Autor Wątek: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji  (Przeczytany 11203 razy)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Styczeń 2021, 08:25:30 »
Wniosek, WDT w domu jest nie do przecenienia.

A to zależy od młynka. W Ceado jak widać jest koniecznością. Z Sette ekstrakcja tylko z wyrównaniem kawy palcem wygląda jak u GostRado po LDT ;-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Styczeń 2021, 09:19:02 »
Przed chwilą zrobiłem na innej kawce z Ceado bez LDT, parametry jak na filmikach i: ekstrakcja nie tak fatalna, uzysk 40,8g. Jak na filmikach tylko wyrównałem palco-dłonią i ubiłem.

Tak głośno myślę: taka sama kawy i sitko, ale inna waga, stopień mielenia, siła ubicia, czas ekstrakcji dla WDT i bez? Jak będę miał ponownie w hopperze Gwatemalę Hard Beans, to popróbuję zmian parametrów bez LDT, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 09:25:28 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Styczeń 2021, 11:16:45 »
Z Sette ekstrakcja tylko z wyrównaniem kawy palcem wygląda jak u GostRado po LDT 

Możesz pokazać na filmie?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Styczeń 2021, 12:06:24 »
Dla mnie wciąż to porównanie nie ma żadnego znaczenia dopóki nie zobaczę  w jaki sposób dokonałeś dystrybucji kawy.

Tutaj jest całkiem wiarygodny filmik, ponieważ mamy pokazanie metod dystrybucji oraz ich efektów, w Twoim filmiku widzę tylko potworne kanałowanie.
Szamańskie mieszanie wykałaczkami i innymi trzepaczkami daje nawet gorszy efekt, niż sam OCD nawiasem mówiąc.

« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 12:11:44 wysłana przez pawel890 »
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Styczeń 2021, 13:23:05 »
Szamańskie mieszanie wykałaczkami i innymi trzepaczkami daje nawet gorszy efekt, niż sam OCD nawiasem mówiąc.

Przed chwilą zrobiłem dwie kawy na VST20 z Ceado 20g:  bez LDT wylądowała w zalewie, przy pomocy LDT wypiłem. 

Chodzi Ci o to, jak wyrównuje powierzchnię mielonki po zmieleniu w młynku do npfa?


》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Styczeń 2021, 14:04:25 »
Ciężka może być dyskusja z tendencyjnym eksperymentatorem ;). Popieram tutaj @pawel890.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 14:17:47 wysłana przez Antonio »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Styczeń 2021, 14:27:05 »
Możesz pokazać na filmie?

@Valerii
Miałem już nie pić kawy po południu ;-) Ale wyszło tak:


Rano było trochę lepiej - jak się ustawi aparat do nagrywania to zawsze wychodzi gorzej ;-) Normalnie używam czegoś jak Twoje Kribli Grabli (8 igieł 0.3mm) - bardzo łatwe w użyciu i fajnie działa.

A co z Twoim młynkiem elektrycznym? Tam też miałeś wylot bezpośrednio pod żarnami jak w Sette więc też powinno dobrze rozkładać kawę w portafiltrze.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Styczeń 2021, 14:54:56 »
Twój młynek ma wyjątkowo dobrą dystrybucję. Pomimo oszczędności w napędzie, to nadal młynek, który wyróżnia się jakością przemiału i dystrybucją na tle konkurencji.

W młynkach SD, tych high-end jak Kafatek, dodawane jest narzędzie do WDT.
Lyn Weber do EG-1 dają tumbler.

Perger głowi się na narzędziem do dystrybucji już parę lat.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 651
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Styczeń 2021, 15:16:26 »
W Sette też jest przydatne do 58mm bo młynek zrzuca za wąsko - widać na filmie że przy ściankach kawy jest mniej i przez to jest słabiej ubita - ekstrakcja zaczyna się przy krawędziach. Palcem wyrównałem tylko górkę, ale nie zgarniałem kawy na boki. Sens miało by przesuwanie pf'em podczas mielenia żeby nie sypało się tylko na środek.
Na tym filmiku co pokazywałem w jakimś innym wątku widać było że po "rozmieszaniu" gęstość jest równa i kawa pojawia się na całej powierzchni:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9438.msg220804#msg220804

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Styczeń 2021, 17:33:32 »
"Młynek CEADO E37S
Żarna o średnicy ø 83 mm
E37S to wybitne połączenie niezawodności i innowacyjności Ceado z nowoczesną elektroniką. Tak, młynek E37S jest wybitną konstrukcją." Cena 7400zł.

@Antonio
Powyższy cytat jest z Twojej strony, więc jakich trików mam jeszcze użyć w tej wybitnej konstrukcji za 7400zł., aby nietrzeba było posiłkować się WDT, niż: podstawienie sitka do zmielenia, zważenie a nadwyżkę mielonki zrzucenie jak Chris Baca na filmiku i tamping. Jakieś stukanie o matę, pukanie dłonią, bo jak używam LDT, to tyko ubijam tamperem i ekstrakcja jest dużo lepsza niż bez LDT?

》tertium non datur《

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Styczeń 2021, 17:36:36 »
@Henry Dziękuję bardzo. Nie mam nic podobnego. Mam do czego dążyć.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Styczeń 2021, 18:14:04 »
...
Perger głowi się na narzędziem do dystrybucji już parę lat.

Zapowiadał premierę end game-a na tegorocznej Warszawie, później miał promować to rozwiązanie, no ale nie wyszło. Miał czekać na kolejną wielką imprezę SCA, zobaczymy jak to się ułoży, choć nie wiem czy to nie będzie rozwiązanie kawiarniane, jak np puq press

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Styczeń 2021, 18:30:57 »
więc jakich trików mam jeszcze użyć
Nie bądź taki skromny: kupiłeś swój młynek znacznie taniej. Zresztą w związku z czym te cytaty akurat teraz wyciągasz? Możesz używać czego tylko dusza zapragnie. Każdy ma jakiś własny warsztat pracy -- Ty buduj swój. Trudno to opisać suchym tekstem -- ja mam swój warsztat, "workflow". Gdy pracujesz za barem przez lata i dużo kaw się przelewa przez Twoje ręce, siłą rzeczy się doskonalisz a kwintesencja tego wchodzi w krew i staje się nawykiem. Nie potrzeba mi więc żadnych dystrybutorów do układania kawy w sitku -- są one nużące i czasochłonne wobec rutyny. Moje podejście równie dobrze działa z E37S i starym rozklekotanym MSJ z mechanicznym dozownikiem. Wystarczy mi to, co mam (tylko młynek i dłonie) i też mogę zrobić taki filmik z ładnym" lejkiem" z NPF. Jeśli się postaram tak jak Ty, to mogę stwierdzić, że tak jest zdecydowanie lepiej niż z dystrybutorem ;). Niewykluczone, że w przyszłości sięgnę po jakiś dystrybutor i się z nim polubię.

Do tematu: nie wydaje mi się, by wyczyszczenie żaren miało jakiekolwiek znaczenie w przygotowaniu espresso, chyba że nie robiłeś tego od lat... Aby wyciągać takie śmiałe wnioski, trzeba zrobić naprawdę śmiałe eksperymenty. Nie dwie czy trzy ekstrakcje ale ze 20 czy 30.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 18:46:56 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Styczeń 2021, 19:12:56 »
kupiłeś swój młynek znacznie taniej.

Nie zmienia to faktu, że wartość zakupowa wynosi około 7k.

Andrzeju, ja do Ciebie nie piję, chodzi mi oto, że kupując dosyć drogi wybitny młyn musisz się uciekać do swojego profesjonalizmu jak Ty a ja do LDT. W instrukcji obsługi, taki wskazówek nie ma! Kupiłem ten młyn OD, aby namielić (po wcześniejszych ustawieniach) do kolby, wyrównać powierzchnię mielonki, tamping, zapięcie kolby i cieszyć się espresso, a wychodzi na to, że należy poprawiać fabrykę.

Co trzy miesiące czyszczę, ta sama kawa: przed czyszczeniem 20g mielił 5,5s, a teraz 0,5s mniej, ale to nie ma dla mnie znaczenia.

PS
Jakbym zapłacił za Ceado e37S 7000 złotych, to dopiero bym się wkur...., a tak jestem trochę mniej.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 19:33:38 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Styczeń 2021, 19:57:54 »
Szczerze mówiąc, nie rozumiem Twojego problemu. Nie mam takiego z moimi młynkami, niezależnie od tego ile kosztują. Każdy jest w stanie opanować sztukę przygotowania espresso. Dziś jest to przecież łatwiejsze niż 10 lat temu.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2021, 20:00:30 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi