Autor Wątek: La Pavoni Abile  (Przeczytany 5867 razy)

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Grudzień 2023, 16:11:55 »
Mam taki funnel: mielisz, wdt i tamping przez funnel.
a magnes masz ? :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Grudzień 2023, 16:31:24 »
Tutaj z akcesoriami nie było i nie ma problemu to wszystko jest pod grupę 51.

20231204_154821.jpg

Teraz spróbowałem mielić od razu di kolby iiiiiiii  :evil: ma wielkie rogi :lol2: poszło bez problemu kopczyk mi się nasypał ale jedno pacnięcie o kciuk i wyszło tak.

20231204_155003.jpg

Tym tamperem bez problemu da się ubić bez zdejmowania tego pierścionka, chyba za wcześnie ten pierścionek zlekceważyłem nic najwyżej nie będę wyrównywał tylko od razu używał tempera.

Pograłem trochę na "kobzie" i dzisiaj takie dłuższe coś sobie zrobiłem ciśnienie max 7 bar wyszło bardzo apetycznie/pijalne (jutro powtórka)

Jka
 

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5321
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Grudzień 2023, 16:47:09 »
Mam taki funnel: mielisz, wdt i tamping przez funnel.
a magnes masz ? :)
Nie, ale jest dość ciężki, a dzięki temu stabilnie siedzi na npfie plus dodatkowo doszlifowałem wcięcie na uszy.
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Grudzień 2023, 17:09:15 »
Bez magnesów odpada, dosłownie i w przenośni :)
Mam metalowy Tidaka 58 bez magnesów , podstawę jednego młynka już nim obiłem. Leży i się kurzy. Do grupy 58 kupiłem lekki plastikowy , z magnesami, świetnie się sprawdza.
Ja nie ubijam kawy przez funnel, wdt, lekkie uderzenie o blat i kawa opada na tyle nisko, że mogę zdjąć pierścień i ubić kawę bez niego.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5321
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Grudzień 2023, 19:51:30 »
Mam funnel Londinium i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby spadł. Może dlatego że ma głęboki rant, zaś do Elektry kupiłem specjalnie, żeby tamper przechodził, bo przy dozie koło 16g i wdt robiła się spora górka i mielonka się rozsypywała.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #50 dnia: 05 Grudzień 2023, 01:22:46 »
Dzisiaj chciałem sobie z ciekawości sprawdzić sobie amatorską metodą jaką to temperaturę mam na grupie i mając taki jakiś termometr gumkami od włosów zamontowałem go w takim miejscu jak widać.

20231204_154520.jpg

Czekałem sporo bo aż 20 min. jak temperatura się ustabilizowała i nie chciała się już podnosić.

20231204_155440.jpg

Ciekawe jaka jest na prawdę dzisiaj popróbuję jeszcze zmierzyć sobie jak gorąca woda wylatuje z prysznica po podniesieniu dźwignij.
Czy mi to coś da ? nie nic bo co mogę z tego amatorskiego pomiaru wywnioskować, gdzie nie mam pewności jak ten sensor z termometru zbiera temperaturę, ale przyznam że te 80°C to mnie trochę zaskoczyło że tak mało jest tam tego.

Amatorski pomiar amatorski wynik.
Za to odkryłem sobie miejsce gdzie mogę powiesić kolby od tego ekspresu w swoim kąciku do kawy tak by były pod ręką.

20231127_120442.jpg

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2407
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Grudzień 2023, 06:10:04 »
To właśnie jest fajne, pomiary, zastanawianie się, zabawa kawą ;-)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Grudzień 2023, 09:14:16 »
Na pewno jest to coś fajnego ale napiszę Ci tak w porównaniu do elaboracji amunicji a już do strzelania z broni czarno prochowej i tej całej otoczki z tym związanej to malutki malusieńki pryszcz :lol2: tam dopiero jest zabawa :taktak:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kitsune

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Grudzień 2023, 09:37:46 »
Za to odkryłem sobie miejsce gdzie mogę powiesić kolby od tego ekspresu w swoim kąciku do kawy tak by były pod ręką.
Jka
Chciałbym kiedyś widzieć cały ten "kącik" bo po zdjęciach które już się pojawiły to mi by chyba kuchni na taki kącik nie starczyło  :lol2:.

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Grudzień 2023, 10:14:15 »
Polecam Normcore tamper pod La Pavoni. Kalibrowany wiec łatwo uzyskać ten sam stopień ubijania za kazym razem.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Grudzień 2023, 10:46:16 »
Chciałbym kiedyś widzieć cały ten "kącik"

Nic ciekawego ot budżetowe sprzęty, niektóre kupowane już z jakimś tam przemyślenie a reszta to tak byle jak bez składu i ładu a teraz już szkoda to podmieniać z tym ze i tak co chwile cos zamieniam wywalam itp. ot by był ruch w portfelu :redface:

Kącik
20231205_101514.jpg


Jeszcze jest taka szafa i ze 3 kartony pod biurkiem z ekspresami przelewowymi i młynkiem tak to wygląda u emeryta :lol2:
20231205_100931.jpg

Polecam Normcore tamper pod La Pavoni. 
To taki czarny na jednym z Twoich filmików go prezentujesz.
Nic trzeba przysiąść poszukać i się kupi..
Dzięki za podpowiedz.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5088
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Grudzień 2023, 11:02:51 »
Ale kalibracja tampera nie ma nic do siły ubijania...

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Grudzień 2023, 11:44:10 »
ten Tammper Normcore nie jest kalibrowany. Co z tego, że tam jest 15/20/30lb jak nie wiadomo kiedy następuję ubicie z taką siłą. To nie działa tak jak w Force Tamper, gdzie po osiągnięciu określonej siły ubicia sprężyna "odbija", daje informację zwrotną, że określona siła została osiągnięta.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Grudzień 2023, 07:37:29 »
Z innego tematu
"W tym są takie 3 sitka i 2 kolby to też była jedna z przyczyn dlaczego to kupiłem LP"
"Ja do tej pory korzystałem tylko z tego największego sitka (to to po prawej) 20g i tyle mielonko do niego sypię
z tym że grubiej zmielone niż do sitka VST 22.
"

20231123_142918.jpg

20231123_142944.jpg

20231123_142500.jpg

Z tymi sitkami to jest o tyle zabawne, że masz trzy, a żadne się nie nadaje do tego ekspresu  No może te  9g ujdzie.

To co polecasz ?

a grupa ma swoje ograniczenia, czy może lepiej, prawa, i trzeba się do nich stosować.

Kwestia jeszcze tego jaką kto kawę lubi, czy przeciągnięte z pojedynczego,  czy ristretto , czy będzie pompował jak u Felliniego

Tak to jest u mnie stąd naspałem takie coś.
Ja do tej pory korzystałem tylko z tego największego sitka (to to po prawej) 20g i tyle mielonko do niego sypię
z tym że grubiej zmielone niż do sitka VST 22.

Myślę że jako całkowitego amatora pijącego kawę w domowych pieleszach pewne zasady, ograniczenia mogę sobie podarować ważne że jest zabawa i pijalna kawa :taktak:

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Grudzień 2023, 09:38:22 »
To co polecasz ?
to zależy jaką kawę pijesz. Trudno mi też polecać bo nie mam La pavoni, ale pewne zasady są wspólne dla wszystkich ekspresów dźwigniowych.
Ja jestem jeszcze w fazie testów z Electrą.
pewne zasady, ograniczenia mogę sobie podarować
Przenosisz pojęcia z ekspresów z pompą na dźwignię, a to są kompletnie inne systemy. Ja po doświadczeniach z dużą  dźwignią wiem, że jak się nie stosujesz do jej zasad, praw to albo są frustracje, albo jak się ma niskie oczekiwania to kawa wychodzi  pijalna. Najważniejsze, że smakuje :)


« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2023, 10:24:19 wysłana przez Jozin von Bazin »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi