Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 309175 razy)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #600 dnia: 05 Sierpień 2016, 11:44:17 »
To jest tłuszcz kakaowy czy coś w tym rodzaju? Można takie coś kupić?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #601 dnia: 05 Sierpień 2016, 12:28:47 »
To jest miazga kakaowa, czyli ziarna kakao zmiażdżone i roztarte w procesie zwanym konszowaniem. Kakao w proszku dostępne w sklepach jest połową tego: pozbawioną tłuszczu i jeszcze jakoś przetworzoną miazgą.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2016, 12:37:42 wysłana przez Antonio »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #602 dnia: 05 Sierpień 2016, 12:52:55 »
O właśnie. I czy taką miazgę można gdzieś nabyć? Czy to Twoja własna produkcja? :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #603 dnia: 05 Sierpień 2016, 13:12:32 »
To akurat jest moja własna nano-produkcja, jest to czyste kakao, tzn. ziarna. Kupić można różne kuwertury (z dodatkiem cukru, mleka) a także ziarna (surowe i palone) i samemu je przetwarzać.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2016, 13:25:22 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #604 dnia: 05 Sierpień 2016, 20:10:03 »
Robiłem czekoladę z przepisu czyli olej kokosowy plus kakao i miód, wyszła bardzo dobra, muszę jeszcze popracować nad składem, robiłem na cacao wedla, ciemne z Ghany. Z tymi czekoladami callebaut i podobnymi jest taki problem, ze jest tam cukier, dużo cukru, a od cukru to flaki dęba stają, o wpływie na zdrowie nie trzeba nikomu mowić. Kakao jest zdrowe, chciałbym je jeść dość często, podobnie z olejem kokosowym nie rafinowanym, swoją czeokladę wolę posłodzić dobrym miodem, albo syropem klonowym. Czytałem , ze kakao z Ghany Wedla jest bardzo dobre, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę inne eko kakao. Z chęcia poczytałbym o dobrych jakościowo kakao, gdzie można takie kupić. Nie chciałbym robić czekolady na mleku, może są inne produkty oprócz oleju kokosowego mogące zastąpić mleko w czekoladzie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #605 dnia: 05 Sierpień 2016, 21:18:09 »
Pisałem już: kakao (proszek) firmy Wawel jest jasne czyli ciekawsze i lepsze niż to z "extra ciemno" palonego ziarna. Poza tym ciekawe są produkty Cocoa firmy Surovital czyli surowe kakao.

Ziarna kakao nie zawierają cukru. Mają za to naturalny, własny tłuszcz i nie trzeba do nich dodawać żadnego oleju, nawet nierafinowanego.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2016, 21:28:37 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #606 dnia: 05 Sierpień 2016, 21:28:31 »
Spróbuję kakao Wawel. Surovital nie mam w ofercie czystego kakao, to sa produkty z cukrem palmowym. Widziałem gdzieś na Youtube filmik jak ktoś miksował surowe ziarno w vitamixie, muszę spróbować.

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #607 dnia: 05 Sierpień 2016, 22:08:57 »
@Antonio w czym konszujesz kakao? Mam trochę surowych ziarenek to może bym sobie wypalił i pobawił się w weekend...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #608 dnia: 05 Sierpień 2016, 22:59:34 »
Pisałem o tym: granitowe kamienie :).
Niektórzy biorą ostrzowy młynek, by zrobić z ziaren miazgę... Może jakiś termomix zrobiłby coś takiego. Inne domowe sposoby prowadzą do Indii.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2016, 23:02:50 wysłana przez Antonio »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2373
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #609 dnia: 05 Sierpień 2016, 23:19:52 »
@flexooo, na surowych ziarnach znajduje się bardzo duża ilość bakterii i krótkotrwałe prażenie przy niewielkich temperaturach nie jest w stanie ich wyeliminować. Z tego powodu, przed paleniem podaje się ziarna kakao krótkiemu zabiegowy wyparzania strumieniem pary ( temp. dochodzi do 300C ). Nie wiem z jakiego źródła masz ziarenka, czy taka dezynfekcja miała miejsca i czy w domowych warunkach też można ją wykonać skutecznie.
Reszta procesu to pachnąca i bardzo smaczna przyjemność :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #610 dnia: 06 Sierpień 2016, 06:42:48 »
Ciekawe. Nigdzie nie znalazłem jeszcze informacji o zastosowaniu pary do dezynfekcji kakao...

Jest bardzo fajne źródło wiedzy na temat kakao i domowej produkcji czekolady, z którego wszyscy czerpią pełnymi garściami :

http://chocolatealchemy.com/

Wygląda to na czekoladowy odpowiednik Sweet Marias :). A Sweet Marias to *prawdziwy* kawowy guru (bo jest i fałszywy).
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2016, 06:50:20 wysłana przez Antonio »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2373
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #611 dnia: 06 Sierpień 2016, 09:57:33 »
W książce Food Safety  Managment można znaleźć informację na temat Steam Debacterization, z jakiego względu bakterie znajdują się na ziarenkach kakaowca i w jaki sposób uniknąć salmonele w czekoladzie. Opisują proces debakterizacji przed albo po uprażeniu.

Producent urządzeń do sterylizacji ziarenek kakao
 
Na stronie Sweet Marias gdzie opisują prażenie kakao w domu, stoi komentarz :

From: Simon.Blake


Subject: Roasting cocoa beans

To: [email protected]

Tom, I am a process engineer working for Cadbury at their bean-processing site in the UK. I was trawling the net looking for info on a project I'm working on, and your site came up.

You seem to have tried to roast your own cocoa beans. Full marks for effort! However, unlike coffee, cocoa beans don't lend themselves to home processing.

In order get anything remotely pleasant from cocoa beans at home you'd need to:

(a) thoroughly clean the beans - after removing stones etc. we blast them with superheated steam. Not a practical proposition for the home user, and there is a quantifiable risk of infection from consuming a cocoa product which has not been properly "debacterised" so it really isn't advisable to try processing cocoa beans at home

(b) dry and roast the whole bean - possible in a home oven I suppose, but not recommended as the shell is flammable. Particularly inadvisable in a gas oven. Industrial roasters are protected with deluge systems in case of fire - is your oven?

(c) separate the shell - i.e. "winnow" the beans. Smash them up with a hammer and throw them in the air in a breeze. The light shell will blow away, the heavier nib will fall back in your tray. Like separating wheat from chaff.

(d) grind the nib. This will make it liquefy - you have made "cocoa liquor". This is going to make a *real* mess of your grinder. It's unlikely any grinder you have at home can get the liquor as fine as the ones used in industry.

(e) alkalise it to adjust the flavour and colour. Extremely tricky to get right at home, so don't even try this.

(f) separate the cocoa butter from the cocoa solids. You'll need some sort of filter press. Industrial presses reach enormous pressures - I can't think of anything you could put in your kitchen which could do this.

(g) give/sell the cocoa butter to someone who makes chocolate - you won't be able to use it for anything.

(h) grind the press cake into a fine powder. Add to hot milk and add sugar to taste. As you can see, getting a pleasant drink out of a cocoa bean is a LOT more involved than getting one out of a coffee bean!

For further info, come to the UK and visit Cadbury World in Bournville, Birmingham!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #612 dnia: 06 Sierpień 2016, 10:22:16 »
Wcale mnie to nie przekonuje, Goranie. Z jednej strony masz giganta Cadbury, sprzedającego czekoladowe badziewie na całej kuli ziemskiej. Ciekawe ile szkodliwych substancji ta firma sprzedała pod szyldem czekolady?

Z drugiej: setki i tysiące małych czekoladników B2B, którzy nie sterylizują ziarna parą wodną, bo nie muszą. Zresztą nie stać ich na kosztowne instalacje przemysłowe. Za oceanem trwa istna rewolucja Bean-to-Bar i jest to alternatywą dla wielkiej przemysłowej produkcji, podobnie jak nasze małe palarnie wobec kawowych gigantów. Ta rewolucja trwa też w UK i żeby poznać produkcję czekolady nie trzeba odwiedzać Cadbury ;). Autor tego listu pewnie nawet nie dotknął ani ziarna ani nie użył własnych rąk w produkcji, bo jak sądzę kontroluje tylko proces przemysłowy z poziomu jakiejś elektronicznej konsoli.

Co do Salmonelli. Przyglądam się ziarnom kakao długo i nie rozumiem jak te bakterie miałyby mi zaszkodzić? W treści tych ziaren nie ma chyba nic "jadalnego" dla Salmonelli, więc ewentualna ich kolonia nie ma warunków do produkcji toksyn. Nie są to śmietankowe lody ani słodki krem.

Tak to wygląda w Szkocji. Mały rodzinny biznes, pewnie nawet mniejszy niż Twój Goranie:

http://www.chocablog.com/features/the-chocolate-tree-a-scottish-bean-to-bar-story/

Widać z tego reportażu, że ci sympatyczni Szkoci wykorzystują banalne i niedrogie patenty do obróbki ziarna. Mają jednak też do dyspozycji profesjonalne urządzenia, o których sam na razie mogę tylko pomarzyć. Oczywiście Sanepid miałby o czym tu deliberować i utrudniać im życie, ale pewnie spowodowałoby to tylko pogorszenie jakości ich czekolad i entuzjazmu. Polski Sanepid pewnie posłałby tych ludzi do więzienia za te potencjalne zagrożenia, zwłaszcza gdy w grę weszłoby hasło Salmonella ;).

Sweet Marias jest fachowcem w dziedzinie kawy. Tym artykułem o kakao przypomina mi moje początkowe negatywne nastawienie sprzed roku. Dociekanie prawdy i wiedzy na temat czekolady polecam zacząć od Czekoladowego Alchemika :).
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2016, 11:32:56 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #613 dnia: 06 Sierpień 2016, 15:04:25 »


;)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #614 dnia: 06 Sierpień 2016, 15:27:14 »
Wołowinka? ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi