Autor Wątek: Czym zmielić ziarno sezamowe? Chałwa w domu.  (Przeczytany 40168 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Czerwiec 2013, 15:52:44 »
Spróbuj dać zmielone ziarna.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Czerwiec 2013, 17:11:13 »
Mocniejszy blender da radę.
Mój ma 750W -- są mocniejsze? Poza tym, dawać radę, to daje, ale dłużej przez co, przy dużych ilościach, się grzeje.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Czerwiec 2013, 17:16:19 »
Mój ma 450W i było w porządku, ale oprócz sezamu była woda i coś jeszcze (nie pamiętam).

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Czerwiec 2013, 15:16:08 »
Dla tych co chcą mielić sezam - blender jest jak najbardziej OK :D zero grzania, czy przegrzania. Może to kwestia wentylacji silnika.

W skrócie - do kielicha wsypałem na raz 300g świeżo uprażonego/podgrzanego ziarna sezamu. Odpaliłem sprzęt i już po chwili ostrza cięły powietrze a masa była na ściankach. Jest ona kleista więc przylega do szkła a nie opada sama na ostrza. Blender przeszedł więc na wolne obroty, a ja patyczkiem do szaszłyków strącałem masę z brzegów na ostrza. Po jakimś czasie masa rozdrobniła się tak bardzo że sama zaczęła pod własnym ciężarem opadać na ostrza. Pokręciłem jeszcze trochę dla pewności. Całość może z 5 minut trwała. Na fotorelację zabrakło czasu, ale chałwa stygnie w lodówce :)

Miała być naturalna chałwa, ale mnie poniosło podczas mieszania - generalnie do masy poszedł miód, cukier dark muscovado dla aromatu, trochę ekstraktu z wanilii, orzechy i pistacje w miodzie oraz płatki migdałowe - i wyszło na bogato.

Zobaczymy jak wrażenia smakowe za kilka godzin będą się prezentować, jednak już podjadając miałem niebo w gębie i produkt o klasę lepszy niż chałwa ze sklepu. A cena takiej chałwy jest śmieszna - 300g ziarna 5 PLN, kilka łyżek miodu, w sumie może ze 120g orzechów, ekstrakt, cukier - niech będzie 10 PLN. A w lodówce mam ponad 500g chałwy.
LMWDP #469

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2376
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Czerwiec 2013, 17:55:10 »
Daj adres do lodówki albo podziel się przepisem :)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Czerwiec 2013, 18:25:42 »
Dottore, a jak to się ma do smaku tej prawdziwej z np. Turcji?
Jest różnica czy też nie? Bo nie mówię, że regularnie, ale raz w roku można coś ogarnąć jeżeli smaczniejsza

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Czerwiec 2013, 18:28:13 »
Ah, w kielichu, w takim blenderze. Tośmy się dogadali. Ja myślałem o rozdrabniaczu (do szatkowania) do takiego blendera ręcznego. :D

To jak to się tak klei, to w młynku ostrzowym może być kłopot. Ale przepis jest bajecznie prosty, spróbuję jak tylko się w miód zaopatrzę.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2376
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Czerwiec 2013, 18:45:05 »
Rynek turecki opanował Koska a te chałwy dostaniesz i u nas.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec 2013, 19:59:51 »
Ze wstydem przyznam, że powołuję się na markę, której nazwę zwyczajnie zapomniałem.
Kupowałem od Turka  :D na takiej wysepce w CH. Wola Park.
Gość znał może z 15 słów w PL, ale produkty były super jakości i bez tego naszego wszechobecnego
tłuszczu w chałwie.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Czerwiec 2013, 20:50:15 »
Tak mi smaku narobiliście, że sam sobie zrobiłem tej chałwy.
Z tego przepisu: http://www.mlodedrwale.pl/2008/04/14/przepis-na-chalwe/
Pominę milczeniem, to co jest tam nazywane młynkiem do kawy ::)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Czerwiec 2013, 22:21:07 »
W porównaniu do kupnej chałwy - smak generalnie jest lepszy, jednak przesadziłem z ilością miodu i wyszła mi nieco gumowata. Z jednej strony fajnie wilgotna, jednak jak dla mnie zbyt mało krucha. Smak jest wynikiem surowcó - ziarno jakieś ekologiczne było w sklepie, miód mam z pasieki prosto. W fabryce pewnie jest syrop glukozowy plus aromat miodu dawany :(

A przepis jak przepis - patelnia+sezam, leciutko uprażyć, ale naprawdę lekko, nie zrumieniać. Potem do młynka, potem miodek pluz orzechy i inne dodatki, mieszamy i do pojemnika. Po 2-4 godzinach w lodówce można szamać. Jak by zrobić cienki placek z masy to pewnie godzina by wystarczyła.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2013, 22:22:47 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Czerwiec 2013, 19:27:57 »
Aż się pochwalę swoim wyrobem ;)

http://imageshack.us/a/img707/8039/yef7.jpg
Czym zmielić ziarno sezamowe? Chałwa w domu.


http://imageshack.us/a/img441/9025/fy1f.jpg
Czym zmielić ziarno sezamowe? Chałwa w domu.


Sezam musiałem trochę za długo podgrzewać, bo czuć było w chałwie trochę goryczy, ale mimo to wyrób wyszedł kruchy i mi smakował :)

Offline side

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Tygielek, Phin
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Czerwiec 2013, 14:24:33 »
W porównaniu do kupnej chałwy - smak generalnie jest lepszy, jednak przesadziłem z ilością miodu i wyszła mi nieco gumowata. Z jednej strony fajnie wilgotna, jednak jak dla mnie zbyt mało krucha. Smak jest wynikiem surowcó - ziarno jakieś ekologiczne było w sklepie, miód mam z pasieki prosto. W fabryce pewnie jest syrop glukozowy plus aromat miodu dawany :(

A przepis jak przepis - patelnia+sezam, leciutko uprażyć, ale naprawdę lekko, nie zrumieniać. Potem do młynka, potem miodek pluz orzechy i inne dodatki, mieszamy i do pojemnika. Po 2-4 godzinach w lodówce można szamać. Jak by zrobić cienki placek z masy to pewnie godzina by wystarczyła.
Charakterystyczna igiełkowata kruchosc kupnej chalwy jest wynikiem dodania do masy sezamowej wlokien prazonego karmelu.
http://www.strefabiznesu.nto.pl/artykul/produkcja-chalwy-reczna-robota-39385.html
Moze w domowej kuchni wystarczy do sezamu dodac cukru i razem uprazyc, a efekt bedzie podobny ?


Na jedna porcje chalwy, sezam miele w najmniejszym kielichu takiego blendera.


Sypie do paska z napisem max tj. ok 40g.
Sezamu nie praze, bo w smaku nie widze specjalnej roznicy, a przypalic nie trudno i o gorycz latwo.

« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2013, 14:28:26 wysłana przez side »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2376
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Czerwiec 2013, 14:31:59 »
Spróbuję taką karmelową wersję :) W Bośni gdzie chałwa tradycyjnie gości od wieków, ze setek przepisów tylko mała część ma jako składnik sezam.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czym zmielić ziarno sezamowe?
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Czerwiec 2013, 15:45:16 »
A ja do miodu zapakowałem orzechy nerkowca, i w weekend następną porcję zrobię ale tym razem postaram się poważyć ile miodu a ile sezamu na porcję mi wchodzi :)

A te włókna karmelowe to się samemu zrobi :) Cukier na patelnie, jak się zacznie karmelizować to go patyczkiem do szaszłyków wyciągasz  - powinien ścinać się/twardnieć podczas podnoszenia. Taką porcję wyciągniętą odkładasz na pergamin i jest git! Można będzie z Muscovado zrobić :) Spróbujemy

EDIT: A gdyby do masy sezamowo-miodowej dodać watę cukrową, z Muscovado  :o
Muszę od sąsiada maszynę do waty pożyczyć
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2013, 17:23:54 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi