Autor Wątek: DiFluid coffee.  (Przeczytany 3767 razy)

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
DiFluid coffee.
« dnia: 26 Kwiecień 2023, 12:14:41 »
Kupiony na niemieckim Amazonie.
Aplikacja wymaga udostępnienia dokładnej lokalizacji. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego.
Kalibracja z użyciem wody destylowanej - łatwa i prosta, ale długi push buttona łatwo przechodzi w off :)
Pomiar szybki.
Aplikacja działa spox.
Efekty z dzisiejszego espresso (chocolate bomb, doza 18g, uzysk 35.2, czas ekstrakcji jakoś cholernie długi, z niespodziewaną 20s prweinfuzją - sitko się zatkało, więc po 20 s wyłączyłem pompę i odpaliłem od początku, z efektem bardzo fajnym o dziwo) poniżej.
Biorąc pod uwagę, że koszt tego refraktometru nie zabija i że w domu mogę sobie kalibrować przed każdym pomiarem, to myślę że można z czystym sumieniem polecić. Fajna zabawka!


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwiecień 2023, 12:29:37 »
Zabawka do zabawy? ;) Przecież nie zrobi Ci to dobrego espresso.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwiecień 2023, 12:54:21 »
Fajna zabawka do zabawy, ale też myślę że dla ludzi którzy mają problem ze zrozumieniem espresso.
Oczywiście, po jakimś czasie robienia espresso człowiek czuje, czy jest kwaśno i trzeba zmielić drobniej, czy jest gorzko i trzeba zmienić grubiej, ale czasem właśnie kompletnie nie - sam zostałem złapany na tym, że espresso ewidentnie przeciągnięte odebrałem jako kwaśne. Co swoją drogą bardzo fajnie wpasowuje się w dyskusję na temat tego co percepujemy jako kwaśne w espresso, ale o tym gdzie indziej było.
Ale wracając do zabawki, ten szot też był pięknym przykładem tego, że kanon niekoniecznie musi się zawsze sprawdzać. Ja, gdyby nie chęć przetestowania sprzętu, bym pewnie wylał to do zlewu bez próbowania, biorąc pod uwagę to jak przebiegała ekstrakcja, spodziewając się tragicznej goryczy i spalenizny. A refraktometr pokazał że jest dobrze. I faktycznie. Marcepan w czekoladzie, bardzo fajny balans, smaczne i gładkie, przyjemne - mimo kompletnie niby schrzanionej ekstrakcji.
Ja jestem z wykształcenia medykiem, lubię zmierzyć, lubię mieć wyniki na papierze. Dla tych, do których czucie i wiara silniej mówi niż mędrca szkiełko i oko taka zabawka jest bez sensu. Ale dla mnie jest super, jestem przekonany że użyję jej jeszcze z... 10 razy może?... No dobra, może więcej, pewnie też zabiorę ją do paru znajomych kawiarzy i będziemy się dobrze bawić konfrontując cyferki z tym co w ustach i w nosie. Cena tego malucha to nieco ponad 100 euro, czyli mniej niż dobre sitko czy sensowna waga, poziom paru kg kawy. Myślę, że dla niektórych ludzi to świetna opcja.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwiecień 2023, 14:22:08 »
Fajnie to wyglada :) cyferki się przydają szczególnie ze wysyp kaw do espresso jest większy niż kiedykolwiek i nawet doświadczonemu kawoszowi ciężko się połapać jak powinna smakować anaerobic hypoxia naturalna Kenia do espresso.
Czy jakiś wiarogodny youtuber to testował? Albo czy są jakieś porównania do VST czy atago?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Kwiecień 2023, 15:57:16 »
Są.
Na przykład to:

Kupiłem właściwie na podstawie tego filmu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwiecień 2023, 12:41:09 »
Mega! Dzięki :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwiecień 2023, 12:50:36 »
Można korzystać bezpłatnie z ich aplikacji ( DiFluid Cafe ) mając refraktometr innego producenta ( wtedy ręcznie wpisujemy wartość TDS ).

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwiecień 2023, 13:49:45 »
Dzisiejsza ekstrakcja na poziomie 20.2% :)
Przez noc refraktometr nie zgubił zera, ale ewidentnie wczoraj nie umyłem go dokładnie, bo testowa kropla wody destylowanej dala odczyt 0.23%. Po przepłukaniu i przetarciu było już 0 i nie trzeba było zerować.
Rozważam zakup wody do wstrzyknięć;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień 2023, 14:24:03 »
Dokładniejsze odczyty będziesz miał jeśli będizesz kalibrował na wodę, na której jest parzona kawa.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwiecień 2023, 14:44:15 »
To jest bardzo ciekawa sprawa.
Oczywiście, jeśli za każdym razem wyzeruję tds na wodę z której robi się kawę, odczyt będzie dotyczyl wyłącznie tego co udało się z krążka wycisnąć. Ale czy będzie dokładniejszy, w sensie:

- błąd metody będzie mniejszy
- pomiar bardziej powtarzalny?

Moim zdaniem jednak nie. Lokalizacja zera nie wpływa na błąd pomiaru, a na powtarzalność najbardziej wpłynie pomiar referencyjny wody destylowanej między pomiarami kawy inewentualna kalibracja na zero jeśli trzeba. Moim zdaniem bardziej, zwłaszcza w kontekście tego urządzenia,  warto zadbać o odpowiednią temperaturę próbki i dokładne umycie pola pomiarowego.

Ale może nie mam racji - w końcu refraktometru ostatnio używałem na laborce na drugim roku bodaj?...

Edit: szybki gogiel nie pozostawia wątpliwości - producenci zalecają wodę destylowana jako referencję. Ale nie da się ukryć, że podejście z ruchomym zerem może mieć zalety w niektórych sytuacjach, zwłaszcza jeśli woda z której powstaje kawa jest funky.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2023, 14:51:13 wysłana przez hammerhead »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Kwiecień 2023, 15:27:27 »
Kalibracja powinna być na wodzie destylowanej. Inaczej wychodzą kwiatki
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Kwiecień 2023, 16:10:29 »
Ale czy będzie dokładniejszy, w sensie:
Po pierwsze pomijasz to co rozpuszczone w wodzie.

Druga sprawa jest taka, że cyfrowe refraktometry do kawy posługują się także pewnymi algorytmami korygującymi wyniki. I widziałem testy, które pokazywały, że skalibrowany na destylowaną wodę pokazuje większe rozbieżności między pomiarami niż w przypadku skalibrowania na wodzie docelowej. Wieczorem może mi się uda znaleźć, to podrzucę test. Jednak z moich doświadczeń też tak wychodzi. Czasami przy skalibrowaniu na destylowanej bardzo dziwne i rozchwiane wyniki wychodziły, a po kalibracji na wodę "kawową" wszystko już było ok.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Kwiecień 2023, 16:24:41 »
Koniecznie podrzuć jak znajdziesz. Dzięki.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Kwiecień 2023, 12:55:30 »
Pamiętam jeszcze jakiś inny test, ale nie mogę znaleźć. Tutaj wynika, że nie ma praktycznie różnicy jakiej wody użyjemy. Więc jak dla mnie wygodniej używać "brew water". Ważniejsze jest to żeby woda do kalibracji i napar był przestudzony (temperatura pokojowa) oraz stabilny temperaturowo, a szkiełko czyste.

Cytuj (zaznaczone)
Study 1: Which Water to Zero Your Device

Pour over coffee was brewed at 94 degrees Celsius at a ratio of 1g coffee to 17g water. The brew was 15g of coffee to 220ml of water, with a total time of 2 minutes and 45 seconds. No stirring or agitation was applied during the brew. The coffee was set to cool for approximately 1 minute after brewing before the start of the experiment. Two separate beakers and pipettes were set up in place, one containing distilled water and the other tap water (referred to throughout as “brew water”) to zero both refractometers at the start of each round prior to the TDS recording. Each round consisted of 4 TDS readings in this order: VST coffee sample TDS measurement with the device being zeroed on distilled water; Atago coffee sample TDS measurement with the device being zeroed on distilled water; VST coffee sample TDS measurement with the device being zeroed on brew water; Atago coffee sample TDS measurement with the device being zeroed on brew water. Prior to every zeroing and TDS recording for each round (10 total rounds, 40 total readings), the lens for each device was cleaned with alcohol wipes. As a sample of coffee was drawn from the carafe, the brew temperature was taken (and verified with multiple devices). The temperature of the sample was taken again when it was transferred to a ceramic cup before being dispensed on the refractometers.

study 1 design

Testing procedure:

Prior to each round, the brew was stirred in the carafe and the temperature was taken and recorded. For each ceramic cup, enough coffee was drawn for all sampling in the round (4 total). Further, the pipette was rinsed with the coffee solution, as per VST recommendations. Two new pipettes were allocated for each round to siphon the coffee inside the ceramic cup. All samples were rested on the refractometer lens for approximately 20 seconds before measuring the TDS. It is important to note that the Atago refractometer took longer to display the readings.

Results

Study 1: Which Water to Zero Your Device

In the “instrument zero based on distilled water” condition, the VST average TDS was 1.33 with a standard deviation of 0.06 and the Atago average TDS was 1.36 with a standard deviation of 0.03. In the “instrument zero based on brew water” condition, the VST average TDS was 1.35 with a standard deviation of 0.03 and the Atago average TDS was 1.36 with a standard deviation of 0.03. A generalized linear model was run with the independent variables (2×2 between variables: VST/Atago; Distilled/Brew Water; co-variate: Time/Temperature for each sample). There were no significant findings at the p < 0.05 level (Refractometer: F(1,8) = 4.24, p = 0.07; Water Type: F(1,8) = 0.13, p = 0.73).

źródło: http://socraticcoffee.com/2015/04/measuring-total-dissolved-solids-a-refractometer-comparison/
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2023, 14:21:38 wysłana przez krystians »

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: DiFluid coffee.
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Kwiecień 2023, 14:26:19 »
Dokładnie to samo napisalem wcześniej: temperatura i higiena.
W pomiarach które sobie robiłem różnica między wodą z kranu, filtra i destylowaną była żadna albo na poziomie szumu (0.02-0.03). Wolę w tej sytuacji używać destylowanej, bo jest znormalizowana  w jakimś sensie.
Dzięki!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi