odpowiedź, że szklany spieniacz lub french press.
Jeżeli jednak Ty masz kuchenkę elektryczną, indukcyjną itp. to spieniacz może być nawet metalowy plus termometr (około 100zł).

Dodajmy jeszcze garneczek do którego będziesz przelewać mleko, żeby robić latte art (około 100zł).

Młynek już masz więc dokładasz 600 złotych i masz zestaw, który przygotuje Ci lepszą kawę mleczną niż automat.
« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec 2018, 21:12:34 wysłana przez pmichal »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Używany automat do 1500pln (Jura lub inny?)
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipiec 2018, 21:26:11 »
jak konkretny automat zrobi lepsze espresso niż nie jedna kolba powiedzmy nowa za 5 czy 7 tys. zł.
Zdaje się, że to już zależy od ostatniego M (mano).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi