Autor Wątek: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry  (Przeczytany 79124 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Lipiec 2013, 23:57:41 »
Ja miałem testery akwarystyczne, do badania twardości, odczynu itp. Po odwróconej osmozie woda jest mięciutka.

GaleriaHerbaty

  • Gość
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Sierpień 2013, 12:13:49 »
Wydaje mi się, że te dwa wątki można spokojnie ze sobą połączyć
 http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=256.new#new
 sam także używam wody filtrowanej z dzbanka.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2013, 17:14:57 wysłana przez spinka2 »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Sierpień 2013, 17:14:39 »
Ten drugi dotyczy raczej wód butelkowanych, ten natomiast w zamyśle miał dotyczyć metod filtracji :)

ModnaPorcelana_pl

  • Gość
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Listopad 2013, 09:35:04 »
Teraz kwestia jaki kto dzbanek posiada- jakiej firmy,plus oczywiście filtry:) swego czasu także korzystałem z testerów akwarystycznych i w praktyce zdają egzamin.

Offline skarbimirek

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: chemx, AP, drip, kawiarka
  • Młynek: Graef cm 800
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Grudzień 2014, 10:17:55 »
Stosuję od kilku tygodni biedronkową "Wodę Źródlaną". Produkowana przez Kentpol-Żywiecki Kryształ Sp. z o.o.. Otwór Fonte w Nieszawie. Ciekaw jestem czy to ta sama woda, co "Żywiecki Kryształ". W czajniku widzę, że troszkę kamienia się osadziło  :o
Mam właśnie identyczną sytuację z wodą żródlaną z Lidla Saguaro. Produkowana przez Kentpol-Żywiecki Kryształ Sp. z o.o. Zakład produkcyjny w Nieszawie. Myślałem podobnie- że to ta sama woda co Żywiecki Kryształ, choć od razu pojawiły się wątpliwośći co do tego, ponieważ na butelce nie znalazłem informacji na temat składu mineralnego. W czajniku pojawił się osad. Nigdy nie używałem Żywieckiego Kryształu. Natomiast w tamtym roku znalazłem idealną wodę do ekspresu/ czajnika w Tesco o nazwie Value ( minerazlizacja ok 130 mg/l). W tym roku Tesco również w sprzedaży posiada wodę żródlaą Value, ALE, bez żadnych informacji o składzie mineralnym. Przetestowałem, i jak się okazało to zupełnie inna woda niż woda z przed roku, osad pojawił się dość szybko. Chodzę po tych wszystkich supermarketach i nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedniej wody źrodlanej do ekspresu. Orientujecie się może czy obecnie jakakolwiek sieć marketów posiada w swojej sprzedaży Żywiecki Kryształ, bądź podobną wodę o bardzo niskiej mineralizacji?

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Grudzień 2014, 12:10:26 »
Kurcze jak to czytam to jakaś masakra. Na szczęście u mnie kranówa jest idealna :) Czajnik po roku nie ma śladu osadu a do ekspresu dodatkowo przez Birtę przepuszczam.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Grudzień 2014, 12:51:43 »
Kurcze jak to czytam to jakaś masakra. Na szczęście u mnie kranówa jest idealna  Czajnik po roku nie ma śladu osadu a do ekspresu dodatkowo przez Birtę przepuszczam.

U mnie w mojej miejscowości mamy wodociąg podłączony do studni głębinowych. Choć ponoć jest mieszana w stosunku 90 do 10 z rzeczną to dostawca się zarzeka że nie. Owszem może smak inny jak w innych miastach ale mamy taki kamień że to jest dopiero masakra. Czajnik na gaz odkamieniam z dokładnością co miesiąc. Nawet zapas octu mam :-) Gdybym taką wodę stosował do ekspresu oj cienko wtedy go widzę.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Grudzień 2014, 13:05:06 »
Kurcze jak to czytam to jakaś masakra. Na szczęście u mnie kranówa jest idealna :) Czajnik po roku nie ma śladu osadu a do ekspresu dodatkowo przez Birtę przepuszczam.
Jeżeli nie ma osadu w czajniku ot tak, to nie wiem czy bym sodu dodawał do kawy z ekspresu. ::)

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Grudzień 2014, 13:51:28 »
Sodu? Myślisz, że wypłynęło by to korzystnie na smak ? Swoją drogą muszę kiedyś kupić próbki do wody i sprawdzić sobie dokładne parametry.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Grudzień 2014, 14:08:09 »
Sód nie wpływa na smak. Żywice jonowymienne usuwają jony wapnia a w zamian podstawiają sodu.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Grudzień 2014, 14:19:22 »
Zywica jonowymienna
wplywa na smak, wode po zywicy bez problemu powinno dac sie rozpoznac.
Jest lekko kwasna (nie jest slona). De facto polecana woda z Boru ma taki lekko kwasny smak, po zywicy jest mocniejszy.

Najlepszy sposob (pomijajac dostepnosc swientej wody), to osmoza plus mineralizacja/ bypass

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Grudzień 2014, 14:30:20 »
Sód nie wpływa na smak.
Oj, polemizowałbym.

Myślisz, że wypłynęło by to korzystnie na smak ?
Sprawdź. Moim zdaniem powinno być lepiej bez sodu. Tylko pytanie czy wapnia jest wystarczająco mało aby z nim było wystarczająco dobrze. Tak czy siak sprawdziłbym, bo niewielka to rzecz, a skoro nie ma kamienia bez filtra, to ekspres nie powinien ucierpieć. No i dla zdrowia lepiej gdy sodu mniej, bo najczęściej i tak go zbyt wiele.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Grudzień 2014, 14:53:11 »
Ja mam osmozę z remineralizacją (3 sekcje) i po licznych eksperymentach na przestrzeni wielu lat doszedłem do wniosku, że to najlepsza opcja.
Wodę po klasycznym "zmiękczaczu" żywicznym można rozpoznać na początku bo jest żółta i się lekko pieni. Po kilkudziesięciu litrach już nie. Może jeśli woda była wyjątkowo twarda albo żywica jakaś kiepska ?

Offline mikro

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Siemens EQ.7 Krups EA8160
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Styczeń 2015, 17:07:16 »
U mnie woda zdecydowanie twarda, co widać nie tylko na sprzętach kuchennych, ale i na pralce.. W kuchni mam tradycyjny dzbanek typu britta (ale tańszą wersję, kupioną w jakimś markecie), filtry też wymieniam na różne, w zależności od tego, w jakiej akurat są cenie ;) sprawdza się to o tyle, że nie muszę już tak często odkamieniać czajnika, a wcześniej trzeba to było robić co najmniej raz na dwa miesiące

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Woda, którą lejemy do ekspresu. Dzbanki, filtry
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Styczeń 2015, 17:12:03 »
Woda z zakopiańskiego źródełka całkowicie pozbawiona czegokolwiek ;-) Dwa lata leje do czajnika bezprzewodowego i zero jakiegokolwiek osadu. Wodę tą wlewam do dzbana britty a potem jeszcze filtruje przez filtr 1000l dedykowany do ascaso. Po pół roku zrobiłem odkamienianie i zero zabarwienia wylatującej wody.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi