Autor Wątek: Wolnowar  (Przeczytany 6778 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marzec 2020, 20:31:01 »
Kolejny produkt, który producenci usiłują wmówić gawiedzi, że jest jej niezbędna. :mrgreen:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Marzec 2020, 20:39:11 »
Może zbędna ale jeżeli ułatwia życie i prowadzi do lepszego smaku jedzenia to czemu nie? Nie widzę wielu przepisów buliony wyglądają ok, zupy.
Może ktoś z użytkowników wypowie się na temat smaku jedzenia ? Przepisów itd?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Marzec 2020, 20:41:35 »
Nie wiem w jakich cenach w tej chwili są wolnowary, ale z moich doświadczeń zdecydowanie bardziej uniwersalnym narzędziem w kuchni jest dobry garnek żeliwny - Le Creuset lub tańszy odpowiednik.
Wychodzi równie smacznie, wygląda lepiej i ma więcej zastosowań.

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marzec 2020, 21:15:34 »
O te buliony do zup też mi się rozchodzi. Mam to sprawdzone to robi multi-cooker pod ciśnieniem. Czyli ten droższy. Zajmuje mu to 45 min. wrzucasz i masz 1L bulionu.
Potem z tego albo zupę albo do zamrażarki (kolejna zbędna rzecz - Fux? ;-))
Jak ktoś z was gotował kurczaka i warzywa na bulion to wie ile to czasu zajmuje.

Nie wiem w jakich cenach w tej chwili są wolnowary, ale z moich doświadczeń zdecydowanie bardziej uniwersalnym narzędziem w kuchni jest dobry garnek żeliwny - Le Creuset lub tańszy odpowiednik.
Wychodzi równie smacznie, wygląda lepiej i ma więcej zastosowań.

Cena wolnowarów od 100 zł, le creuset ma zalety bardziej chyba na gaz. Jak ktoś ma elektrykę to na pewno nie będzie to oszczedne grzanie.
Masa ciepła ucieka bokiem.

Ale niech gadają ci co mają./


Kolejny produkt, który producenci usiłują wmówić gawiedzi, że jest jej niezbędna. :mrgreen:

Ja kupiłem drogiego Tefala tylko po to aby robić frytki bez tłuszczu. To nie jest niezbędna do przeżycia potrzeba :D zgadzam się.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2020, 21:35:07 wysłana przez Pluto »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Marzec 2020, 23:54:15 »
Nie wiem w jakich cenach w tej chwili są wolnowary, ale z moich doświadczeń zdecydowanie bardziej uniwersalnym narzędziem w kuchni jest dobry garnek żeliwny - Le Creuset lub tańszy odpowiednik.
Wychodzi równie smacznie, wygląda lepiej i ma więcej zastosowań.

Co kto lubi ;) ja jednak wole wolnowar (mam 2 z ceramicznym/kamionkowym(?) garem), bo przy żeliwnym naczyniu na gazie musiałbym stać i pilnować, a w wolnowarze praktycznie samo się robi... np. wieczorem wrzucam fasolę z wodą, moczy się cała noc, rano włączam i dadaję mięso, boczek, cebulę, czosnek, przyprawy, sos pomidorowy i jadę sobie na narty, na kolacje (z 8h) jest gotowe ;)
 
Podobnie dżem/powidła ... Pamietam, jak moja mama na gazie robiła, trzeba tego pilnować, mieszać itp... W wolnowarze wrzucam wieczorem, idę spać, rano przemieszam, jeśli wygląda na zbyt suche doleję troszkę wrzątku... i idę do pracy, wieczorem podobnie na następny dzień można jeść ;)


« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2020, 00:53:52 wysłana przez WS5 »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Marzec 2020, 07:48:47 »
Kolejny produkt, który producenci usiłują wmówić gawiedzi, że jest jej niezbędna. :mrgreen:
Wręcz przeciwnie - został wynaleziony ze względów praktycznych. U nas nigdy nie był popularny, bo w tym średniowiecznym kraju zawsze jakaś kobieta siedziała w kuchni i mogła pilnować garnka.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Marzec 2020, 08:22:22 »
O ile dobrze wyczytałem to został wynaleziony ze względów społeczno-religijnych, poniekąd praktyczne to też pewnie. Idea była taka żeby w szabas Żydzi nie musieli nic robić bo każda fizyczna praca jest w tym dniu zakazana przez wiarę a mieli jedzenie. Ciekawe czy to nie tylko marketing ale ja lubię takie historie i zawsze uważam, że produkty które zrodziły się z prawdziwej potrzeby bywają rewelacyjne. Kodak Brownie który kosztował 1 USD i zrewolucjonizował w stanach podejście do fotografii pozwalając robić zdjęcia każdej rodzinie we własnym zakresie i w każdym miejscu.  Espresso dla śpieszących się robotników, genialne i jakie dobre  ;-)

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Marzec 2020, 08:34:15 »
mlopus, argument o espresso - na forum kawowym zaszachuje oponentów!  :mrgreen:
Nie używałem, ale myślę, że sytuacja dość zbliżona do szybkowarów, które w kraju nie były i nadal nie są zbyt popularne.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Marzec 2020, 08:41:03 »
Co ma i kogo szachować? Z potrzeby szybkiego podania i wypicia kawy powstała genialna metoda, nawet tutaj nie każdy może o tym wiedzieć a ja nie przekonuje do wolnowaru którego nie znam tylko odniosłem się do powodów powstania tego wynalazku. W tym kraju mycie rąk po wyjściu z toalety nie jest zbyt popularne 40% kobiet i 60% mężczyzn tego nie robi mimo że warto.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Marzec 2020, 10:57:09 »
Wolnowar jest super gdy ma się dzieci i napiety plan dnia. Rano przed praca szybko powrzucać produkty, a po pracy od razu gotowe. Niesamowita oszczędność czasu.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wolnowar
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Marzec 2020, 14:07:00 »
Szybkowar też nie jest doceniany - u mnie w domu musiał być, i właśnie tydzień temu musiałem pilnie kupić ojcu nowy bo zamęczył stary. U nas używam tylko ja (karkówka z marchewką i ziemniakami pycha), a żona nie uznaje - woli postać dłużej przy garnku jak np rosół robi albo gołąbki (na sitku to się nie przypalają). Za to do wolnowara szybko się przekonała, bo nie trzeba pilnować rzeczy które potrzebują czasu, a lubią się przypalać. Właśnie szykujemy fasolkę po bretońsku na jutro.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi