Autor Wątek: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e  (Przeczytany 6194 razy)

Offline DrBlu

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Anna PL41e
  • Młynek: ascaso i-1 mini
Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« dnia: 29 Kwiecień 2020, 20:49:26 »
Cześć!
Zdecydowałem się na napisanie pierwszego posta na tym forum po jego wielomiesięcznym studiowaniu. Pomogło mi wybrać młynek, a potem ekspres i od jakiś 2 miesięcy uczę się korzystać z tych sprzętów. Z samym zaparzaniem kawy radzę sobie całkiem dobrze, natomiast mam spory problem ze spienianiem mleka - a jego rozwiązania nie mogłem już od dłuższego czasu w internecie znaleźć.
Chodzi mi konkretnie o to, że próbując uczyć się poprawnego dla capuccino / flat white spieniania mleka oglądałem wiele filmików na YT. Wszystkie zawierały podstawową wskazówkę- "wpuść końcówkę dyszy z parą wodną do dzbanka z mlekiem pod kątem - tak, by stworzyć wir, który sprawi że mleko będzie spienione równomiernie". Wszystkie ekspresy z jakich korzystano na takich filmach miały dyszę od spieniania mleka fabrycznie ustawioną pod kątem - natomiast ja, w Lelicie PL41e, dyszę mam dokładnie pionowo względem ziemi. jak więc wpuścić taką dyszę pod kątem do dzbanka, by ten wir powstał? Do tej pory radziłem sobie w taki sposób, że sam ruchami okrężnymi dzbanka wprawiałem mleko w ruch - ale efekty są mizerne i zgaduję że nie tędy droga.
Nie wiem czy to głupie pytanie, czy nie, ale naprawdę nie znalazłem żadnego filmu na YT który zawierałby spienianie mleka dyszą "pionową"
Z góry dzięki za pomoc!

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwiecień 2020, 08:43:04 »
Wydaje mi się, że nie da się spienić dobrze mleka dyszą "pionową". Trzeba zrobić wir, a do tego potrzebny jest odpowiedni kąt.
Czy w Twoim ekspresie dysza w ogóle się nie rusza? Jak patrzę na opis na konesso to jest "ruchoma dysza spieniająca mleko": https://www.konesso.pl/product-pol-3501-Ekspres-do-kawy-Lelit-Anna-PL41E.html

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwiecień 2020, 11:39:14 »
Pionowo też się da, czasami nawet lepiej niż pod kątem. Ja tak na przykład spieniam. Wtedy nie robi się wir, ale jakby fala. U mnie to daje lepszy efekt, mleko lepiej się miesza, nie tylko kręci w kółko. Umieszczam dyszę przy ściance, pionowo w dół ( u mnie między godziną 3 a 6). Fala tworzy się po przeciwnej stronie kubka. Pamiętam, że kiedyś Reiss z Londinium polecał taki sposób na swoim forum.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwiecień 2020, 11:44:49 »
Pionowo też się da, czasami nawet lepiej niż pod kątem.
Jak najbardziej, zwłaszcza przy czterech otworkach w dyszy. Wystarczy centralnie wetknąć dyszę w dzbanek , a strumienie pary zrobią robotę.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwiecień 2020, 11:56:28 »
No tak, należałoby jeszcze zdefiniować co znaczy "dobre spienienie mleka". Dać się da pod każdym kątem.
Ale żeby była mikropianka z błyszczącą teksturą i konsystencją ala flat-white to trzeba trochę "powirować" żeby wygładzić.
Chociaż nie stwierdzam tego jednoznacznie, aż tak dużego doświadczenia z różnymi maszynami i technikami nie mam. Pisze co działa w moim przypadku.

@WS jasne, jak masz duży bojler i dysze z czterema dziurkami to wir się szybko robi pod wieloma kątami. Jednak Lelit Anna to mniejszy bojler i pewnie jedna dziurka.

Offline DrBlu

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Anna PL41e
  • Młynek: ascaso i-1 mini
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwiecień 2020, 15:13:29 »
Tak jak napisał @untoldex - w moim lelicie jest jedna dziurka.
Nie wątpię że i w taki sposób da się spienić mleko poprawnie - jestem jednak bardzo niedoświadczony i chcąc przyglądac się ludziom na YT nie mogę tego robic - bo wszyscy jednak korzystają z dyszy „pod kątem” i z powstającego wiru. Szczególnie jeśli chciałbym nauczyć się też robienia Latte Art
+ Flat White to moja ulubiona mleczna kawa, więc przykro mi słyszeć że z pionową dyszą raczej takiego efektu nie osiągnę :(
Ma ktoś pomysł czy da się to jakoś „obejść”? Są może jakieś specjalne nakładki na dysze / można to wyregulować?
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 17:35:27 wysłana przez DrBlu »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwiecień 2020, 21:50:58 »
Mleczko spienisz jak najbardziej poprawnie, może nie jak maszyną z pięciolitrowym bojlerem i dyszą z kilkoma otworami, ale ja nie narzekam na mojego lelita. Najważniejsze, to zdejmij, o ile jeszcze tego nie zrobiłeś tą rurkę-nakładkę, bo ona tylko przeszkadza. Dyszę możesz lekko odgiąć pod kątem, bo rurka jest najprawdopodobniej mosiężna i można ją lekko odgiąć - tylko tak, aby nie uszkodzić powłoki niklu/chromu. Moja się odgięła bez problemu.

Dzbanek polecam 0,6 litra i mleko koniecznie z lodówki. Mleko w mniejszych dzbankach zbyt szybko się nagrzewa i czasem nie zdąży się dobrze spienić. Większy dzbanek robi się nieco nieporęczny, ale może to być tylko moja subiektywna opinia.

Resztę, no cóż... trzeba ćwiczyć. Człowieki powiadają, że można ćwiczyć na wodzie z dodatkiem kropelki-dwóch płynu do mycia naczyń. 

w załączniku zdjęcie mojej rurki  :hihihi:

Offline DrBlu

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Anna PL41e
  • Młynek: ascaso i-1 mini
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:08:43 »
Wow, patrząc na zdjęcie to naprawdę udało się ją nieźle odgiąć! Dzięki za pomoc. Jeśli innej alternatywy, w postaci może wymiennej końcówki, nie ma, to chyba też ucieknę się do odginania jej na siłę

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Maj 2020, 09:25:26 »
Tylko najpierw ja mocno złap przy początku, tak abyś nie urwał podłączenia w bojlerze. Nic na siłę,  delikatnie w palcach da radę. Kombinerki/klucz do rur niepotrzebne  :hihihi:

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Maj 2020, 10:58:03 »
To i ja podłączę się pod temat, mam ten sam ekspres. Również delikatnie wykrzywiłem dyszę. Spienianie mleka na latte art miałem już opanowane, ale ostatnio pojawił się problem. Mleko jakoś wolniej się nagrzewa, trudniej osiągnąć jego wirowanie czy falowanie.
Czy to normalne że po rozgrzaniu ekspresu do temperatury spieniania i puszczeniu pary z dyszy temperatura pary nie jest zbyt wysoka? Można podłożyć rękę, nie parzy, jest lekko ciepła. Ciśnienie wydaje się być ok, tylko wyglądem i temperaturą przypomina bardziej ciepłe, sprężone powietrze niż parę. Nie wiem czy tak było od początku, nie wnikałem w to dopóki dobrze się pieniło.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Maj 2020, 11:46:29 »
Sshim278, a próbowałeś przeczyścić dziurki w dyszy?

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Maj 2020, 21:15:50 »
Można jeszcze podstawić podkładkę pod przód albo tył expressu i będzie "pod kątem"  :diabelek: :diabelek: :diabelek:
Przepraszam, że jako nowicjusz sobie pofolgowałem, hehe (nie mogłem się powstrzymać).
Ale faktycznie mnie też zastanawia, dlaczego te expressy porządnych firm (te niższe półki) tak słabo mają czasem rozwiązane podstawowy użytkowy design (że nie ma tego kulowego zawiasu i wtedy sobie można motać w każdym kierunku- ile kosztuje taki dings???5/10 PLN?
ja przy swoim starym Saeco też miałem taki problem- i musiałem robić to trochę inaczej- musiałem się mocno napracować tak aby dysza była na granicy powietrze mleko i taki ruchem, że się tak wyrażę "wytrząsania" miałem dobre efekty- ale to się trzeba manualnie narobić. U mnie to rzadko, bo ja nie pijam z mlekiem- tylko dla siostry i żony czasami.
Ciekawym co na taką metodę Pro-Wyjadacze? Bo z tego co widzę przy testach expressów na YT to trzymają dzbanek z mlekiem nieruchomo (nawet byłem zdziwiony, ale wiem, że nic nie wiem).

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Maj 2020, 16:40:13 »
Nie jest to nieruchomo. Dzbanek jest obniżany w miarę narastania piany a na koniec dysza idzie głębiej. Może ten ruch jest mało widoczny ale jest. Techniki zresztą są różne. Włącznie z włożeniem dyszy w podstawiony dzbanek i puszczeniem pary.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krpr

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Ascaso i2 mini red
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Sierpień 2020, 00:11:46 »
Btw: czy ktoś z Was próbował wymienić dysze w Lelit Anna (mówię o tej podstawowej, bez regulacji kąta)? Operacja wydaje się być prosta, pytanie jaką dyszę polecacie i czy podpasuje średnica mocowania, czy może być z tym problem.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Sierpień 2020, 10:05:00 »
(mówię o tej podstawowej, bez regulacji kąta

To ona nie ma regulacji? U mnie da się regulować :P.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi