Autor Wątek: Kawa na prezent do kawiarki  (Przeczytany 4733 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Czerwiec 2018, 13:52:05 »
Potrzebna jest pełna nazwa produktu i palarni.
była z palarni swiezopalona.pl
...która ma w ofercie z 50 różnych ziarenk :), Czyli nadal niewiele wiadomo.

Jeśli nie wiesz co kupić zamów kilka różnych, nie da się przez internet doradzić co akurat Wam posmakuje, każdy ma inny zmysł smaku i jedyną metodą jest samodzielne testowanie różnych produktów. Przy założonej przez Ciebie cenie poniżej 80zł za 4x250g trzeba mieć świadomość, że w wielu palarniach produkujących lepszej klasy surowiec ceny ziarna pod przelewy oscylują zwykle w okolicach 140-160zł za tą samą ilość. Pomijając przeceny rzadko kiedy trafi się na super kawę w cenie marketówki. Ja mógłbym polecić sprawdzone przez wielu forumowiczów single-origin: https://mastroantonio.pl/Do-przelewania-c25 ceny nie są najniższe ale idzie za tym jakość przetwarzanego surowca.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2018, 14:13:28 wysłana przez grex »

Offline xzimnax

  • Wiadomości: 16
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Czerwiec 2018, 15:05:55 »
Padło na kawy ze swiezopalona z uwagi na sentyment i dobrą promocję, ale następne zamówienie będzie pewnie z którejś kolejnej z polecanych przez Was, zwłaszcza Antonio.
Zdecydowałam się na:
Espresso Mujeres,
Brazil Fazenda Progresso de Bahia,
Ethiopia Yirgacheffe Gr. 1 Kochere Alemu
Burundi Kayanza Microlot Bourbon Washed

chyba że jeszcze polecacie jakieś modyfikacje.

Offline xzimnax

  • Wiadomości: 16
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Lipiec 2018, 13:25:02 »
Kawka już dotarła, na drugi ogień :p poszła ETHIOPIA YIRGACHEFFE i cóż, znów jest efekt wow, mimo że zmieliłam za drobno i przez zbyt długą ekstrakcję wyszła trochę zbyt gorzka. Następnym razem grubsze mielenie i będzie perfekt. Nie wiem jak to jest, że z kawiarki najbardziej smakuje nam jasnopalona kawa bardziej do przelewów, do tego z mleczną pianą.

Dziękuję wszystkim za pomoc, będziemy dalej eksperymentować.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Lipiec 2018, 14:16:37 »
To wszystko w normie. Mnie też bardziej takie jasne kawy smakują.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6199
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Lipiec 2018, 18:10:34 »
Nie wiem jak to jest, że z kawiarki najbardziej smakuje nam jasno palona kawa
No to wspaniale, że smakują Wam takie jaśniej palone kawy,  wysokiej jakości. W takim razie wiele aromatycznych podróży przed wami.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2018, 18:25:25 wysłana przez krystians »

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Lipiec 2018, 22:00:09 »
Podepnę się pod temat. Na *pchlim targu* wypatrzyłem poccini ktore jest juz w drodze do mnie (wcześniej była kawiarka z niebieskiego I**a ale rezultaty były średnie bo i kawa marketowa).
Do rzeczy: jaką kawę byście polecili na początek do rzeczonego sprzetu? Kawa głównie mleczna ale na espresso tez miałbym czasem ochotę choć w swoim zestawie to co zrobię pewnie będzie dalekie od ideału.
Do tej pory uzyskiwane rezultaty znechecily mnie do kwaśnych posmakow.
Czy "espresso mujeres" będzie dobrym wyborem, czy może lepiej wziąć "Ethiopia Yirgacheffe"?
Wiem że kawy zupełnie różne ale na temat obu naczytałem się samych pozytywów.
Dziekuje
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2018, 22:11:24 wysłana przez Jakkolwiek »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Lipiec 2018, 22:20:55 »
Jeśli nie lubisz kwasków to weź Mujeres. Obie kawy są bardzo dobre, ale to tak jakbyś porównał Lamborghini Murcielago do Humvee. To i to samochód, to i to klasa sama w sobie, tylko jak to porównać?

Oczywiście zakładając, że ta Ethiopia jest przyzwoita, bo Yirgacheffe to mało precyzyjna informacja.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6199
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Lipiec 2018, 22:22:50 »
Bywają różne kawy z regionu Yirgacheffe. Nie mniej są one dość specyficzne, często herbaciono-kwiatowo-bergamotkowe, bywają też owocowo-kwaskowe. Inne będą z obróbki suchej tzw. naturalnej, a inne z obróbki mokrej. Musisz spróbować żeby się dowiedzieć. Możesz zamówić bardziej bezpieczne kawy, a poprosić w palarni żeby dołączyli jakąś próbkę z Etiopii.  Najlepiej swoje preferencje przedstaw komuś z palarnii, w której chcesz zamówić i poproś o rekomendację. Myślę że do mleka mieszanki espresso jak najbardziej będą pasować, ale jakie to już nie podpowiem, bo pijam tylko czarną.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Lipiec 2018, 22:32:56 »
Przeglądałem ofertę świeżopalonej i stąd taki a nie inne typy. Z tego co już zdążyłem się nauczyć to polecanym adresem jest też Antonio tyle ze na początek jak dla mnie różnica w cenie jest zauważalna i wolę podejść do tematu bardziej budżetowo ale też w ramach dobrych jakościowo ziaren.
Jak juz ogarnę sprzęt to myślę że budżet będzie zwiększamy.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Lipiec 2018, 10:09:49 »
Jak bardziej budżetowo to polecam kawy od Gorana z Łodzi: eurocafe.com.pl. Jak nie lubisz owocowości (kwasów) w kawie to polecam "polishorse" - mojej żonie bardzo smakuje z mlekiem ta mieszanka.

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Lipiec 2018, 11:20:52 »
To i ja się podepnę, w końcu też chcę sobie zrobić prezent. Pytanie konkretnie do Antonio - którą ze swoich kaw poleciłbyś dla początkującego do Brikki i AP? Tylko jedną chwilowo, bo nie sądzę, żebym na wstępie przerobił 1-1,5 kg kawy powiedzmy w 2 miesiące. Na razie kupiłem Mujeres, a jako że jestem z Bydgoszczy, to kupię też jakieś espresso od Auduna, no i chciałbym do kompletu startowego jakąś ćwiartkę od Ciebie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Lipiec 2018, 11:52:35 »
Three stars, Salwador La Cumbre, Kolumbia Los Alpes, Salwador Divisadero Caturra... Na przykład te powinny być ok. Od najbardziej dosadnej do najbardziej bogatej, wyrafinowanej.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Lipiec 2018, 12:36:41 »
Znowu poczytałem i jednak będę zamawiał kawy od Antonio. W koszyku ląduje Ariadna i Kolumbia Finca Los Alpes Red Honey.
@ Antonio: Przy wpisaniu doku rabatowego z Newslettera wywala mi błąd o zbyt niskiej wartości zamówienia.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Lipiec 2018, 17:42:17 »
Ariadna przygotowana i powiem że jest REWELACJA. nie mam co prawda jeszcze doświadczenia ze swoim sprzętem  (poccino odebrane dopiero dziś) ale i tak kawa wyszła świetna.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2018, 18:01:20 wysłana przez Jakkolwiek »

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Kawa na prezent do kawiarki
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Lipiec 2018, 19:14:17 »
No, ja niestety nie mogę nic zrobić, bo kawa przyjechała ekspresowo, włącznie z gratisowym Salvadorem, za co bardzo dziękuję, a młynek ciągle w drodze  :sciana: Zrobiłbym nawet staropolską zalewajkę, byle już posmakować, ale nie będę przecież na takie rarytasy młotka podnosił  :mrgreen:  Kawy pachną tak, że zanim jeszcze rozpakowałem pudełko cały pokój wypełnił ich niesamowity aromat. Muszę powiedzieć, że jako dotychczasowy fan wyłącznie herbaty zaczynam rozumieć walory czarnej strony mocy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi