Autor Wątek: Zalety single dose  (Przeczytany 3020 razy)

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Zalety single dose
« dnia: 02 Maj 2021, 13:52:56 »
Natrafiłem ostatnio na mały test pojemników na kawę:
James Hoffmann coffee storage na youtube (nie mogę wklejać linków)
W którym po 6 tygodniach nie było drastycznej różnicy w kawie ze zwykłego pudelka, a próżniowego.

To by obalało najważniejszą dla mnie zaletę młynków SD - świeżość kawy. Zużywając w najgorszym przypadku 30g dziennie, najstarsze ziarna z 200g w hopperze użyję 7 dnia.
Z powyższego testu wynika, ze po 7 dniach nie poczuję różnicy jeśli te ziarna miałbym w moim próżniowym pudełku + SD. I to pesymistyczny scenariusz, bo zużywam z 50g, więc praktycznie pełny hopper w 4 dni (a pełny nie jest).

Co w takim razie jeszcze przemawia za SD? A najwazniejsze - z czego realnie ktoś z was korzysta? Bo w sumie to widzę bardziej wady niż zalety teraz:
- niska retencja? : tak samo niską mogą mieć zwykle mlynki.
- możliwość żąglowania różnymi mieszankami: to jedyna zaleta jaką widzę.

Za to lista wad:
- konieczność ważenia każdej porcji.
- konieczność otwierania co chwila mojego próżniowego pudełka.
- wysoka cena (np: Lagom p64 vs Mignon XL)
- marny wybór modeli/dostępność.

Mam tylko krótkie doświadczenie ze zwykłym młynkiem, więc ciekaw jestem bardziej doswiadczonych użytkowników. Czy rzeczywiście fajnie jest trzymać 2 rodzaje kawy otwarte? Czy coś innego jest fajnego w sd (nie liczę skrajnych przypadków gdy ktoś pije 3 kawy tygodniowo)?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2021, 14:12:03 »
Dla mnie SD to przede wszystkim oszczędność ziaren. Później możliwość picia różnych kaw w ciągu dnia.

Argument z ważeniem do mnie nie przemawia, bo w OD też wypada ważyć (no chyba, że młynek jest zintegrowany z wagą, albo mielimy na oko).

Cena, jeśli w OD ma być niska retencja, to cena też jest wysoka (a retencja chyba jednak dyskusyjna?)

Ze świeżością w hopperze kompletnie się nie zgadzam. Po tygodniu kawa jest o wiele bardziej zwietrzała niż trzymana w oryginalnym opakowaniu (codziennie otwieranym).

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maj 2021, 14:49:03 »
Różne kawy w sensie mieszanek czy ustawień grubości?

OD z niską retencją dyskusyjne? Czyli realnie mają wyższą? No bo o wiele tańsze od SD, przykład:
Żarna stożkowe: Niche vs Baratza Sette 270
Żarna płaskie: Lagom p64 vs Eureka Mignon XL

A jeśli retencja prawdziwa, to argumentu oszczędności ziaren nie ma.

Ważenie potrzebne chyba rzadko przy korzystaniu z timera (rozrzut z timerem +/- 0.1g na wadze, co ktoś tu testował w Specialita, to jest na poziomie dokładności tych wag chińskich). Ja teraz ważę i waga Rhino nie ma na pewno 0.1g dokładności (wystarczy docisnąć na sekundę, przesunąć koszyk itp i 0.1g spokojnie przeskoczy).

Ze świeżością to właśnie Hoffmann wzbudził moje wątpliwości. Muszę chyba sam proste testy zrobic: zużywać hopper do końca, i w momencie dosypki smakować te 2 kawy (1 najstarsza z hoppera, 2 najnowsza z paczki/pojemnika)... tylko to parę miesięcy ten test potrwa :)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2021, 15:43:22 »
Twój młynek chyba tez może być używany jako SD, nie tylko mingon xl
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2021, 15:45:09 »
Mam wrażenie że troszkę pomijasz kwestie konkretnych żaren w młynkach, gdzie taki niche z żarnami z młynka za 9000zł porównujesz do młynka za 1500zl w którym co kilka miesięcy trzeba coś wymieniać, bo się psuje. To jest właśnie zaleta SD niche gdzie masz profesjonalne żarna, w prostej i przemyślanej obudowie, dostosowane do domowej "zabawy" z kawą. Patrząc w ten sposób można powiedzieć "po co komuś kinu czy commandante jak można kupić dużo taniej jakiegoś xeoleo".

Co do płaskich żaren i Twojego porównania, w cenie bliższej do mingnon XL masz chociażby Ceado E5SD, czy nawet raczkujący DF64. Więc cena SD jest wyższa, ale nie jakoś dramatycznie ponieważ, i tu jest kolejny aspekt, trend SD jeszcze jest w miarę "świeżym" rozwiązaniem patrząc przez pryzmat OD, i tak jak napisałeś "marny wybór modeli/dostępność" jest tego następstwem, za czym idzie wyższa cena. W niskiej retencji chodzi o to że wrzucając te 18g wylatuje 18g +/- 0,1g, i chcąc mieć świeżo zmieloną kawę, kolejnego dnia nie musisz się martwić o przemielenie tych 5/6g kawy nagromadzonej w młynku poprzedniego dnia. Teraz spróbuj sobie w młynku OD rano zmielić kawę nr 1 pod espresso, w południe, kawę nr 2 pod v60, a wieczorem kawę nr 3 powiedzmy że też pod espresso, myślę że wtedy zobaczysz że dla pewnych osób takie młynki mają sens.

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2021, 16:29:56 »

Ważenie potrzebne chyba rzadko przy korzystaniu z timera (rozrzut z timerem +/- 0.1g na wadze, co ktoś tu testował w Specialita, to jest na poziomie dokładności tych wag chińskich). Ja teraz ważę i waga Rhino nie ma na pewno 0.1g dokładności (wystarczy docisnąć na sekundę, przesunąć koszyk itp i 0.1g spokojnie przeskoczy).
Nie zapominajmy, że jak się ustawi timer w młynku rano, a potem w odstępach kilkugodzinnych będzie się robić kolejne kawy, to przecież w ciągu tego czasu zmieni się temperatura w pomieszczeniu i wilgotność powietrza. Wpłynie to na ziarna w hopperze przyspieszając/zwalniając czas mielenia, w efekcie czego w tym samym czasie uzyskasz więcej/mniej zmielonej kawy. Waga się jednak przydaje, żeby za każdym razem mieć taką samą dozę ;) Ja timer w swoim Ceado ustawiam i faktycznie używam go, ale i tak ważę każdą dozę. Jeśli trafia w punkt, to cieszę się, że mam szybciej shota. Jeśli nie trafia, to domielam albo wybieram kawę łyżeczką i nie denerwuje mnie to, bo nie oczekuję cudów robiąc maksymalnie osiem shotów dziennie w odstępach 4 godzinnych.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2021, 16:48:14 »
Nie używam SD bo jestem leniwy, ale wypróbowałem w swoim Sette (kto powiedział że to młynek tylko do OD?) - przy SD miałem uzysk +/-2g w każdej kolejnej filiżance (15g, 30s -> ~37g). Przy OD mam +/-5g albo więcej. Mała niedokładność mielenia na czas (ok 0,2g) plus wymielanie niedomielonych resztek z wczoraj plus różna wysokość zasypu i już kawa kawa wychodzi trochę inaczej. Gdyby to miało dla mnie znaczenia to nawet bym się nie zastanawiał i nakupił słoiczków.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Maj 2021, 17:44:15 »
W Sette 30AP retencja to około 0,4 grama. Używam tylko do SD przez półtorej roku, minimum 3 razy dziennie. Daje radę
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Maj 2021, 18:28:17 »
Czyli timer trochę przeceniam i w sumie roboty przy SD nie jest tak wiele więcej?

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Maj 2021, 18:33:30 »
W przeciągu 5 minut moge zmielić dla siebie na Chemex i od razu dla żony na cappuccino. Bez straty ziaren na regulację. Bardzo mi to odpowiada.

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Maj 2021, 21:18:28 »
@MatteuszS
Cenę ciężko tak bezpośrednio porównać (ceado 5sd i 37sd to takie trochę przeróbki, a nie projekty sd, a też znacząco droższe), ale jak już szukam konkretnie, to zwykle wydaje mi się że kończy się na cenach 1,5 razy wyższych za SD względem porownywalnego OD (przynajmniej w Polsce). Rozumiem, ze kiedyś będzie taniej, ale na dziś cena to wada SD.

Pytanie czy zalety przeważają, ale tego się mogę dowiedzieć tylko od innych, bo mam zerowe doświadczenie z SD.

Zaleta (dla mnie główna) świeżości kawy zaczyna mi topnieć po tej recenzji Hoffmana stąd impuls do pytań.

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Maj 2021, 21:20:39 »
W przeciągu 5 minut moge zmielić dla siebie na Chemex i od razu dla żony na cappuccino. Bez straty ziaren na regulację. Bardzo mi to odpowiada.

Gdybyś miał młynek OD z taką samą retencją, to też chyba byłoby bez straty ziarna i pewnie szybciej?

Edit: czy jednak nie, bo trzeba na włączonym młynku zmieniać i stąd straty w OD?
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2021, 21:25:52 wysłana przez Jacek. »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Maj 2021, 21:38:20 »
Przecież możesz kupić eureka Specialita za 1500zl jak trafisz na promocji i świetnie nadaje się do SD, nie rozumiem skąd ten natłok dziwnych pytań
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Maj 2021, 22:07:55 »
Miałem CeadoE6P. Świetny młynek OD. Niestety robiłem za mało kawy aby był u mnie funkcjonalny w pełni. Najbardziej denerwujące było mielenie kilku gr kawy do kubka z nocy - kubki z taką kawą się piętrzyły. Każda zmiana ustawień wiązała się z dodatkowym wymieleniem kilku gramów. Na siłę w młynku przeznaczonym do OD można robić SD, ale przemiał będzie wtedy gorszy niż jakby go porównać z zasypanym hopperem. Niche rozwiązał u mnie wszystkie problemy. Moim zdaniem dla osoby robiącej dziennie 2-3 espresso + ew. przelew tylko SD spełni dobrze zadanie. ;) I młynek dedykowany do SD.  Teraz zazwyczaj kupuję paczki 250g i np. rano robię shota robustą, a po południu bez robusty bez pobocznych strat przy zmianie ustawień :)
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2021, 22:15:29 wysłana przez MarcinK »

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Zalety single dose
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Maj 2021, 22:25:33 »
@pawel890
Nie chodzi o zakup taniego SD tylko informacje z jakich powodów ludzie się na nie decydują.

Dobrze wiedzieć co mnie omija (a jeszcze lepiej, wiedzieć to gdy kiedyś w przyszłości wywalę na nowy młynek parę tysięcy).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi