Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 165628 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #660 dnia: 16 Marzec 2022, 16:35:25 »
Delikatnie tylko wspominam, że twardości wody nie mierzy się w pH i są to wartości które mogą być od siebie niezależne (twardość i odczyn/alkaliczność).

Co do odpowiedzi na pytanie - dzbanki nie obniżają (bądź obniżają minimalnie) twardość wody, a przynajmniej te najpopularniejsze u nas (Brita, Dafi itp). Dzbanki filtrują chlor, żelazo i wszystkie "zanieczyszczenia" filtrowane przez filtr węglowy, a nie sole wapnia (które odpowiadają w największej mierze za twardość wody). Ewentualnie jest specjalny wkład Brity zwany Hard Water który eliminuje w pewnym (niedużym) stopniu wapń. Filtr Lelita natomiast jest filtrem z żywicy jonowymiennej który ukierunkowany jest na usuwanie właśnie wapnia (przez wymianę jonów Ca na Na).

Podsumowując - te filtry robią co innego i dla spokoju ducha polecałbym używanie ich obu.

Offline emil88d Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T v3, Bialetti Venus
  • Młynek: Fiamma MCF 9A (moded to single dose)
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #661 dnia: 16 Marzec 2022, 17:27:04 »
Ja u siebie mam akurat dość twardą wodę :( Kupiłem taki specjalny tester twardości w formie kropelkowej i sprawdzając kranówkę woda była między twarda a bardzo twarda. Natomiast po przefiltrowaniu najtańszym dzbankiem brita jaki miałem ta sama woda była już dużo bardziej miękka, wiec wychodzi że coś to daje. Teraz mam aquaphor z wkładami z dodatkiem magnezu. Pytanie tylko czy podwójne filtrowanie nie zaszkodzi ekspresowi🤔 Za to pewnie bardziej może to wypłynąć na ekstrakcję i odczucia smakowe😉

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #662 dnia: 16 Marzec 2022, 17:47:16 »
Dopóki się bojler prawidłowo napełnia wodą to nadmierna filtracja nie szkodzi maszynie. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy woda jest tak miękka, że czujnik w bojlerze nie wyłącza pompy... Tak więc do póki ekspres pracuje normalnie nie ma czym się martwić nadmierną filtracją... Oczywiście kwestia smakowa to inna sprawa... Sam stosowałem kiedyś podwójną filtrację, potem poprzestałem na dzbanku z filtrem. Teraz mam stały filtr BWT. Aktualnie walczę ze stałym podłączeniem ekspresu do tego filtra i do kanalizacji. Jak będzie gotowe opisze szczegółowo na forum   8)
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2022, 17:58:53 wysłana przez skansen »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #663 dnia: 16 Marzec 2022, 17:55:23 »
Pamiętajcie żeby nie bagatelizować filtrowania wody i odkamieniania dla przestrogi film nagrany przez technika Lelita.. dla niecierpliwych zacznijcie od 3:10. :mrgreen:


Offline emil88d Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T v3, Bialetti Venus
  • Młynek: Fiamma MCF 9A (moded to single dose)
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #664 dnia: 16 Marzec 2022, 18:11:17 »
Nie widziałem wcześniej tego filmu ale szok, że ktoś tak zapuścił ekspres😱 Teraz doczytałem na swoim dzbanku, że działa on chyba podobnie jak oryginalny filtr lelit bo też jest zbudowany o materiały jonowymienne. Zaraz przetestuje jeszcze raz jak wygląda sprawa twardości wody.

Jest ogromna różnica po filtracji :taktak: woda według testu kropelkowego USTM (większość ludzi je poleca do badania twardości) skala to:
ilość kropli preparatu na 5ml wody w probówce
     <5   - bardzo miękka
5 - 10   - miękka
10 - 15 - średnio twarda
15 - 20 - twarda
    >20 - bardzo twarda

U mnie wyszło kranówka 17 kropli czyli twarda
a po dzbanku aquphor 3 krople czyli bardzo miękka

Chyba na ten moment będę lał kranówkę do ekspresu a kiedy przeleci te 70 litrów filtra lelita przejdę chyba tylko na dzbanek tak jak skansen;)
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2022, 18:56:39 wysłana przez emil88d »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #665 dnia: 16 Marzec 2022, 21:18:17 »
Od pewnego czasu noszę się ze zrobieniem testu na sprzęcie w pracy, czekałem tylko aż Bianka przyjdzie.
Chcę zmierzyć dokładnie stężenie jonów wapnia i magnezu (spektrofotometrycznie, z bardzo dużą dokładnością) w
- kranówce
- wodzie przepuszczonej przez Britę
- wodzie przepuszczonej przez Britę i filtr Lelita
- wodzie przepuszczonej przez filtr Lelita bez Brity
- i na koniec jeszcze w wodzie która leci z grupy

To powinno dać pewien obraz tego jaka konfiguracja będzie optymalna.

Póki co takie rady:
1. Wylewajcie minimum raz na tydzień z wylewki wrzątku po 200-300 ml wody (jeśli z niej nie korzystacie na co dzień, jeśli tak to nie ma potrzeby) bo jony ulegają "koncentracji" tam (para nie zawiera jonów, te z tej wody która jest zamieniana na parę zostają w tej wodzie która tam jest i z biegiem czasu ich stężenie rośnie, wymiana tej wody jest więc wskazana).
2. Odkręcanie końcówki wylewki wrzątku i zaglądanie tam w poszukiwaniu kamienia - jeśli kamień będzie się zaczynał budować to jest to miejsce które najłatwiej poddać inspekcji (bo do wnętrza boilera ciężko zajrzeć)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1064
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #666 dnia: 17 Marzec 2022, 08:43:05 »
Mam 4 osoby chętne na Bianki, których dostawa będzie za około 3 tygodnie. Myślę że to już ostatnia szansa żeby złapać się na fajną cenę z kodem rabatowym ekspresdodomu
Do końca tygodnia można zamawiać na stronie lub u mnie na priv.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #667 dnia: 17 Marzec 2022, 23:18:21 »
Dziś zainstalowałem Biankę w docelowym miejscu.
Bianca final (1).jpg
Miałem z tym trochę roboty, ponieważ najpierw postanowiłem wzmocnić wiszącą szafkę kuchenną na której stoi ekspres. Maszyna została podłączona na stałe do wody (filtrowanej przez BWT Bestmax Premium) i kanalizacji. Manometr wskazuje ciśnienie instalacji nawet wtedy, gdy ekspres jest wyłączony. Po podłączeniu wyregulowałem ponownie pompę.
Bianca final (2).jpg
Samo podłączenie do wody zrobiłem w oparciu o wężyk polietylenowy 1/4", rezygnując z fabrycznego węża.
Fabryczny wąż ma końcówkę 3/8" a wejście do ekspresu to 1/4", przejście fabrycznego zestawu odbywa się za pomocą nypla (przejściówki) . Stosując wężyk polietylenowy mogłem zakończyć go od razu prostką 1/4" eliminując nypel. Zastosowane rozwiązania szczegółowo opiszę w wątku woda do kawy.
Bianca final (3).jpg
 

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #668 dnia: 18 Marzec 2022, 07:38:56 »
Skansen, na zdjęciu widać 3 bary, czy nie za dużo, chyba że dla Bianki to nie przeszkadza.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #669 dnia: 18 Marzec 2022, 10:42:52 »
Jak dużo pary wydostaje Wam się przez vacum breaker valve (anti-vac valve, nie wiem jak to po polsku się nazywa, ten mały za grupą w dolnej części na froncie) przy uruchamianiu?
W momencie jak boiler pary przechodzi przez punkt wrzenia to te ok 5-7 sek dla temp 99-101*C para leci i przyznam, że mimo że wiedziałem, że tak ma być, to spodziewałem się że trochę mniej tego będzie, pary jest tyle, że zaparowuje mniej więcej dolna 1/3 frontu ekspresu i jest to wyraźnie słyszalne.
Jak u Was?

Offline pawelc222

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: Lelit Bianca, (było) Gaggia Classic + PID, Mocamaster, v60-2
  • Młynek: ZF64, JX-Pro
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #670 dnia: 18 Marzec 2022, 11:56:21 »
U mnie jest podobnie, idzie się przyzwyczaić  :)

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #671 dnia: 18 Marzec 2022, 12:20:20 »
na zdjęciu widać 3 bary, czy nie za dużo, chyba że dla Bianki to nie przeszkadza.
Producent zaleca 2-3 bary, maksimum dla Bianki to 5. 

Jak dużo pary wydostaje Wam się przez vacum breaker valve

U mnie podobnie ale jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza. Tylko trochę szkoda, że ten zawór nie został skierowany bezpośrednio do tacki...

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #672 dnia: 19 Marzec 2022, 14:56:35 »
No dobra, przez 5 dni przerobiłem większość profili przepływowych/ciśnieniowych dla espresso które przyszły mi do głowy i dzisiaj kolej na coś innego:
drip z ekspresu kolbowego  :smiech:

Koncept nie jest nowy, przewijał się parę razy na HB w wątkach maszyn z profilowaniem.
12g kawy zmielonej jak do v60 (jasno palona Brazylia).
Wajcha prawie na maxa w lewo.
W trakcie parzenia korekta trochę w prawo bo za wolno.
Ciśnieniomierz na grupie ani razu nie drgnął nawet.
Czas: 126 sek.
Kawa: 200g.

Wyszło... inaczej niż z v60. Nie jestem dobry w opisywaniu smaków, powiedziałbym że ani lepiej ani gorzej - inaczej. Na pewno muszę zacząć z większym przepływem od początku bo czuję, że trzeba trochę cofnąć goryczkę a dodać kwasku. Ale jest potencjał. Dużo radochy z takiego eksperymentowania :)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #673 dnia: 19 Marzec 2022, 19:03:46 »
Właśnie ta mnogość kombinacji była dla mnie poniekąd zaletą i wadą  Bianci  (lub ciagle jest) :), zbyt dużo czasu zaczeło to zabierać :), stad dźwignia pojawiła się i raczej  :) przy dźwigni już zostanę na dłużej na to się zanosi.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #674 dnia: 19 Marzec 2022, 19:39:02 »
A czego nie możesz zrobić ręczna dźwignią a robisz Biancą ?



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi