Autor Wątek: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.  (Przeczytany 5839 razy)

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« dnia: 21 Luty 2021, 14:19:05 »
Od kilku lat posiadam Nivona 520 i można powiedzieć, że jestem z niego zadowolony. Używam go maksymalnie raz dziennie, ale są i takie okresy, że i po kilka, kilkanaście dni nie jest używany. Uwielbiam kawę, ale najczęściej pije po prostu świeżo zmieloną i świeżo paloną zalewajke lub kawę z kawiarki. Do rzeczy. Ekspress służy mi do robienia kaw mlecznych i największa jego bolączka to spieniacz. Coraz częściej pluje mlekiem. Wszystko jest wyczyzyszczone idealnie, ekspres w ub tygodniu wrócił z serwisu gdzie go oddałem celem wyczyszczenia w środku z resztek kawy, wyczyszczenia zaparzacza, regulacji młynka etc. I to zostało wykonane.
Para ze spieniacza leci bardzo mocna, zawsze sprawdzam parę wpierw u wylotu z eskpresu (metalowa rurka), a potem po kolei, na rurkę nakręcam złączkę - sprawdzam i jest ok, potem nakładam dyszę spieniania, ale tylko tę górną część bez tego metalowego pierścienia i jest nadal ok lecz jak już nałożę dolną część (wylewkę) dyszy spieniania to wtedy po paru sekundach leci para, ale też zaczyna pluć wodą.
Czy samą wylewkę można jakoś rozebrać, cokolwiek z nią zrobić ?

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Luty 2021, 10:26:51 »
A jeszcze naszło mnie takie pytanie. Podobno Nivona miała problem z ogromną serią dysz spieniania, że po ich rozebraniu celem wyczyszczenia po ponownym złożeniu pojawiał się problem ze spienianiem, pluciem mleka etc. Mnie to przekonuje bo ta, która jest pokazana na moich zdjęciach jest drugą i jak ją kupiłem to problem ze spienianiem zniknął nim go rozebrałem do czyszczenia.
Ktoś wie jak te dwie czarne części między tym metalowym ringiem mają być względem siebie odpowiednio ułożone ?
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2021, 10:29:32 wysłana przez wulkanos »

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Luty 2021, 12:22:48 »
Nie miałem do czynienia z Nivoną.  Ale stawiam, że kłopoty ze spienianiem mogą oprócz źle złożonej dyszy być związane z jej zużyciem.

Na tej fotce chyba widać jak to jest złożone:

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Luty 2021, 17:06:51 »
Na tej fotce tylko widać górną i dolną część dyszy, a między nimi metalową obręcz/ring.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Luty 2021, 17:35:59 »
Z ilu części składa się dysza? Bo na twoim zdjęciu również widać tylko trzy części...

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Luty 2021, 19:10:01 »
No z trzech części.
Próbowałem nawet dzisiaj po południu spieniać przez nią bez tego metalowej obręczy, ale efekt bez zmian.
Chyba nie pozostaje mi nic innego jak kupno nowej.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Luty 2021, 19:28:22 »
No to według mnie widać jak  to jest złożone, moje zdjęcie odpowiada kolejności części na twoim

dysza.jpg

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Luty 2021, 19:40:30 »
:)
Ja wiem jak to złozyć :); sęk w tym, że zawsze jak kupię nowy to wszystko działa super do chwili aż nie rozłączę tego do czyszczenia. To tak by na to wyglądało,  że nie powinno się tego rozłączać.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Luty 2021, 10:42:54 »
Zapytałeś... ;)

...  Ktoś wie jak te dwie czarne części między tym metalowym ringiem mają być względem siebie odpowiednio ułożone ?

Niestety tak jak już pisałem, nie miałem do czynienia z Nivoną więc nie wiem jak te dysze się zachowują. Może się w końcu ktoś odezwie kto taki sprzęt przynajmniej  eksploatuje.

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Luty 2021, 10:50:48 »
Zapytałeś... ;)

...  Ktoś wie jak te dwie czarne części między tym metalowym ringiem mają być względem siebie odpowiednio ułożone ?

Niestety tak jak już pisałem, nie miałem do czynienia z Nivoną więc nie wiem jak te dysze się zachowują. Może się w końcu ktoś odezwie kto taki sprzęt przynajmniej  eksploatuje.
Kupiłem już nową dyszę to pewnie do piątku dojdzie i wtedy się okaże, ale chętnie bym się dowiedział na przyszłość.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Luty 2021, 16:25:54 »
W mojej Jurze za problemy ze spienianiem odpowiada element dyszy spieniającej, fachowo nazwany "Zatyczka regulatora systemu mleka"  ::)
Wystarczy go przeczyścić i ekspress ponownie zaczyna spieniać prawidłowo mleko.

Zatyczka-reg.-syst.-mleka.png

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Luty 2021, 19:31:50 »
W mojej Jurze za problemy ze spienianiem odpowiada element dyszy spieniającej, fachowo nazwany "Zatyczka regulatora systemu mleka"  ::)
Wystarczy go przeczyścić i ekspress ponownie zaczyna spieniać prawidłowo mleko.

 [ Invalid Attachment ]
W Nivonach też to jest; to tzw grzybek, sprawdzałem i jest ok. Teraz jeszcze zanurzyłem cały spieniacz w roztworze gorącej wody z preparatem do czyszczenia przewodów mlecznych Nivona.
Niech się moczy całą noc, a jutro sprawdzę.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Luty 2021, 21:27:15 »
U mnie czasami zwykłe przepłukanie nie wystarcza. W grzybku z boku jest otwór, który potrafi się tak zakleić mlekiem że muszę użyć wykałaczki.

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Luty 2021, 10:42:01 »
U mnie czasami zwykłe przepłukanie nie wystarcza. W grzybku z boku jest otwór, który potrafi się tak zakleić mlekiem że muszę użyć wykałaczki.
W moim nie ma żadnego otworku i już raz był wymieniany

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - problem ze spienianiem mleka.
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Luty 2021, 12:07:47 »
Po całonocnym moczeniu oraz spienieniu pół litra roztworu do spieniaczy jest trochę lepiej,m ale to jeszcze nie to.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi