Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 119346 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #240 dnia: 28 Styczeń 2019, 00:11:07 »
Zamiast pompy zainwestował bym w zestaw z zaworem czterodrogowym i zbiornikiem ciśnieniowym. Wtedy nie ma znaczenia jak szybko filtruje filtr, bo woda zbiera się na bieżąco w zbiorniku i zawsze jest do dyspozycji te 7-8 litrów wody.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #241 dnia: 28 Styczeń 2019, 01:35:22 »
Zamiast pompy zainwestował bym w zestaw z zaworem czterodrogowym i zbiornikiem ciśnieniowym.
Marku! W tym poście pokazałem Ci, że pompa poprawia TDS na wyjściu, szybkość pracy i stosunek wody brudnej do czystej. Ktoś policzył, że pompa zwraca się bodaj po roku używania (koszt zakupu pompy + zużyta energia elektryczna a zużycie wody).

Przy 11,5*C i 2,8b ciśnienia membrana zamiast 75 GPD wydajności ma tylko 31 GPD.

A tu masz film pokazujący, po co jest pompa w RO:



Jeszcze jeden film tłumaczący, czemu przed membraną musi być filtr 1um, czemu dobrze mieć dwa filtry węglowe i czemu filtry w korpusach są lepsze niż liniowe.

« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2019, 02:02:43 wysłana przez Krakus »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #242 dnia: 28 Styczeń 2019, 07:57:34 »
Z filtrami się zgadzam, ale pompa mi jest zupełnie nie potrzebna, no i u mnie ciśnienie wody jest zdecydowanie większe.  Tak rozmawialiśmy o pompie i mnie zupełnie nie przekonałeś. Nie mam pompy i nigdy mi wody nie zabrakło, co więcej litr wody mam w niecałą minutę. Nie twierdzę, że pompa nie ma sensu, ale o ile dobrze rozumiem w tym konkretnym przypadku kolega szuka rozwiązania budżetowego, za cenę pompy lepiej kupić zbiornik i zawór, bo używanie filtra będzie wtedy bardziej komfortowe.

No i trochę teoretyzujemy. Dobrze by było znać jaką wartość ppm ma u kolegi yacca woda w kranie i jakie ma ciśnienie.



Czy różnią się między sobą te membrany za 100 od tej podlinkowanej za 200?

Moim zdaniem niczym, mam tą tańszą już pięć lat i nadal działa bardzo dobrze. Z ponad 300 ppm czyści mi do 10.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #243 dnia: 28 Styczeń 2019, 09:50:24 »
Moim zdaniem też nie ma za dużej różnicy w tych membranach. Moja (jakiś noname) czyści z 230ppm do 3-7ppm. No i też myślę że lepiej dołożyć zbiornik niż pompę.
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #244 dnia: 28 Styczeń 2019, 10:22:21 »
Mimo, że się nie znam to się wypowiem i dopytam:) A nie jest tak, że pompa zapewnia równe i wyższe ciśnienie przed membraną, przez co mamy mniejsze straty wody? Bo z tego co rozumiem, próbujemy przecisnąć cząsteczki wody, przez bardzo małe dziurki. Do tego potrzebne nam ciśnienie, jeżeli one jest za niskie, nasze straty na wodzie nieoczyszczonej będą znacznie wyższe, niż kiedy przepychamy wodę przez membranę o wyższym ciśnieniu. Więc tu nie tylko mówimy o tym jak szybko woda leci z kranu ale ile litrów wody nieoczyszczonej tracimy na otrzymanie jednego litra wody oczyszczonej. Też pytanie, co dalej robimy z tą wodą nieoczyszczoną, czy wprowadzamy ją dalej w obieg na przykład do spłuczki WC, czy wraca do kanalizacji.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #245 dnia: 28 Styczeń 2019, 12:31:11 »
Więc tu nie tylko mówimy o tym jak szybko woda leci z kranu ale ile litrów wody nieoczyszczonej tracimy na otrzymanie jednego litra wody oczyszczonej.
Ze wzrostem ciśnienia:
1) Rośnie szybkość produkcji wody RO,
2) Maleje TDS (woda jest lepiej oczyszczona)
3) Spada cena 1 litra wyprodukowanej wody - o ponad 32%

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #246 dnia: 28 Styczeń 2019, 13:08:32 »
Nasuwa się wniosek, że korzystniej dopłacić do pompy i lepszej membrany, niż kupować droższy zestaw pozbawiony wspomnianych elementów (6, 7, 8-stopniowe z mineralizatorami, itp.).
Śledzę temat z zainteresowaniem, bo chciałbym dokonać zakupu.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #247 dnia: 28 Styczeń 2019, 13:41:31 »
Tylko woda nadal będzie kapać i będziesz łapał litr wody przez 5-10 minut.

No i wszystko zależy od ciśnienia w kranie, bo jeśli jest jakieś rozsądne, to pompa moim zdaniem nie jest potrzebna.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #248 dnia: 28 Styczeń 2019, 17:06:54 »
Marku!
Rzuć okiem na te wykresy - może Ci coś rozjaśnią. Pokazują Dane wyciągnięte z jednego z filmów - TDS i wydajność membrany w stosunku do wydajności nominalnej. Woda na wejściu miała ok. 22*C i 130TDS. A może nie kapać, ale będzie ciurkać.



100% wydajności membrany osiągamy dopiero przy 4 barach.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #249 dnia: 28 Styczeń 2019, 17:12:55 »
Czyli przy 4 atmosferach, tyle ile w normalnej instalacji wodociągowej, jest optymalnie. Wyżej TDS spada już nieznacznie, rośnie nieco wydajność, ale nadal to nie to co ciśnienie ze zbiornika ciśnieniowego.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #250 dnia: 28 Styczeń 2019, 18:02:25 »
w normalnej instalacji wodociągowej
Masz niezłą instalację. Ja mam poniżej trzech barów.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #251 dnia: 28 Styczeń 2019, 18:11:18 »
Dla tego napisałem, że wartość TDS i ciśnienie wody będzie kluczowe, tak to tylko gdybanie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Yacca Mężczyzna

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Plus v2
  • Młynek: Compak K3 Touch
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #252 dnia: 28 Styczeń 2019, 21:37:47 »
Zamiast pompy zainwestował bym w zestaw z zaworem czterodrogowym i zbiornikiem ciśnieniowym.
I to jest właśnie to czego potrzebuję.
Myślałem, że kanisterek na wodę będę wkładał do umywalki aby gdy się zagapię woda po prostu spływała do kanalizacji a nie na podłogę. W przyszłości myślałem o elektrozaworze i sterowniku czasowym. Jednak propozycja Marka jest o wiele lepsza - dzięki Marku!

Nie do końca rozumiem do czego służy zawór czterodrogowy. Znalazłem taki za 20zł z opisem "zawór odpowiada za wyłączenie dopływu wody z wodociągu i kierowanie odrzutu do kanalizacji po napełnieniu zbiornika wody". Domyślam się, że chodzi o to aby filtr RO nie pozostawał cały czas pod ciśnieniem tylko po napełnieniu zbiornika do połowy następuje odcięcie dopływu wody z instalacji. Czy tak jest?

Sprawdziłem ciśnienie - reduktor mam ustawiony na 4 a manometr wskazuje 3,75 bar. Teoretycznie mógłbym się podpiąć przed reduktorem aby mieć tyle ile "dają wodociągi" ale nie ma to dla mnie znaczenia jak długo się będzie napełniał zbiornik - jeżeli kupię 12l to będę miał zapas ok. 6l co mi zupełnie wystarczy. A pozostałe parametry jak jakość filtracji i ilość odrzuconej wody nie są dla mnie aż tak krytyczne - najważniejsze abym przestał dźwigać kanisterki ze sklepów :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #253 dnia: 29 Styczeń 2019, 09:44:28 »
Zawór 4drożny zamyka membranę jak wzrośnie ciśnienie. Bez zaworu membrana nigdy się nie zatrzyma.
Używam bez zbiornika, jak zamknę kran, zawór się uaktywni.
W zbiorniku to samo, ale jest otwarty póki ciśnienia się nie wyrównają.

Co do filmiku wyżej, potrzebny jest tylko jeden filtr czyli węgiel ale spiekany (po wypłukaniu bez membrany jak nowy). Spiekany węgiel w odróżnieniu od proszku, filtruje też mechanicznie na ok 10 mikro..
Po filtrze dobrze dać wkład 1mikro, ale to zależy bardziej od miejsca pod zlewem ;)

I brak wspomnienia o ograniczkiku przepływu  :sciana: który musi być dobrany do membrany. Inaczej membrana nię będzie działać

Dodatkowo każde włączenie membrany potrzebuje około 500ml wody aby przelać. Potem TDS się stabilizuje.


Zbiornik wymaga węgla liniowego inaczej będzie smakować gumą ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2019, 09:46:34 wysłana przez lucasd »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #254 dnia: 29 Styczeń 2019, 13:45:56 »
potrzebny jest tylko jeden filtr czyli węgiel ale spiekany (po wypłukaniu bez membrany jak nowy).
Czy potrzebny tylko jeden, to nie wiem, ale że płukanie nic nie da - to pewne. Rzuć sobie okiem tu i tu. Filtr węglowy wyłapuje z wody chlor,który jest zabójczy dla membrany. Płucząc dostarczsz co najwyżej nowego chloru - starego nie usuniesz. Skórka nie warta za wyprawkę - filtr węglowy jest znacznie tańszy niż nowa membrana.

I brak wspomnienia o ograniczkiku przepływu  :sciana: który musi być dobrany do membrany. Inaczej membrana nię będzie działać
Nie sądzę, żeby gość pracował bez ogranicznika, bo rzeczywiście nic mu z drugiej strony nie poleci.

Dodatkowo każde włączenie membrany potrzebuje około 500ml wody aby przelać. Potem TDS się stabilizuje.

Zbiornik wymaga węgla liniowego inaczej będzie smakować gumą ;)
Dwie cenne uwagi - tego pierwszego się domyślałem, o tym drugim nie wiedziałem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi