Autor Wątek: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego  (Przeczytany 19182 razy)

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Maj 2015, 22:43:13 »
sprecyzuj pytanie, proszę
Przeczytałem, że QM robi lepsze espresso niż Jura. Pytałem z czego może wynikać ta róznica ( zakładając że w obu ekspresach jest taka sama kawa, taka sama woda).
Drugie pytanie było o jakość kawa mlecznych - Jura robi bardzo dobrą piankę, (wiem że to ekspres do KAWY a nie mleka, ale czasami trudno w domu to wytłumaczyć)

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Maj 2015, 23:18:05 »
nie nazwał bym tego espresso, co robi i jeden i drugi
próbowałem kaw z wielu maszyn, mnie osobiście najbardziej odpowiadał smak z QM, choć wizualnie, to jakiś koszmar w stosunku do pozostałych  ;) - myślę o "dizajnie"
różnica wynika z tego co w środku zobaczyć można (stal/plastik - ogólnie ujmując)
QM mam w wersji Super Cappuccino - spienia mleko tak sobie, "damskie" kawy da się zrobić, ale malować raczej już nie
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Maj 2015, 23:29:40 »
Bardzo dziękuję Jaro. Wiem, że różnica jest między innymi w wadze, mam nadzieję że Jura mnie nie otruje :D
Dzięki za pomoc.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Maj 2015, 23:41:46 »
do kompletu dobrą kawę potrzebujesz  ;)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Maj 2015, 23:51:53 »
To prawda. Póki co na testy czekają Kona i Blue Mountain - prezenty od znajomych. Ale cała zabawa zacznie się potem. Zwłaszcza że się na włoskim smaku wychowałem :D. A co Ty byś polecił?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Maj 2015, 12:26:15 »
Kona i Blue Mountain
Ale wiesz, że te nazwy znaczą tyle co jabłka spod Tarczyna. Jeśli cukiernik dostał słabej jakości jabłka, albo stare, albo z odrzutów, albo nie zna się na pieczeniu, albo cokolwiek jeszcze, to szarlotka którą najstaranniej sobie nałożysz w domu na talerzyk nie będzie smaczna choćbyś ją pięknie przystroił i w najlepszym piecu podgrzał.

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Maj 2015, 20:38:21 »
Wiem wiem, cieszę się że choć nie zbożowa.
Póki co ziarnista, (tyle wymacałem), a potem jak otworzę to coś będę mógł napisać :D

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Maj 2015, 21:25:43 »
Ja cały czas nie wiem dlaczego dyskredytowana jest Nivona  kawka
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Maj 2015, 21:28:03 »
Ja jej nie dyskredytuję. Byłem na prezentacji obu ekspresów, ta sama kawa, woda i z Jury kawa zasmakowała mi bardziej. Po prostu.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Maj 2015, 10:33:09 »
sprecyzuj pytanie, proszę
Przeczytałem, że QM robi lepsze espresso niż Jura. Pytałem z czego może wynikać ta róznica ( zakładając że w obu ekspresach jest taka sama kawa, taka sama woda).
Drugie pytanie było o jakość kawa mlecznych - Jura robi bardzo dobrą piankę, (wiem że to ekspres do KAWY a nie mleka, ale czasami trudno w domu to wytłumaczyć)

QM robi lepsze espresso niż Jura, a wynika to z tego, że możemy sobie ręcznie ustawić dozę kawy zmielonej, młynek ma większe możliwości ustawienia stopnia zmielenia.
Mam również Jura. W niej dozę kawy ustawiamy poprzez wybór mocy kawy, młynek nawet przy największym skręceniu mieli zbyt grubo.
Może i QM wygląda paskudnie, ale za to nie wkurza i nie krzyczy odkamień, gdy nie używam orginalnego filtra  za 40zł.  To prawda, że brudzi się moduł zaparzania, ale tu możemy  po otwarciu drzwiczek czyścić sobie nawet codziennie, a Jura należy co 2 lata wysłać do serwisu na przegląd , bo tam nie wyczyścimy bez rozebrania ekspresu.
Espresso w QM wychodzi znacznie lepsze niż w Jura, chociaż do kolbowego jeszcze daleko, QM będzie najbardziej zbliżone.
Jura lepiej spienia mleko, a kawa, jak kawa, od automatu nie ma co wymagać. Zaletą automatów jest to, że kawę przyrządza się szybko, co dla mnie jest ważne przy porannej kawie, i przy gościach. W pracy też lepiej sprawdza mi się automat, bo włączony jest cały dzień i zrobienie kawy zajmuje 30 sekund. QM ma już na liczniku 17700 kaw.

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Maj 2015, 11:13:47 »
sprecyzuj pytanie, proszę
Przeczytałem, że QM robi lepsze espresso niż Jura. Pytałem z czego może wynikać ta róznica ( zakładając że w obu ekspresach jest taka sama kawa, taka sama woda).
Drugie pytanie było o jakość kawa mlecznych - Jura robi bardzo dobrą piankę, (wiem że to ekspres do KAWY a nie mleka, ale czasami trudno w domu to wytłumaczyć)

QM robi lepsze espresso niż Jura, a wynika to z tego, że możemy sobie ręcznie ustawić dozę kawy zmielonej, młynek ma większe możliwości ustawienia stopnia zmielenia.
Mam również Jura. W niej dozę kawy ustawiamy poprzez wybór mocy kawy, młynek nawet przy największym skręceniu mieli zbyt grubo.
Może i QM wygląda paskudnie, ale za to nie wkurza i nie krzyczy odkamień, gdy nie używam orginalnego filtra  za 40zł.  To prawda, że brudzi się moduł zaparzania, ale tu możemy  po otwarciu drzwiczek czyścić sobie nawet codziennie, a Jura należy co 2 lata wysłać do serwisu na przegląd , bo tam nie wyczyścimy bez rozebrania ekspresu.
Espresso w QM wychodzi znacznie lepsze niż w Jura, chociaż do kolbowego jeszcze daleko, QM będzie najbardziej zbliżone.
Jura lepiej spienia mleko, a kawa, jak kawa, od automatu nie ma co wymagać. Zaletą automatów jest to, że kawę przyrządza się szybko, co dla mnie jest ważne przy porannej kawie, i przy gościach. W pracy też lepiej sprawdza mi się automat, bo włączony jest cały dzień i zrobienie kawy zajmuje 30 sekund. QM ma już na liczniku 17700 kaw.
Ufff -solidna opinia.  Wielkie dzięki. Czy Twoja Jura ma już ten nowy młynek Aroma+? Ponoć on mieli drobniej :) Choć pewnie i tak pozostanie mi dodatkowo kupić kolbowy :)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Maj 2015, 19:26:54 »
Nie, Aroma + nie posiada.

Offline eredin

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Jura F9
  • Młynek: Zassenhaus
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Maj 2015, 21:09:58 »
Teraz czekam, a potem postaram się podzielić opinią. Dzięki forum poczytałem co nieco o tym czym zasypać, zobaczymy co wyjdzie :)
Póki co miejsce już jest, czeka...
Raz jeszcze dziękuję za pomoc

Offline compaq Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Kawiarka, Zelmer Maestro
  • Młynek: Mam :)
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Maj 2015, 11:30:41 »
Czy ktoś miał styczność z ekspresem Nivona CafeRomatica 646?
Ciekawi mnie jak wygląda sprawa spieniania mleka. Czy mleko trzeba spieniać ręcznie jak w ekspresach kolbowych, czy może z dyszy leci już spienione mleczko?  ???
Nigdzie nie znalazłem info, ani filmów z tym ekspresem w roli głównej.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: wybór ekspresu Jura kontra Nivona lub cos innego
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Maj 2015, 12:02:56 »
(od minuty 5:35) kawka
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi