Autor Wątek: Ascaso Uno Black (2020)  (Przeczytany 4059 razy)

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Ascaso Uno Black (2020)
« dnia: 02 Styczeń 2021, 22:21:00 »
Od kilkunastu dni użytkuję nowy ekspres, wersję wyprodukowaną pod koniec 2020 roku. Dużo wcześniej o nim czytałem, a teraz chciałbym pogłębić i uporządkować wiedzę nt. interesujących mnie szczegółów. Zapoznałem się z różnymi wątkami na temat modeli Steel, ale nie wszystko jest dla mnie jasne, więc proszę innych użytkowników i tych co mają większe doświadczenie i wiedzę o podzielenie się, dla wygody innych forumowiczów.

(1) Ekspres posiada elektroniczny termostat - na jaką temperaturę jest on ustawiany w fabryce? (jeszcze nie zaglądałem do środka, a ta regulacja jest dostępna po dostaniu się do wnętrza)

(2) Gdzie można znaleźć ustawienia przełączników termostatu - zależność temperatury od ustawienia przełączników? (długo tego szukałem i znalazłem tylko dość niewyraźne zdjęcie na facebook'u w wersji dla ekspresu Dream; przydałby się bardziej wyraźny obrazek, opublikowany na tym Forum)

(3) Jaka jest skuteczność utrzymywania temperatury przez ten elektroniczny termostat? Ze strony Ascaso.com widzę wykres, gdzie jest zależność stabilności od ilości kaw i w zasadzie powinno być tak, że te +-1,5 stopnia mamy dla dowolnej ilości wykonanych kaw.
Pytanie to zaczęło mnie dziś nurtować, gdy żona zrobiła sobie "większą kawę" - chciała spróbować smaku kawy wykonywanej znacznie dłużej, niż espresso (cóż - ona często pija americano, czy nawet mleczne kawy, więc chciała spróbować i czegoś takiego...). Ekspres z zapiętą kolbą wcześniej włączony był przez 15 minut w celu rozgrzania. W podwójnym portafiltrze namielone 18g kawy tak, że podwójne espresso (ok. 60 ml) powstaje w ciągu 25 sekund, a więc przepływ wody przez element grzejny nie był zbyt gwałtowny. Żona podstawiła dużą filiżankę i dokonywała tej przedłużonej ekstrakcji, aż w pewnym momencie (w filiżance było pewnie już z 200ml płynu) pompa się wyłączyła. Zawołała mnie i widzę, że termometr wskazuje mniej niż 75 stopni, więc podejrzewam, że automatyka przerwała pracę pompy, gdy woda była zdecydowanie za zimna.
Rozumiem, że gdyby przepływ wody był za duży (np. bez zapiętego portafiltra), to element grzejny mógłby "nie wyrabiać". Ale tu woda miała opór kawy, a mimo to chyba termostat nie zareagował (nie stabilizował temperatury). Proszę o podzielenie się własnym doświadczeniem.

(4) W którym miejscu termometr Uno Black dokonuje pomiaru?

(5) Mój nowy ekspres nie ma wbudowanego manometru, jednak ma OPV i możliwość regulacji z zewnątrz. Na razie nie dotykam tego, bo nie posiadam ciśnieniomierza choćby zapinanego do kolby. Ale interesuje mnie jakie ciśnienie jest ustawiane w fabryce? Czy takie, aby na ciastku mieć 9 atm, czy może jakieś inne?

(6) Jak kiedyś już będę miał portafilter z manometrem, to będę mógł poeksperymentować, jak zmiana ciśnienia wpłynie na efekty ekstrakcji. Ciekawi mnie, o ile większe ciśnienie będzie widoczne na takim manometrze w stosunku do tego, jakie jest na ciastku? - jednym słowem: jakie np. ciśnienie należy uzyskać na manometrze pod portafilrem, jeśli na ciastku chcę np. te 9 atm?

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Styczeń 2021, 11:47:32 »
Pewnie za dużo pytań zadałem za jednym razem, bo zero reakcji ze strony Forumowiczów :)
Postanowiłem przynajmniej jeden temat ogarnąć, bo mogłem sam to zrobić - przepisałem (ze zdjęcia zamieszczonego kiedyś przez @Janusz na FB) ustawienia przełącznika elektronicznego termostatu do tabelki, aby lepiej się czytało:

https://images89.fotosik.pl/461/5657b5c666d279ba.jpg
Ascaso Uno Black (2020)


Jednak nie do końca wiem, jak tą tabelkę rozumieć i stosować - czy ktoś podpowie?
Jak rozumieć "x" w tabelce?
Jaka wartość (ON czy OFF) powinna być ustawiona dla przełącznika "1"?
A co oznacza "free" w kolumnie temperatur?
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2021, 13:10:49 wysłana przez piotrdab »

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Styczeń 2021, 12:26:11 »
Cześć, "X" oznacza przełącznik "w dół". Tak jak są ustawione na zdjęciu to jest wg tabelki 90 stopni. Jakbyś chciał np. 95 stopni to 3 przełącznik tylko w górę :), więc ON oznacza przełącznik w górę.

Ja najczęściej używam 95 stopni.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Styczeń 2021, 20:54:07 »
@MarcinK - to jest konkretna odpowiedź, już wiem więcej :)
Zastanawiam się jeszcze, dlaczego więc zamiast "x" nie jest wpisane "off", jak dla pozostałych przełączników? Może ten pierwszy przełącznik służy do czegoś innego? A może nie jest w ogóle podłączony?
W każdym razie, po Twojej wskazówce, zakładam, że przełącznik "1" nie służy do sterowania wysokością temperatury i trzeba patrzeć na 2,3,4.

Offline gording

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Kawiarka, DeLonghi
  • Młynek: Nivona, Porlex
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Styczeń 2021, 22:18:55 »
Z tabelki wynika, że jeżeli przełącznik 1 jest w pozycji ON, ekspres działa w trybie Free i prawdopodobnie pozostałe ustawienia nie są brane pod uwagę,  aby ustawiać zadaną wartość temperatury przełącznik 1 musi być w pozycji OFF, wtedy przełącznikami 2, 3 i 4 ustawiasz temperaturę. Jest to zapis w systemie dwójkowym przełączniki mają odpowiednio wartości:
4=1
3=2
2=4
Przykładowo jeżeli:
4=ON
3=OFF
2=ON
Wynik to: 1+0+4=5, czyli 102 stopnie.


Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Styczeń 2021, 21:01:56 »
@gording masz rację, że ja tego wcześniej nie skojarzyłem, ale jest dokładnie tak, jak piszesz, iż kolejny numer może być odczytany z ustawień przełączników 2..4 - bardzo porządkujące spostrzeżenie!
Nadal nie wiem, co oznacza tryb "free", może ktoś ma taką wiedzę i uzupełni nam?
Natomiast wczoraj wieczorem znowu sporo czasu poświęciłem na wertowanie starszych tematów na tym Forum i znalazłem odpowiedź na kolejne moje pytania, które postawiłem na początku tego postu. Aby mieć uporządkowane informacje odnoszące się do UNO - zamieszczam poniżej, może innym się przyda i nie będą musieli tyle szukać, co ja :) Te informację są najbardziej pewne, bo dzielił się nimi @Janusz.

Ad 4. W którym miejscu termometr Uno Black dokonuje pomiaru?
"W UNO PROF Black jest zamontowany termometr analogowy. Nie jest to dokładny przyrząd pomiarowy. Nie jest też niezbędny. Nie jest on bowiem podłączony do termostatu ani do grzałki. Jego sonda przyłożona jest do termobloku. Nawet jeśli wskazuje błędnie lub nie pokazuje nic, uszkodzi się to i tak ekspres działa prawidłowo i można kierować się kontrolką temperatury która informuje tak o nagrzaniu ekspresu do właściwej temperatury jak i o momencie włączenia się grzałki. Ponieważ UNO PROD Black ma w standardowym wyposażeniu elektroniczny termostat to kontrolka ta będzie się co chwila zapalała podczas ekstrakcji kawy świadcząc o załączaniu się co chwila grzałki. Daje to wysoką stabilność temperaturową a temperaturę zadaną można zmienić poprzez odpowiednie ustawienie mikroprzełączników na płycie sterującej."

Jakie inne jeszcze funkcje ma płytka elektronicznego termostatu (modele Steel bez PID)?
"Nawet jeśli jest to najprostsza wersja czyli tzw. elektroniczny termostat to jego drugą funkcją jest także:
- sterowanie pracą pompy oraz
- uśpienie urządzenia po 2 h bezczynności".

Ciekawy jestem, czy ktoś w modelu bez PID skorzystał z drzemiących w płytce elektronicznego termostatu jeszcze jakiś innych funkcji? Np. zdajemy sobie sprawę, że jest tam obrabiany wynik pomiaru temperatury i to znacznie dokładniejszy pomiar, niż z termometru analogowego, o którym było powyżej. Płytka również steruje pompą - może ktoś potrafił ją zmusić do prostej preinfuzji (zatrzymanie pompy na kilka sekund)? Etc.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Styczeń 2021, 12:24:38 »
Wreszcie sobota i światło dzienne dostępne :) to mogłem wygodnie zajrzeć do środka ekspresu. Interesowała mnie temperatura, jaka w fabryce została ustawiona. U mnie jest...

https://images92.fotosik.pl/461/6c9ff3ec420122a5.jpg
Ascaso Uno Black (2020)


100 stopni. Trochę te ustawienie zaskoczyło, myślałem, że jest 95 albo nawet 92 czy 90 stopni, a tu znacznie wyższa. Nie wiem, czy wszystkie UNO Black są teraz tak ustawiane w fabryce z definicji, czy może robią jakiś test przed zmontowaniem i dobierają ustawienie na płytce termostatu elektronicznego do rzeczywistej wydajności termobloku albo charakterystyki termopary?
Na razie nic nie zmieniam, bo nie zauważyłem, aby kawa była przegrzewana. Ba, wcześniej nawet podejrzewałem, iż temperatura jest ustawiona bliżej 90 stopni, bo jasno palone kawki wychodzą mi w kierunku kwaskowości.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Styczeń 2021, 08:30:33 »
Musisz wziąć pod uwagę że te ustawienia definiują temperaturę termobloku a nie temperaturę zaparzania. 
W przypadku ustawienia termobloku na 100 stopni na grupie masz około 94 stopni.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Styczeń 2021, 20:37:37 »
O taką praktyczną odpowiedź mi chodziło :) , a ok. 94 stopnie na grupie to dla mnie odpowiednia temperatura. Tak więc kwestię temperatury mam wystarczająco wyjaśnioną. Nie planuję na razie jej modyfikować, a jeśli kiedyś, to raczej rzadko, bo wolę trzymać się jednej temperatury i kilku wypróbowanych gatunków kawy.

A jak jest z ciśnieniem? Na jakie ciśnienie zaparzania jest kalibrowany ekspres UNO w fabryce?
Czy jak założę manometr na kolbę, to zmierzy mi właściwe ciśnienie, czy też coś trzeba do wskazania dodać? Na prostą logikę taki pomiar powinien być jak najbardziej właściwy, ale tyle się naczytałem na forum poglądów, że nabrałem wątpliwości.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Styczeń 2021, 14:49:09 »
Powinieneś ustawić jakieś 10 bar. Manometr mierzy ciśnienie na grupie więc jak chcesz uzyskać 9 bar zaparzania to na braku przepływu ciśnienie musi być trochę wyższe.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Styczeń 2021, 16:05:51 »
Miałem rację dopytując się na jakie ciśnienie kalibrowany jest OPV w fabryce? - bo w przypadku (przynajmniej mojego) nowego Uno te ciśnienie było wyraźnie za niskie. Ciekawe, czy to przypadek, czy może Ascaso z zasady ustawia ciśnienie niższe w każdym wypuszczanym z fabryki urządzeniu.
Właśnie dzisiaj skompletowałem sobie kształtki i zakupiłem manometr glicerynowy - złożyłem przyrząd do wykonania pomiaru. Wynik na obrazku przedstawia ciśnienie, z jakim ekspres trafił do Polski:
https://images92.fotosik.pl/468/309204ebc526802f.jpg
Ascaso Uno Black (2020)


6,5 atm to chyba zdecydowanie za mało?
Musiałem trochę nakręcić się śrubą OPV, aby podciągnąć ciśnienie do poziomu podpowiadanego przez @Gmtb
Mój wniosek z tego doświadczenia - kupiłeś UNO w wersji bez manometru - koniecznie sprawdź i ustaw właściwe ciśnienie, bo w nowym urządzeniu może być ono znacznie oddalone od zalecanego 10 atm (9 atm).

Offline montecjusz

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Ascaso UNO PID White
  • Młynek: Fiorenzato F4 nano, Graef CM 702
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Luty 2021, 17:55:09 »
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat, żeby nie zakładać kolejnego o uno steel. Może @Gmtb podpowie jak rozwiązać problem.

Mianowicie jeden z prętów na górze ekspresu jest całkowicie luźny, co skutkuje dosyć dużym hałasem obijającego się metalu w trakcie pracy pompy. Niby szczegół, ale niesamowicie irytujący. Czy ktoś z posiadających ten ekspres miał podobny problem i go rozwiązał? Wrzucam zdjęcie elementu o którym mówię.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Luty 2021, 19:20:02 »
@montecjusz mogę tylko Ci potwierdzić, że w moim nowym ekspresie również ten pręt z lewej strony jest całkowicie luźny (w odróżnieniu od pręta z prawej strony ekspresu i z tyłu, które się nie ruszają). Ten pręt jest luźny, czuć, że krótszy (porusza się o jakieś 2 mm w otworach mocowania. No i "dzwoni" w czasie pracy pompy.

Offline montecjusz

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Ascaso UNO PID White
  • Młynek: Fiorenzato F4 nano, Graef CM 702
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty 2021, 19:39:51 »
Ciekawe, bo u mnie tez jest to lewa strona, czyżby cecha fabryczna?

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Black (2020)
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Luty 2021, 20:36:20 »
Dobrze wiedzieć. Co prawda pierwsze słyszę o tym i na naszym biurowym nie zauważyłem tego ale ma on już koło roku.
Może w nowszych maszynach to występuje, zgłoszę do fabryki niech sprawdzą i wyeliminują.

Na tą chwilę jedyne co przychodzi mi do głowy to odkręcenie łącznika i wepchnięcie małej ilości np. papieru. Pomoże do czasu aż dostarczą nowe obręcze :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi