Autor Wątek: Dystrybutor własnego projektu  (Przeczytany 3608 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Dystrybutor własnego projektu
« dnia: 28 Wrzesień 2018, 09:38:23 »
Odkąd dołączyłem do grona forum, zakupiłem ekspres, młynek i inne rzeczy zaczęła się cała ta cudowna, choć czasem też kosztowna i nerwowa, pogoń za króliczkiem.
Dalej mam duże problemy z przygotowaniem poprawnego espresso, zrozumieniem jak czynniki na co mają wpływ, dlatego też jeden chciałem wyeliminować i stworzyłem dystrybutor do kawy.
Jest inspirowany tym od Londinum i OCD, jak również innymi.
OCD niestety wyrównuje głównie kawę u góry, na dole niestety kawa w żaden sposób nie jest poddawana dystrybucji.

Projekt nie jest do końca udany, dlatego proszę o wasze uwagi i sugestie.

Budowa:
- górna część zakrywa portafilter, a dziurka na środku jest przygotowana do zamocowania rączki, ale nigdy ta rączka mi nie była potrzebna, bo wszystko leży dobrze w dłoni
- środkowa część to minimalnie mniejsza średnica sitka, aby ładnie dystrybutor wchodził, można było nim kręcić, ale też nie ruszał się na boki
- dolna część to pręciki, które aktualnie mają około 2mm, każdy jest w innym położeniu, aby przy obrocie każdy z nich poruszał sie po innym okręgu.

Zdjęcia to lepiej pokażą niż mój opis.

Materiał - stal nierdzewna więc czuć, że coś się trzyma w dłoni.

Wady:
- po zakręceniu zostają za duże dziury w kawie - pytanie: czy mniejsze pręciki około 1mm się sprawdzą i zadziałają
- na środku jest chyba zbyt bliska odległość dwóch pręcików i kawa tam czasem się przykleja - myślę, że mniejsze pręciki też powinny to naprawić
- czy jest coś czym można pokryć stal nierdzewną, aby nie kleiło się do niej nic?

Wszelkie sugestie uwagi mile widziane :)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Wrzesień 2018, 10:13:08 »
pmichal, a widziałeś ten filimk Matta Peregera?


Próbowałem coś takiego zrobić, ale przyznam, że efekt nie był zbyt dobry. Może brak precyzji, może za szybko się poddałem, ale mi się nie udało nic sensownego uzyskać.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Wrzesień 2018, 10:28:15 »
Chyba szedł bym jednak w stronę "śmigła", osobiście nauczyłem się poprawiać dystrybucję podczas przemiału pałeczką od chińskiego jedzenia, tyle że nie używaną ;-) Dobrze się sprawdza bo przemiał jest równiej ułożony i nie spada na boki, dodatkowo mam tuleję która zapobiega rozsypywaniu się kawy na boki.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Wrzesień 2018, 10:30:51 »
Dzięki za odpowiedzi.
Nie widziałem tego wideo wcześniej.

@pytlakos - Czyli myślisz, że lepiej zrobić dużo bardzo małych pręcików, wsadzać dystrybutor bez kręcenia, wyjąć i ubijać?

@mlopus - Też mi się wydaję, że lepiej w stronę śmigła, ale to co wrzuciłeś to tylko równa kawę u góry, a kawa na dole jest nie ruszona. Z reguły używałem po prostu wykałaczki, ale nie jesteś w stanie mieć powtarzalności i za każdym razem zamieszać tak samo.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Wrzesień 2018, 10:53:59 »
No to jest właśnie pole do zabawy :).
Moim zdaniem bez kręcenia to trzeba by kilka razy wkładać, bo po jednym razie to efekt będzie niewielki, więc na dłuższą metę średnio wygodnie. Bardziej przemawia do mnie kręcenie, najlepiej cieniutkimi pręcikami.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Wrzesień 2018, 11:28:29 »
Pytanie, co chcesz osiągnąć, i w jaki sposób poprawić dystrybucję?
Ciężka sprawa osiągnąć to wszystko jednym narzędziem.

Moim zdaniem, podstawa to mieć pewność, że masz w miarę równomiernie rozłożone w sitku różnej wielkości drobinki kawy. Jest to szczególnie istotne w przypadku single dosing, ale i młynków OD. I tu nic lepszego niż energiczne mieszanie mieszadełkiem typu LDT, WDT nie znajdziesz. Wykałaczka moim zdaniem jest za gruba i za krótka, to musi być coś właśnie ala LDT albo spinacz:) I do tego potrzebujesz tunel, żeby kawa Ci z PF nie wypadała, efekt uzyskasz tylko mieszając dość energicznie.

Kolejny etap, to wyrównanie powierzchni przed tampingiem. Tu wtedy jakieś śmiegiełko, albo coś podobnego do tego co robisz, jednak dałbym dużo cieńsze druciki. Chociaż jak dobrze opanujesz punkt powyżej to nie wiem czy jest to tak bardzo istotne.

I potem tamping, warto aby było równo, więc jakiś tamper poziomujący ala coś takiego https://www.kafatek.com/index.php/index.php/store/levtamp-auto-leveling-espresso-tamper/ warto mieć.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrzesień 2018, 11:32:12 »
- po zakręceniu zostają za duże dziury w kawie - pytanie: czy mniejsze pręciki około 1mm się sprawdzą i zadziałają

Moim zdaniem, mniej cieńszych pręcików, żeby zbytnia demolka w PF-ie się nie robiła.

Off-Topic:
mieszadełkiem typu LDT

Dajcie już spokój z takim opisywaniem tej zabawki. Przecież Londinium jej nie wymyśliło, tylko skopiowało znane od dawna marzędzie do poprawy dystrybucji.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2018, 11:39:33 wysłana przez WS »

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Wrzesień 2018, 11:39:22 »
pmichał, a czy taki sam efekt niedoskonałego espresso masz przy wykorzystaniu i-mini i comandante?

Jeszcze taki filmik w kwestii dystrybucji kawy, nie pomoże w skonstruowaniu narzędzia, ale może pozwoli spojrzeć na temat z szerszej perspektywy.


Ja odnoszę wrażenie, że gmeranie często więcej szkodzi niż pożytku daje.... no ale może trzeba to robić właściwie lub właściwym narzędziem.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Wrzesień 2018, 11:42:32 »
Dzięki, wymienię najpierw te pręciki, które mam na cieńsze i zobaczę co będzie się działo.

@pj.w. - cieńsze druciki, w których każdy porusza się po innym okręgu powinny mi zapewnić równe rozłożenie kawy czy nie? Coś jak podawane przez Ciebie LDT.

LDT było dla mnie główną inspiracją, ale dałem za grube pręty. Mam nadzieję, że cieńsze się sprawdzą, ale wszelkie sugestie, pomysły i projekty miłe widziane :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Wrzesień 2018, 12:05:47 »
@pj.w. - cieńsze druciki, w których każdy porusza się po innym okręgu powinny mi zapewnić równe rozłożenie kawy czy nie?
Pewnie tak. Chociaż pytanie jest czy liczka drucików, zastąpi dynamikę ruchu mieszadełka. Trzeba będzie sprawdzić :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Wrzesień 2018, 12:18:01 »
- czy jest coś czym można pokryć stal nierdzewną, aby nie kleiło się do niej nic?

Prz budowie takiego jeżyka korzystałem z jubilerskich szpilek do biżuterii pokrytych srebrem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Wrzesień 2018, 12:25:00 »
Powinny zastąpić. Zrobiłem sobie coś podobnego z drewna i metalowych szpikulców do roladek mięsnych. Tylko włożyłem takim oczkiem, które jest na końcu takiego szpikulca w stronę kawy. średnica drutu, z którego jest to wykonane odpowiada mniej więcej spinaczowi do papieru. Cztery takie oczka załatwiają sprawę, robiłem test z kawą i solą na dnie. Po użyciu dystrybutora wykonałem tamping i delikatnie opróżniłem PF tak, żeby ciastko się nie rozsypało. Sól była bardzo ładnie rozprowadzona po całej powierzchni ciastka, była też w wyższych partiach jak przełamałem ciastko. Niestety po wyciągnięciu dystrybutora zostają cztery spore dziury. Ja sobie z tym radzę stukając całą bazą tampingową dwa razy raz z lewej strony, raz z prawej o blat z ułożonym na bazie PF tak, żeby kawa obsypała się w te dziury.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Wrzesień 2018, 13:33:26 »
@Miklas - widziałem Twój projekt, dlatego też stwierdziłem, że warto spróbować DIY
@WS - dzięki za informację, zobaczę czy będę w stanie wymienić na takie w tej bazie czy będę wytaczał nową
@pj.w. - dlatego właśnie każdy z drucików jest w innej odległości od środka, dzięki czemu porusza się po innym obwodzie, co według mnie zapewnia dynamikę i równomierność
@pytlakos - jeżeli chodzi o niedoskonałość espresso to bardziej chodzi mi o kwestie smaku, aniżeli dystrybucje czy przemiał.
Aktualnie uczę się jak dobierać temperaturę do smaku kawy.
Staram się utrzymywać te same stałe - 18 gram kawy - 36 gram uzysku - 3 sekundy preinfuzja - 25 sekund ekstrakcji od pierwszej kropli, co dla Duo PID daje łączny czas czasem i 40 sekund, ponieważ pompa się włącza do preinfuzji, wyłącza i znowu załącza.

Co do filmiku to zobaczę jak będę miał chwilę wolnego :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Wrzesień 2018, 18:50:10 »
Wygląda spoko, spróbuj może mniej równomiernie jak duomo (po prawej)
http://coffeez.kr/18?category=750743

Choć masz też dość gęsto, ale wtedy nie potrzebujesz tylu drutów w symetri.

A co do WDT to dobra technika do domu, do kawiarni to najlepiej pukanie Pergera stosować, bądź minimalność Gwina wyżej

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dystrybutor własnego projektu
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Wrzesień 2018, 00:37:42 »
ale to co wrzuciłeś to tylko równa kawę u góry
Czy aby na pewno?

Zerknij na ten film:

W ogóle polecam zerknąć na różne wynalazki tego pana. Taki ze szpilkami też ma.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi