Autor Wątek: Termometr w grupie E61  (Przeczytany 33381 razy)

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Wrzesień 2016, 09:33:21 »
Chyba ktoś bardzo się spieszył z montażem mojego egzemplarza. Zaczęło się od tego, że po rozgrzaniu ekspresu termometr pokazywał na grupie 77 stopni. Po rozkręceniu urządzonka okazało się, że termopara ledwie wystaje i nie ma szansy aby mierzyła we właściwym miejscu.
term1.jpg

Na szczęście po otwarciu obudowy okazało się, że kabelki są na tyle długie, żeby je wyciągnąć na odpowiednią długość.
term2.jpg

Potwierdzam, że pasty termo jest ja na lekarstwo.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #46 dnia: 01 Wrzesień 2016, 11:01:42 »
Dobrze że udało się to naprawić... ja tej pasty nie mam prawie wcale. Zobaczymy jak inni. Może tak ma być?
U mnie mierzy i działa.
A ja teraz u Ciebie?

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Wrzesień 2016, 12:21:50 »
Mimo poprawek położenia termopary i dołożenia pasty, temperatura rozgrzanej grupy w spoczynku nie przekracza 86C (tak twierdzi on - ten Koreańczyk) chociaż na PID'zie 92C - no jakby trochę mało. Podczas krótkiego flusha temp. podskakuje o 3C. Próby z podniesieniem temp. na PIDzie do 95C skutkowały wzrostem temp. na grupie do 87C. To tak na szybko.
Porównywałem wskazania Koreańczyka z termometrem analogowym i innym cyfrowym, i mniej-więcej wskazuje poprawnie.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Wrzesień 2016, 14:06:54 »
Dobrze by było wkręcić tam inny egzemplarz dla porównania. U mnie w grupie woda powyżej wskazań PID. Ale to by potwierdzało tezę że unica pid przegrzewa wodę.

Tak teoretycznie to konstrukcja tego koreańczyka umożliwia wmontowanie tam np. termopary k i innego termometru. Dobrze myślę?

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Wrzesień 2016, 14:38:11 »
Tak. Odkryłem, że można zdjąć całą tę plastikową część wraz z termoparą pozostawiając w ekspresie tylko metalowe śruby (śruba w śrubie).

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #50 dnia: 02 Wrzesień 2016, 06:01:22 »
U mnie chyba spasowanie (długość kabelków w środku) jest poprawne, pasty tyle co inni czyli nic.
Proste testy (poza ekspresem) wykazały poprawność wyświetlanej temperatury.
Po zamontowaniu i ponad 30minutowym grzaniu, 84,6, flush podnosi o 2 st i finito. Stabilny gnojek.
Nooo to teraz muszę pobawić się ustawieniami temp w ekspresie ;)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Wrzesień 2016, 09:33:19 »
I jak eksperymenta u świeżo upieczonych posiadaczy termometru?

;)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Wrzesień 2016, 10:42:18 »
Po podniesieniu temp na maszynie i krótkich nocnych testach (kawa wychodziła, jakbym kawiarenkę prowadził) ustawiłem
tak, aby termometr pokazywał 88,2 - a pod koniec zaparzania maksymalnie 88,7. Flush krótki, bardziej do oczyszczenia sitka.
Smakuje, więc zaprzestałem rekonfiguracji dalszych  :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Wrzesień 2016, 11:59:08 »
Ja na obecnej kawie na 92-93 z termometru lecę.
Smakuje bardzo. Na 90 za dużo kwasów było.

I myślę że właśnie smaku trzeba się trzymać,  a termometr ma być tylko wskazówka czy np po długim oczekiwaniu nie trzeba krótkiego/długiego flasha zrobić.
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Wrzesień 2016, 13:57:50 »


I myślę że właśnie smaku trzeba się trzymać,  a termometr ma być tylko wskazówka czy np po długim oczekiwaniu nie trzeba krótkiego/długiego flasha zrobić.

Dokładnie w ten sposób go użytkuję już od dłuższego czasu. Nie interesuje mnie czy temperatura wyświetlana jest zgodna z rzeczywistą, ważne że podczas ekstrakcji ma być w miarę stabilne 90-92 i będzie smacznie.

Offline Biogon35

  • Wiadomości: 282
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto
  • Młynek: Mahlkönig K30
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Wrzesień 2016, 21:40:43 »
1. Pasta termoprzewodząca - było za mało
2. Wskazania - zgodne ze wzorcem (dobry miernik uniwersalny z funkcją temperatury)
3. Na maszynie DB: PID 92 / TRM 91, po krótkim flushu 92/92 - zmieniłem różnicę na PID +1 (w ALEXie jest możliwość ustawiania wskazania różnicy temperatury grupa/bojler)
4. Laboratorium daje dużo radochy, dzięki @dopeman  :poklon:

Offline ZaZ Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: ECM, La Pavoni
  • Młynek: A-i3....F4E
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Wrzesień 2016, 22:35:14 »
U mnie 25 minut od zimnego startu do ekstrakcji(91-92st). 2,1 litrowy bojler dobrze grzeje i stabilnie. W zakresie 91-94 st.kawa OK.Przy 90 st. może odrobinę kwaśniejsza.Przy 96 też da się wypić tylko więcej goryczki. Generalnie teraz mam powtarzalność i mniej kombinowania z flushami. [emoji106] [emoji106] [emoji106]   

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Wrzesień 2016, 08:19:40 »
Cieszę się bardzo! :) A czy jest ktoś kto posiada jednobojlerowca? W HX sprawa jest jasna. U mnie robiąc flush wpływam na temperaturę całego bojlera. Jeszcze nie nauczyłem się co robić żeby było powtarzalnie.
Stabilnie jest, jednak E61 trzyma temperaturę nawet jeśli już na początku ekstrakcji bojler zaczyna dogrzewać wodę.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #58 dnia: 06 Luty 2017, 09:22:18 »
Odkopmy wątek koreańskiego termometru do E61.

Czy ktoś z posiadaczy spotkał się z takim zachowanie - po włączeniu na wyświetlaczu jest obraz kontrolny, tzn wszystkie punkty zapalone?
LMWDP #469

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #59 dnia: 06 Luty 2017, 10:30:17 »
Mój szwankował jakiś czas temu - chyba właśnie w ten sposób dlatego zamówiłem kolejny w drugiej turze. Nie wyobrażam już sobie życia bez termometru  :hihihi: Na szczęście - jak mój samochód sam się naprawił i działa do tej pory.
Bardziej zastanawia mnie taki fakt: nagrzany ekspres, włączam termometr i temperatura początkowa zawsze w ciągu ok. 2 sekund spada o 1.5 - 2 st. Nie żeby mnie to jakoś martwiło ale ciekaw jestem czy tylko mój taki kapryśny czy też "ten typ tak ma".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi