Autor Wątek: Młynek Kazak  (Przeczytany 110933 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #210 dnia: 24 Listopad 2018, 14:39:24 »
Gdybym miał Kazaka to może spróbowałbym go porównać z innymi, ale póki co brak kasy na wypożyczenie...

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #211 dnia: 24 Listopad 2018, 14:51:00 »
Generalnie mieli się fajnie w tej wersji do alternatyw. Średnio sobie wyobrażam mielenie pod kilka espresso na raz :) 20g pod prismo średnio palonej Kenii Githaka to sporo machania, po 130 przestałem liczyć..., ale ta sama kawa mielona pod drip to moment. W obu przypadkach opór młynka bardzo mały. Jednak kilka prismo lub espresso pod rząd w tej wersji młynka tylko dla krewnych Hulka lub Pudziana :lol2:

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #212 dnia: 24 Listopad 2018, 14:56:59 »
Ale wersja Kazaka do alternatyw się skończyła i nie będzie już produkowana. Trochę dziwne bo to ona wzbudzała tu większe zainteresowanie niż wersja do espresso wymagająca dodatkowej bazy. Szczęśliwi posiadacze za parę lat sprzedadzą je po milionie euro na aukcji ;)

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #213 dnia: 24 Listopad 2018, 15:07:57 »
To teraz czekamy do stycznia, zbierając do kupy informacje jakie nam skromnie serwuje Valerii. Czego możemy się spodziewać?
Jakiś pre-order, 10% upustu dla beta-testerów itd  :mrgreen:
¯\_(ツ)_/¯

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #214 dnia: 24 Listopad 2018, 15:43:45 »
Mnie interesuje jak się sprawuje kazak w wersji espresso właśnie w alternatywach w porównaniu do comandante. Tego do alternatyw już nie dostanę (chyba że można na własną rękę wymienić żarna na własne?) bo Valerii twierdził, że jest problem z ich kupnem.A że szykuje mi się zakup młynka nie wiem czy czekać na ten "kazak mini" do stycznia, czy kupić teraz któregoś z nich (comandante lub kazak)...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5099
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #215 dnia: 24 Listopad 2018, 22:29:18 »
Chociaż nie używałem Kazaka to chyba jednak wybrałbym jego. Może któregoś razu udałoby mi się pobawić Kruve i porównać... Ale musiałbym mieć ten pierwszy do testów, to raczej szybko nie nastąpi(chyba że ktoś mi swój za darmo użyczy).

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #216 dnia: 26 Listopad 2018, 13:04:15 »
Właśnie otrzymałem Kazak espresso do testów, ale kompletnie nie rozumiem tej podziałki...niby do prismo czyli pod espresso powinienem mieć ustawione na 0,9 ale przedziałka jest z cyferek i z ":" między cyferkami i na ustawieniu 1 jest zblokowane pokrętło więc jak mam ustawić na 0,9? Nie miałem jeszcze takiego młynka i nie umiem się posługiwać tymi podziałkami...ktoś może pomóc?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10639
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #217 dnia: 26 Listopad 2018, 13:08:24 »
Jeden cały obrót to, jak mi się wydaje, (jak w Kinu) podzielony jest na 10 odcinków. 0,9 oznacza więc położenie tuż przed całym obrotem od położenia, w którym żarna są zwarte... 2 i pół obrotu to 2,5 itp. Odblokuj pokrętło i kręć... ;)

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #218 dnia: 26 Listopad 2018, 13:27:39 »
chodzi o to, że podziałka chodzi w pełnym obrocie między 1 a 1 zamiast jak rozumiem między 0 a 0, jeśli na 1 jest blok to to będzie chyba na 1,9...dziwne ale popróbuję

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #219 dnia: 26 Listopad 2018, 13:30:59 »
Jest dokładnie tak jak pisze Antonio. U mnie żarna blokują się na 0, jeden obrót ma 10 stopni. W zakresach podanych wcześniej: xy, gdzie x to obrót, y to stopień w tym obrocie. Czyli drip na 22 to dwa pełne obroty i 2/10. Valerii podawał propozycje dla wersji do alternatyw, a w pierwszym poście pafcio0 proponował takie ustawienia wersji do espresso:

Nastawy (z grubsza):
do espresso: Kazak - 0.9 Kinu - 1.4
mały drip: Kazak 1.4 Kinu - 2.4
duży drip: Kazak 1.6 Kinu - 3.0
chemex:   Kazak 2.2 Kinu - 3.9

chodzi o to, że podziałka chodzi w pełnym obrocie między 1 a 1 zamiast jak rozumiem między 0 a 0, jeśli na 1 jest blok to to będzie chyba na 1,9...dziwne ale popróbuję

Jeżeli pomimo lekkiego poluzowania blokady (ta śrubka w kształcie litery T) nie jest w stanie skręcić żaren do 0 to licz od 1, która jest twoim punktem zero. Czyli jeżeli przy pełnej blokadzie żarna kropka wstazuje 1, obróć o 9 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli kropka wskaże 0, ale w twoim przypadku młynek będzie ustawiony ma 9/10 (mimo wskazania 0 -> czyli pełny obrót) bo startowałeś z 1.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2018, 13:34:18 wysłana przez gacekthebat »

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #220 dnia: 26 Listopad 2018, 13:47:04 »
albo nie umiem tego młynka ustawić i został przysłany nie wykalibrowany albo coś jest z nim nie tak, w tej chwili blokuje się między 1 a 3...i muszę tym dzyndzlem na samej górze młynka kręcić, luzować lub wzmacniać skręcenie i ten dzyndzel ciągle się destabilizuje czy rozregulowuje

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 684
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #221 dnia: 26 Listopad 2018, 13:55:04 »
albo nie umiem tego młynka ustawić i został przysłany nie wykalibrowany albo coś jest z nim nie tak, w tej chwili blokuje się między 1 a 3...i muszę tym dzyndzlem na samej górze młynka kręcić, luzować lub wzmacniać skręcenie i ten dzyndzel ciągle się destabilizuje czy rozregulowuje
Najpierw musisz ten jak to nazwałeś dzyndzel odkręcić, ustawić pokrętłem wymaganą grubość mielenia i zakręcić dzyndzel.  Chyba tak to działa jak pamiętam.

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #222 dnia: 26 Listopad 2018, 14:15:10 »
nie wiem, spróbuję jak piszesz choć prosiłem Valerego o wysłanie młynka ustawionego pod espresso...w tej chwili mam licząc od 1 jako punktu wyjściowego prawie na 3,5...mielę chyba już 3 czy 4 minutę i końca brak, idzie tak ciężko, że dłonie bolą, młynek się wyślizgowuje....kawa to mujeres z eurocafe więc jak miałbym jasnopaloną tym mielić to....ani lekko ani szybko...spróbuję od nowa ustawić ale po jednym mieleniu jeszcze przed zaparzniem pierwszej kawy jestem po całości na NIE. To jest kompletnie nieużywalne w tej chwili.

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #223 dnia: 26 Listopad 2018, 14:23:17 »
Ten film widziałes?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=93&v=sqrMb_6UFLg

Tutaj Valerii po nasypaniu kawy, odblokowyje górną śrubę ("dzyndzel"), reguluje od zablokowanego żarna w pkt. 0 niepłny obrót do 8 i blokuje górną śrubę. Jeżeli od zablokowania przekręciłeś 3/10 i zatrzymałeś się na : to nic dziwnego, że ciężko idzie. W wersji do alternatyw przy 3/10 żarna jeszcze o siebie trą.

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #224 dnia: 26 Listopad 2018, 14:52:48 »
Dzięki wielkie  [emoji38] spróbuję tej instrukcji, przecisnąłem częściowo przez prismo i miałem wrażenie, że się zatyka i ciastko też jakieś takie jak do tygielka b.drobno wyszło więc nie wiem czy nie za drobno i prawdopodobnie zbyt drobno...sęk w tym, że nie mam żadnych wytycznych i nie wiem, kiedy będzie kawa poprawna...teraz piję tą pierwszą i jako espresso wyszła kwaśna, z mlekiem ok ale być może można efekt o niebo lepiej...dodam, że kawa zamówiona miesiąc temu i dopiero teraz otwarta więc nie wiem jakby to wyszło przy poprawnym przygotowaniu na świeżej kawie.

przy okazji taki dziwoląg: zalecana temp wody 96~98 stopni a jak mierzę termometrem taką prosto z gwiżdżącego czajnika to ledwo dochodzi do 93 stopni...czy aby termometr nie jest przekłamany?

Kazak jest dobrze zrobiony, ale nie byłem przygotowany na takie wejście...nie chcę robić przypadkowo antyreklamy czy utwierdzać o ciężkości mielenia...zresetuję młynek i dam znać za jakiś czas, spróbuję także zwykły aeropress i americano i zobaczę jaki komfort w takim mieleniu...cóż, ja z tych co "rozumieją", co "understand" ale raczej "ni panimaju".
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2018, 14:55:44 wysłana przez odczasudoczasukawa »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi