Autor Wątek: Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)  (Przeczytany 3980 razy)

Offline Madzik

  • Wiadomości: 2
Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)
« dnia: 18 Listopad 2018, 07:39:25 »
Cześć,
Poszukuję ekspresu przelewowego i młynka dla męża na prezent. Nie jest specjalnym koneserem kawy i do tej pory pił kawę głównie z ekspresu kapsułkowego. Wiem, że marzy mu się ekspres ciśnieniowy ale to na razie nie na nasz budżet więc zażyczył sobie przelewowy i widzę, że chciałby spróbować trochę lepszej kawy ;)
Czytając forum upatrzyłam sobie młynek Nivona Cafe Grano 130 i jestem na niego zdecydowana jednak mam problem z wyborem ekspresu. Planuje się zmieścić za całość w kwocie 500-600 zł więc niestety nie mam dużych możliwości.
Spodobały mi się dwa ekspresy Russell Hobbs:
1) Adventure 24010-56
2) Elegance 23370-56
Pierwszy nie ukrywam pasowałby mi bardziej ze względu na cenę i wielkość (w małej kuchni, młynek i duży ekspres będzie ciężko wcisnąć ale nie ma rzeczy niemożliwych) natomiast ten drugi wizualnie bardziej mi się podoba i jeżeli jest znacznie lepszy (a widziałam, że ma rekomendacje ECBC więc domyślam się, że tak jest) to jestem skłonna do niego dołożyć.
Wiem, że polecacie ekspresy Melitta i też biorę je pod uwagę a szczególnie model Aroma Signature Delux jednak znacznie wykracza poza mój budżet więc musiałby być zauważalnie lepszy.
W związku z tym mam pytania ;)
1) czy któryś z ekspresów RH będzie odpowiedni na początek czy jednak warto dopłacić do Melitty lub macie jeszcze inne propozycje?
2) z reguły mąż będzie pił sam czyli około 250-300 ml na raz czy te ekspresy nadają się do robienia niewielkiej ilości kawy?
3) wiem, że mąż wolałby ekspres bez papierowych filtrów (chociaż nie wiem czemu). Czy znajdę coś takiego sensownego?

Na koniec jeszcze dodam, że wolałbym kupić mu lepszą kawę z dobrej palarni niż wydać krocie na ekspres, którego możliwości możemy na początku nie docenić ;)

Z góry dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Listopad 2018, 10:44:48 »
Coś tu się nie składa w fundamentach.

Ekspresy ciśnieniowy i kapsułkowy, służą do przygotowania małej porcji esencjonalnej kawy, powiedzmy 50ml. Przy czym piszesz, że wybranek oczekuje 250-300ml naparu. :mhh:

Zatem albo teraz bardzo źle podchodzi do swojego kubka kawy i wcale nie marzy o ciśnieniowym (tylko jeszcze o tym nie wie), albo przelew nie jest dla niego.


W ekspresach przelewowych da się przygotować porcję 250-300ml. Nie jest to aż tak mało.

Młynek ok -- posłuży tak czy siak.

Niemniej, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na nietrafiony ekspres może przemyśl coś tańszego, co również niemal bez naszego udziału przygotuje kawę: Clever, OXO Good Grips, Gabi Master A.


Do do filtrów stałych, zamiast papierowych -- można takie kupić zarówno do ekspresu przelewowego czy Clevera (rozmiar 1x4) jak i do OXO (rozmiar 1x2). Trzeba tylko pamiętać, że taki filtr przepuszcza drobiny kawy oraz że trzeba go bardzo dobrze myć.

A skoro tak, to tak naprawdę najłatwiej, najtaniej, najsmaczniej będzie sprostać tym wymaganiom -- 250ml kawy z filtra stałego -- zwykłym french pressem. I tej opcjo bym się trzymał.

Młynek, french press, a reszta $$$ na kawę, różną, z różnych źródeł.

Offline Madzik

  • Wiadomości: 2
Odp: Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Listopad 2018, 11:35:07 »
Dziękuję za szybką odpowiedź :)
Bardziej wydaje mi się, że obecnie nie najlepiej podchodzi do swojego kubka z kawą. Kiedyś dużo kawy pił z kawiarki a ekspres przelewowy jest nowym pomysłem. Wiem, że zależy mu również na zrobieniu kawy dla gości bez konieczności robienia każdej filiżanki osobno co czasami zajmuje sporo czasu.
Czyli spokojnie Russell Hobbs Adventure nada się również jeżeli będę obstawiać jednak przy ekspresie przelewowym? Takie jest życzenie świąteczne męża więc chcę je spełnić ale możliwie jak najsensowniej :) pytam ponieważ z tego co wiem Melitta posiada przycisk, który powoduje dłuższy czas parzenia mniejszych ilości kawy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Listopad 2018, 15:20:07 »
Jeśli masz możliwość, to sprawdź na żywo jakość tworzyw, czy aby nie mają zbyt dużo swojego aromatu.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Listopad 2018, 00:34:23 »
Jeśli masz możliwość, to sprawdź na żywo jakość tworzyw, czy aby nie mają zbyt dużo swojego aromatu.
Myślę że to najważniejszy aspekt zakupu przelewu.
Koleżanka posiada Hobbesa przelew i śmierdział niesamowicie, chociaż udało się go jakoś wypłukać.
Najważniejsze to nauczyć się używać takiego przelewu i kupić dobre filtry (tak, między filtrem za 5 a 30zl jest przepaść)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy + młynek dla początkujących :)
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Listopad 2018, 12:33:20 »
Filtry Technivorm mam, ale zdecydowanie bardziej pasowały mi Melitty z tym całym ich systemem aromacośtam - te trójwarstwowe, z różnymi rozmiarami oczek na 3 poziomach. Nie wiem jaki to ma realny wpływ, ale było mi zdecydowanie łatwiej uzyskać lepsze wyniki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi