Autor Wątek: Prośba o pomoc w wyborze ekspresu Bezzera Magica s PID vs ROCKET Mozzafiato Type  (Przeczytany 20177 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Widzisz, czyli bez wagi po prostu się nie da, chociażby do ustawienia wagi suchej kawy i przepływu, czyli to co ja napisałem. Jeśli chodzi o smak to różnica wynika jedynie pośrednio z dozy. Bezpośrednio wynika z tego, że zrobił się kanał. Woda sika, ekstrakcja trwa 10 sekund, mega kanał, bez NPF widać. Gdyby udało się przy tych 0,5g mniej zrobić odpowiednią dystrybucję i mocniejszy tamping i uzyskać espresso w pożądanym czasie to pewnie w smaku zmieniło by się niewiele, albo nic. Łatwiej mi jest jednak zważyć kawę i zrobić wszystko w sprawdzony sposób, powtarzalnie niż kombinować za każdym razem.

Podkreślam, dotyczy to jedynie jasno palonych, bardzo twardzych singli pod przelewy typu Etiopia, Kenia, przy nieco tylko ciemniejszych blendach te 0,5g już nie ma większego znaczenia, może dwie sekundy w tą czy we w tą.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 13:22:50 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline evens77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato type V PID, Kawiarka
  • Młynek: Profitec PRO T64
Wszystko jasne i przeczytane... więc wagę muszę mieć, aby wiedzieć od czasu do czasu ile gram kawy z młynka dla pojedynczego lub podwójnego sitka poleciało? Wszystkie te pytania o wagę pojawiły mi się po ustawianiu młynka. Jak zważyłem dozę po zmieleniu dla pojedynczego wyszło mi 13g. Wiem, że to dużo, ale kawa wyszła bardzo smaczna nie tylko dla mnie, ale dla pozostałych domowników również. Jeszcze dodam, że dopadły mnie wątpliwości, o to czy moja kuchenna waga elektroniczna nie przekłamuje. Dlatego pytałem użytkowników forum o to, czy mogą jakąś wagę elektroniczną sprawdzoną polecić?
Pozdrawiam

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Jeżeli w sitku będzie 17,5 g kawy zamiast 18 g, to będzie kanał?
@WS możesz rozwinąć pytanie? Czy to jest raczej niespotykane zjawisko, ja coś źle robię? Jestem ciekawy jak to jest u Ciebie.

Marek.


Po prostu uważam, że zmniejszenie dozy o 0,5 g, na przykład z 18 g na 17,5 g, nie zaowocuje kanałem jak suerowałeś, także przy jasnych singlach. Dzisiaj zrobiłem dwa doppio na mniejszej dozie i problemu nie było. Uzysk był większy odpowiednio o 1 i 2 %, a więc właściwie nieistotny. Smak także ok.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
@WS. Jakim młynkiem robiłeś przemiał?

Gdzieś musi być przyczyna, bo kanałowanie ma miejsce. Moim zdaniem to drożność kawy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47


Po prostu uważam, że zmniejszenie dozy o 0,5 g, na przykład z 18 g na 17,5 g, nie zaowocuje kanałem jak suerowałeś, także przy jasnych singlach. Dzisiaj zrobiłem dwa doppio na mniejszej dozie i problemu nie było. Uzysk był większy odpowiednio o 1 i 2 %, a więc właściwie nieistotny. Smak także ok.

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale ja robię przy jasnych singlach na dozie 17g

Czy oprócz zmniejszenia dozy zmieniłeś coś, grubość przemiału, sposób tampingu?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
@WS. Jakim młynkiem robiłeś przemiał?

Gdzieś musi być przyczyna, bo kanałowanie ma miejsce. Moim zdaniem to drożność kawy.

Jak to jakim. Wiadomo, że do kawy :). A może chcesz wiedzieć, którym młynkiem?



Po prostu uważam, że zmniejszenie dozy o 0,5 g, na przykład z 18 g na 17,5 g, nie zaowocuje kanałem jak suerowałeś, także przy jasnych singlach. Dzisiaj zrobiłem dwa doppio na mniejszej dozie i problemu nie było. Uzysk był większy odpowiednio o 1 i 2 %, a więc właściwie nieistotny. Smak także ok.

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale ja robię przy jasnych singlach na dozie 17g

Czy oprócz zmniejszenia dozy zmieniłeś coś, grubość przemiału, sposób tampingu?

Marek.


Oprócz dozy bez zmian. Z tym, że przy jasnych singlach doza jest trochę większa niż przy ciemniejszych, zwykle 18 - 19 g.

Zdjęcie archiwalne, ale te ciastka na dole są chyba wystarczająco jasne.

https://images82.fotosik.pl/397/c167378531d82699gen.jpg
Prośba o pomoc w wyborze ekspresu Bezzera Magica s PID vs ROCKET Mozzafiato Type

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ponieważ czeka mnie trochę siedzenia przy tabelkach dzisiejszej nocy to się poświęcę i spróbuję specjalnie to zainicjować, z tym, że przyłożę się do tampingu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Jakos zauroczyłem się espresso we Włoszech, a nie w Anglii. Tam bardziej smakowałby mi dorsz z ciemnym piwem. Sorry, ale mnie te filmiki angielsko-amerykańskie nie ruszają. Niedługo jakis "Gwilym" będzie uczył moją żonę robić gołąbki ? A swoją drogą Segafredo tylko wynajęło barristę i wpisy o tej kawie nie mają żadnego znaczenia dla prostej nauki espresso. Sorry Siewcu, ale we Wrocku tylko w jednej kawiarni widziałem wagę, w Targowej. W Etno nie widziałem, ale może nie zauważyłem ?
Jakos tak dziwnie mam, że Apple to USA, ryż to Chiny i Wschód, espresso to Italia (absoloutnie nie Hiszpania - tam nie spotkałem dobrego espresso), gołąbki to Polska. Itp.
Ja wiem, że niektórzy z tego forum to już by nawet barristów włoskich uczyli.
W Wawie w jednym Seminarium był chłopak z Włoch (wczesniej był barristą) i robił takie espresso, że buty spadały. Niezależnie jaka kawa brał się do roboty i ... wychodziło. Bez żadnej wagi, bez analizy kawy, itp. Po prostu doswiadczenie. I tylko to chciałem powiedzieć. Doswiadczenie nabywa każdy z czasem. Praktyka czyni mistrzem. We Włoszech w każdej kawiarni robią setki espresso dziennie. 3-4 barristów ma pełne ręce roboty. Doswiadczenie.
Ale wsadziłem szczura w dyskusję. Już widzę to swięte oburzenie.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2018, 00:18:50 wysłana przez hlary »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
@Hlary to, że Ty jesteś zamknięty na kawy trzeciofalowe nie znaczy, że takie nie istnieją i nie są używane do sporządzania espresso i o ile zdążyłem się zorientować, to duża część użytkowników tego forum właśnie z takiej kawy przygotowuje espresso.

Co do różnicy w wadze i kanałów, to zwracam honor, aczkolwiek mocno się starałem przy tampingu. Na pewno łatwiej zrobić espresso dla dobrze dobranej dozy do grubości przemiału, bo jednak mi te kanały czasem wychodziły przy mniejszej dozie. Niemniej popełniłem filmik i jak widać jest ok dla obu prób. Trochę krótkie czasy ekstrakcji, ale świeżo otwarta paczka i jeszcze nie dobrana grubość przemiału tak jak powinno być.



Marek
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2018, 01:10:54 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
A propos wagi to cały problem wagi i espresso w tym fragmencie. Czyż nie jest wspaniały. Kochani zabieramy wagi do kawiarni.
https://www.youtube.com/watch?v=96Q2FHIj5ss&feature=youtu.be&t=3389

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Ty jesteś zamknięty na kawy trzeciofalowe
Poznałes mnie mimo przyłbicy ... :) Trochę usmiechu z siebie mi nie zaszkodzi.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Brakuje mi tylko w ostatnich sekundach.
Q...!!! czy Ty całkiem zwariowałeś?! Co Ty wyprawiasz w tej kuchni w środku nocy?! :D

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Kawka była koło 22 [emoji38]. W przerwach od tabelek w Excelu składałem sobie filmik i tak późno skończyłem. Za to jeszcze myślę o tej godzinie i mi się tabelki nie dwoją

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Tak patrzę i mam wrażenie, że w Twoim sitku spokojnie można było by większe dozy zastosować. Gdyby to było np. 18.5 i 19 g, różnica powinna być mniejsza gdyż te 0,5 g stanowiłoby mniejszy procent.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Masz rację, z tym, że to w tej chwili już nie jest problem odkąd nie używam Macapa, bo w Kinu i tak muszę odważyć kawę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi