Autor Wątek: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji  (Przeczytany 11207 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Styczeń 2021, 20:06:49 »
Łatwiej, szybciej i lepiej wychodzi mi na 1Zpresso K-plus.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Styczeń 2021, 20:25:42 »
Tym bardziej nie rozumiem. Mnie szybciej i lepiej wychodzi przy użyciu młynków elektrycznych.
Ale może z tym ręcznym młynkiem możesz bar jakiś kawowy otwierać ;).
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 20:31:10 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Styczeń 2021, 20:49:08 »
😁 Szybciej... w sensie dochodzę do pożądanych efektów w filiżance.
》tertium non datur《

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Styczeń 2021, 14:40:31 »
 :picardpalm:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Styczeń 2021, 15:15:02 »
Nagraj filmik przy pomocy Ceado z i bez WDT, to będę podziwiał, chyba że o coś innego Ci chodzi?
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Styczeń 2021, 15:30:43 »
Z eksperymentu @GostRado wynika, że użycie "londinium tool" ma wpływ na rozłożenie, dystrybucję drobin kawy w sitku i przekłada się to na przebieg procesu ekstrakcji. To w zasadzie jest oczywistość i każdy z nas o tym wie.

W przypadku użycia narzędzia czyli mieszania w kawowym ciastku dochodzi do bardziej równomiernego rozłożenia kawy w sitku. To nie ulega wątpliwości. Moim zdaniem dochodzi też do zmiany układu drobin w przestrzeni kawowego ciastka. Młynek zrzuca te drobiny w jakimś rozkładzie, załóżmy że równomiernie, tzn. w każdym fragmencie kawowego ciastka mamy jednakowy rozkład grubszych i drobniejszych cząstek. Użycie narzędzia zmienia ten układ i drobniejsze cząstki wędrują niżej -- tak mi się wydaje, warto to sprawdzić w zgodzie z mechaniką. Potrząsanie, wprawianie sitka w ruch przez uderzenia dłonią działa nieco inaczej: wyrównuje tylko kawowe ciastko w objętości sitka ale nie zmienia układu drobin w znaczący sposób; wydaje mi się, że nawet ten układ czyni bardziej równomiernym (małe i duże drobiny są ze sobą bardziej wymieszane).

Tyle w teorii ;). W praktyce Grzegorzu nie pokazałeś nam swoich poczynań z kawą w sitku. Jakoś wyraźnie się obruszasz, gdy ktoś skomentuje i wypowie słuszną uwagę, krytykę. Weź trochę więcej dystansu i dalej nagrywaj filmiki ;).
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2021, 15:51:01 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Styczeń 2021, 16:13:10 »
nie pokazałeś nam swoich poczynań z kawą w sitku.

Andrzeju 🙂, nic nie robię w sitku po zmieleniu w Ceado, ile razy będę to powtarzał. Wszystko, co jest w sitku, to zasługa Ceado: nie stukam o blat, nie uderzam ręką w  boki kolby, nie czaruje, żadnego voodoo🙂  Mielę do sitka,  przy Hard Beans ważyłem 20g, wyrównuję ręką jak Baca i tamping. To samo z LDT, z tym że przed ubiciem mieszam tymi trzema drucikami z pętelkami i w filiżance duuużo lepiej niż bez LDT. Może coś nie tak z ustawieniem żaren albo z samymi żarnami?

Edit:
Mam teraz w hopperze pyszną jasną Kolumbię Golden Huila score 84 i przed chwilą wypiłem z 1Zpresso K-plus smaczną kawkę na VST20 doza 20,1g ratio  troszkę więcej niż 1:3 z LDT.  Z rana też ją piłem, tzn chciałem się napić z Ceado bez LDT... masakra. Ta kawa potrzebuje drobnego przemiału. Jutro jeszcze bardziej skręce Ceado i zobaczę, czy będzie lepiej niż z chińczyka za 1000 złotych.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2021, 17:08:16 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Styczeń 2021, 17:10:41 »
W takim razie ten test nie ma sensu.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Styczeń 2021, 17:21:58 »
Teksty o cenach młynków są nowe na temat. Ileż razy można powtarzać, że starym i tanim MSJ zrobię lepsze espresso niż Ty swoim Chińczykiem albo E37S z londinium tool? Moja Żona testuje ze starym MSJ wszystkie swoje kawki do espresso, ja ostatnio też korzystam ze swojego MSJ. Muszę tylko jeszcze jakiś filmik nakręcić, by to pokazać w NPF ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Styczeń 2021, 17:25:07 »
Z eksperymentu @GostRado wynika, że użycie "londinium tool" ma wpływ na rozłożenie, dystrybucję drobin kawy w sitku i przekłada się to na przebieg procesu ekstrakcji. To w zasadzie jest oczywistość i każdy z nas o tym wie.

W przypadku użycia narzędzia czyli mieszania w kawowym ciastku dochodzi do bardziej równomiernego rozłożenia kawy w sitku. To nie ulega wątpliwości. Moim zdaniem dochodzi też do zmiany układu drobin w przestrzeni kawowego ciastka.

Czy dobrze zrozumiałem,  zamiast kupować młynek za 7k, jak już chciałem Ceado, to wystarczyło wziąć za 2500 E5P i dobre WDT, np  @Valerii podobno jeszcze lepsze  "grabie" niż LDT i miałbym to samo?!
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2021, 17:31:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Styczeń 2021, 17:41:09 »
Nie wiem. Zdaje mi się, że musisz sobie kupić coś znacznie droższego.

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Styczeń 2021, 17:58:29 »
Chętnie odkupię od Ciebie ten bezwartościowy szmelc? :)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Styczeń 2021, 18:33:11 »
Czy dobrze zrozumiałem,  zamiast kupować młynek za 7k, jak już chciałem Ceado, to wystarczyło wziąć za 2500 E5P i dobre WDT, np  @Valerii podobno jeszcze lepsze  "grabie" niż LDT i miałbym to samo?!

Znasz podstawową "zasadę 4M"? Masz dobry młynek, ale on tylko dobrze mieli - czyli tylko jeden malutki kroczek w drodze do espresso. Ekspres też masz dobry. Młynek, dobry. Kawę taką sobie, ale może być. A co z czwartym M? Nagraj więcej, a nie tylko samą ekstrakcję. Jak chcesz poeksperymentować to napisz do mnie na pw - wydrukuję Ci na drukarce 3D coś do testów.

Ale rozumiem rozczarowanie Ceado - to nie pierwsza opinia że bez WDT albo dobrego potrząśnięcia espresso nie wyjdzie. A przy okazji - ile już przemieliłeś? Widziałem gdzieś opinie że niedotarte młynki są bardziej kapryśne, ale potem się polepsza. Ale z tego co pamiętam to masz go już jakiś czas...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Styczeń 2021, 18:33:20 »
@qbaqba Ty  i niektórzy mnie nie zrozumieli. Chodziło mi o to, że młynek z wyższej półki a i tak trzeba stosować WDT lub pukanie o blat, uderzanie dłonią, porusznie kolbą podczas mielenia albo podrzucanie mielonką do góry jak ciastem do pizzy 😎.

Koniec wolnego i czas w końcu zacząć zarabiać pieniążki. A rok niewiadomo, jaki będzie.

Wielkie dzięki  :poklon: wszytkim, którzy pomogli mi w kawowych rozterkach. Nieee, że nie będę tu zaglądał (niektórzy zapewne by się ucieszyli), tylko rzadziej.

Życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku i przede wszystkim zdrowia!
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2021, 18:35:52 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Styczeń 2021, 20:41:00 »
- Chwila, chwila! Proszę Państwa mówcie powoli, zapisywam.
- To kto?
- Pewnie dziennikarz.



@GostRado Pokazał ogromne znaczenie metody WDT dla początkującego espressomana. Całkowicie się z nim zgadzam. Co jest nie tak? Jeśli ktoś wie, jak zrobić dystrybucję bez WDT, albo zaparzyć bez dystrybucji,  to pokaż nam.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi