Autor Wątek: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?  (Przeczytany 4725 razy)

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« dnia: 23 Luty 2021, 17:26:51 »
Cześć, od około 1,5 miesiąca użytkuję ekspres Nivona 769. Od początku korzystałem z filtra, który dostałem w zestawie i właśnie ekspres zaczął wołać o wymianę. Cena oryginalnego filtra od Nivona to co najmniej 50 zł (z przesyłką). W domu korzystamy z filtra Brita i taką też wodę pijemy. Zastanawiałem się, czy jest sens kupować filtr za 50 zł, kiedy i tak w domu używamy filtrowanej wody. Stwierdziłem, że zmienię ustawienia ekspresu na bez filtra i zmierzę twardość wody. Aktualnie moja Brita jest na wykończeniu i w najbliższym czasie będę musiał również ją wymienić. Na takim kończącym się filtrze wyszła twardość wody 2/5 na załączonym teście twardości, czyli wg. instrukcji 2 poziom w ekspresie (8-14 stopni twardości wody). Domyślnie ekspres ustawia twardość na poziom 3, czyli 15-21 stopni. I stąd moje pytanie, jak Wy robicie ze swoimi ekspresami, korzystacie z oryginalnych filtrów, czy przy filtrowanej wodzie nie ma takiej potrzeby?

Btw. planuje zrobić test twardości na nowym filtrze i zobaczyć różnice, aczkolwiek i tak chciałem zrobić test właśnie na kończącym się filtrze, tak dla bezpieczeństwa.

skansen

  • Gość
Odp: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Luty 2021, 17:40:18 »
Korzystam z dzbanka Brita, z filtra w zbiorniku zrezygnowałem jakiś czas temu. Docelowo będę chciał przejść na bardziej rozbudowany system do filtracji wody pitnej np. Brita Purity Quell ST.

Offline martino1989

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Luty 2021, 17:59:35 »
Zaciekawiłeś mnie, to jest ten system, który podpinasz pod osobny kranik przy zlewie? Spoko sprawa, taki filtr jest znacznie lepszy niż zwykła Brita Maxtra?

skansen

  • Gość
Odp: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Luty 2021, 18:21:21 »
Mam bardzo twardą wodę i używam filtra z dzbankiem Brita Maxtra+ Hard Water Expert. Z walorów smakowych wody i kawy jestem zadowolony. Docelowo chciałbym jednak zmienić system na bardziej wygodny (kranik), trwały (w ciągu ostatnich dwóch lat popękały mi dwa dzbanki Brita, ale to może wina mycia w zmywarce) i umożliwiający stałe podłączenie ekspresu do wody... Britę C150 ma @pafcio0 i stąd zwróciłem na nią właśnie uwagę...

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Luty 2021, 18:44:24 »
Też użytkuje taki filtr od ok 2 miesięcy i faktycznie jeśli chodzi o demineralizację to działa bardzo sprawnie. Dla mnie pewną sprawą, która mnie zastanawia, jest znaczny spadek pH wody. Mam wrażenie że to negatywnie wpływa na smak kawy
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2021, 19:06:49 wysłana przez qbaqba »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Luty 2021, 18:47:44 »
Póki miałem Delonghi, używałem filtra oryginalnego. Wychodziło na to samo finansowo, mimo używania dzbanka filtrującego (miałem wtedy francuski wynalazek z czujnikiem, który wymagał zmian nie tak, jak brita czy dafi). Ale filtr  delonghi był tańszy i zamienniki z dobrych sklepów też miały przyzwoitą cenę.
Teraz używam Dafi AGD+ w dzbanku (w ekspresie nie ma możliwości montażu filtra, zatem woda z dzbanka idzie do ekspresu). Woda "miękka jak deszczówka". Zardzewiało mi dno czajnika w okresie gwarancji. Nowy też zaczyna rdzewieć  [emoji38]. Obawiam się, że znowu będę reklamował. Ale to dowód na to, ze ten filtr jest skuteczny, a tylko producenci czajników zakładają, że ludziska "zlewają" temat zmiękczania, tylko co jakiś czas odkamieniają.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Woda z filtra (Brita), czy wbudowany filtr?
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Luty 2021, 21:23:49 »
Co prawda nie mam Nivony a Jurę E8, ale zasada ta sama. Dla mnie wygodniej uzupełnia się zbiornik wodą prosto z kranu dla tego korzystam z zamienników, za 3 filtry Aqualogis zapłaciłem na alledrogo  40 PLN

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi