Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224400 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #195 dnia: 15 Listopad 2018, 13:32:27 »
Good Coffee Guji Higlands (natural, heirloom) [filtr]
Pierwszy raz spróbowałem kawy z tej palarni. W przypadku tych ziarenek było to miłe zaskoczenie.
Muszę powiedzieć, że to jedna z najprzyjemniejszych kaw, które ostatnio piłem. Ma trochę podobny charakter do Perla Negry z Euro Cafe (z wiosny). Kawa bardzo złożona. Przyjemne, intensywne aromaty owocowe charakterystyczne dla suchej obróbki, przeplatają się z nutami alkoholowymi. Przy różnych zaparzeniach i temperaturach picia, wyczuwalne mogą być różne aromaty. Jak dla mnie zawsze bardzo przyjemne.

Kawa jak dla mnie jest słodka i krągła. Wyczułem w niej dojrzałe, słodkie owoce leśne, ciemne winogrona, rum, truskawki, brzoskwinie, trawę cytrynową, bergamotkę. Bardzo przyjemny, dość długi karmelowo-waniliowy posmak. To chyba najciekawsza Etiopia z obróbki naturalnej jaką w tym roku piłem.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2018, 13:39:48 wysłana przez krystians »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #196 dnia: 02 Grudzień 2018, 23:17:14 »
Papa Palheta
Mjanma - A Lel Chaung
natural


Byłem bardzo ciekaw tych ziaren, gdyż nie piłem jeszcze nic naturalnego z tego kraju. Kawa jest bardzo smaczna; profil: dżem truskawkowy, miód kwiatowy i ciężkie body. Ja bym dorzucił jeszcze garść świeżych malin do tego. Przyjemny, długi finisz. Niestety cena trochę odstrasza, ale trzeba przyznać, że to najlepsza kawa do tej pory jaką piłem z tego kraju. Mam nadzieję, że zainwestują w infrastrukturę, bo jest potencjał.

Coffee Lab
Timor Wschodni - Goulala Village
myta


Kolejna kawa, której bardzo chciałem spróbować ze względu na pochodzenie. Timor Wschodni jest dla mnie zupełną nowinką i dzięki Coffeelabowi za możliwość spróbowania. Kawa jest przyjemna - po prostu. Trzeba dać dużą taryfę ulgową ze względu na kraj i czekać z nadzieją na więcej. Traktuję to jako smaczną obietnicę. Mamy słodycz w postaci czekolady deserowej, kwasowość w postaci szeroko pojętej cytryny i dobry balans. Dobre ziarno na zabawę przy parametrach parzenia, sprawia mi dużo radości przy piciu.


Natomiast tematem na inną rozmowę są dla mnie plastikowe torby na kawę zapakowane dodatkowo w kartonowe pudełka. Jest to trend podwójnych śmieci, którego nie rozumiem i który zawyża cenę. Ze wszystkich kwadratowych opakowań Cloud Picker wybrnęli z tego najlepiej oferując torbę biodegradowalną w środku, ale po otwarciu trzeba ziarna do czegoś przesypać. To tylko moja prywatna opinia ;) Jest to temat rzeka, bo kawa jest jedynie nic nie znaczącym ułamkiem. Japończycy znani są z podwójnego-potrójnego pakowania wszystkiego, za to recykling im działa, bo są społecznie odpowiedzialni. Temat rzeka.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2018, 23:22:44 wysłana przez mr_blend »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #197 dnia: 05 Grudzień 2018, 15:09:58 »
Toruńska Nanopalarnia - Kolumbia La Ilusion (natural, Tabi) [filtr]
W skrócie mógłbym napisać, że jest to kawa przywołująca na myśl święta. Przyjemna i złożona.
Wyczułem w niej aromaty czerwonych owoców związanych z suchą obróbką jak również suszone jabłko, przyprawy korzenne, lekko żywiczną nutę i migdały.

Euro Cafe - Kolumbia Campo Santo microlot(washed, aerobic, Caturra, Castillo, Typica) [filtr]
Kawa z wyraźną nutą cytrusową na początku, dalej dość długo rozwijająca się tłusta słodycz kojarząca się z słodką śmietanką, masłem orzechowym, sztucznym miodem oraz wanilią.
Dla tych co lubią taką długo utrzymującą się słodycz, dla mnie to trochę za dużo słodkiego na raz. W metodach ciśnieniowych bardziej mi przypadły te ziarenka do gustu, z powodu mniej odczuwalnej słodyczy.

Euro Cafe - Meksyk Chabela Blue Skull  (washed, Bourbon, Oro Azteca, Geisha) [espresso]
Przyjemna, łagodna, gładka, zbalansowana. Wyczułem w tej kawie z wyraźny aromat wiśni, przypraw korzennych i gorzkiej czekolady.


 
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2018, 16:03:40 wysłana przez krystians »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #198 dnia: 07 Grudzień 2018, 08:23:42 »
Meksyk Chabela Blue Skull  (washed, Bourbon, Oro Azteca, Geisha) [espresso]

Muszę powiedzieć że z tą kawą mam spory problem, nie dlatego żeby mi nie smakowała bo wręcz przeciwnie jest bardzo dobra ale jej profil smakowy jest dla mnie nieodgadniony. Czuję jego złożoność, bardzo mocne body, dużą esencjonalność i trochę owocowej wiśni, reszty nie rozpoznaję kompletnie. Wstrzelenie się w przemiał i dozę chwilę trwało (jakieś 6 shotów) ale to zapewne również kwestia retencji mojego młynka.
Kawa bardzo ciekawa i dobra przy tym dla mnie trudna sensorycznie, taka kawo zagadka.

Offline rojowolfi Mężczyzna

  • Wiadomości: 104
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Ascaso Dream PID, Gabi Master A,
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #199 dnia: 07 Grudzień 2018, 09:15:21 »
Meksyk Chabela Blue Skull  (washed, Bourbon, Oro Azteca, Geisha) [espresso]

Muszę powiedzieć że z tą kawą mam spory problem, nie dlatego żeby mi nie smakowała bo wręcz przeciwnie jest bardzo dobra ale jej profil smakowy jest dla mnie nieodgadniony. Czuję jego złożoność, bardzo mocne body, dużą esencjonalność i trochę owocowej wiśni, reszty nie rozpoznaję kompletnie. Wstrzelenie się w przemiał i dozę chwilę trwało (jakieś 6 shotów) ale to zapewne również kwestia retencji mojego młynka.
Kawa bardzo ciekawa i dobra przy tym dla mnie trudna sensorycznie, taka kawo zagadka.
Jeżeli smakuje tak, jak wygląda to musi być niezapomniane wrażenie.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #200 dnia: 07 Grudzień 2018, 09:34:57 »
Jeżeli smakuje tak, jak wygląda to musi być niezapomniane wrażenie.

Smakuje naprawdę dobrze, dla mnie to odkrycie na miarę Perla Negra, Panama Geisha, Koza Nostra czyli kolejne doświadczenie i kolejny krok na kawowej ścieżce. Pobawię się jeszcze parametrami ekstrakcji może ta kawa mnie jeszcze bardziej zadziwi.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #201 dnia: 07 Grudzień 2018, 09:47:37 »
Bardzo dobre jest też Peru. Dla mnie chyba nawet bardziej wciągające.

Euro Cafe - Peru Negrisa (washed, Catuai, Catimor) [espresso]

Ta kawa ma w sobie coś smakowitego, co sprawia że po wypiciu mam ochotę na następną.
Jak dla mnie pomiędzy tymi na pewno wyczuwalnymi aromatami są pewne niuanse, które bardzo smacznie spająją napar w całość.
Kawa gładka, lekka, delikatna, słodko kwaskowa.
Wyczułem takie aromaty jak: Słodycz landrynki, zielone owoce, agrest, aromaty korzennych przypraw.
 
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2018, 09:51:16 wysłana przez krystians »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #202 dnia: 07 Grudzień 2018, 10:01:50 »
Bardzo dobre jest też Peru
Fakt bardzo dobre dla mnie zgodne z oczekiwaniami i mniej zaskakujące, agrestu to ja się nie doszukałem więc wszystko pewnie kwestia własnego poczucia smaku ;-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #203 dnia: 07 Grudzień 2018, 11:26:51 »
Tak, każdy ma jakieś swoje preferencje, ja bardzo lubię różne kwaskowe i zapachowe niuanse choć często sam nie umiem ich nazwać :)

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #204 dnia: 09 Grudzień 2018, 13:49:05 »
Zaparzyłem dzisiaj Ilombę z Tanzani czyli przelew listopada z Coffeedesk w kawiarce i wyszło naprawdę interesująco. Bardzo ciekawa kwasowość, powiedziałbym bogata i wielopłaszczyznowa, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, a całość zbudowana na jakiejś kwiatowej bazie, której nie umiem określić, bo się za mało znam. Szczerze żałuję, że nie kupiłem dwóch paczek, bo nie jest już dostępna, a widzę, że reszta paczki skończy w kawiarce. I żeby nie było - jako przelew też była znakomita.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #205 dnia: 11 Grudzień 2018, 00:16:50 »
Friedhats - Colombia La Habana
Istna bomba owocowa, kawa bardzo wyrazista smakowo, od pierwszego do ostatniego łyka nie masz wątpliwości za co zapłaciłeś ;) Po otwarciu opakowania ziarna pachną jak koszyczek świeżo zerwanych poziomek. Czuć też winne aromaty. Napar posiada intensywny, kwiatowy zapach. W smaku, na pierwszym planie mamy maliny, truskawki, poziomki, może nawet dojrzałe czerwone jabłka. Pycha!

Friedhats - Guatemala Santa Maria
Podobna bomba owocowa do powyższej, kawa bardzo wyrazista. Po otwarciu opakowania  czuć aromat czekolady i wina. Gwatemala w moim odczuciu jest nieco bardziej kwaskowa od poprzedniczki, kojarzy się bardziej z tropikalnymi owocami, mirabelkami, cytrusami. W smaku jest też spora dawka mlecznej czekolady. Świetna!

Gregorio - Honduras Marcala Organic
Kawa w średnim paleniu. W smaku czekolada, karmel, orzechy, rodzynki a po lekkim ostygnięciu pojawiły się nawet cytrusowe kwaski. Jest zaskakująco przepyszna, jej głęboki, wielowymiarowy smak kojarzy mi się z „mieszanką studencką” Przy polewaniu pieni się i puchnie jak na japońskich filmikach. Gdybym ją zmielił drobniej to by z drippera wypełzła ;)  Dla mnie to będzie rewelacyjny przerywnik pomiędzy kolejnymi, bardziej owocowymi, kwaskowatymi specjałami :)

Gregorio - Etiopia Yirgacheffe
Moim zdaniem najlepsza wśród Etiopii kosztujących około 100 zł za kilo, których dane mi było spróbować. Kawa jasno palona, bardzo wyrazista i wielowymiarowa w smaku. Najpierw wyczuwalne intensywne aromaty kwiatowo-herbaciane, po sekundzie do głosu dochodzą owoce. Z każdym łykiem coraz inne. Pyszna kawa :)

xCafe - Kenia AB+
Kawa palona jaśniej, pod metody przelewowe - bardzo rześka, przyjemnie kwaskowata, wyczuwalne cytrusy, wiśnie i mleczna czekolada. Gościła u mnie dłuższą chwilę, najlepiej mi smakowała po około miesiącu od daty palenia. Świetna i niedroga.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2018, 00:48:11 wysłana przez Pawcio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #206 dnia: 11 Grudzień 2018, 12:46:00 »
Friedhats -  Guatemala Santa Maria (washed, Yellow Catuai) [filtr]
Dawno już nie miałem okazji pić kawy ziarenek z Gwatemali w wersji do przelewów. Nie wiem czemu ostatnio jest ich dość mało w ofertach palarni. Czy jest to kwestia małego zainteresowania ze strony kupujących, czy dostępności zielonych ziaren? Tego nie wiem, w każdym razie lubię te kawy i nie miałbym nic przeciwko żeby były częściej spotykane pod przelewy. Może napary z nich nie atakują tak natarczywie zmysłów jak niektóre, jednak są bardzo bogate w moim odczuciu.

Gwatemalskie ziarna spod znaku smażonych kapeluszy jak dla mnie były bardzo przyjemnie zbalansowane, smacznie i ciekawie rozwijające się na finiszu.

W ustach wyczułem gładką, wyrazistą kwasowość, przyjemną słodycz, delikatną goryczkę i wypełniającą gładką krągłość.
 
Aromaty dość bogate, w głównej mierze jasnych słodko-kwaskowych owoców i kwiatów.
Pijąc wyczułem: skórkę cytrynową, ananasa, owoce brzoskwiniowe, orzech włoski, kakao i jasne kwiaty.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2018, 13:30:08 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #207 dnia: 11 Grudzień 2018, 13:31:53 »
Nie wiem czemu ostatnio jest ich dość mało w ofertach palarni.
Bo inne kraje pochodzenia oferują więcej. Kolumbia, Honduras, Salwador, o Panamie już nie wspominając, mają/dają znacznie większą różnorodność i bogactwo. A tu widzę, że kolejna palarnia z dalekiej Holandii podbija serca naszych przyjaciół ;).
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2018, 13:34:13 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #208 dnia: 11 Grudzień 2018, 13:45:58 »
Czy podbija tego nie wiem można było ją kupić w Polskim sklepie za rozsądną cenę, więc spróbowałem z ciekawości. Raczej nie będę na co dzień ziarenek od nich kupował, bo bliżej mi do polskich palarni. Czy inne kraje dają więcej, tego nie wiem, może od strony palarni tak. W mojej prostej ocenie samego naparu, to dobre kawy z Gwatemali są nie mniej przyjemne jak dobre kawy z innych miejsc. Przy czym mają swoją specyfikę i ja akurat ją lubię.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2018, 13:49:08 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #209 dnia: 11 Grudzień 2018, 13:49:01 »
Z jakiego regionu jest ta Santa Maria?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi