Autor Wątek: Tani ekspres automatyczny a ekspres ze średniej półki. Jaka jest różnica?  (Przeczytany 5633 razy)

Offline Celtics

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Sage Barista Express
Hej,
jak w temacie. Jaka jest różnica między tanim ekspresem automatycznym, a takim już z nieco wyższej półki typu Nivona 675 czy czy 769? Dostałem z 3 lata temu na prezent ekspres Krups 8180 i trochę czuję już niedosyt. W sensie chciałbym spróbować nieco lepszej kawy, stąd moje pytanie czy przy wymianie sprzętu na taki kosztujący ok. 2500 zł odczułbym poważną różnicę w jakości przyrządzonej kawy?

Od razu zaznaczam, że kolba nie wchodzi w grę. Nie mam na to czasu. Wolna chwila trwająca dłużej niż 5 minut pojawia się dopiero o godz. 20.30, a tu już nie jest pora na kawę.  ;)

Dodam, że piję głównie kawy mleczne.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
A jaką kawę kupujesz? Może tu jest problem?

Offline Celtics

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Sage Barista Express
Głównie Dallmayr Crema d'Oro, Lavazza Qualita Oro + testowałem ostatnio Bazzara Piacerepuro i La Brasiliana Marfisa, ale one mi jakoś słabiej podeszły niż wspomniane wcześniej marketówki.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Dobra kawa, młynek, waga i aeropress. Będzie dłużej niż z automatu, ale w 5 minut wyrobisz się z przemyciem sprzętu i masz tysiące sposobów na przygotowanie kawy. Od takich gdzie cały proces zaparzania trwa minutę.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Aeropress to też świetny pomysł.
Ale jeżeli koniecznie chcesz tylko ekspres automatyczny, to najlepiej przed wymiana na nowy spróbować jeszcze coś z tego wycisnąć. Drozszy ekspres nie zawsze równa się lepszej kawie. Ja bym na twoim miejscu spróbował jeszcze dwie rzeczy. Porządnej konserwacji ekspresu, który teraz masz. Może coś mu dolega? Może młynek się rozkalibrowal? Dwa to zmiana kawy na jakąś swiezopaloną z polecanej palarni. Albo którejś z forum, albo, jeżeli mieszkasz w większym mieście, może masz niedaleko do palarni lub sklepu z kawą speciality? Słowo speciality może być tu kluczowe. Czasem są takie niby dobre palarnie, ale w zasadzie, to kawę mają słaba...
Może ktoś znajomy ma ekspres, podobny lub taki sam jak byś chciał kupić? Weź paczkę swojej kawy i przetestuj u niego.
Tak mi przyszło jeszcze do głowy teraz: może woda jest problemem? Używasz kranówkę? Jeżeli tak, to spróbuj dzbanek dafi lub podobny albo woda źródlana butelkowana. Woda ma naprawdę ogromny wpływ na smak kawy.
Szkoda tak od razu wywalić 2500 zł i być może się rozczarować. Ja bym spróbował jeszcze, dał bym staremu szanse. A jak nie to później wymiana. I wtedy się dowiesz czy kawa z nowego ekspresu smakuje lepiej.

Offline PuertoRico

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Delonghi Ecam, alternatywy
  • Młynek: 1zpressso JX
A może powiedz co konkretnie nie pasuje ci w obecnej kawie?
Masz zdaje się z ekspresie panarello, które działa raczej średnio i nie robi odpowiedniej pianki. To również może być jedna z rzeczy, które chciałbyś poprawić.
Dostałeś już wszelkie możliwe porady, a w sumie dalej nie wiadomo na czym ci zależy :)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Głównie Dallmayr Crema d'Oro, Lavazza Qualita Oro + testowałem ostatnio Bazzara Piacerepuro i La Brasiliana Marfisa, ale one mi jakoś słabiej podeszły niż wspomniane wcześniej marketówki.
Sorry,  ale wspomniane kawy to shit.
Też mam automat już 8 letni Saeco i np. Lavazza Oro 2 lata temu była moją  ulubioną, jak zmienili opakowanie to raz kupiłem i oddałem.
@Damian dobrze radzi i ja też potwierdzam: postaraj się kupić w palarni na próbę parę kaw pod automat,  u mnie sprawdzają się takie mocniej palone 100% Arabika i zobaczyć jak wychodzi. Obserwuj ciastko czy zbite czy mokre? Jak mokre to dostroić młynek,  ale ten kalibruje się zazwyczaj po 5 czy 6 kawach więc nie kręć od razu jak coś nie pasi.
W automatach z wyższej półki również kawa ma znaczenie, dlatego możesz być rozczarowany jak wywalisz ponad 2 klocki i będzie to samo.
U mnie w pracy jest Nivona, jura sprzęty kosztujące 4x tyle co mój leciwy Saeco , a kawy nie da się pić bo syf jest sypany, rzadko jest robiona konserwacja,  brak filtra do wody...
Mogę na podstawie moich doświadczeń powiedzieć tyle , że wcale nie trzeba do automatu sypać jakiejś kawy z górnej półki kosztującej ponad 200/kg, każdy ma inny blok zaparzający i trzeba dobrać właściwą oraz odpowiednio ustawić młynek znaczy grubość mielenia.
Duży wpływ na smak ma konserwacja czyli regularne płukanie bloku,  smarowanie jeśli wymaga,  wymiana oringów,  odkamienianie,  a sprzęt odwdzięczy się długą bezawaryjną pracą i co najważniejsze dobrą kawą.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2021, 20:12:52 wysłana przez Makgajwer »

Offline Celtics

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Sage Barista Express
Odpowiadając na niektóre pytania.

Woda: używam kranówki (paskudnej w smaku) przefiltrowanej przez dzbanek Dafi. Ostatnio stosuję też wodę źródlaną Żywiec Zdrój (również zazwyczaj przelewam przez dzbanek).
Pianka: tak, system spieniania mleka nie działa najlepiej, więc możliwe, że to mi odbiera trochę smaku, bo ewidentnie pianka nie jest jak w kawiarni.
Co mi nie pasuje w obecnej kawie? Nie jest ona zła czy paskudna. Nie chodzi tu więc raczej o to, co mi nie pasuje. Bardziej zależy mi na poprawie tego, co jest, aby bardziej zbliżyć się do takich napojów, jakie serwuje się w kawiarni (zbliżyć się, a nie uzyskać identyczne, bo wiem, że na tanim ekspresie jest to niemożliwe).

Jeżeli więc wymienione przeze mnie kawy są słabe i warto wybrać coś z palarni, to co konkretnie (nazwy) byście mi polecili do przetestowania w mojej sytuacji?
Plus kolejna rzecz, na jaki spieniacz mleka zwrócić uwagę (tak do 200-250 zł), by uzyskać "kawiarnianą" piankę?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
 Do spieniania, też na testy możesz użyć french Press. Być może masz jakiś w domu. Potrafi zrobić naprawdę fajne mleko do cappu. Jest na forum chyba wątek o elektrycznych spieniaczach do mleka, ale nie wiem co zawiera, musiałbyś poszperać. Ja takiego nie używałem, więc nie znam tematu. Kiedyś spienialem french Press'em i było spoko. W internecie jest też sporo filmików jak spienić mleko w domu.

Co do kawy, to ja bym polecił lavaca z eurocafe, Ariadna z Mastroantonio.pl lub coś podobnego, palone do espresso raczej średnio mocno.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Parę razy w serwisie kiedy oddawałem służbowe automaty wspominali,  aby nie lać żadnej mineralnej tylko kranówka.
Ja wprawdzie mam filtr, ale można filtrować w dzbanku.
Kawa: w automacie z tego co widzę na podstawie mojego lepiej się sprawdza mocniej lub średnio palona kawa.
Ja od jakiegoś czasu używam z blue Orca cafe Lastoria  Sellezione Speciale Jest to blend 3 arabik, który też używam w kolbie,  ale wcześniej miałem kawy arabiki z Etno Cafe o też były ok.
Jak pisałem zamów z palarni 3-4 kawy po 200-250 dkg i zobaczysz.
Mimo wszystko marketowe odradzam.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Jeszcze niedawno rodzaj kawy nie miał dla mnie znaczenia, od jakiegoś czasu potrafię stwierdzić, że kawa mi smakuje albo nie... ;)
To już jakiś progres, zwłaszcza że pije kawy białe.
Miałem dwie kawy  z Blue Orca, mi w ogóle nie podeszły, nie mogę tego dopić. Za to kawy  La Vaca,  POLISH HORSE i MUJERES z Euro Cafe bardzo.
Ostatnio dostałem singla Brazil Mogiana z Gdańska Palarnia Kawy, dla mnie jest super, już zamówiłem kolejny kg. 
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2021, 17:27:48 wysłana przez matyspio »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Może z blue orca miałeś te najtańsze jak Santos,  dlatego nie podeszły. U mnie w kolbie była pijalna,  ale w automacie niestety tragedia.
Dlatego jak nie znam kawy to zamawiam po 200-250 g, ponadto w tej palarni jak i w blend,  z której aktualnie kupiłem mają b. dobry support i jak zapytasz to zawsze doradzą co wziąć, albowiem nie ma kawy uniwersalnej i każdy z nas ma inne odczucia smakowe.

Offline Celtics

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Sage Barista Express
Okej, zamówiłem na razie La Vacę i Polish Horse z Euro Cafe oraz Ariadnę z Mastro Antonio. Czekam na przesyłki. Porozglądam się jeszcze w międzyczasie za jakimś spieniaczem do mleka.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Może z blue orca miałeś te najtańsze jak Santos

Tak miałem Santos, ale również droższą LA STORIA d'ORO... .

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
@matyspio
La storia d'oro to też tania budżetowa.
Ja wspominałem o La Storia Sellezione Speciale,  to blend i u mnie super się sprawdza w kolbie i automacie.
https://allegro.pl/oferta/kawa-la-storia-sellezionespeciale-1kgswiezo-palona-9868327959

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi