Autor Wątek: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)  (Przeczytany 20228 razy)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Listopad 2019, 09:41:46 »
Fakt - Ascaso marketing ma niezły.

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Listopad 2019, 09:51:42 »
Jeśli termostat w Dream jest płatnym dodatkiem to jak stabilizowana jest temperatura w termoblocku? Po prostu sam fakt grzania w określonej mocy daje już stabilność? Jeśli tak to po co dodatkowy termostat?
W standardowym wyposażeniu DREAM (podobnie jak BASIC i ARC) ma termostat bimetaliczny. Nie jest to żaden płatny dodatek. Stabilność temperaturowa wynika w tym przypadku bardziej z konstrukcji termobloku (vs bojlera) niż z zainstalowanego termostatu. Elektroniczny termostat jako opcja dodatkowo płatna nie jest dodatkowym termostatem. Wymienia się przy instalacji termostat bimetaliczny na termostat elektroniczny wraz z wiązką przewodów, sondą temperatury oraz przełącznikiem. Daje on wówczas jeszcze większą stabilność temperaturową ponieważ załącza grzałkę co chwilę nie dopuszczając do znaczącego spadku temperatury. Widać to po mrugającej w trakcie ekstrakcji kawy kontrolce temperatury. Stabilność wynosi +/- 3 st. C a po dodatkowym ociepleniu termobloku izolacją termiczną nawet +/- 1,5 st. C (w modelach PID standard).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rob_sad

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Listopad 2019, 10:01:16 »
Dzięki. Już rozumiem. Nie doczytałem tego.
Rzeczywiście ciekawe jak wygląda niestabilność temperatury w małych boilerach ;)

Offline marwo Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Uno Steel Prof El, Moccamaster 741, Kawiarka BIALETTI Moka Induction, Phin, Dripper
  • Młynek: FIAMMA MCF 64 OD, MACAP MX900
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Listopad 2019, 13:26:08 »
Twierdziłem i podtrzymuję, że z Ascaso uzyskuję bardzo smaczne kawy. Pijam głównie doppio (i często zaczynam od czarnej, którą "łamię" delikatnie śmietanką). I przez te ok. 25 sek zaparzania doppio czy dwóch espresso wskaźnik pokazuje stałą temperaturę. Żonie zaparzam Lungo i tu podczas parzenia występuje zjawisko spadku temperatury na wskaźniku po pewnym czasie.  ??? . Przypomnę, że mój Ascaso nie ma PIDa jak modele, o których mowa w tym wątku. Pomimo tego kawa zabielana jej bardzo smakuje  :) ale "Kawoszom" już nie musiała by smakować. Być może (nie porównywałem) przepływ wody z odpowiedniego bojlera lub z HXa dałby smaczniejszy napar. Pytanie na ile smaczniejszy? Jeśli tak to kolejne pytanie: czy osobą pijająca Lungo dostrzeże różnicę? No i zasadnicza sprawa - jak to jest w obecnie oferowanych ekspresach Ascaso z PID ? Janusz (mam nadzieję Panie Januszu, że mogę tak się zwracać na tym forum) się wypowiadał. A jakie są doświadczenia użytkowników? Też jestem ciekaw. :)

Online Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Listopad 2019, 13:41:21 »
Janusz (mam nadzieję Panie Januszu, że mogę tak się zwracać na tym forum) się wypowiadał.

Pewnie że tak !
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Listopad 2019, 14:28:46 »
Tak się uczepiłeś tej ceny, ale... To wszystko zaczyna wyglądać inaczej jak kupujesz zestaw, bo jak to cenowo wygląda napisał Janusz i w sumie podchodzi do tego w inny sposób, moim zdaniem właściwszy - koszt całości, nie koszt elementów osobno. Rób jak chcesz, ale uważam, że to naprawdę warty zainteresowania sprzęt.

Offline rob_sad

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Listopad 2019, 15:25:10 »
Muszę oszczędzać ;) Ja patrzę na ceny zestawu, wybrany młynek to i-1, budżet ok 3000.
Paradoksalnie jakbym Dream wyglądał jak Uno to by mnie bardziej skruszyło, ale to kwestia subietywnego gustu, bo widzę, że jest zrobiony solidnie.

Czytam w innych wątkach, że kiedyś uno prof kosztował 100zł drożej niż Dream. Teraz to 600zł, czyli nie tak niewiele.
Czy coś się zmieniło w specyfikacji uno prof? (no chyba, że ktoś porównywał do Dreama z PID).

PS. A ha, już chyba wiem o co Ci chodzi ;) W zestawie Dream i młynek jest nieco taniej (taniej o 56zł i chyba młynek od wczoraj potaniał o dodatkowe 56zł), a dodatkowo jest bon 200zł. Czyli 3247zł - 200zł. Dobrze rozumiem Janusz, że do wydania w Waszym sklepie? To już istotnie taniej i blisko naszych limitów.

« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2019, 15:37:15 wysłana przez rob_sad »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Listopad 2019, 15:54:01 »
Młynek w zestawie z espresem przeważnie wychodzi taniej niż oddzielnie. Nawet jeśli jest to młynek innego producenta niż ekspres.

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Listopad 2019, 19:10:17 »
Pozwolę sobie podczepić się pod wątek, ale tylko dlatego, że stoję przed podobnym wyborem z podobnym budżetem. Temat był już prawie rozpracowany, czyli Lelit Anna plus młynek Ascaso i-1.  W ekspresach  Ascaso nie podoba mi się wygląd i wykonanie (oczywiście design nie robi kawy)
Tylko zaniepokoiły mnie tutaj 2 informacje:
-migrowanie cząstek z bojlera
-bardzo długie nagrzewanie bojlera (czy to w Lelicie czy innych) nawet do 30min. (przy termobloku 15min).
Na prawdę aż tyle trzeba czekać na nagrzanie bojlera. W tej chwili mam zestaw z delonghi ecp33.21 z termoblokiem i tu zestaw mam gotowy dosłownie w parę minut. Kawy "espresso" robię dziennie 2- zaraz tylko jak wpadnę z pracy do domu i nie chciałbym czekać 30min aż ekspres raczy się odpowiednio nagrzać. Czy coś źle zrozumiałem...?

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Listopad 2019, 20:03:33 »
Myślę że w Lelit Anna gdzie grupa jest tak naprawdę częścią niewielkiego boilera 30 minut nagrzewania nie jest konieczne. Po 15 minutach kolba jest już gorąca. Po 20 minutach wygrzewania śmiało można robić kawę.

Offline rob_sad

  • Wiadomości: 20
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Listopad 2019, 20:13:28 »
Woda będzie nagrzana wcześniej, chodzi chyba o nagrzanie wszystkich elementów. Espresso da się zrobić wcześniej, w termobloku pewnie po kilku minutach, ale pewnie chodzi o to, że jest ryzyko, że będzie ona nieco gorsza. W Lelitach nagrzeją się od bojlera, nie wiem jak to działa w termobloku, bo nigdy takiego rozwiązania nie widziałem na żywo.
Ja mam jeszcze wątpliwości dotyczące pary w termobloku. Przy bojlerze to bojler jest zasobnikiem pary, gdzie jest ona pod ciśnieniem, można sterować zaworem i ją wypuszczać lub nie, można przerwać. Nie do końca rozumiem jak to działa w przypadku termobloku. Musi on działać z większą mocą i cała pobierana woda idzie w parę.  Tak na moją prostą logikę po co tu zawór? To by mogło działać na guzik/przełącznik. Na filmach w sieci widzę, że działa całkiem normalnie, więc pewnie coś źle to sobie wyobrażam ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Listopad 2019, 20:14:49 »
Nie czekasz tylko  na nagrzanie bojlera czy termobloku. To jest kwestia kilku minut maksimum.
Czekasz na nagrzanie całego systemu parzenia kawy, m.in. grupy zaparzającej, portafiltra, sitka, rurek doprowadzających wodę z bojlera do grypy etc.

W ekspresie typu STEEL PID, masz termoblok mocowany bezpośrednio nad grupą z izolacją termiczną od góry, co zakładam powoduje, że ogrzewa od razu grupę, która ma mniejszą masę niż np. E61 czy komercyjna dźwignia, stąd wspomniane przez Janusza 15 minut. Bardzo fajne i sprytne rozwiązanie.

Czyli masz ekspres, który jest gotowy do zrobienia kawy w 15 minut i dodatkowo zapewnia Ci stabilną temperaturę ekstrakcji w zakresie +- 1,5C. Stare ekspresy z bojlerem i bi-metalem widełki miały +-5C, więc jest znacząca poprawa między nowymi a starymi modelami Ascaso, jeżeli chodzi o stabilność temperatury. 

Warto jednak pamiętać, że jeżeli grupa ma większą masę, musimy dłużej poczekać na jej nagrzanie, ale w zamian, będzie ona zachowywała się stabilniej podczas ekstrakcji. W droższych maszynach spotkasz konstrukcję typu termosyfon czy "saturated", gdzie temperatura grupy jest stabilizowana przepływem wody z bojlera.

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Listopad 2019, 21:10:52 »
to już trochę wyjaśnia temat- natomiast chyba pomóc można sobie wygrzaniem grupy poprzez przepuszczenie wody. Z innej beczki czy manometr daje jakieś ważne informacje, czy to tylko "mały gadżet"?

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Listopad 2019, 22:33:31 »
Tytułem uzupełnienia - w wielu tradycyjnych ekspresach bojery znajdują się również nad grupą kawową, ogrzewając od razu grupę.

Zestawiając czas pełnego rozgrzewania ekspresu z termoblokiem (15 minut) z czasem nagrzewania się ekspresu z bojlerem (30 minut) zestawiamy wartości określane w różny sposób. 15 minut wynika z pomiarów Janusza. Nie kwestionuje tych wyników. Natomiast 30 minut to czas orientacyjny na wygrzanie się ekspresu z bojlerem. Równie dobrze może to być 25 minut. Nikt na razie nie wykonał pomiarów porównawczych, w identycznych warunkach. Sposób pomiaru, temperatura otoczenia czy napięcie w sieci elektrycznej - te wszystkie czynniki będą miały wpływ na wyniki i ich porównywalność...

Termobloki na pewno mają szereg zalet. Mimo to, jak na razie na szerszą skalę stosuje je jedynie Ascaso.

Mylić się jest rzeczą ludzką :) A tak na poważnie, nie uważam, aby się mylił w tym wypadku. Nie napisałem, że jest to jedyna zaleta. Ba, wymieniłem nawet zawsze świeżą wodę jako zaletę w tym samym poście...
Zresztą sam producent wymienia więcej zalet termobloków niż @Janusz w poście #5. Jakbym miał wyszukiwać zalety, to znalazłbym ich jeszcze więcej :)
Ja już nie wiem na ile mnie naciągacie, na ile pomagacie ;) Janusz uczciwie pisze, że sprzedaje. Ty masz prywatnie wszystko Lelita, dlaczego ?
Ekspres wybrałem taki a nie inny bo szukałem Dual Boilera. Prawie "kupiłem oczami" ASCASO Steel DUO PID. Ostatecznie z różnych powodów zdecydowałem się na Lelit Elizabeth. Przyznam szczerze, że wybierając ekspres zupełnie umknęły mi Oscar II/Musica. Teraz dodałbym je do listy... A młynek nabyłem w pakiecie z ekspresem - kosztował niewiele więcej niż Eureka Mignon Specialita a ma większe żarna...

Podpowiadam różne sprzęty ponieważ uważam, że taka jest idea forum. Jestem atakowany za polecanie Lelitów. A nie polecam ich za każdym razem. W niektórych porównaniach wskazuje lepsze rozwiązania chociażby Ascaso właśnie... Podobnie jestem atakowany (również przez agresywne prywatne wiadomości) za pisanie o produktach Konesso. A oprócz Konesso rekomendowałem m.in. ofertę Cafemax, Elektrosa. Ataki w żaden sposób nie wywołują we mnie efektu mrożącego. Oczywiście, miłe nie są, ale hejt jest niemal tak stary jak internet...

Żona się przekonuje do Dreama, ja nie bardzo, ale najbardziej z powodu ceny.
Wygląda na to, że najtańszy Lelit Anna PL41E chyba wypada z produkcji, nie ma go na stronach producenta, nie ma prawie w sklepach sieciowych w PL, w Konesso niby trzeba czekać 2tyg co dobrze nie wróży.

Dream jest na pewno ładniejszy od Lelit Anna. I nie chodzi o samą linię, ale również o wykonanie. Gdybym kręcił reklamę Dreama postawiłbym go koło Lelit Anna,  Rancilio Silvia i ECM Casa V. Te trzy ostatnie wyglądałby obok siebie, na tle Dream'a, identycznie. Jeśli żonie się podoba Dream, kup Dream'a.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2019, 22:54:57 wysłana przez skansen »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres i młynek do espresso do ok.3000zł (wstępnie Lelit Anna + Ascaso i-1)
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Listopad 2019, 22:37:22 »
czy napięcie w sieci elektrycznej - te wszystkie czynniki będą miały wpływ na wyniki i ich porównywalność.
W Polsce jak i większości krajów Europy mamy taki sam standard napięcia. Myślisz, że kilkanaście Volt chwilowych wahnięć zrobi różnicę?

Dlaczego piszesz dwa posty pod sobą zamiast edytować pierwszy ?
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2019, 22:39:58 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi