Autor Wątek: Najlepszy młynek espresso do 1300zł  (Przeczytany 8989 razy)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Listopad 2020, 15:59:21 »
A ja wątpię - w tej klasie żaden młynek nie ma tak wypasionych żaren ani takiej precyzji wykonania żeby się wybić. A elektronika Sette 270 to zwykły timer za kilka $.

Hm, tylko ja mówiłem o Sage, nie Sette. Wybór między Sette a Mignon to właśnie był mój ostateczny i długi pojedynek i właśnie promocja na konesso ostatecznie zadecydowała ;)
Jedyne co miałem do zarzucenia Sette to własne preferencje - plastik i to że jest trochę większy, a przy mojej kuchni każdy centymetr jest ważny.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2020, 16:01:54 wysłana przez lordlolek »

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Marzec 2021, 17:13:19 »
Odgrzeję kotleta, bo mój SAGE BCG820 średnio nadaje się do espresso. Za duże przeskoki, na "8" dostaję z 17,5g kawy 25 g naparu w 30 sekund i nawet przeciągnięcie o dodatkowe 5 daje "3 cytryny", na "9" leci jak z wiadra i mam prawie 50 g...
Nie chcę wydawać za dużo, z wymagań ma być bezstopniowa regulacja i timer. Rozważam następujące modele:
Ascaso i-1 z timerem - na forum znalazłem kilka recenzji wytykających sporo wad tego młynka
Baratza Sette 270 - ma swoje wady, w tym nie do końca bezstopniową regulację
LELIT: Fred - budżetowa opcja, stożkowe małe żarna
LELIT William PL71 - droższy, ale chyba najlepszy z wymienionych?
Pomóżcie mi proszę wybrać, albo przekonajcie, że warto dołożyć do Speciality albo Fiorka F4E nano...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Marzec 2021, 18:16:50 »
Baratza Sette 270 - ma swoje wady, w tym nie do końca bezstopniową regulację

Sette ma bezstopniową regulację micro. Tylko stopnie makro są stopniowane (30).

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Marzec 2021, 18:21:23 »
Baratza Sette 270 - ma swoje wady, w tym nie do końca bezstopniową regulację

Sette ma bezstopniową regulację micro. Tylko stopnie makro są stopniowane (30).
OK, czytałem gdzieś, że na każde makro ma 9 mikro, stąd nazwa - 30*9 ale to nieistotne, pytanie, czy to najlepszy młynek z wymienionych i ogólnie w tym budżecie?

skansen

  • Gość
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Marzec 2021, 19:33:48 »
SAGE BCG820 średnio nadaje się do espresso. Za duże przeskoki, na "8" dostaję z 17,5g kawy 25 g naparu w 30 sekund i nawet przeciągnięcie o dodatkowe 5 daje "3 cytryny", na "9" leci jak z wiadra i mam prawie 50 g
Próbowałeś regulacji górnego żarna? Jest sporo filmów pokazujących tą procedurę, tu przykład pierwszy z brzegu dla podobnego młynka w wersji wbudowanej w ekspres:


LELIT: Fred - budżetowa opcja, stożkowe małe żarna
Mam porównanie Twojego aktualnego młynka (Sage Pro Grinder) do Freda w Anicie Rodziców. Fred mieli trochę lepiej ale raczej nie na tyle, żeby zmiana miała sens.

LELIT William PL71 - droższy, ale chyba najlepszy z wymienionych?
 
William to z wielu powodów młynek w zasadzie tylko do espresso. Druga kwestia to regulacja. Jeśli nie możesz "dogadać" się z Sage to obawiam się, że z Williamem też nie pójdzie Ci zbyt łatwo.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Marzec 2021, 14:01:41 »
Problemem z Sage nie jest u mnie to, że nie da się zejść dość drobno z przemiałem poruszam się w zakresie 7-10. Problemem są za duże skoki między pozycjami. Dlaczego uważasz, że w Williamie będzie podobnie, tam regulacja jest chyba płynna?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Marzec 2021, 14:24:09 »
Ja mam Sage BCG600 i prawdopodobnie bebechy te same bez wyświetlacza i nie mam takich problemów.
Wprawdzie przy zmianie kawy jak teraz musiałem ustawić na 7-8, bo z 18 g miałem tylko 20 g naparu,  ale do tej pory prawie wszystkie kawy robiłem w zakresie 4-5, kiedy otrzymywałem prawidłowe proporcje.
Środkowe żarna przestawiłem jakiś czas temu z 6 na 4.

skansen

  • Gość
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #37 dnia: 27 Marzec 2021, 14:27:02 »
Dlatego też proponuje najpierw zmianę ustawienia górnego żarna a dopiero potem ewentualnie zmianę młynka.
Jeśli chodzi o regulacje to Fred ma bezstopniową a William nie. Można oczywiście próbować jakoś wyeliminować te kliki ale nie jestem fanem takiego tuningu.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Marzec 2021, 15:17:06 »
@skansen wielkie dzięki! Wcześniej nie oglądałem tego filmu a teraz wszystko stało się jasne, nawet w instrukcji była taka możliwość opisana. Przestawiłem o 2 kropki na finer i rano będę testował. Dodatkowe punkty za akcent tej kobiety  :smiech:

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Najlepszy młynek espresso do 1300zł
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Kwiecień 2021, 17:33:53 »
No i niestety wiele to nie dało, poza przesunięciem skali zamiast mielić np. na 10 mielę na 14, ale dalej przeskoki między ustawieniem o 1 ząbek potrafią być z 25 na 45g uzysku...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi