Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1532607 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6210 dnia: 26 Grudzień 2019, 00:06:05 »
Tak Piotrze, bardzo słuszna uwaga. Chyba przy pakowaniu zaszła pomyłka.. :Bicz:
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt  :szampan:
Elka

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6211 dnia: 27 Grudzień 2019, 20:18:48 »
Po świętach mamy kolejne palenia, tym razem tylko moje: Chocolate Wave i Stormy Weather -- znacie :). Próbowałem dziś Chocolate Wave, w całości i poszczególne składniki osobno. Jak poprzednia partia: czekolada i owoce.

Oprócz tego zrobiłem coś zupełnie innego niż zwykle, bo taki oto blend z bardzo czystych i słodkich afrykańskich kaw: African express.

« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2019, 20:22:20 wysłana przez Antonio »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6212 dnia: 27 Grudzień 2019, 20:37:49 »
Zajrzałem pierwszy raz od dawna na opis Stormy Weather - już miałem błąd wytknąć, że przecież Etta James a nie Etta Jones - ale myśle sobie - wygoogluje, żeby się nie wygłupić. No powiem, piękny jazzowy głos ma Etta Jones - dorzucam do listy słuchania :).

Przez święta sączyłem Chocolate Wave - chwile nie miałem go u siebie - wciąż zacny!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6213 dnia: 28 Grudzień 2019, 18:41:49 »
Dzięki :). Chocolate Wave to teraz sporo różnych składników, przede wszystkim z obróbki naturalnej: Kolumbia Claudina/Etiopia Yirgacheffe; z obróbki honey: Salwador z firmy Mauricio Saleverria; z obróbki mokrej: Kongo, Etiopia Sidamo, Honduras. Ciekawie wybrzmiewają te poszczególne składniki na tle stanowiącej większość mieszanki Brazylii. Naturale są najbardziej jaskrawe i wyczuwalne...

Oprócz Chocolate Wave, zaparzyłem dziś A+ czyli trochę zawsze spontaniczny blend z 10% robusty. Bardzo mi smakowało espresso. Kwaskowatość jest, goryczka też jest -- najważniejsze, że jest to przyjemne :). Tu oprócz Brazylii i robusty jest trochę Kolumbii i Malawi, a zatem ukłon w stronę owocowo-czekoladowych wrażeń... -->> A+
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2019, 18:44:17 wysłana przez Antonio »

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6214 dnia: 29 Grudzień 2019, 10:03:50 »
Mam problem z Arichą z V60, mimo ustawienia młynka a już 4 kliki grubiej niż np Cristalina Dalej nie mogę uzyskać czasu przelewu krótszego niż 3:15, co przy innych kawach nie było problemem... :mhh:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6215 dnia: 29 Grudzień 2019, 10:40:31 »
Czy musi być "czas przelewu dłuższy" problemem? Carpe diem! ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2019, 11:09:22 wysłana przez Antonio »

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6216 dnia: 29 Grudzień 2019, 10:58:35 »
W sumie kawa pyszna więc chyba nie  ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6217 dnia: 29 Grudzień 2019, 11:57:26 »
Czytam sobie i czytam... o "turbulencjach". Nietrudno sobie wyobrazić, że trudno ich fenomen opisać matematycznymi wzorami i modelami. Sam Richard Feynman stwierdził, że zjawisko turbulencji jest najważniejszym, wciąż nierozwiązanym problemem fizyki klasycznej. Turbulencje wywołuje nadmiar energii kinetycznej, zdolnej w przepływającej cieczy pokonać siły lepkości. W moim V60 pełno jest turbulencji i raczej nie ma tu spokoju.

Jedną z cech turbulencji jest większa dyfuzyjność. Dyfuzyjność z kolei opisuje zmiany mieszania, homogenizacji oraz "transport" masy, pędu, energii w przepływającej cieczy. W V60 mamy strugę wody wpadającą do mieszającej się kawowej kipieli (pełnej turbulencji). W skrócie: turbulencje są skomplikowanym układem zawirowań, hamujących przepływ i zwiększających opór hydrauliczny. Odpowiednio operując wpadającą do stożka strugą, niosącą ze sobą sporo kinetycznej energii, możemy w pewnym zakresie regulować formę i efekty turbulencji. Nie, nie ma tu prostych linii, zgodnych z kierunkiem działania siły ciążenia. Turbulencje to wsteczne prądy, dokładnie jak na morskiej plaży. Ależ jestem wsteczny, nie? ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2019, 12:18:12 wysłana przez Antonio »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6218 dnia: 29 Grudzień 2019, 19:28:24 »
Antonio wszystkie Twoje eksperymenty odwdzięczają się wspaniałym rezultatem w filiżance jak E3 stąd African Express już zamówiona plus inne wyborne klasyki które muszą być w szafce w Nowy Rok ;). Czy bedę mógł prosić o dołożenie malutkiej próbki 100% Robusty abym mógł sprawdzić jak to smakuje o ile jeszcze jest?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6219 dnia: 30 Grudzień 2019, 23:33:28 »
Wszystkim naszym klientom i czytelnikom Forum życzymy szczęśliwego Nowego Roku a przedtem udanej zabawy sylwestrowej  :szampan:



« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2019, 01:09:35 wysłana przez Elka »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6220 dnia: 31 Grudzień 2019, 13:57:57 »
Wam również samych pomyślności i aby piec Wam stawał tylko na przestoje między zasypami kawy lub planowane serwisy.

Z tej strony dziękuję za ekspresową przesyłkę (jak zawsze), robustę na spróbowanie i możliwość picia najwspanialszych, najciekawszych i przepysznych kaw.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6221 dnia: 31 Grudzień 2019, 14:36:08 »
Dziękujemy pięknie. Cała przyjemność po naszej stronie :).

@Elka, co to za wiejska zabawa? W Gwatemali? Wyglądają tak, jakby tańczyli cały tydzień... ;)

Mariachi czyli orkiestra, zespół, muzyka rodem z Meksyku, popularna wszędzie w Ameryce Środkowej. Tutaj taki rasowy przykład z Kolumbii. Uwielbiam ten folklor:


Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6222 dnia: 01 Styczeń 2020, 16:15:07 »
Co do Arichy natural...
Robiłem 3 podejścia i kawa wychodzi bez smaku (w żadnym stopniu nie tak jak opisany profil sensoryczny, poza tym nie pierwszy raz mam arichę natural)
Kenia Kainamui za każdym razem wychodzi bosko.

Robione w V60 oraz Kalita. Czasy nigdy poniżej 3 minut, temperatura ok 94-95 stopni. Woda żywiecki kryształ także ekstrahuje raczej bardziej niż mniej... Przemiał równy bo komendant.
Brak pomysłów. Jakieś porady? Zejść z temperaturą? Nie lubię marnować ziaren na szukanie "receptury".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6223 dnia: 01 Styczeń 2020, 16:45:03 »
Nie wiem, raczej nie mam jak się do tej kawy przyczepić. Zrobiłbym jakiś cupping... Ostatnio nawet zaparzałem chyba przedostatnie palenie z pierwszej połowy grudnia. Było OK. A teraz zaparzyłem 20g z 19/12 w V60, a dokładnie w "druciaku" z E&B. Czajnik dojechał do 100 stopni. Nalałem 330ml jak zwykle porcjami po 60-70ml -- trwało to 3 minuty. Kawę zmieliłem na Kinu M47 na ustawieniu 3.3. Kwaskowatość jest delikatna, goryczy brak, aromaty kwiatów i owoców są, brak negatywnych efektów. Czegóż chcieć więcej? ;) Etiopia to nie Kenia, a natural to nie mokra obróbka. Różnice są tu bardzo wyraźne.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 2020, 16:58:11 wysłana przez Antonio »

Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6224 dnia: 01 Styczeń 2020, 19:30:35 »
To spróbuję wyższą temperaturę oraz inną dystrybucję. Zazwyczaj idę na dwa zalania, z czego pierwsze po preinfuzji ma jakieś 60%. Dawno nie miałem Etiopii i zapomniałem jak się z nimi obchodzić ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi