Autor Wątek: Palarnie UK okiem Mr.Blend  (Przeczytany 8658 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Lipiec 2017, 17:42:43 »
A co powiesz o Round Hill Roastery? Są w tym miesiącu w subskrypcji u Pergera.
RHR też z Bath jak Colonna. Zdecydowanie warci zachodu, słyszałem o nich TYLKO dobre opinie, bliscy znajomi mojego szefa Davida z Extractu, czasem tam jeździ im pomagać. Teraz mają już nową palarnię, ale tutaj jeszcze Right Roast na YT z wycieczką do Round Hill Roastery.



Opinia jeszcze oparta na braku własnych doświadczeń ;)   

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Lipiec 2017, 17:47:49 »
Akurat Filip Kucharczyk z Cafe Targowa ma ich kawy teraz w ofercie, więc jak ktoś z PL chce spróbować to jest okazja.
Cena niestety 50 zł za 250g.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Lipiec 2017, 18:14:48 »
Akurat Filip Kucharczyk z Cafe Targowa ma ich kawy teraz w ofercie, więc jak ktoś z PL chce spróbować to jest okazja.
Cena niestety 50 zł za 250g.
Coffee Proficiency, czy Coffee Republic też sprzedają za tyle. W UK lepsze ziarno 8-12 funtów w zależności od palarni.  Niestety segment specialty związany jest również z wyższą ceną. Często nawet można byłoby coś kupić taniej, ale jak palarnia czuje, że można dać trochę wyższą cenę za ziarno, to dają w celu pomocy farmom i punktom przetworu - by Ci inwestowali w swoje biznesy. 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Lipiec 2017, 19:15:19 »
Z Colonna piłem najgorsza Etiopię Yirgacheffe w tym roku  :ohyda:
Round Hill Roastery jest po siasiedzku na półkach. Cena za ta błękitna €8 wiec nie spodziewałem sie cudów. Chyba jutro podejdę  ;-)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Sierpień 2017, 10:05:16 »
Ja jeszcze od siebie dodam, że z sprawdzanych z UK palarni https://www.coaltowncoffee.co.uk - bardzo dobrze wypadał.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Sierpień 2017, 20:48:00 »
Ja jeszcze od siebie dodam, że z sprawdzanych z UK palarni https://www.coaltowncoffee.co.uk - bardzo dobrze wypadał.

Zrobiłeś mi smaka na ich Kenię :)

Póki co

images.jpg

Tajlandia Doi Pangkhon
filter
czekolada, orzechy, tytoń
3.9/5

Bylem bardzo pozytywnie zaskoczony, nigdy nie piłem niczego z Tajlandii. Gdyby nie fakt, że była z tego kraju powiedziałbym, że nic specjalnego, a tak bardzo pozytywnie. Palarnia wyciągnęła z ziarna co się dało, przyjemny balans.


Kostaryka Los Hernandez
filter
owoce, czekolada
3.7

Kawa jakich w sumie wiele na rynku - dobrze wypalona, ale bez fajerwerków.

Mniejsza palarnia z Oxfordu, można trafić na coś bardzo interesującego - sporo bezpiecznych i smacznych kaw.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Sierpień 2017, 22:43:03 »
images.png
Kenia Kainamui
filter
cola, yuzu, suszone pomidory
4.68/5

No i stało się nawet nie wiem jak... Na bank mój prywatny TOP 3 jak dotąd w tym roku. Nie pamiętam, żebym pił tak niejednoznaczna kawę. Przeważnie profil sensoryczny ma swoje ryzy i margines, który każda metoda parzenia nie przekracza a jedynie uwypukla pewne niuanse tego samego. To jest kawa, która w każdej metodzie parzenia jest zupełnie inna, jest absolutnie zdumiewająca! W aero jest bardzo owocowo-cytrusowa, niczym żelki z herbacianym body, french press - bardziej kwasowa, chemex - gdzieś w oddali przebrzmiewają za rogiem te cwane pomidory - tak bardzo delikatnie, V60 sączone na lód - wszystko na raz w kompletnym chaosie. W tym roku chyba jeszcze nie piłem tak ciekawej kawy i chwała ekipie ze Szkocji za to znalezisko. Inne ziarna wyglądają równie ciekawie, wyglądają na małą palarnię - minął dobry tydzień zanim otrzymałem paczkę, adres wypisany długopisem, co jeszcze bardziej nadaje uroku :) Gorąco polecam! Nikt o nich nie wie, trafiłem zupełnie przypadkiem.

indeks.png

Wystawię ogólną ocenę, bo piłem dzisiaj kilka różnych kaw + espresso gdzieś kiedyś na mieście. A więc po spróbowaniu Etiopii Aricha, Kostaryka Aquaries, Rwanda Buf, pysznej Kenii i czegoś z Ameryki (chyba Nikaragua) + ich projekt espresso o profilu mleczna czekolada/pomarańcza (ze 2 miesiące temu) mogę stwierdzić, że są fantastyczni :) Specialty pełna gębą, duża selekcja i dobra robota przy profilowaniu/blendowaniu. Idealny balans każdej z kaw i wygląd ziaren sprawiają, że mogę ich gorąco polecić. Mają swoją renomę, która trzymają.

imagesd.png

No i teraz będzie... Odwiedziłem Colonna&Small's w Bath. Z początku chciałem zamówić paczkę kawy, ale jak zobaczyłem 15 funtów za paczkę 150g to krótko mówiąc odechciało mi się :) Postanowiłem odwiedzić sam lokal, by napić się kawy i nie stracić fortuny na nią. Colonna robi kapsułki z kawą specialty, jak już mówiłem - przede wszystkim chemia wody, kilkukrotny mistrz UK z widoczną chorobą na zostanie najlepszym barista na świecie w jakimkolwiek roku. Zawsze kończył na 5 miejscu, startował chyba ze 4 razy.

No i wszystko bardzo dobre, nie ma się do czego przyczepić - zamówiłem espresso (Peru San Jose Lourdes, wiśnie/czekolada) i filter z Kostaryki Santa Teresa White Honey. Kawa jednak nie zmiotła. Filter bardzo, bardzo delikatny - bliżej do herbaty z gdzieś tam na samym finiszu tlącą się pomarańczą, brzoskwiną. Espresso bardzo smaczne, wyważone. Spodziewałem się ciut więcej po samej kawie, ale lokal warto odwiedzić - ziaren nie warto kupować :) Kapsułki ponoć zbierają świetne opinie, ale cena dla koneserów. Bardzo dobra obsługa, wszystko spoko, ale bez błysku w kubku. To jest pewnie ta cała otoczka - oczekujesz więcej za cenę jaką sobie życzą (w kawiarni swoją drogą normalne ceny samych naparów), sami pompują balonik, oczekiwania rosną, a zostaje niedosyt. Bez tego wszystkiego - byłoby łatwiej o obiektywizm w ocenie :)   

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Sierpień 2017, 23:28:05 »
craft.png

Craft House Coffee to mniejsza palarnia z okolic Brighton, rozwijają się i widzę u nich coraz ciekawszy wybór singli, ziarno wygląda i smakuje na dobrą robotę.

Kostaryka Finca San Francisco
filter/espresso
truskawki, brzoskwinie, kwiaty
4.1/5

Bardzo dobry natural, fantastyczne truskawki, owoce, słodycz, prawdziwy środek lata. Najlepszy napar uzyskałem z chemexu, espresso niczego sobie ;)  Świetna na zimno jako V60 na lodzie!

Kolumbia Deisi Camacho
filter
owoce leśne, maliny
3.9/5

Trochę niżej, bo przy poprzedniej kawie ta wypada słabiej. Nie znaczy to, że jest koślawa jakaś, czy coś ;) Ziarna po obróbce mytej, w związku z czym mniej owocowa, bardziej zbalansowana, jest dużo więcej niż poprawna. Natomiast podobnych kaw wypiłem już trochę i zawsze poszukuję czegoś zaskakującego. Mamy przyjemną kwasowość, bardzo dobry balans.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Październik 2017, 21:17:42 »
Lecimy dalej :)
IMG_20170815_130341.jpg

Przyszła paczka do roboty, więc można było popróbować :) Square Mile, wiadomo James Hoffmann (książki, YT, mistrz świata baristów z 2007 roku w Tokio) jedna z najbardziej prestiżowych palarni w Londynie. Nigdy nic od nich nie miałem, więc chętnie spróbowałem o co tyle hałasu. Wybór zielonych ziaren i ogólna troska o jakość, z tego co mi wiadomo, to sprawka Anette Moldvaer - współzałożycielki. Z tych wszystkich kaw najbardziej przypadły mi do gustu obie Etiopie: Mormora (truskawkowy natural) i Kanyon Mountain (niczym nektar z brzoskwini i kwiatów, kawa myta). Sumava Lourdes też trzyma wysoki poziom, bardzo czysta, figowo-winogronowa. Generalnie każda jedna z tych paczek miała w sobie coś interesującego. Wszystkie ziarna bardzo równe i w zależności od prywatnych preferencji każdy będzie oceniać inaczej, wszystko bardzo smaczne. Minusem jest zdecydowanie cena, jednak tutaj dyskusja odbędzie się na poziomie - czy chcę wydać więcej, ale otrzymać paczkę 350gr ? Dla mnie to nie działa, bo 250 wystarcza mi w zupełności, by stwierdzić, że mi wystarczy na jakiś czas. Pewnie znajdą się osoby lubiące powiększone paczki ;)

indeks.png

Czas na coś z północy... Fortitude jest z Edynburga, mają mikroskopijną kawiarnię i właściciel generalnie pali kawę oraz pracuje za barem niemal cały tydzień. Wychodzi mu to bardzo dobrze, jest to kawa z cyklu "trzeba samemu na nią trafić". Polecam serdecznie, udało mi się rozmówić z nim pijąc kawę, bardzo miły - chciał przesuwać miejsce przy kasie byleby udało się nam znaleźć miejsce do siedzenia. Na szczęście nie było to potrzebne.

Rwanda Miko - piłem na miejscu. Zdecydowanie wpada w melon z jabłkami. Bardzo przyjemna.

Kupiłem paczkę Kostaryki i właśnie to będę oceniać, gdyż zdecydowanie warto o niej napisać.

Kostaryka El Mango
filter/espresso
toffi, wanilia, owoce

4.35/5

Obróbka black honey w najlepszym wydaniu, kawa słodka niczym krówki a za razem po drugiej stronie na wadze stoi delikatna kwasowość. To wszystko sprawia, że pije się ją z przyjemnością. Spróbowałem też zaparzyć ją jako espresso, mimo że kawa raczej pod filter. Wyszło zaskakująco. Toffi, czekolada i przyprawy, a w szczególności wyczuwalny kardamon! Coś fantastycznego. Bardzo uniwersalne ziarno, dobrze wypalone. Gorąco polecam palarnię!

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Listopad 2017, 15:53:28 »
artisanroast-logo-2016_medium.jpg

Duży gracz z Edynburga. Mają dosyć fajny design. Generalnie nie schodzą poniżej poziomu 4/5 ze swoimi kawami, są bardzo równi. Piłem jeden przelew z mytą Kenią u nich na miejscu i paczkę z Kostaryki w domu. Obsługa miała słabszy dzień :P Obie były więcej, niż przyzwoite, dobrze wypalone. Palarnia bez wisienki, tak bym to nazwał :) Pijesz po prostu dobrą kawę za cenę jakiej się spodziewasz.

La Perla Del Cafe Palomar
Kostaryka
toffi, mandarynki, morele
3.95/5

Kawy obrabiane jako black honey mają charakterystyczną słodycz, która mi odpowiada. Do tego przeważnie pojawia się przyjemna kwasowość jako balans. Przyciężkawa we french press, bardzo przyjemna w przelewach i na lodzie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Listopad 2017, 16:07:42 »
3.95/5
Wiem, że to taka subiektywna ocena, ale... Sam nigdy nie pokusiłem się o taki precyzyjny pomiar własnego odbioru jakiejś kawy i wygląda na to, że tego nie zrobię.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2017, 16:09:46 wysłana przez Antonio »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Listopad 2017, 16:15:57 »
3.95/5
Wiem, że to taka subiektywna ocena, ale... Sam nigdy nie pokusiłem się o taki precyzyjny pomiar własnego odbioru jakiejś kawy i wygląda na to, że tego nie zrobię.

Skala 1-5 nie ma dużego pola manewru, więc trzeba działać po przecinku :D Dobra kawa jako punkt odniesienia, to 4/5, przyzwoita 3.5. Tłumacząc przyzwoitą 3.5 na skalę SCAA byłoby to zapewne koło 75 z tego co zauważyłem. Reszta to mój punkt odniesienia do tego, nie robię żadnych pomiarów oprócz smakowego - robiąc sobie tutaj taki notatnik :) Opis słowny nie oddaje skali a cyferki owszem. Jak patrzę wstecz tego tematu, to dalej się zgadzam się ze sobą :)
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2017, 16:19:01 wysłana przez mr_blend »

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Czerwiec 2019, 21:04:40 »
No i teraz będzie... Odwiedziłem Colonna&Small's w Bath...
Mały update. Nie ma w Colonnie (na mejscu) kawy za 15gbp za 150gr. Jeśli już się coś takiego pojawiało to jako coś wyjątkowego. Stałymi cenami są paczki 250gr za około 8.5-9.5, oraz jedna z kategori Rare w podobnej cenie a o wadze 150gr.

Moje odczucie co do ich kawiarni jest takie, że otoczki na miejscu nie czuć w ogóle (nie wiem dokładnie jakiej szukać, chyba, że mówimy o martwych ciągach Maxa z instagrama :)). Zgodzę się, że nie zawsze zachwyt nad kawą jest, ale to co wyróżnia ich od innych miejsc to, że wysoki poziom jest zawsze. Jeśli nawet ktoś nowy przyjdzie to jest odpowiednio wyszkolony (w UK jest to o tyle istotne, że wiele osób lubi dobrze spienić i porządnie podgrzać mleko).

Sorry, za odgrzebywanie, ale mało jest info o tej kawiarni i nie chciałbym żeby negatywna opinia spowodowała, że ktoś tam ne pojedzie będąc na miejscu.

Latton

  • Gość
Odp: Palarnie UK okiem Mr.Blend
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Sierpień 2019, 09:54:15 »
TAYLORS of HARROGATE

https://www.taylorsofharrogate.co.uk/
https://www.taylorsofharrogate.co.uk/products/beans/
...z Anglii, i dwie od nich kawy ziarniste arabiki:
-LAZY SUNDAY-
-RICH ITALIAN-

« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień 2019, 09:57:47 wysłana przez Latton »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi