Autor Wątek: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.  (Przeczytany 3044 razy)

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« dnia: 31 Grudzień 2020, 14:59:47 »
Cześć, potrzebuję porady odnośnie wyboru ekspresu. Do tej pory kawę parzyłem w kawiarce. Mój budżet to ok. 3000 zł, chciałbym ekspres, który zrobi zarówno dobre espresso/doppio (o ile ekspres do tej kwoty będzie w stanie takie zrobić) jak i kawę z mlekiem (cappuccino, latte).

Mam na oku dwa modele: DeLonghi Dinamica ECAM 350.55 i DeLonghi ECAM 370.95.T. Jedyna znacząca różnica jaką widzę, to ciśnienie, w tym droższym jest to 19 barów, a w tańszym 15. Czy może to wpływać na smak kawy, albo jakość espresso? Który Wy byście polecili, czy jest sens dopłacać do droższego modelu? A może jest coś lepszego w tej półce cenowej, Nivona, albo inna firma?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Grudzień 2020, 15:14:49 »
MATKO BOSKA niech ktoś ten wpis usunie!
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Grudzień 2020, 15:35:56 »
Co jest z nim nie tak?

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2020, 17:46:50 »
Poczytaj najpierw trochę forum, wątki o automatach i kolbach. Zadajesz tak absurdalne pytanie ze nikt Ci na nie nie odpowie. Nie idź na łatwiznę i przyswoi trochę wiedzy :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Grudzień 2020, 19:10:15 »
w tym droższym jest to 19 barów, a w tańszym 15

W tych ekspresach jest zawór, który w razie "zatkania ujścia lub zmienjszenia jego przepływu" nadmiar wody wypuści do tacki ociekowej. Reasumując w skrócie. Ciśnienie na kawie jest stałe, a moc pompy jaką podaje producent nie będzie miała wpływu na smak kawy. Raczej jest to tylko zabieg marketingowy, aby skłonić nie znającego się na rzeczy klienta do zakupu droższej maszyny.

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudzień 2020, 21:39:53 »
Poczytaj najpierw trochę forum, wątki o automatach i kolbach. Zadajesz tak absurdalne pytanie ze nikt Ci na nie nie odpowie. Nie idź na łatwiznę i przyswoi trochę wiedzy :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Rozumiem, że ekspres automatyczny nie zrobi dobrego espresso i jedynie ekspres kolbowy jest w stanie takie zrobić? O to mi chodziło zadając pytanie, chciałbym ekspres, który robi jak najlepsze espresso jakie jest w stanie. Wiem, że wolelibyście, żeby wydawano licencje na picie kawy, żeby przypadkiem amatorzy nie garnęli się do picia, ale ja właśnie do takich należę i wolę zadać pytanie i uzyskać pytanie od osób, które tematem się interesują. Jakoś kolega @Pabloo był w stanie odpowiedzieć mi merytorycznie. Tak więc jako, że wiem, że nie uzyskam takiego espresso z automatu jaki uzyskałbym z ekspresu kolbowego, to czy byłbyś w stanie mi doradzić, czy warto ìść w DeLonghi czy może jakąś inną firmę? Słyszałem też, że warto polować w tym budżecie na Jure z wyprzedaży.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudzień 2020, 21:53:01 »
Odpuść ta firmę. Na tym forum polecają Jurę. Poczytaj główne wątki o tych ekspresach, podobno robią bdb kawę. :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudzień 2020, 22:12:19 »
Dlaczego się uparłeś na espresso? To prawa że większość automatów nie dorówna espresso z kolby, ale czy musi? Jest wiele innych rodzajów kaw.
A co do automatów to nie patrz na ciśnienie - to tylko cyferka na pompie. Ograniczeniem jest młynek - wiele nie jest w stanie zmielić dość drobno - ignoruj recenzje, które pomijają ten aspekt. Zresztą popatrz na recenzję podrzuconą w sąsiednim wątku: https://www.konesso.pl/Ekspres-automatyczny-Nivona-769-Recenzja-blog-pol-1597042864.html

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Styczeń 2021, 02:37:50 »
Może nie to, że się uparłem, ale bardzo lubię ten typ kawy, więc fajnie byłoby mieć ekspres, który byłby w stanie zrobić w miarę dobre espresso.  Dzięki wielkie za odpowiedź, zapoznam się.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 2021, 02:51:09 wysłana przez martino1989 »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Styczeń 2021, 11:17:08 »
Jeżeli mówimy o tym samym espresso - czyli około 40g naparu to ekspres automatyczny nie będzie dobrym wyborem.
Jeżeli nie pijesz kaw mlecznym i tak jak piszesz zależy Ci tylko na espresso to albo kup ekspres jednobojlerowy z PID i do tego młynek albo Kazak Rota / Cafelat Robot i do tego młynek.
Wydasz te same pieniądze, a efekt będzie dużo lepszy.
Chyba, że warunek konieczny to automat i naciśnięcie przycisku - wtedy odezwij się do @Michał, on najlepiej Ci doradzi.

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Styczeń 2021, 14:19:59 »
Dzięki wielkie :) Tak jak napisałem na początku, jestem już zdecydowany na automat, ponieważ w grę wchodzą też mleczne i zwykłe czarne kawy, jako że żona rzadko pija espresso. Ja też czasami lubię napić się zwykłej czarnej americano. Poza tym znaczenie ma dla nas też czynnik wygody, bo kilku latach mielenia kawy w młynku i zaparzania w kawiarce mamy ochotę na kawę po wciśnięciu guzika  [emoji38]

Offline tomecze11

  • Wiadomości: 10
Odp: Dylemat pomiędzy dwoma ekspresami DeLonghi.
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Styczeń 2021, 15:57:00 »
Przy tym budżecie to Nivona 769, używamy takiej w biurze. Cichy młynek,  banalna obsługa, czyszczenie też proste. Możesz być tylko zawiedziony temperaturą kaw mlecznych jeśli lubisz gorące (pomijam kwestie książkowej temperatury). Generalnie bardzo sprytny ekspres. Łatwo się myje system spieniania, tacka pojemna i jak dla mnie podstawą to brak zbiornika na mleko, tylko wężyk prosto do butelki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi