Autor Wątek: Młynek reczny do espresso  (Przeczytany 9693 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Luty 2021, 13:46:40 »
45-50 sekund
To jaką dozę i ile obrotów korbki? Bo ja mierzyłem na średniopalonych ziarnach i u mnie było 75 obrotów (żeby domielić  do końca resztki), espresso przy 18 gramach do ratio 1:2, 30 sekund ekstrakcji. Ze stoperem 31 sekund mieliłem szybkim tempem, natomiast komeś jak kiedyś sprawdzaliśmy miał koło 2x więcej obrotów na tę samą dozę.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2021, 14:54:30 wysłana przez krystians »

Offline altharr Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kazak Rota, Aeropress, V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Turbo, Fiorenzato F4 Filter, Comandante C40 IH
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Luty 2021, 14:29:47 »
Aż sam sprawdziłem z ciekawości, u mnie wersja IH, 18.5 grama, pod espresso, równe 120 sekund. Można z pewnością szybciej ale trzymałem równe tempo jakim zazwyczaj mielę.

Offline Remigiusz_Szmulek

  • Wiadomości: 12
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Luty 2021, 18:37:49 »
Hmm. Dostalem odpowiedz od Kafeteka:

We are currently selling grinders on a pre-order basis. At the time pre-orders are open you place a deposit to reserve your grinder, then we make them and test them and before the grinder ships final invoice is due. Next round of pre-orders will be around February with shipping around the June/July. If you are interested please subscribe to email notifications on Monolith web page and I will send out an email before pre-orders start.

Czyli jest nadzieja.

Tylko czym kręcić do tego czasu? Mam w związku z tym takie pytania:

1. A ta gałka na zakończeniu pokrętła w Kinu M47 Classic jest plastykowa? Proszę się nie śmiać ze mnie, ale mam do tego materiału (w takim sprzęcie) fanaberyjną awersję, nawet jeśli nie ma to bezpośredniego wpływu na jakość przemiału.
2. I czy 1zpresso JE albo K jest w całości "metal + drewno"? Bo cos mi się wydaje, że ten uchwyt dokoła jest plastykowy.
3. I czy 1zpresso JE albo K dorównują w jakości przemiału Kinu?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Luty 2021, 19:12:35 »
Aż sam sprawdziłem z ciekawości, u mnie wersja IH, 18.5 grama, pod espresso, równe 120 sekund. Można z pewnością szybciej ale trzymałem równe tempo jakim zazwyczaj mielę.

Długo ... to 2 minuty. Mieliłeś z redclixem pod  espresso czy ustawienie grubości  bardziej pod alternatywy ?

Offline altharr Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kazak Rota, Aeropress, V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Turbo, Fiorenzato F4 Filter, Comandante C40 IH
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Luty 2021, 19:33:23 »
Rzeczywiście pomyliłem, powinno być 1 min 20 sekund. Przed chwilą zrobiłem drugi pomiar i tym razem wyszło 1 min 17 sekund.
Przemiał pod espresso, 18.5 grama, uzysk 36 gramów.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Luty 2021, 20:38:34 »
To wychodzi zgodnie z tym co kiedyś testowałem - trochę ponad dwa razy dłużej mieli się w komesiu na tę samą ekstrakcję w danej metodzie. Szczerze mówiąc dla mnie dużo wygodniej te drobne przemiały robi się na Kinu, ale każdy może mieć swoje preferencje.

@Remigiusz_Szmulek
Ad. 1. z tego co wiem to we wszystkich Kinu uchwyt jest plastikowy. Jak masz taką awersję to zawsze można pójść do stolarza wytoczyć i polakierować jakieś ładne drewienko i będziesz miał przy okazji unikat. szczerzez powiedziawszy nie widzę specjalnego sensu dopłacać do Kinu Classic nie ma nic technicznie lepszego od wersji Simplicity.
Ad. 3. 1zpresso JE ma te same żarna co Kinu tylko regulacja skokowa i u dołu. W JE plus już jest bardzo zbliżona do Kinu. 1Zpresso K ma inne żarna, ze stali nierdzewnej, więc miękksze i o trochę innej geometrii.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Luty 2021, 23:01:22 »
Czyli jest nadzieja.

Nadzieja umiera ostatnia , jak to mówią.
Dlatego jeżeli jesteś zdeterminowany to próbuj.
Pamiętaj,  że Kinu M47  i  Kafatek  to zupełnie  inny młynek,  chociaż  filozofia założycieli firmy podobna ...  i  zdecydowanie inny przedział cenowy.
Sama  tylko akcyza plus VAT od Kafateka  kosztuje mniej więcej tyle co 2 nowe młynki Kinu (Simlicity i Phoenix).
Miej to na uwadze.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2021, 23:08:00 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Remigiusz_Szmulek

  • Wiadomości: 12
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Luty 2021, 19:33:33 »
Małe podsumowanie z mojej strony:

– na Kafeteka trzeba czekać minimum pół roku,
– w miarę dostępne młynki z wymienianych przez Was to:

1. Kinu M47 Simplicity,
2. 1zpresso JE-PLUS.

Oba mają dla mnie pewne minusy estetyczne, ale czyms mielić bym już chciał. Czy którys z nich jest ewidentnie słabszy od drugiego w zakresie jakosci przemiału, czy to raczej jest już kwestia estetyczna własnie? Będę wdzięczny za odpowiedź. Miłego wieczoru :)
« Ostatnia zmiana: 05 Luty 2021, 19:36:07 wysłana przez Remigiusz_Szmulek »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Luty 2021, 12:32:42 »
Nie wiem czy takie porównanie powstało, ale myślę, że znaczących różnic w przemiale nie ma. Z tego co czytałem to 1Zpresso kupuje te wolniej mielące Italmille, które są też w wolniejszej wersji Kazaka. No więc masz też Kazak Tura od naszego forumowego kolegi z tymi samymi żarnami i precyzyjnie wykonany. Moim zdaniem to już bardziej kwestia wybrania szczegółów które są dla Ciebie ważniejsze. Różnic w przemiale znaczących nie będzie. Trochę inaczej będzie ustawiać się grubość przemiału, inaczej trzymać w ręce itp.

Offline hergar Mężczyzna

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Kawiarka, aeropress
  • Młynek: KAZAK TURA 3
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Luty 2021, 12:54:49 »
Patrząc na mój obecny młynek (Tura III wolne żarna) zwróciłbym uwagę na jaką maksymalną ilość kawy można przemielić jednorazowo. Bez problemu do Tury wchodzi mi do 45-50 g kawy. Jednorazowy przemiał u mnie to najczęściej 35 g (kawiarka 6tz), mielę ok minuty. Przy wyborze młynka ręcznego sugerowałbym się (oczywiście w danym przedziale cenowym), średnicą żaren (co najmniej 48), stabilizacją, pojemnością młynka.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2021, 13:04:02 wysłana przez hergar »
Poczuj strach i zrób to mimo wszystko.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Luty 2021, 12:57:00 »
średnicą żaren (co najmniej 48)
To Twój młynek jest zły, bo ma 47 mm średnicy zewnętrznej żarno :P

Offline hergar Mężczyzna

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Kawiarka, aeropress
  • Młynek: KAZAK TURA 3
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Luty 2021, 13:00:23 »
Fakt, żarna są 38, następne chyba 47. I takie ma Kazak. Zresztą jakie to ma znaczenie 47, 48.  Jestem z młynka bardzo zadowolony. Tutaj rodzaj żaren w wTurze III stalowe stożkowe D48/32 mm;
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2021, 13:05:44 wysłana przez hergar »
Poczuj strach i zrób to mimo wszystko.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Luty 2021, 13:35:27 »
35 g (kawiarka 6tz), mielę ok minuty
To w komesiu połowę z tego mieli się na szota o połowę dłużej :hihihi: a grubość pewnie podobna :hihihi:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Luty 2021, 14:37:37 »
Zresztą jakie to ma znaczenie 47, 48.

Czasem wymiar zewnętrzny żaren może się różnić o 1, 2 mm ale nie zmieniać niczego, bo jest kwestią tylko wpasowania w obudowę, a wewnętrzne części żaren mają tę samą geometrię, dla przykładowo 40,41,42 mm. Poza tym Italmille 38 mm też całkiem nieźle dają radę do espresso, tyle że więcej kręcenia jest. Jednak całą konstrukcję trzeba brać pod uwagę, bo dobre żarna nie wystarczą żeby równo zmielić.

Offline Remigiusz_Szmulek

  • Wiadomości: 12
Odp: Młynek reczny do espresso
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Luty 2021, 22:30:52 »
@PiotrekBM Jesli miałes dzis kiepski dzień, to możesz się ze mnie posmiać [emoji38]. Otóż, kiedy poleciłes mi Kafeteka, wszedłem sobie na ich stronkę i patrzę, a tu cena 700 USD. No niby więcej, niż inne młynki ręczne, ale bez przesady. Obejrzałem sobie sprzęt, poczytałem. Myslę: biorę!

Ale dopiero, jak wszedłem z nimi w rozmowę na temat zamówienia, uswiadomili mnie, że 700 USD to zadatek, a młynek kosztuje 3125 USD. Teraz rozumiem, o czym mówiłes, wspominając cenę. Do tej pory trochę tego nie rozumiałem.

 :picardpalm:

PS. Postanowiłem pójsć inną drogą: otóż potestuję sobie różne młynki budżetowe, tj. na początek 1Zpresso JE-PLUS i Kinu M47 Classic (jak go gdzies dostanę) i zostanę z tym, który mi będzie leżał. 1Zpresso już do mnie płynie. Kinu szukam.

PS2. Do moderatora. Na Macu Alt+s = ś. Tutaj ta kombinacja zapisuje mi post.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2021, 22:36:55 wysłana przez Remigiusz_Szmulek »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi