Autor Wątek: Jak dobrać długość preinfuzji do kawy  (Przeczytany 1424 razy)

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Jak dobrać długość preinfuzji do kawy
« dnia: 03 Kwiecień 2021, 13:47:37 »
Dzień dobry. Szukałem takiego tematu na forum, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć.

Jak dobrać długość preinfuzji do kawy?

Czy im świeższa kawa, tym preinfuzja powinna być dłuższa?

Czy preinfuzja jest w ogóle potrzebna?

Co ona tak na prawdę zmienia?
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2021, 13:51:14 wysłana przez dober »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Jak dobierać preinfuzje do kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Kwiecień 2021, 13:53:44 »
Jak dobrać długość preinfuzji do kawy?
Czy im świeższa kawa, tym preinfuzja powinna być dłuższa?
Powinna trwać ok 5s - i to jest dobry punkt wyjścia - a potem możesz próbować czy lepiej dłuższą czy krótszą

Czy preinfuzja jest w ogóle potrzebna?
Co ona tak na prawdę zmienia?
Nasącza ciastko wodą, odgazowuję kawę z CO2 i "uspokaja" ekstrakcję
Czy jest potrzebna? Nie jest konieczna - ale wyniki "z" są lepsze niż "bez"
Never Give UP †

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Jak dobrać długość preinfuzji do kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwiecień 2021, 15:45:21 »
Znalazłem w sieci takie opracowanie baristy amatora, ciekawe i zastanawiające: https://towardsdatascience.com/pre-infusion-for-espresso-visual-cues-for-better-espresso-c23b2542152e

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Jak dobrać długość preinfuzji do kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwiecień 2021, 10:26:22 »
Dzień dobry. Szukałem takiego tematu na forum, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć.

Jak dobrać długość preinfuzji do kawy?

Za dużo zmiennych, żeby na to prosto odpowiedzieć. Zależy od kawy, od młynka, od ekspresu, od dozy, planowanego ratio etc. @jakub_stanecki pisał powyżej, że 5 sekund i takie standardowo się podaje (5-7s). Ale, podobnie jak większość standardowych założeń, to również nie musi obowiązywać, bo nowy sprzęt ma nowe możliwości, dzięki którym można eksperymentować. A eksperymenty dają zaskakujące wyniki. Na przykład w Biance można robić preinfuzję za pomocą bardzo ograniczonego przepływu. Uruchamiasz np. 1,5-2ml/s i sitko powoli namaka przy zerowym ciśnieniu, po czym ciśnienie powoli rośnie. Do 9b i pierwszych kropel dochodzisz np. po 20s albo później.

U mnie, z w miarę  weryfikowalnych zasad widzę, że im jaśniejsze palenie (i większe ratio), tym preinfuzja dłuższa. Zwłaszcza, że mielisz drobniej, czyli rośnie ryzyko kanałowania (a preinfuzja je obniża). Na norweskich wypałach potrafię dojść do 25s i robię z nich dozy co najmniej 2,5:1. Nie smakują mi mniejsze. Ale to również wynik używania stożkowych żaren. Gdybym mielił na dużych płaskich, wyniki byłyby inne. (Wystarczy spróbować tej samej kawy zmielonej w ikeju i otwierają się oczy na różnice.)

Zmiennych jest tyle, że można spróbować odpowiedzieć jedynie na bardzo konkretne pytanie. Zatem:

Czy im świeższa kawa, tym preinfuzja powinna być dłuższa?

Tak, choć niekoniecznie (zależy m.in. od jasności palenia i rodzaju kawy). Ale nie tylko preinfuzja ma znaczenie. Przy naprawdę świeżej (parę dni od palenia), znaczenie ma również to, czy po preinfuzji dajesz krążkowi kawy np. chwilę spokoju, żeby się "wygazował". Do tego trzeba obserwować prysznic po shocie, żeby sprawdzić, czy krążek nie pęcznieje za mocno i nie brudzi przysznica. Jeśli brudzi (a doza była zgodna z sitkiem), to następnym razem warto po preinfuzji zrobić przerwę przed ekstrakcją np. na 10s.

Czy preinfuzja jest w ogóle potrzebna?

Nie jest konieczna, ale przydaje się. Jest dużo kaw, z których bez preinfuzji nie wydobędziesz sedna.

Co ona tak na prawdę zmienia?

Znowu - temat rzeka, zależy o co pytasz. W smaku potrafi dodać słodyczy, "wygładzić" kawę. Ale bywa, że wygładza tak bardzo, że kawa robi się nudna i traci charakter.

Najkrótsza rada: eksperymentuj, bo tylko tak się nauczysz. Zacznij od klasycznych parametrów, zdiagnozuj co z daną kawą jest OK, a co nie i zmieniaj ustawienia, rejestrując różnice.

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Jak dobrać długość preinfuzji do kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwiecień 2021, 12:18:49 »
Dziękuję za podpowiedzi  :ok:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi